Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Eu am o vorbă! Să lași o dâră în urma ta! Pozitivă!»

Costică, farul de la Marsilieni al PSD Ialomița

«Eu am o vorbă! Să lași o dîră în urma ta! Pozitivă!»

Costică este primar pe viață. Partea proastă e că e primar PSD. Am închis ochii, l-am iertat și l-am întrebat. Nu mare lucru. Ca de obicei, ne-a interesat cît de apăsat calcă Ciupercă pe grumajii primarilor din subordine, ce și cît se mai fură pe la partid în vremea din urmă și dacă primarul de partid, adică osatura organizației, are să se mulțumească la nesfîrșit cu firimiturile care cad de la masa județului. Marin Constantin, primarul de la Albești, susține că da. Noi însă nu l-am crezut. Dumneavoastră? (D. MIHORDEA, A. PANAIT)
McChicken de Albești
Ca orice primar care dă interviuri, Costică o face în biroul lui. Biroul e la sediu, la Primărie. Primăria e neschimbată de 20 de ani. Doar lîngă streașină, încuibați în reclama luminoasă a instituției, doi porumbei umanizează imaginea de casă părăsită. În lumina soarelui de septembrie, par roșu-sîngerii, precum culoarea partidului.
Îl mai iertăm o dată. În gînd!

-Există o aripă Costică în PSD Ialomița?
-Nu există o aripă Costică în PSD, cu siguranță. Cred că sînt unul dintre puținii oameni care nu pot să fie acuzați că în politică au încercat să constitui aripi.
-Nicio aripă Găină sub care stă Costică?
-Nu. Prietenia mea cu Mihai Găină ține de 15 ani, înainte de politică. Am fost împreună în ApR, în 1997, am trecut împreună la PDSR. Sîntem prieteni dincolo de politică; prietenia noastră nu are legătură cu politica.
-Dar aripa Moraru? O contra aripă Costică?
-Nu cred, totuși, că există aripa Moraru. Cel mult există niște diferențe de opinie între Victor Moraru și alți colegi de-ai noștri care, pînă la urmă, sînt normale. Nu există sigur aripa Moraru; cred că este o exagerare.
-Îl iubiți pe președintele Ciupercă?
-Doamne Ferește! Îl respect pe Ciupercă și-l apreciez pentru unele lucruri. Este un lider județean capabil. Numai că eu sînt unul dintre cei care ia atitudine cînd consider că greșește.
-Îl altoiți?
-Nu, doar iau atitudine. Îi atrag atenția că nu sînt de acord cu punctul dumnealui de vedere.
-Și credeți că-l interesează?
-Sigur că-l interesează; mie unul mi-a dovedit că a ținut cont și de părerea mea. Probabil s-a întîmplat să nu țină cont de părerea mea cînd a considerat că punctul dumnealui de vedere este mai bun. Dacă vedeam că niciodată nu eram băgat în seamă nu stăteam în echipa PSD. Că, de fapt, eu fac parte din echipa județeană a Partidului Social Democrat nu din vreo aripă.
-Cînd o să îmbătrîniți o să ajungeți și șef...
-Nu-mi doresc neapărat, dar dacă soarta mă duce-n direcția asta... Am răbdare, sînt un om de echipă deocamdată, iar în ceea ce privește viitorul recunosc că depinde foarte mult de alegerile din toamnă.
-Cu cine o să votați?
-Cu Mircea Geoană, evident.
-La alegerile din partid? Pe cine o să susțineți?
-Pe cine o să consider că-i mai bun.
-Moraru, Ciupercă sau Cornel Anghel?
-Toți trei sînt valoroși, cu doi dintre ei sînt chiar prieten, iar cu Cornel Anghel ne respectăm reciproc.
-Și totuși pe cine?
-Chiar nu știu. Nu pot să mă pronunț. Poate pînă atunci apare un al patrulea, mai valoros ca ei...
-Știți dumnevoastră un al patrulea?
-Nu știu; dar partidul are foarte mulți oameni valoroși care pot conduce oricînd...

Costică, Costică...
Ne aducem aminte de Costică cel de acum 4 ani. A mai crescut de cînd, îmbiat la borcanul cu miere al lui moș Costache, declama retoric «Stindardul tău e sub standardul meu!». Și, după corecția administrată la început de an pe holurile organizației de partid și de stat, pare și mai matur. De data asta însă, refuzăm să-l mai iertăm. Îi aducem aminte de datorii!
-De ce a căzut varianta «Costică subprefect»?
-A căzut datorită algoritmului politic la nivel național. Eu nu am fost de acord cu algoritmul ăsta; nu neapărat fiindcă eram eu implicat, ci mi se părea corect ca un subprefect să aibă aceeași culoare politică cu a prefectului, ca să-l poată înlocui. La Ialomița am avut prefect PSD și subprefecți PD-L. Deci, Marin Constantin nu mai putea fi subprefect!
-Sau poate vroia prefect?
-A fost una din opțiunile mele și a cîtorva colegi. Nu mă dezic nici acum de susținerea pentru Victor Moraru, varianta cîștigătoare Știucă este una bună totuși... V-am spus: PSD are mulți oameni valoroși care pot conduce și administrativ, și politic, județul.
-Și atunci de ce nu merge bine județul?
-Cine a spus că nu merge bine? În primul rînd, țara nu merge bine. Dar Ialomița chiar este un județ peste medie. La ora asta, nu cred că îl puteți acuza pe Ciupercă că nu vrea.
-Nu că nu vrea, important este cine și cum poate...
-Ciupercă și poate la ora asta.
-E puternic?
-Da, este și puternic. Are, așa, o rezistență la multe șocuri...
-E căpos?
-Da, în sensul bun.
-Dar vice la Consiliul Județean?
-Nu, nu am vrut nicio dată. În primul rînd că nu mi-aș fi dat demisia de la primărie pentru Consiliul Județean.
-Credeți că sînteți apreciat din punct de vedere politic?
-Orice om are și oameni care îl apreciază mai mult sau mai puțin. Cred că sînt într-o situație de normalitate.
-Ați primit laude, aplauze?
-Am primit felicitări cînd am făcut un lucru bun.
-Vă apreciază și Cornel Anghel?
-Dintr-un anumit punct de vedere sînt sigur că mă apreciază și el.
-Care e punctul ăla de vedere?
-Știe Cornel Anghel din ce punct de vedere.

Mulți, da'... disciplinați
După cum observați, Costică se lasă greu. Știe ce vrem de la el și nu cedează nici picat cu ceară. Din păcate, evidențele îi sînt potrivnice. Mulții din PSD au pierdut în ultima jumătate de an toată bruma de autonomie cîștigată în ultimele două războaie de cucerire electorală. Degeaba înroșesc primarii PSD județul, degeaba iau note de 10 la cursurile de terorism politic local… Cimitirul PSD e plin de oameni de neînlocuit!
-Care e rețeta de succes a PSD-ului de a scoate primari pe bandă?
-În primul rînd, PSD, fiind un partid puternic, este normal să atragă către el oameni valoroși. După aceea cred că oamenii care sînt în interiorul lui își fac temele conștiincios.
-Sînt supuși, răspund la ordin... Sînt buni soldați.
-Cred că în ultimii 5 ani de zile nu mai e vorba de vreo supunere în PSD. Orice dușman care acuză de dictatură poate să recunoască că și-a putut spune punctul de vedere.
-Deschide gura și apoi pleacă...
-Nu e adevărat.
-Dar Potor? Și-a spus punctul de vedere și apoi a plecat...
-Nu, nu a plecat. Alexandru Potor este membru PSD Fetești.
-Deci nu mai există.
-Nu e așa! Mie mi se pare normală ascensiunea sau retragerea unor membri...
-Și nouă la fel. De aceea vă întrebăm cînd o să pice Ciupercă?
-O să pice cînd nu va mai fi acceptat de colegi.
-Se pare că vă are la mînă pe toți cu ceva. Vă manipulează pe toți...
-Și ce e rău în asta? Atîta vreme cît gestionarea asta duce la succese nu e în neregulă să-ți urmezi liderul.
-Ați participat la împărțirea deconcentratelor?
-Da. Deconcentratele au fost împărțite pe cele 4 Colegii.
-De ce ați pierdut Inspectoratul Școlar?
-Nu a fost considerat o prioritate.
-Atunci PSD Ialomița egal Ciupercă?
-Nu, PSD Ialomița este echipa.
-Dar Victor Moraru zice că Inspectoratul Școlar a fost pierdut. Doar Ciupercă zice că nu l-ați pierdut.
-Moraru nu are un punct de vedere corect. Eu nu consider că l-am pierdut atîta timp cît avem acolo un inspector adjunct foarte bun, un om foarte bun. Opinia majorității colegilor din echipa de negociere a fost că prioritatea o reprezintă Finanțele...
-Un partid orientat. Financiar...
-Nu, nu neapărat.
-Sînteți trezorierul partidului?
-Nu
-Ați fost trezorierul partidului?
-Nu.
-V-ați ocupat de banii partidului, de tot ce mișcă pe această latură?
-Nu. Eu sînt unii dintre membrii echipei de strategie a partidului.
-Cum se fură la partid? Cum se minte? Ce e așa dulce de se agață oamenii cu dinții de partid.
-În primul rînd nu se fură și nu se minte. Eu spre exemplu fac politică din plăcere. Eu am o vorbă: să lași o dîră-n urma ta. Adică să faci ceva. Cînd ai făcut ceva și lucrurile au luat un curs bun, corect este să vrei să progresezi. Dacă am făcut ceva la Albești este normal ca peste cîțiva ani de zile să consider că pot să fac ceva și la nivel județean.
-Deci, oamenii fac politică ca să lase o dîră-n urma lor?
-Da. Pozitivă.

8 Septembrie 2009, 16:28 (8810 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


Geronimo:
(9 Septembrie 2009, 10:19)
Daca te consideri un nevertebrat de Limax din specia Vanghelitozaur, poti avea o scuza pentru lipsa de cultura deoarece specia nu a evoluat prea mult. Totodata scuza se accepta si pentru dira lasata in urma care arata doar cat de alunecos esti si ce drum sinuos ai parcurs. Un om de calitate este un om care ii lasa pe altii sa vorbeasca despre meritele lui. Cert e ca in perioada prin care trecem infloresc nevertebratele cu limba lunga si umeda al caror patriotism sta bine ascuns in talpa pantofilor dati cu lac, ca sa fie terfelit oriunde si oricand....

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Vineri 29 Mai 2020
131 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

29 Mai 2020, 18:10


Beat la volan pe străzile Sloboziei

Joi, 28 mai a.c., în jurul orei 10,00, polițiștii Serviciului Rutier au depistat pe raza municipiului Slobozia un șofer cu domiciliul în Amara, în timp ce conducea sub influența băuturilor alcoolice. ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2020, 15:00
(48 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune preventivă a polițiștilor

Forțe de ordine cu efective mărite au acționat joi, 28 mai a.c., pe raza municipiului Slobozia, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale asociate extinderii pandemiei Coronavirus, precum și ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2020, 14:55
(50 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 360 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 29 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 360 cazuri de infecții COVID-19. ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2020, 13:05
(51 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: S-a izbit cu mașina de un pom

Joi, 28 mai, a.c., în jurul orelor 22,30, ISU Ialomița a intervenit la un accident rutier produs în localitatea Ion Roată, în care un autoturism a părăsit partea carosabilă și s-a izbit de un pom de pe ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2020, 12:55
(37 vizualizări - 0 comentarii)


 Accident rutier la Căldărușanca, patru victime

Accident rutier la Căldărușanca, patru victime

Vineri, 29 mai 2020, în jurul orei 9,00, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la un accident rutier produs pe raza localității Glodeanu Sărat, satul Căldărușanca, județul Buzău, din raionul de intervenție ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2020, 12:50
(51 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța de 1 iunie 2020

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în data 1 iunie 2020, activitățile societății se desfășoară în regim de foc continuu. În continuare, sute de angajați au ca misiune principală producția, distribuția, calitatea apei și epurarea acesteia, îndeplinind sarcinile specifice în condiții de izolare la locul de muncă, pentru a preveni disfuncționalitățile majore ce ar putea perturba asigurarea serviciilor esențiale. ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2020, 11:25
(54 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Generală Anticorupție, la ceas aniversar-15 ani de activitate

30 Mai 2020-Ziua Aniversară a Direcției Generale Anticorupție (DGA) coincide în mod fericit în acest an cu împlinirea a 15 ani de activitate. Direcția Generală Anticorupție este o structură tânără a Ministerului ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2020, 08:45
(65 vizualizări - 0 comentarii)


8

Fetești: Tânăr rănit într-un accident rutier

Un accident rutier s-a produs miercuri, 27 mai 2020, în sensul giratoriu de la breteaua către Autostrada Soarelui. În timp ce un bărbat, de 24 de ani, din Făcăeni, conducea un autoturism dinspre breteaua ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2020, 14:25
(142 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


9

IPJ Ialomița: Programul ghișeelor de eliberare a certificatelor de cazier judiciar/integritate comportamentală

IPJ Ialomița informează cu privire la programul hișeelor de  eliberare a certificatelor de  cazier judiciar/integritate comportamentală. Acesta este:
-Ghișeu POLIȚIA MUNICIPIULUI SLOBOZIA ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2020, 14:20
(120 vizualizări - 0 comentarii)


10

Slobozia: Campanie de donații pentru copiii nevoiași

Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia, în parteneriat cu voluntarii Crucii Roșii-filiala Ialomița, dă startul unei campanii de sprijin a copiilor nevoiași, denumită «Cutiuța cu surprize». «Cutiuța ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2020, 14:15
(97 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 359 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 28 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 359 cazuri de infecții COVID-19. ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2020, 13:05
(140 vizualizări - 0 comentarii)


12

Grupul de Comunicare Strategică: 355 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 27 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 355 cazuri de infecții COVID-19. ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2020, 13:10
(180 vizualizări - 0 comentarii)


13

Sărățeni: Arestat pentru «refuz de prelevare a mostrelor biologice»

Polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2020, 11:40
(164 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Beat la volan

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit pentru control, pe raza comunei Sinești, un autoturism condus de un bărbat, de 30 de ani, din București. Întrucât șoferul emana halenă alcoolică a fost ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2020, 11:35
(94 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Lemne confiscate de polițiști

Polițiștii din Slobozia au confiscat 1,3 metri cubi de material lemnos, transportat fără documente legale de un tânăr, de 31 de ani, din județul Vrancea. Acesta a fost identificat pe raza localității Bucu ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2020, 11:30
(172 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

26 Mai 2020, 18:10


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Hramul Catedralei Episcopale

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Hramul Catedralei Episcopale

Joi, 28 mai 2020, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor va sărbători hramul de primăvară al Catedralei Episcopale «Înălțarea Domnului» din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2020, 14:05
(1226 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive desfășurate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii ialomițeni au acționat luni, 25 mai 2020, pe raza întregului județ, pentru prevenirea faptelor antisociale și pentru menținerea ordinii și siguranței publice. În urma activităților desfășurate ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2020, 13:30
(1074 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bătrân de 87 de ani, mort din cauza COVID-19

Grupul de Comunicare Strategică informează cu privire la decesul unui bătrân, de 87 de ani, din județul Ialomița, din cauza infecției cu noul Coronavirus (SARS-CoV-2). Acesta a fost confirmat pozitiv pentru ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2020, 13:20
(1250 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 354 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 26 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 354 cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul întregului județ au fost declarate ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2020, 13:10
(1108 vizualizări - 0 comentarii)


Tudorița Ionescu, învestită în funcția de subprefect al Ialomiței

«În ședința de Guvern din data de 21 mai 2020 a fost aprobată Hotărârea nr. 399, publicată în Monitorul Oficial nr. 431 din 22.05.2020, privind exercitarea, cu caracter temporar, în condițiile legii, a ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2020, 16:25
(541 vizualizări - 3 comentarii)


Accident rutier pe centura Sloboziei

Accident rutier pe centura Sloboziei

Pompierii din Slobozia, împreună cu paramedicii SMURD au intervenit în după amiaza zilei de luni, 25 mai 2020, pentru a acorda îngrjiri medicale victimelor unui accident rutier. Evenimentul s-a petrecut ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2020, 14:10
(412 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: S-a izbit de un alt autoturism și a fost proiectat cu mașina într-un copac

Sâmbătă, 23 mai 2020, în jurul orelor 17,00, polițiștii rutieri au intervenit, pe raza comunei Movilița, la un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2020, 13:35
(196 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Sâmbătă, 23 mai a.c., în jurul orelor 20,00, polițiștii din Urziceni au depistat în trafic, pe raza municipiului, un șofer de 25 de ani, cu domiciliul în Grivița, în timp ce conducea un autoturism sub ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2020, 13:30
(145 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 352 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 25 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 352 cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul întregului județ au fost declarate vindecate ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2020, 13:10
(223 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 347 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Sâmbătă, 23 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 347 cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul întregului județ au fost declarate ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2020, 13:05
(422 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: S-a răsturnat cu mașina

Manasia: S-a răsturnat cu mașina

O tânără de 19 ani și un bărbat de 23 de ani au fost victimele unui accident rutier petrecut în dimineața zilei de vineri, 22 mai 2020, pe raza localității Manasia. Aflat la volan, bărbatul de 23 de ani ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2020, 14:40
(377 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


Audiențe digitale pentru clienții ENEL

Începând de luni, 25 mai 2020, companiile E-Distribuție, operatorii de distribuție a energiei electrice din cadrul Grupului Enel în România, vor introduce o soluție digitală pentru audiențe, prin intermediul ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2020, 14:25
(248 vizualizări - 0 comentarii)


Rată de vindecare a pacienților COVID-19 de 64% în Spitalul Fetești

Reprezentanții Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești au precizat faptul că 64% dintre pacienții bolnavi de COVID-19 s-au vindecat. Estimativ, în cadrul unității medicale, au fost internați 187 de ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2020, 14:05