Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Alina Moraru, lupte libere, CSM Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Alina Moraru, lupte libere, CSM Slobozia

După cum observați și din imagine, chiar avem de-a face cu o campioană. Alina Moraru a urcat pentru prima dată pe cea mai înalta treaptă a podiumului la campionatele naționale de lupte libere copii în anul 2008, la categoria 52 de kilograme. Pentru că așa cum spune antrenorul și tatăl ei, profesorul Marian Moraru, pe Alina o caracterizează perseverența, seriozitatea și tăria de caracter. De aceeea ea nu s-a culcat pe-o ureche și a continuat să își domine copios adversarele obținînd un nou titlu național în 2009, de data aceasta la categoria 57 kilograme.
Alina Moraru s-a născut în 1994 și, de mică, și-a urmat tatăl în sala de sport. La început din joacă. Apoi, la 11 ani, a început să privească în cel mai serios mod încleștările pe salteaua de luptă și, datorită capacităților native și antrenamentelor riguroase, a făcut în scurt timp joncțiunea cu performanța. Elevă din acest an a liceului A.I Cuza, Alina ascultă muzică hip-hop, își petrece timpul liber plimbîndu-se, iar pe cel rămas, în fața calculatorului și... «mănîncă de toate».
Pe plan sportiv ea va urca la categoria de vîrstă cadeți, unde, punem pariu, va da iarăși de pămînt cu titlurile naționale. Am uitat să precizăm că Alina este din Amara, dar județul pe care îl reprezintă este Ialomița. Așa că fiecare dintre dumneavoastră are de ce să se mîndrească...

9 Septembrie 2009, 06:22 (12343 vizualizări - 8 comentarii)

Comentariile cititorilor:


robert lupte:
(13 Aprilie 2010, 07:29)
bravo alino sa fi tot asa
gina C.:
(16 Octombrie 2009, 14:30)
ESTI CEA MAI TARE!T IUBESC M
cristea gina:
(16 Octombrie 2009, 14:26)
e d admirat cate ai facut tu pana la varsta asta!bravo,esti cea mai tare nepotzyk din lume si s nu uiti k poti conta p noi,familia ta pt orice!t iubim si iti multumim kci cu tine ne mandrim!
cristea gina:
(16 Octombrie 2009, 14:26)
e d admirat cate ai facut tu pana la varsta asta!bravo,esti cea mai tare nepotzyk din lume si s nu uiti k poti conta p noi,familia ta pt orice!t iubim si iti multumim kci cu tine ne mandrim!
cristea gina:
(16 Octombrie 2009, 14:25)
e d admirat cate ai facut tu pana la varsta asta!bravo,esti cea mai tare nepotzyk din lume si s nu uiti k poti conta p noi,familia ta pt orice!t iubim si iti multumim kci cu tine ne mandrim!
aly:
(16 Octombrie 2009, 14:15)
bv fata...;x:x
moraru alina maria:
(15 Octombrie 2009, 20:25)
eu sunt accea din poza.va iubesc fanii mei
poisson d'avril:
(29 Septembrie 2009, 06:58)
Bravo, sportul te educa si daca mai ai si merite, esti de laudat!