Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Ciupercă conduce partidul după principiul „dezbină și stăpânește“»

Apostolul Victor se leapădă de mîntuitorul Vasile

«Ciupercă conduce partidul după principiul „dezbină și stăpînește“»

Victor Moraru este primarul orașului Amara și singurul dintre vicepreședinții organizației PSD Ialomița care a reușit o dublă performanță: a obținut (procentual vorbind) cel mai bun scor din județ la alegerile locale din 2008 pentru ca, imediat după aceea, să fie «înjunghiat» în plenul «senatului de partid și de stat», prin eliminarea sa din cursa pentru funcția de prefect. La ceva timp de la incident, cu lamele cuțitelor încă înfipte în spate, Victor Moraru continuă să își lingă rănile. Și să viseze public o social-democrație ideală, în care politicienii se află în slujba celor pe care îi reprezintă. Am profitat de această naivitate pentru a smulge una dintre cele mai interesante declarații politice ale anului: Ciupercă conduce PSD după principiul «dezbină și stăpînește!». Și vă asigurăm că nu e singura!

Fluierînd, prin biserica lui Ciupercă
Victor Moraru e încă tînăr. N-a împlinit 40 de ani! Dar ultimul an l-a pus la pămînt. Politic vorbind. Ușa partidului e închisă, stăpînul Ciupercă îl pune să facă anticameră, colegii de partid se întîlnesc cu el prin cîrciumi conspirative... Una peste alta, a devenit inamicul public nr. 1 în cadrul organizației PSD. Și toate acestea pentru că a îndrăznit să vadă că a fost furat la votul pentru nominalizarea în funcția de prefect.
-V-au despărțit 8 voturi de Prefectură? Cine v-a înjunghiat?
-Toată lumea! Au fost chemați atunci să voteze toți cei care erau în sediu. Contabilul, domnul Minciu, oameni aduși cu forța... Numai femeia de serviciu nu a fost chemată să voteze! Cred că nu le-a trecut prin cap...
-V-a săpat Ciupercă! Cum e să te sape șeful?
-Doare, domnule, sîntem oameni... Dacă era vorba despre adversari politici, înțelegeam. Dar vorbim de oamenii tăi, de colegi... Atunci nu a pierdut Moraru! Moraru a cîștigat. Atunci a pierdut partidul, au pierdut toți. Iar prețul a fost mult prea mare. Nu spun că domnul Știucă nu e un prefect mai bun. Poate că este, cu siguranță că e... Dar nu așa se face politica.
-V-a iertat Ciupercă că ați fluierat în biserica lui?
- Nu vreau să mă ierte! N-am nevoie să mă ierte. Eu am mai spus-o și o repet! Dacă cineva își închipuie că filiala face politică, se înșeală. În Ialomița toată lumea face politica președintelui. Adică politica domnului Ciupercă!
-De-asta sînteți dizident în cadrul organizației? Gică-Contra...
-Nu, nu sînt dizident! Am anumite opinii, mi le susțin... Asta nu înseamnă că sînt dizident sau că nu accept părerile celorlați colegi. Modul în care se conduce însă la acest moment cred că nu este unul care să reflecte capacitatea partidului de a obține rezultate cu adevărat bune.
-Cum conduce Ciupercă?
-Domnul Silvian Ciupercă conduce după principiul „dezbină și stăpînește“. Și așa cum își arogă eventualele succese pe care eu nu prea le regăsesc, trebuie să-și aroge și insuccesele. Pentru că în Ialomița nu conduce echipa. Asta e chiar o poveste. În Ialomița nu există echipă. Există doar un președinte care conduce!
-Și mai multe aripi...
-Are grijă domnul președinte să existe cît mai multe aripi.
-E bolnav de putere, cum i s-a reproșat?
-Nu știu dacă este bolnav de putere, dar se comportă ca și cum ar fi inventat social-democrația, partidul... Și vă spun, sincer, nu cred că președintele Silvian Ciupercă este un social democrat convins.

Președinția pentru aripa Moraru
E evident că primarul Moraru e afectat. Și că Ciupercă a greșit că nu l-a «omorît» cînd i s-a oferit ocazia. Acum Moraru se pregătește dur pentru contraatac. În tranșeele organizației, dizidentul își caută aliați. Are și de ce. Deși perdant, a fost susținut necondiționat de majoritatea primarilor din județ. Toți sînt lupi tineri, unii au gustat deja din sîngele puterii și îi unește dorința de a demonstra că nu sînt doar niște urși de bîlci, buni de arătat prin campaniile electorale.
-De-asta ați inventat aripa Moraru?
-Nu! Nu cred că există o aripă Moraru! Există doar colegi nemulțumiți; grupuri de simpatizanți care împărtășesc aceleași valori și care vor să se regăsească în modul general de a se conduce și de a fi reprezentați.
-V-ați orientat către «primarii pe viață»? Costică de la Albești, Pavel de la Gheorghe Lazăr...
-Îl cunosc pe primarul din Albești pentru că este un om cu calități, un om de perspectivă, pot să mă consider a fi simpatizat de el. Evident, avem și contradicții. Dar îmi place să cred că atunci cînd ești corect și deschis, ești apreciat pentru asta! Problema nu o reprezintă simpatizanții. Așa cum am spus aici e vorba de oameni și de doctrină.
-Astea sînt basme pentru alegători! Cine mai crede în doctrină?
-Eu! Fac parte din categoria celor care cred că fiecare cetățean al acestei planete trebuie să trăiască demn. Măcar atît. Iar asta presupune ca fiecare dintre noi să aibă ce mînca, să aibă un acoperiș deasupra capului, să-și ducă copiii la școală. Minimul ăsta! Nu fac parte dintre cei care trăiesc fără să se uite în urmă.
-Nu trebuie să ajungi președinte de filială ca să faci asta. N-ar fi mai ușor să donați averea săracilor?
-Nu neg că îmi doresc această funcție. Ca orice tînăr îmi doresc o schimbare de fond în filiala în care activez. Îmi doresc să fac pasul înainte.
-Dar nu e statutar. Au fost alegeri!
-Nu putem ști! Într-adevăr, statutar a fost. Dar au fost discuții privind oportunitatea unor noi alegeri. S-au amînat din cauza europarlamentarilor. Va decide Biroul Permanent Național și conducerea partidului. Cel mai probabil în toamna acestui an, după alegeri...
-Veți boicota rezultatele ca să pice Ciupercă.
-Nu! Nu fac parte din acea categorie de oameni. Îmi doresc ca filiala Ialomița să aibă cele mai bune rezultate și îmi doresc o conducere pe care această organizație să o merite, nu ca în acest moment. Pentru că trebuie să înțelegeți că rezultatele pe care le-am avut nu au prea mare legătură cu președintele Silvian Ciupercă...

Alegerile se cîștigă cu bani
Ca toți social democrații, Victor Moraru are un discurs plauzibil. Din păcate, îi lipsesc banii. Și nu doar lui. De la plecarea lui Cornel Anghel, finanțatorul oficial al partidului, nici filiala nu se simte prea bine. În aceste condiții, credem noi, singura soluție rămîne gargara politică. Moraru e de altă părere. Și susține că va cîștiga alegerile respectînd oamenii.
-Ce relații aveți cu Cornel Anghel?
-O relație de colegialitate!
-Visați la banii lui?
-Îmi doresc ca banii să nu reprezinte o modalitate de a înclina balanța. Sînt și om politic la nivelul organizației, am candidat ca primar. Niciodată nu am dat bani pentru asta! Nu vreau să fiu președintele Organizației Ialomița pentru a cîștiga vreun leu. Nu am avut o relație apropiată cu Cornel Anghel. Îl apreciez pentru franchețe și l-am admirat pentru opiniile sale. Și chiar dacă l-a susținut pe domnul Știucă, nu cred că a cîștigat... Așa cum v-am spus, a cîștigat Moraru și a pierdut mult partidul. Felicit, de regulă, căștigătorii, dar eu nu vreau să cîștig cu votul unor oameni care nu mă cunosc.
-Aveți o obsesie cu Prefectura. Sînteți frustrat!
-Nu cred că am o obsesie sau o frustrare... Dar trebuie să înțelegeți că nu am vrut eu să ajung acolo că m-am trezit așa! Colegii mei primari meritau un prefect dintre ei. O dată au cerut și oamenii ăștia ceva... S-a întîmplat să fiu eu ăla. Iar în loc au primit doar populism ieftin. Nu se poate așa ceva, mie nu îmi place!
-Cum e să trăiești într-un partid care nu dă doi bani pe nimic?
-Nu e ușor! Vreau să mă înțelegeți. Am fost unul dintre cei mai vînați primari. Fostul prefect, Cazacu, înainte să mă dea în judecată, mi-a cerut să vin la ei. Am întrebat și atunci, întreb și acum: care ei!? Ei nu există! Eu nu consider că sînt un om care așteaptă recompense, dar nu pot accepta să mă calci în picioare, să ignori oamenii, electoratul!
-Cui îi pasă de electorat, domnu' primar. Electoratul e bun doar la vot. Dumneavoastră ce le faceți de vă votează într-una?
-Nu le fac nimic! Îi respect!

14 Septembrie 2009, 07:24 (7728 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


hop_si_eu:
(16 Septembrie 2009, 12:35)
Mare dreptate are domnul primar: care ei? Nu exista "ei" la niciun partid, nici chiar la al domniei sale. Exista vesnica promisiune si vesnica ridicare din umeri: "nu suntem noi de vina". Intre ele, multa mizerie, minciuna, hotie. Suportate de prostul de votant. Care, din pacate, are vocatie pentru asta. Nu de votant, ci de prost. Prost de credul. Prost si plin de speranta. Prost si plin de nadejde...ca poate de data asta va fi mai bine. Si da, de fiecare data este mai bine. Caci marea rocada aduce mereu numai bine...pentru cei care sunt la varf la momentul respectiv. La sfarsitul spectacolului, din nou ridicare din umeri: ei sunt de vina. Mereu, invariabil, aceiasi "ei". Da, domnule primar, aveti dreptate. Nu exista "ei". Respectati-va urbea votanta in continuare, este obligatia dumneavoastra si dreptul lor. Bine faceti.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Miercuri 20 Nov 2019
71 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

19 Noiembrie 2019, 19:15


IPJ Ialomița: Acțiunea «Foc de Artificii»

Luni, 18 noiembrie a.c., Poliția Română a demarat acțiunea națională «Foc de Artificii». Și în acest an sunt continuate activitățile la nivel național, sub coordonarea Direcției Arme, Explozivi și Substanțe ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2019, 16:05
(59 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident cu două victime

Un accident s-a produs la Slobozia, în dimineața zilei de sâmbătă, 16 noiembrie a.c., în jurul orei 8,05, între două autoturisme. Pentru salvarea victimelor au intervenit o descarcerare și o ambulanță ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 15:30
(157 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Incendiu la Mihail Kogălniceanu

În vineri spre sâmbătă, 15/16 noiembrie a.c., în jurul orei 3,45, a izbucnit un incendiu la un garaj auto din incinta unei gospodării din localitatea Mihail Kogălniceanu. La fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 15:25
(104 vizualizări - 0 comentarii)


4

Moldoveni: A ars un autoturism

Sâmbătă, 16 noiembrie a.c., în jurul orelor 18,45, dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu de autoturism din localitatea Moldoveni. La fața ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 15:20
(66 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii slobozeni au deblocat ușa unei bătrâne

Sprijinul pompierilor a fost solicitat în cursul nopții de sâmbătă spre duminică, 16 noiembrie a.c., în jurul orelor 23,30, pentru asigurarea accesului în apartamentul unei persoane de 73 ani. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 15:15
(155 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii au plantat arbori la Colelia

Polițiștii au plantat arbori la Colelia

Sâmbătă, 16 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Grivița au acceptat invitația de a participa la o acțiune de împădurire, desfășurată sub deviza «România plantează pentru mâine ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 14:15
(130 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan

Duminică,17 noiembrie a.c, polițiștii feteșteni au depistat doi șoferi conducând autoturisme pe drumurile publice sub influența băuturilor alcoolice. În primul caz, un tânăr de 25 de ani, din Fetești, a ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 14:10
(76 vizualizări - 0 comentarii)


8

Fierbinți-Târg: Produse contrafăcute, confiscate

Zeci de produse cosmetice și articole de îmbrăcăminte, susceptibile a fi contrafăcute, au fost confiscate de polițiștii Orașului Fierbinți Târg. Vineri, 15 noiembrie a.c., polițiștii au oprit, pentru control ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 14:05
(70 vizualizări - 0 comentarii)


9

APIA: Pete 700 mii de fermieri, autorizați la plată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Prahova informează că, începând cu data de 16 octombrie 2019, în cadrul Campaniei de plăți în avans pentru anul 2019, s-a autorizat la plată la nivel național ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 13:40
(88 vizualizări - 0 comentarii)


10

Proiecte europene implementate de DSVSA Ialomița

Printr-un comunicat de presă, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează asupra semnării a două Contracte de finanțare cu fonduri europene nerambursabile prin Programul ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2019, 11:05
(88 vizualizări - 0 comentarii)


DSP Ialomița: A doua tranșă de vaccin antigripal, distribuită

DSP Ialomița: A doua tranșă de vaccin antigripal, distribuită

Direcția de Sănătate Publică Ialomița anunță faptul că a doua tranșă de vaccin antigripal a fost distribuită de la finalul săptămânii trecute în cabinetele medicilor de familie din județ. Astfel, peste ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 16:10
(225 vizualizări - 4 comentarii)


12
Racla cu Sfintele Moaște ale Sfintei Mironosițe Maria Magdalena, la Slobozia

Racla cu Sfintele Moaște ale Sfintei Mironosițe Maria Magdalena, la Slobozia

Cu binecuvântarea Preasfințitului Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în preajma hramului bisericii «Sfântul Evanghelist Matei», vineri, 15 noiembrie 2019, la orele 17,00, o delegație de la ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:55
(286 vizualizări - 0 comentarii)


Proiect de promovare a școlilor de pompieri în liceele din Ialomița

Reprezentanți ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița au desfășurat o amplă campanie de promovare a școlilor de pompieri în liceele din județ. Campania a debutat ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:50
(140 vizualizări - 1 comentariu)


Jilavele: Arestat pentru «evaziune fiscală»

Joi, 14 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 5 Poliție Rurală Jilavele au reușit identificarea unui bărbat, de 52 de ani, din comuna Jilavele, pe numele căruia Tribunalul Ialomița a emis un mandat ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:45
(161 vizualizări - 0 comentarii)


Deficit de personal la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița

Concursurile din sursă externă organizate de Inspec­toratul de Poliție al Județului Ialomița au rezolvat pro­blema lipsei de personal doar parțial. Instituția continuă să aibă probleme din cauza deficitului ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:40
(280 vizualizări - 3 comentarii)


Accidente la Slobozia și Urziceni, trei victime

Joi, 14 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la două accidente rutiere soldate cu rănirea a trei persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 6,00, pe raza municipiului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:35
(246 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: «Voluntar, implică-te!»

Joi, 7 noiembrie 2019, la Sala de Festivități a Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia s-a desfășurat cea de a V-a ediție a evenimentului «Voluntar, implică-te!», eveniment organizat de Agenția ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:30
(110 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 18-22 noiembrie a.c., E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în localitățile ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:25
(117 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Mondială a Diabetului», marcată și la Slobozia

Slobozia se alătură orașelor din țară care în noiembrie marchează «Ziua Mondială a Diabetului». Cu acest prilej, Direcția de Sănătate Publică și medicii diabetologi din județ organizează până pe data de ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:20
(109 vizualizări - 0 comentarii)


O nouă campanie la Crucea Roșie Ialomița

Crucea Roșie Ialomița este înscrisă în Programul «Colgate», o campanie ce se desfășoară în perioada noiembrie 2019-februarie 2020. Alături de alte 10 județe din țară, peste 77 mii de copii din clasele primare ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:15
(133 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițistul pasionat de alpinism

IPJ Ialomița: Polițistul pasionat de alpinism

Un polițist rutier ialomițean a reușit să cucerească toate cele 13 vârfuri de peste 2500 metri din România, atingând înălțimile amețitoare ale Alpilor Italieni, Munților Balcani sau Muntele Olimp. Agentul ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2019, 15:10
(125 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Slobozia

Razie a polițiștilor la Slobozia

În cursul zilei de miercuri, 13 noiembrie a.c., pe raza municipiului Slobozia au fost angrenate aproximativ 40 de efective de Ordine Publică, Poliție Rutieră și Investigații Criminale, precum și luptători ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2019, 16:15
(273 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia razie


DN21: Accident rutier soldat cu trei victime

Joi, 14 noiembrie a.c., în jurul orei 6,20, s-a produs o coliziune între două autoturisme pe Drumul Național 21. Pentru salvarea victimelor, au acționat salvatorii de la Detașamentul Slobozia cu o autospecială ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2019, 16:10
(327 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN21 accident


Căzănești: «Cupa Bărăganului la Oină»

Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, la Sala de Sport a orașului Căzănești se va desfășura, începând cu orele 10,00, prima ediție «Cupa Bărăganului la Oină». Competiția, organizată de Federația Română de Oină împreună ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2019, 16:05
(356 vizualizări - 4 comentarii)


La volan prin Urziceni, fără permis de conducere

Marți, 12 noiembrie a.c., polițiștii rutieri au depistat un tânăr, de 18 ani, din județul Giurgiu, în timp ce conducea un autoturism pe raza municipiului Urziceni, fără a deține permis de conducere pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2019, 15:25
(186 vizualizări - 0 comentarii)


Pește confiscat de polițiștii ialomițeni

Pește confiscat de polițiștii ialomițeni

Peste 200 de kilograme de pește din specia fitofag au fost confiscate de polițiștii ialomițeni după ce au depistat în trafic un bărbat, de 43 de ani, care transporta pe DN2A pește fără documente de proveniență ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2019, 15:20
(254 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Accident rutier soldat cu cinci victime pe DJ212

Evenimentul s-a produs marți, 12 noiembrie a.c., în jurul orelor 19,30, când un autoturism a părărăsit partea carosabilă și s-a izbit frontal de un pom aflat pe marginea șoselei. La locul intervenției au ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2019, 13:05
(206 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Salonul de toamnă 2019»

Vineri, 15 noiembrie 2019, începând cu orele 13,00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia va avea loc vernisajul expoziției «Salonul de toamnă 2019». Evenimentul este organizat de Consiliul Județean ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2019, 12:10
(255 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Și-a înscenat singur o tâlhărie după ce a pierdut banii la păcănele

Polițiștii ialomițeni au depistat un tânăr, de 22 de ani, din Slobozia, care și-ar fi înscenat singur o tâlhărie calificată. În fapt, luni, 11 noiembrie 2019, în jurul orelor 18,00, un bărbat a apelat numărul ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2019, 15:15