Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Ciupercă conduce partidul după principiul „dezbină și stăpânește“»

Apostolul Victor se leapădă de mîntuitorul Vasile

«Ciupercă conduce partidul după principiul „dezbină și stăpînește“»

Victor Moraru este primarul orașului Amara și singurul dintre vicepreședinții organizației PSD Ialomița care a reușit o dublă performanță: a obținut (procentual vorbind) cel mai bun scor din județ la alegerile locale din 2008 pentru ca, imediat după aceea, să fie «înjunghiat» în plenul «senatului de partid și de stat», prin eliminarea sa din cursa pentru funcția de prefect. La ceva timp de la incident, cu lamele cuțitelor încă înfipte în spate, Victor Moraru continuă să își lingă rănile. Și să viseze public o social-democrație ideală, în care politicienii se află în slujba celor pe care îi reprezintă. Am profitat de această naivitate pentru a smulge una dintre cele mai interesante declarații politice ale anului: Ciupercă conduce PSD după principiul «dezbină și stăpînește!». Și vă asigurăm că nu e singura!

Fluierînd, prin biserica lui Ciupercă
Victor Moraru e încă tînăr. N-a împlinit 40 de ani! Dar ultimul an l-a pus la pămînt. Politic vorbind. Ușa partidului e închisă, stăpînul Ciupercă îl pune să facă anticameră, colegii de partid se întîlnesc cu el prin cîrciumi conspirative... Una peste alta, a devenit inamicul public nr. 1 în cadrul organizației PSD. Și toate acestea pentru că a îndrăznit să vadă că a fost furat la votul pentru nominalizarea în funcția de prefect.
-V-au despărțit 8 voturi de Prefectură? Cine v-a înjunghiat?
-Toată lumea! Au fost chemați atunci să voteze toți cei care erau în sediu. Contabilul, domnul Minciu, oameni aduși cu forța... Numai femeia de serviciu nu a fost chemată să voteze! Cred că nu le-a trecut prin cap...
-V-a săpat Ciupercă! Cum e să te sape șeful?
-Doare, domnule, sîntem oameni... Dacă era vorba despre adversari politici, înțelegeam. Dar vorbim de oamenii tăi, de colegi... Atunci nu a pierdut Moraru! Moraru a cîștigat. Atunci a pierdut partidul, au pierdut toți. Iar prețul a fost mult prea mare. Nu spun că domnul Știucă nu e un prefect mai bun. Poate că este, cu siguranță că e... Dar nu așa se face politica.
-V-a iertat Ciupercă că ați fluierat în biserica lui?
- Nu vreau să mă ierte! N-am nevoie să mă ierte. Eu am mai spus-o și o repet! Dacă cineva își închipuie că filiala face politică, se înșeală. În Ialomița toată lumea face politica președintelui. Adică politica domnului Ciupercă!
-De-asta sînteți dizident în cadrul organizației? Gică-Contra...
-Nu, nu sînt dizident! Am anumite opinii, mi le susțin... Asta nu înseamnă că sînt dizident sau că nu accept părerile celorlați colegi. Modul în care se conduce însă la acest moment cred că nu este unul care să reflecte capacitatea partidului de a obține rezultate cu adevărat bune.
-Cum conduce Ciupercă?
-Domnul Silvian Ciupercă conduce după principiul „dezbină și stăpînește“. Și așa cum își arogă eventualele succese pe care eu nu prea le regăsesc, trebuie să-și aroge și insuccesele. Pentru că în Ialomița nu conduce echipa. Asta e chiar o poveste. În Ialomița nu există echipă. Există doar un președinte care conduce!
-Și mai multe aripi...
-Are grijă domnul președinte să existe cît mai multe aripi.
-E bolnav de putere, cum i s-a reproșat?
-Nu știu dacă este bolnav de putere, dar se comportă ca și cum ar fi inventat social-democrația, partidul... Și vă spun, sincer, nu cred că președintele Silvian Ciupercă este un social democrat convins.

Președinția pentru aripa Moraru
E evident că primarul Moraru e afectat. Și că Ciupercă a greșit că nu l-a «omorît» cînd i s-a oferit ocazia. Acum Moraru se pregătește dur pentru contraatac. În tranșeele organizației, dizidentul își caută aliați. Are și de ce. Deși perdant, a fost susținut necondiționat de majoritatea primarilor din județ. Toți sînt lupi tineri, unii au gustat deja din sîngele puterii și îi unește dorința de a demonstra că nu sînt doar niște urși de bîlci, buni de arătat prin campaniile electorale.
-De-asta ați inventat aripa Moraru?
-Nu! Nu cred că există o aripă Moraru! Există doar colegi nemulțumiți; grupuri de simpatizanți care împărtășesc aceleași valori și care vor să se regăsească în modul general de a se conduce și de a fi reprezentați.
-V-ați orientat către «primarii pe viață»? Costică de la Albești, Pavel de la Gheorghe Lazăr...
-Îl cunosc pe primarul din Albești pentru că este un om cu calități, un om de perspectivă, pot să mă consider a fi simpatizat de el. Evident, avem și contradicții. Dar îmi place să cred că atunci cînd ești corect și deschis, ești apreciat pentru asta! Problema nu o reprezintă simpatizanții. Așa cum am spus aici e vorba de oameni și de doctrină.
-Astea sînt basme pentru alegători! Cine mai crede în doctrină?
-Eu! Fac parte din categoria celor care cred că fiecare cetățean al acestei planete trebuie să trăiască demn. Măcar atît. Iar asta presupune ca fiecare dintre noi să aibă ce mînca, să aibă un acoperiș deasupra capului, să-și ducă copiii la școală. Minimul ăsta! Nu fac parte dintre cei care trăiesc fără să se uite în urmă.
-Nu trebuie să ajungi președinte de filială ca să faci asta. N-ar fi mai ușor să donați averea săracilor?
-Nu neg că îmi doresc această funcție. Ca orice tînăr îmi doresc o schimbare de fond în filiala în care activez. Îmi doresc să fac pasul înainte.
-Dar nu e statutar. Au fost alegeri!
-Nu putem ști! Într-adevăr, statutar a fost. Dar au fost discuții privind oportunitatea unor noi alegeri. S-au amînat din cauza europarlamentarilor. Va decide Biroul Permanent Național și conducerea partidului. Cel mai probabil în toamna acestui an, după alegeri...
-Veți boicota rezultatele ca să pice Ciupercă.
-Nu! Nu fac parte din acea categorie de oameni. Îmi doresc ca filiala Ialomița să aibă cele mai bune rezultate și îmi doresc o conducere pe care această organizație să o merite, nu ca în acest moment. Pentru că trebuie să înțelegeți că rezultatele pe care le-am avut nu au prea mare legătură cu președintele Silvian Ciupercă...

Alegerile se cîștigă cu bani
Ca toți social democrații, Victor Moraru are un discurs plauzibil. Din păcate, îi lipsesc banii. Și nu doar lui. De la plecarea lui Cornel Anghel, finanțatorul oficial al partidului, nici filiala nu se simte prea bine. În aceste condiții, credem noi, singura soluție rămîne gargara politică. Moraru e de altă părere. Și susține că va cîștiga alegerile respectînd oamenii.
-Ce relații aveți cu Cornel Anghel?
-O relație de colegialitate!
-Visați la banii lui?
-Îmi doresc ca banii să nu reprezinte o modalitate de a înclina balanța. Sînt și om politic la nivelul organizației, am candidat ca primar. Niciodată nu am dat bani pentru asta! Nu vreau să fiu președintele Organizației Ialomița pentru a cîștiga vreun leu. Nu am avut o relație apropiată cu Cornel Anghel. Îl apreciez pentru franchețe și l-am admirat pentru opiniile sale. Și chiar dacă l-a susținut pe domnul Știucă, nu cred că a cîștigat... Așa cum v-am spus, a cîștigat Moraru și a pierdut mult partidul. Felicit, de regulă, căștigătorii, dar eu nu vreau să cîștig cu votul unor oameni care nu mă cunosc.
-Aveți o obsesie cu Prefectura. Sînteți frustrat!
-Nu cred că am o obsesie sau o frustrare... Dar trebuie să înțelegeți că nu am vrut eu să ajung acolo că m-am trezit așa! Colegii mei primari meritau un prefect dintre ei. O dată au cerut și oamenii ăștia ceva... S-a întîmplat să fiu eu ăla. Iar în loc au primit doar populism ieftin. Nu se poate așa ceva, mie nu îmi place!
-Cum e să trăiești într-un partid care nu dă doi bani pe nimic?
-Nu e ușor! Vreau să mă înțelegeți. Am fost unul dintre cei mai vînați primari. Fostul prefect, Cazacu, înainte să mă dea în judecată, mi-a cerut să vin la ei. Am întrebat și atunci, întreb și acum: care ei!? Ei nu există! Eu nu consider că sînt un om care așteaptă recompense, dar nu pot accepta să mă calci în picioare, să ignori oamenii, electoratul!
-Cui îi pasă de electorat, domnu' primar. Electoratul e bun doar la vot. Dumneavoastră ce le faceți de vă votează într-una?
-Nu le fac nimic! Îi respect!

14 Septembrie 2009, 07:24 (8210 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


hop_si_eu:
(16 Septembrie 2009, 12:35)
Mare dreptate are domnul primar: care ei? Nu exista "ei" la niciun partid, nici chiar la al domniei sale. Exista vesnica promisiune si vesnica ridicare din umeri: "nu suntem noi de vina". Intre ele, multa mizerie, minciuna, hotie. Suportate de prostul de votant. Care, din pacate, are vocatie pentru asta. Nu de votant, ci de prost. Prost de credul. Prost si plin de speranta. Prost si plin de nadejde...ca poate de data asta va fi mai bine. Si da, de fiecare data este mai bine. Caci marea rocada aduce mereu numai bine...pentru cei care sunt la varf la momentul respectiv. La sfarsitul spectacolului, din nou ridicare din umeri: ei sunt de vina. Mereu, invariabil, aceiasi "ei". Da, domnule primar, aveti dreptate. Nu exista "ei". Respectati-va urbea votanta in continuare, este obligatia dumneavoastra si dreptul lor. Bine faceti.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Sâmbătă 11 Iul 2020
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Marsilieni: A fost găsit ialomițeanul evadat din Penitenciarul Rahova

În seara zilei de vineri, 10 iulie 2020, polițiștii ialomițeni au reușit să-l identifice pe tânărul de 32 de ani care, în luna martie, a evadat din Penitenciarul Rahova. Acesta se afla pe un câmp din localitatea ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2020, 20:20
(86 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

10 Iulie 2020, 17:15


USR PLUS Ialomița susține strângerea de semnături on-line

Organizația USR PLUS Ialomița trage un puternic semnal de alarmă în ideea în care România se pregătește de Alegerile Locale care vor alea loc duminică, 27 septembrie 2020. Conform Legii 115/2015, fiecare ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2020, 16:10
(57 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut după ce a furat portofelul unei bătrâne

Un bărbat de 53 de ani, din Slobozia, a fost reținut pentru 24 de ore după ce a furat portofelul unei bătrâne de 71 de ani, plecată la cumpărături la un supermarket din oraș. Femeia a sesizat dispariția ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2020, 16:05
(90 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 514 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 10 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 514, cu 11 cazuri mai mult față de ziua de joi, ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2020, 13:05
(158 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: Beat la volan, a derapat cu mașina

Un cetățean din Gura Ialomiței a sesizat joi dimineața, 9 iulie a.c., în jurul orei 3,00, faptul că un autoturism a derapat pe raza localității. Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au identificat ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2020, 15:25
(142 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Arestat pentru «furt calificat»

Miercuri, 8 iulie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2020, 15:20
(131 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Miercuri, 8 iulie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii rutieri din Fetești au oprit pentru control un autoturism condus de un bărbat în vârstă de 34 de ani. În urma verificării în bazele de date, s-a ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2020, 15:15
(114 vizualizări - 0 comentarii)


8
Razie la Bărbulești

Razie la Bărbulești

Peste 160 de efective ale Poliției și Jandarmeriei au descins în dimineața zilei de joi, 9 iulie a.c., în comuna Bărbulești, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale, asigurarea climatului de ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2020, 15:10
(145 vizualizări - 0 comentarii)


9

Grupul de Comunicare Strategică: 503 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 9 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 503, cu 39 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2020, 13:05
(249 vizualizări - 0 comentarii)


10

Grupul de Comunicare Strategică: 464 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 8 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 464, cu 9 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2020, 13:05
(307 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Atenție, se oprește apa în Cartierul Buliga!

Pentru realizarea operațiunilor periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile ce deservește municipiul Fetești/Ialomița, RAJA Constanța va sista furnizarea apei, joi, 9 iulie ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2020, 09:40
(119 vizualizări - 0 comentarii)


12
Gimbășani: Bărbat salvat de pompieri dintr-un canal de vizitare elevator

Gimbășani: Bărbat salvat de pompieri dintr-un canal de vizitare elevator

Evenimentul a fost semnalat de un lucrător al unei firme marți, 7 iulie a.c., în jurul orelor 15,25. În sprijinul bărbatului de 43 de ani s-au deplasat de urgență 3 echipaje de salvare de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2020, 08:40
(187 vizualizări - 0 comentarii)


13

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

7 Iulie 2020, 17:10


Ion Roată: Utilaje agricole cuprinse de flăcări

Ion Roată: Utilaje agricole cuprinse de flăcări

Pompierii din Urziceni au intervenit pentru stingerea unui incendiu care a cuprins două utilaje agricole, puse în funcțiune pe un câmp din zona localității Ion Roată. Cel mai probabil flăcările au izbucnit ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 16:05
(261 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

Administrația Națională de Meteorologie a emis o nouă avertizare meteo-Cod portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată, cu vijelii (ce vor atinge în anumite intervale viteze de 80-90 km/h), averse ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 15:55
(103 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența alcoolului

În urma unei acțiuni de prevenire a accidentelor rutiere, polițiștii ialomițeni au identificat , pe raza localităților Rădulești, Slobozia și Țăndărei, 4 conducători auto care circulau pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 15:50
(155 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o casă din Movila

Incendiu la o casă din Movila

Pompierii din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia și membrii serviciului voluntar cu 3 autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit pentru stingerea unui incendiu care ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 15:05
(126 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila incendiu


Grupul de Comunicare Strategică: 455 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 7 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 455, cu 11 cazuri mai mult față de ziua de luni, ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 13:05
(188 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Calendarul privind mobilitatea personalului didactic din învățământul preuniversitar în anul școlar 2020-2021 a fost reactualizat

În urma promulgării de către președintele României, Klaus Iohannis, a Legii pentru aprobarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 58/2020 privind luarea unor măsuri pentru buna funcționare a sistemului ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2020, 21:20
(290 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 3 iulie a.c., în jurul orei 9,30, polițiștii din Slobozia au oprit pentru control, pe raza localității Misleanu, un autoturism condus de un tânăr de 28 de ani, din aceeași localitate. În urma solicitării ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2020, 16:10
(177 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 444 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 6 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 444, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de vineri, ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2020, 13:05
(234 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni integrate pentru combaterea COVID-19

Pentru prevenirea și limitarea îmbolnăvirilor cu COVID-19, la nivelul județului Ialomița se vor desfășura acțiuni de verificare a respectării măsurilor de protecție sanitară, pentru a proteja sănătatea ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2020, 08:20
(154 vizualizări - 0 comentarii)


Șosele însângerate în județul Ialomița

Șosele însângerate în județul Ialomița

Zi neagră pe șoselele din Ialomița sâmbătă, 4 iulie 2020. Cinci persoane au fost rănite și una a murit în urma a 3 accidente rutiere, petrecute pe raza localităților Fetești, Coșereni și Misleanu. Cel mai ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2020, 12:15
(742 vizualizări - 5 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 440 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 3 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 440, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de joi, 2 ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 13:05
(279 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis sau cu permise suspendate

Joi, 2 iulie a.c., în jurul orelor 15,00, polițiștii din Balaciu în timp ce desfășurau activități de control al traficului rutier pe raza de competență au oprit pentru control un autoturism condus de un ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 11:40
(234 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton acroșat de un autoturism

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 18,00, ISU Ialomița a intervenit la un accident rutier în municipiul Slobozia, în care un autoturism a lovit un pieton. La locul evenimentului s-a deplasat de urgență ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 10:55
(267 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Șiră de baloți cuprinsă de flăcări

Fetești: Șiră de baloți cuprinsă de flăcări

Vineri dimineață, 3 iulie a.c., în jurul orei 3,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o șiră de baloți din paie în gospodăria unui cetățean din Cartierul Vlașca ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 10:50
(175 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Slobozia: A luat foc ghena de ventilație

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 16,00, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la stingerea unui incendiu produs la o ghenă Slobozia. Incendiul a fost stins operativ de ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 10:45
(218 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Săveni: Incendiu la o anexă gospodărească

Săveni: Incendiu la o anexă gospodărească

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 11,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Săveni. La locul solicitării ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 10:40