Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Salarii de 2000 de euro lunar

Marea de familii din Finanțe atacă recesiunea (II)

Salarii de 2000 de euro lunar

Cititorii noștri sînt muuuult prea inteligenți. Am decis să începem astfel un articol, în fapt o revenire la ceea ce am scris săptămîna trecută. Ca dovezi ale inteligenței cititorilor stau telefoanele recepționate săptămîna trecută, apeluri ce ne-au reconfirmat, o dată în plus, că avem dreptate. Adică, marea de familii din Finanțe constituie, într-adevăr, o problemă, iar veniturile încasate de acestea la nivelul anului 2008 sînt de-a dreptul nesimțite. Mai adăugăm doar că la fel de frustrate s-au arătat și persoanele ce ne-au contactat la redacție, telefonic sau personal. Frustrate la modul propriu, căci astfel de salarii nu pot fi întîlnite decît la cei cărora dosurile le sînt proțăpite în scaune șefi sau șefuleți la Finanțe.

Completări
Deci, ne cerem scuze. Am greșit cînd am scris că dna Brihac, șefă a Trezoreriei Municipale Slobozia, este nepoată a dlui Tudor Gheorghe Mocanu, trezorier șef în cadrul DGFP Ialomița. Așadar, dna Gina nu are GENA de la dnul Mocanu, ci de la soția dnului Mocanu, cu care ar fi verișoară primară. Oricum, nu vom greși cînd vom transcrie acum cuantumurile veniturilor celor două personalități din Finanțe. Gina Brihac a încasat, în 2008, 77462 lei, în timp ce ruda sa, Tudor Gheorghe Mocanu, a declarat venituri, în același an de grație 2008, în sumă de 94150 lei (plus o neimportantă indemnizație de la DGFP București de 401 lei).
Mai departe, un caz aparte. Cel al doamnei Paulina Panait, fostă Duca. Domnia sa funcționează pe post de șef de birou în cadrul DGFP Ialomița, la Biroul Financiar-Contabilitate. În 2008 a produs, potrivit declarației de avere, 69615 lei. Alături de banalul venit al fiului Sorin Duca, în rol de arhivar la Finanțe, de doar 14000 lei, bugetul familia doamnei Paulina se întregește. Ar fi de remarcat că în ceea ce o privește pe doamna Panait, o persoană, telefonic, a ținut să ne contureze un întreg tablou de avuție. Adică, doamna ar avea o casă la Amara (corect evidențiată în declarația de avere; completare de la anonimul apelant: «cu 24 de camere!»), «apartament în București» (nu figurează în declarația de avere) și «casă la munte» (incorect stimate anonim întrucît nici aceasta nu figurează în declarație). Mai departe, aceeași persoană anonimă a adăugat și o altă poveste, cu unul dintre fiii doamnei Panait. Că o fi vorba despre Silviu sau Sorin, nu cunoaștem. Doar că, după cum am fost informați, unul dintre cei doi Duca ar fi deținut o firmă ce, de-a lungul timpului, ar fi produs ceva găuri pe la bugetul statului, iar Finanțele i-ar fi întocmit un minunat dosar. Ce și cum despre acestea, nu prea am descoperit. Ar mai fi de reținut și aspectul potrivit căruia dna Paulina «auditează» mai multe primării de prin județ...
Și, pentru a nu se supăra familia Chițu, o vom menționa în cele ce urmează. Ea, Adriana, consilier în cadrul AFP Slobozia (46469 lei); el, Constantin, inspector asistent tot în cadrul AFP Slobozia (doar 37469 lei). Să le fie de bine.
Să mai consemnăm și o altă familie de finanțiști. Ea, Gabriela Dumitru, expert principal la Compartimentul Verificare Achiziții din cadrul DGFP Ialomița, a încasat în 2008 fix 46673 lei. El, Răsvan Dumitru, comisar șef divizie în cadrul Gărzii Financiare Ialomița, a reușit să adune doar 60558 lei tot în 2008. Oricum am da-o, familia Dumitru a bătut, ca venituri, peste 100000 lei anual.
Este cazul să mai insistăm și asupra unor grade de rudenie mamă/tată-fiică/fiu, prezente în marea de familii a Finanțelor. Adică, spre exemplu Maria Niculae, referent în cadrul Trezoreriei Județene, însoțită de fiica Cristina Niculae, inspector la Finanțe. De asemenea, Nicolae Minciu, referent la Biroul Salarizare din cadrul DGFP Ialomița, ce a omis în declarația de avere să-și treacă fiica, Marinela, inspector asistent în cadrul DGFP Ialomița. Și să continuăm cu Nicolae Gherunda, referent superior în cadrul AFP Țăndărei, și fiul său Gherunda R., în rol de arhivar. Să nu-i omitem nici pe soții Minea, ambii încadrați la AFP Țăndărei, ea, Ecaterina, inspector, el, Adrian, inspector asistent, ce au reușit performanța de a translata GENA de finanțist Ionelei, pe post de referent superior în cadrul aceleiași AFP Țăndărei. Ar mai fi cazul soților Simion, ea, Mariana, șef compartiment în cadrul AFP Țăndărei, el, Costel, referent superior în cadrul DGFP Ialomița; familia Smion înregistrează și un fiu, la rîndu-i, finanțist. Gata, ne-am săturat și dezgustat destul!

Alte completări
Cum doamna soacră a familiei Nicu Stan, persoană pe care, după cum ați remarcat în articolul trecut, am trecut-o cu vederea, s-a arătat intrigată de conținut, ne aplecăm și asupra domniei sale. Prin urmare, doamna Măndica Anton, pe post de soacră a dlui Nicu Stan și casier trezorier superior cl. III tr. 3, a avut un venit în 2008 de 29284 lei. Relativ mic în comparație cu ce a reușit capul familiei, dar mai mult decît îndestulător pentru funcția deținută. Cu această ocazie reiterăm cazul special al doamnei Stan, soția dlui Nicu Stan, angajată a AFP Slobozia în funcția de referent cu jumătate de normă, amintindu-i dlui Vîjdea și ceea ce domnia sa știa de multicel, cum că dna Aurelia Stan este pensionată pe caz de boală. Cu alte cuvinte, la bună vedere!
Tot pentru ca articolul de față să cuprindă și alte «noutăți» din instituția condusă, conjunctural, de măria sa Vîjdea, să vă spunem totuși că ne preocupă și timpul liber al angajaților domniei sale. Adică, spre exemplu, modalitatea prin care își umple orele de viață degrevate de sarcinile de serviciu directorul (sau ce mai e) Rădulescu și șeful de serviciu Mihăescu. Și dacă în cazul celui din urmă ne-am mai permis a ne da cu presupusul, în sensul de a-i verifica dosarele și cantitățile de motorină livrate de firma soției, în cazul primului, vă promitem domnule Vîjdea, că vom penetra cît de curînd subiectul cu silozuri. Asta pentru a nu-l mai acuza pe la colțuri că ne-a furnizat date despre GENELE din instituție. Adică nepotismul încurajat chiar de domnia voastră de pe vremea cînd ați ocupat primul mandat de șef al Finanțelor. Așteptăm controlul promis! (V.E. POPA)

24 August 2009, 07:27 (18395 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


poisson d'avril:
(15 Aprilie 2010, 10:29)
hmm, putintele reactii pe aici. Uite cum aflai eu cat castiga unii. Ideea care e? Sa intram si noi intr-o familie de asta? Ori sa ne facem una? Acum, realist vorbind, unii merita si altii nu, dar nimeni nu e curat pe deplin si ca sa fim si sinceri la maxim, daca am fi intr-un post bun nu am facilita si noi angajarea unui membru de familie? Eu zic ca da. In plus asta nu inseamna ca e neaparat incompetent acel membru de familie sau ca a intrat doar pe ochi frumosi. Cei drept singura reactie pe care mi-o trezeste acest reportaj, e ca au unii niste salarii frumusele, insa asta nu spune nimic sau cel putin nu poti judeca o situatie doar din acest punct de vedere.Cum din alte puncte nu ni se va permite in veci sa cantarim, eu raman doar cu prima reactie si ....asta e. Nu-mi aduce nimic in plus si nici in minus daca imi framant creierii de ograda altuia.
anonim:
(14 Aprilie 2010, 03:53)
ma scuzati, va rog ca pe viitor sa nu mai scrieti in ziarele dumneavoastra Tudor Gheorghe Mocanu pentru ca nu este corect!halal de ziaristi! corect este PRENUMELE: Gheorghe NUMELE DE FAMILIE: Mocanu-Tudor