Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Ciupercă conduce partidul după principiul „dezbină și stăpânește“»

Apostolul Victor se leapădă de mîntuitorul Vasile

«Ciupercă conduce partidul după principiul „dezbină și stăpînește“»

Victor Moraru este primarul orașului Amara și singurul dintre vicepreședinții organizației PSD Ialomița care a reușit o dublă performanță: a obținut (procentual vorbind) cel mai bun scor din județ la alegerile locale din 2008 pentru ca, imediat după aceea, să fie «înjunghiat» în plenul «senatului de partid și de stat», prin eliminarea sa din cursa pentru funcția de prefect. La ceva timp de la incident, cu lamele cuțitelor încă înfipte în spate, Victor Moraru continuă să își lingă rănile. Și să viseze public o social-democrație ideală, în care politicienii se află în slujba celor pe care îi reprezintă. Am profitat de această naivitate pentru a smulge una dintre cele mai interesante declarații politice ale anului: Ciupercă conduce PSD după principiul «dezbină și stăpînește!». Și vă asigurăm că nu e singura!

Fluierînd, prin biserica lui Ciupercă
Victor Moraru e încă tînăr. N-a împlinit 40 de ani! Dar ultimul an l-a pus la pămînt. Politic vorbind. Ușa partidului e închisă, stăpînul Ciupercă îl pune să facă anticameră, colegii de partid se întîlnesc cu el prin cîrciumi conspirative... Una peste alta, a devenit inamicul public nr. 1 în cadrul organizației PSD. Și toate acestea pentru că a îndrăznit să vadă că a fost furat la votul pentru nominalizarea în funcția de prefect.
-V-au despărțit 8 voturi de Prefectură? Cine v-a înjunghiat?
-Toată lumea! Au fost chemați atunci să voteze toți cei care erau în sediu. Contabilul, domnul Minciu, oameni aduși cu forța... Numai femeia de serviciu nu a fost chemată să voteze! Cred că nu le-a trecut prin cap...
-V-a săpat Ciupercă! Cum e să te sape șeful?
-Doare, domnule, sîntem oameni... Dacă era vorba despre adversari politici, înțelegeam. Dar vorbim de oamenii tăi, de colegi... Atunci nu a pierdut Moraru! Moraru a cîștigat. Atunci a pierdut partidul, au pierdut toți. Iar prețul a fost mult prea mare. Nu spun că domnul Știucă nu e un prefect mai bun. Poate că este, cu siguranță că e... Dar nu așa se face politica.
-V-a iertat Ciupercă că ați fluierat în biserica lui?
- Nu vreau să mă ierte! N-am nevoie să mă ierte. Eu am mai spus-o și o repet! Dacă cineva își închipuie că filiala face politică, se înșeală. În Ialomița toată lumea face politica președintelui. Adică politica domnului Ciupercă!
-De-asta sînteți dizident în cadrul organizației? Gică-Contra...
-Nu, nu sînt dizident! Am anumite opinii, mi le susțin... Asta nu înseamnă că sînt dizident sau că nu accept părerile celorlați colegi. Modul în care se conduce însă la acest moment cred că nu este unul care să reflecte capacitatea partidului de a obține rezultate cu adevărat bune.
-Cum conduce Ciupercă?
-Domnul Silvian Ciupercă conduce după principiul „dezbină și stăpînește“. Și așa cum își arogă eventualele succese pe care eu nu prea le regăsesc, trebuie să-și aroge și insuccesele. Pentru că în Ialomița nu conduce echipa. Asta e chiar o poveste. În Ialomița nu există echipă. Există doar un președinte care conduce!
-Și mai multe aripi...
-Are grijă domnul președinte să existe cît mai multe aripi.
-E bolnav de putere, cum i s-a reproșat?
-Nu știu dacă este bolnav de putere, dar se comportă ca și cum ar fi inventat social-democrația, partidul... Și vă spun, sincer, nu cred că președintele Silvian Ciupercă este un social democrat convins.

Președinția pentru aripa Moraru
E evident că primarul Moraru e afectat. Și că Ciupercă a greșit că nu l-a «omorît» cînd i s-a oferit ocazia. Acum Moraru se pregătește dur pentru contraatac. În tranșeele organizației, dizidentul își caută aliați. Are și de ce. Deși perdant, a fost susținut necondiționat de majoritatea primarilor din județ. Toți sînt lupi tineri, unii au gustat deja din sîngele puterii și îi unește dorința de a demonstra că nu sînt doar niște urși de bîlci, buni de arătat prin campaniile electorale.
-De-asta ați inventat aripa Moraru?
-Nu! Nu cred că există o aripă Moraru! Există doar colegi nemulțumiți; grupuri de simpatizanți care împărtășesc aceleași valori și care vor să se regăsească în modul general de a se conduce și de a fi reprezentați.
-V-ați orientat către «primarii pe viață»? Costică de la Albești, Pavel de la Gheorghe Lazăr...
-Îl cunosc pe primarul din Albești pentru că este un om cu calități, un om de perspectivă, pot să mă consider a fi simpatizat de el. Evident, avem și contradicții. Dar îmi place să cred că atunci cînd ești corect și deschis, ești apreciat pentru asta! Problema nu o reprezintă simpatizanții. Așa cum am spus aici e vorba de oameni și de doctrină.
-Astea sînt basme pentru alegători! Cine mai crede în doctrină?
-Eu! Fac parte din categoria celor care cred că fiecare cetățean al acestei planete trebuie să trăiască demn. Măcar atît. Iar asta presupune ca fiecare dintre noi să aibă ce mînca, să aibă un acoperiș deasupra capului, să-și ducă copiii la școală. Minimul ăsta! Nu fac parte dintre cei care trăiesc fără să se uite în urmă.
-Nu trebuie să ajungi președinte de filială ca să faci asta. N-ar fi mai ușor să donați averea săracilor?
-Nu neg că îmi doresc această funcție. Ca orice tînăr îmi doresc o schimbare de fond în filiala în care activez. Îmi doresc să fac pasul înainte.
-Dar nu e statutar. Au fost alegeri!
-Nu putem ști! Într-adevăr, statutar a fost. Dar au fost discuții privind oportunitatea unor noi alegeri. S-au amînat din cauza europarlamentarilor. Va decide Biroul Permanent Național și conducerea partidului. Cel mai probabil în toamna acestui an, după alegeri...
-Veți boicota rezultatele ca să pice Ciupercă.
-Nu! Nu fac parte din acea categorie de oameni. Îmi doresc ca filiala Ialomița să aibă cele mai bune rezultate și îmi doresc o conducere pe care această organizație să o merite, nu ca în acest moment. Pentru că trebuie să înțelegeți că rezultatele pe care le-am avut nu au prea mare legătură cu președintele Silvian Ciupercă...

Alegerile se cîștigă cu bani
Ca toți social democrații, Victor Moraru are un discurs plauzibil. Din păcate, îi lipsesc banii. Și nu doar lui. De la plecarea lui Cornel Anghel, finanțatorul oficial al partidului, nici filiala nu se simte prea bine. În aceste condiții, credem noi, singura soluție rămîne gargara politică. Moraru e de altă părere. Și susține că va cîștiga alegerile respectînd oamenii.
-Ce relații aveți cu Cornel Anghel?
-O relație de colegialitate!
-Visați la banii lui?
-Îmi doresc ca banii să nu reprezinte o modalitate de a înclina balanța. Sînt și om politic la nivelul organizației, am candidat ca primar. Niciodată nu am dat bani pentru asta! Nu vreau să fiu președintele Organizației Ialomița pentru a cîștiga vreun leu. Nu am avut o relație apropiată cu Cornel Anghel. Îl apreciez pentru franchețe și l-am admirat pentru opiniile sale. Și chiar dacă l-a susținut pe domnul Știucă, nu cred că a cîștigat... Așa cum v-am spus, a cîștigat Moraru și a pierdut mult partidul. Felicit, de regulă, căștigătorii, dar eu nu vreau să cîștig cu votul unor oameni care nu mă cunosc.
-Aveți o obsesie cu Prefectura. Sînteți frustrat!
-Nu cred că am o obsesie sau o frustrare... Dar trebuie să înțelegeți că nu am vrut eu să ajung acolo că m-am trezit așa! Colegii mei primari meritau un prefect dintre ei. O dată au cerut și oamenii ăștia ceva... S-a întîmplat să fiu eu ăla. Iar în loc au primit doar populism ieftin. Nu se poate așa ceva, mie nu îmi place!
-Cum e să trăiești într-un partid care nu dă doi bani pe nimic?
-Nu e ușor! Vreau să mă înțelegeți. Am fost unul dintre cei mai vînați primari. Fostul prefect, Cazacu, înainte să mă dea în judecată, mi-a cerut să vin la ei. Am întrebat și atunci, întreb și acum: care ei!? Ei nu există! Eu nu consider că sînt un om care așteaptă recompense, dar nu pot accepta să mă calci în picioare, să ignori oamenii, electoratul!
-Cui îi pasă de electorat, domnu' primar. Electoratul e bun doar la vot. Dumneavoastră ce le faceți de vă votează într-una?
-Nu le fac nimic! Îi respect!

14 Septembrie 2009, 07:24 (8182 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


hop_si_eu:
(16 Septembrie 2009, 12:35)
Mare dreptate are domnul primar: care ei? Nu exista "ei" la niciun partid, nici chiar la al domniei sale. Exista vesnica promisiune si vesnica ridicare din umeri: "nu suntem noi de vina". Intre ele, multa mizerie, minciuna, hotie. Suportate de prostul de votant. Care, din pacate, are vocatie pentru asta. Nu de votant, ci de prost. Prost de credul. Prost si plin de speranta. Prost si plin de nadejde...ca poate de data asta va fi mai bine. Si da, de fiecare data este mai bine. Caci marea rocada aduce mereu numai bine...pentru cei care sunt la varf la momentul respectiv. La sfarsitul spectacolului, din nou ridicare din umeri: ei sunt de vina. Mereu, invariabil, aceiasi "ei". Da, domnule primar, aveti dreptate. Nu exista "ei". Respectati-va urbea votanta in continuare, este obligatia dumneavoastra si dreptul lor. Bine faceti.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
05 Iul 2020
122 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Grupul de Comunicare Strategică: 420 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 26 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 420, cu 2 cazuri mai mult față de ziua precedentă ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 13:05
(209 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Mașini de lux cu defecțiuni tehnice

În urma unei acțiuni desfășurată la Țăndărei miercuri, 24 iunie 2020, polițiștii au descoperit faptul că multe dintre mașinile de lux cu care o parte dintre cetățeni se afișează prin oraș au serioase probleme ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 14:20
(357 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Abateri la regulile de circulație sancționate de polițiști

5 șoferi din zona Urziceni și Țăndărei au fost sancționați de polițiștii ialomițeni pentru abateri la Codul Rutier. Aceștia au fost identificați în trafic fie sub influența băuturilor alcoolice, fie fără ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 14:10
(188 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Comandamentul pentru Situații de Urgență, activ până luni, 29 iunie 2020

Ținând cont de avertizările Administrației Naționale de Meteorologie (ANM) de instabilitate atmosferică temporar accentuată în următoarele zile, cu ploi torențiale, vijelii, descărcări electrice și grindină ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 13:40
(153 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 418 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 25 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 418, cu 3 cazuri mai mult față de ziua precedentă, ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 13:05
(198 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozean prins cu arme neletale în portbagajul mașinii

Slobozean prins cu arme neletale în portbagajul mașinii

Un ialomițean de 45 de ani este cercetat penal de polițiști pentru săvârșirea infracțiunilor de «contrabandă calificată» și «nerespectarea regimului armelor și munițiilor», după ce a fost depistat în trafic ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 14:55
(312 vizualizări - 0 comentarii)


Femeie din Fetești, arestată pentru «evaziune fiscală» și «spălarea banilor»

Marți, 23 iunie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din Fetești au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 14:45
(413 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 23 iunie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii din Slobozia, în timp ce desfășurau activități de control al traficului rutier pe raza municipiului, au oprit un autoturism condus de un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 14:40
(171 vizualizări - 0 comentarii)


8

Ialomița: Percheziții la domiciliile unor funcționari publici, cercetați pentru fapte de corupție

Miercuri, 24 iunie 2020, ofițeri de Poliție Judiciară din cadrul Direcției Generale Anticorupție-Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 12:05
(1289 vizualizări - 4 comentarii)


9
Slobozia din nou sub ape: Peste 50 de locuințe și gospodării, inundate

Slobozia din nou sub ape: Peste 50 de locuințe și gospodării, inundate

 În contextul prognozei meteorologice de ploi abundente și instabilitate atmosferică de Cod Portocaliu, pompierii militari au acționat încă din seara zilei de marți ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 09:15
(301 vizualizări - 0 comentarii)


10

Grupul de Comunicare Strategică: 415 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 23 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 415, cu 5 cazuri mai mult față de ziua precedentă ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 13:10
(308 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Grav accident rutier în zona «Hermes»

Slobozia: Grav accident rutier în zona «Hermes»

O tânără de 20 de ani din orașul Amara a murit în după-amiaza zilei de marți, 23 iunie 2020, după ce mașina în care se afla a fost implicată într-un accident rutier, petrecut la Slobozia, în zona «Hermes ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 13:00
(1723 vizualizări - 7 comentarii)


12

RAJA Constanța: Avarie pe strada Principală din Dridu

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Principală din localitatea Dridu-Ialomița,  RAJA Constanța a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile marți, 2 ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 12:35
(171 vizualizări - 0 comentarii)


13
Movilița: Pompierii au salvat un cal căzut într-o groapă

Movilița: Pompierii au salvat un cal căzut într-o groapă

Luni, 22 iunie 2020, în jurul orelor 17,40, pompierii din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au fost solicitați să intervină pentru salvarea unui cal căzut într-o groapă din comuna Movilița. Aceștia ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 09:40
(159 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cantitatea de peste 700 mc de lemne, indisponibilizată de polițiști

Ialomița: Cantitatea de peste 700 mc de lemne, indisponibilizată de polițiști

În cadrul unei acțiuni de prevenire și combatere a delictelor silvice, polițiștii ialomițeni au indisponibilizat peste 700 de metri cub de material lemnos și au confiscat 6 mc de lemn de foc vândut de un ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 14:25
(333 vizualizări - 0 comentarii)


Ordine de protecție provizorii, emise de polițiști la Ciochina și Albești

Polițiștii ialomițeni au emis la sfârșit de săptămână două ordine de protecție provizorii și au întocmit dosare penale sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «violență în familie» pe numele a ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 14:20
(494 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan. Minori surprinși în flagrant conducând vehicule!

Duminică, 21 iunie a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției 5 Poliție Rurală Jilavele, în timp ce se aflau în executarea atribuțiunilor de serviciu pe raza comunei Rădulești, au oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 14:15
(186 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier pe DN2A, între Slobozia și Păltinișu

Accident rutier pe DN2A, între Slobozia și Păltinișu

Luni, 22 iunie a.c., în jurul orelor 11,40, ISU Ialomița a intervenit la un accident rutier produs pe DN2A, între Slobozia și Păltinișu, un autoturism părăsind partea carosabilă și răsturnându-se. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 13:20
(327 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 410 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 22 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 410, cu un caz mai mult față de ziua precedentă, duminică ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 13:05
(218 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța prelungește Comandamentul pentru Situații de Urgență

Având în vedere prelungirea atenționărilor meteorologice de instabilitate atmosferică temporar accentuată, cu frecvente descărcări electrice, averse torențiale, grindină și vijelii, cantitățile de apă putând depăși 25-30 l/mp și pe arii restrânse 40-60 l/mp, Comandamentul pentru Situații de Urgență al RAJA Constanța rămâne activ până joi, 25 iunie 2020, orele 20,00. ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 12:55
(197 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier la Slobozia

Accident rutier la Slobozia

Sâmbătă, 20 iunie, a.c., în jurul orelor 10,30, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la un accident rutier produs la Slobozia, strada Răzoare, în care au fost implicate două autoturisme. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 09:30
(278 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Incendiu de vegetație uscată

Sâmbătă, 20 iunie, a.c., în jurul orelor 12,55, ISU Ialomița a intervenit pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată izbucnit pe raza municipiului Fetești. Incendiul a fost stins operativ de pompierii ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 09:25
(135 vizualizări - 0 comentarii)


1921 de absolvenți ai clasei a XII-a/a XIII-a din liceele din vor susține Examenul Național de Bacalaureat 2020

Examenul Național de Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2020, începe luni, 22 iunie 2020, cu proba scrisă la Limba și literatura română; miercuri, 24 iunie, va avea loc proba obligatorie a profilului ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 08:10
(146 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 409 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Duminică, 21 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 409, cu un caz mai mult față de ziua precedentă ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2020, 13:05
(399 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: Autoturism cuprins de flăcări

Slobozia Nouă: Autoturism cuprins de flăcări

Pompierii din Slobozia au intervenit miercuri, 17 iunie 2020, pentru stingerea unui incendiu care a cuprins un automobil. Mașina era parcată pe DN21, între Slobozia Nouă și Iazu. Cel mai probabil, flăcările ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2020, 16:45
(359 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare a polițiștilor la Căzănești

Razie de amploare a polițiștilor la Căzănești

Efective de polițiști, din cadrul tuturor structurilor Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, au efectuat o razie de amploare în orașul Căzănești. Acțiunea s-a desfășurat miercuri, 17 iunie ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2020, 16:40
(443 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 406 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 18 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică s-au înregistrat 406 cazuri de COVID-19, mai multe cu 4 față de ziua precedentă. ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2020, 13:05
(320 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Doi chinezi suspectați de «contrabandă cu țigări», reținuți

IPJ Ialomița: Doi chinezi suspectați de «contrabandă cu țigări», reținuți

Două persoane au fost reținute si aproximativ 19600 de țigarete au fost indisponibilizate de polițiști în urma a 3 percheziții domiciliare în Ialomița și Ilfov, într-un dosar de «contrabandă». Marți, 1 ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2020, 14:20
(430 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Permis «irlandez» contrafăcut

Marți, 16 iunie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii rutieri din Slobozia, în timp ce efectuau un filtru rutier, au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr, de 23 de ani, din orașul Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2020, 14:10
(394 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 402 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 17 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică s-au înregistrat 402 cazuri de COVID-19. ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2020, 13:10