Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Ciupercă conduce partidul după principiul „dezbină și stăpânește“»

Apostolul Victor se leapădă de mîntuitorul Vasile

«Ciupercă conduce partidul după principiul „dezbină și stăpînește“»

Victor Moraru este primarul orașului Amara și singurul dintre vicepreședinții organizației PSD Ialomița care a reușit o dublă performanță: a obținut (procentual vorbind) cel mai bun scor din județ la alegerile locale din 2008 pentru ca, imediat după aceea, să fie «înjunghiat» în plenul «senatului de partid și de stat», prin eliminarea sa din cursa pentru funcția de prefect. La ceva timp de la incident, cu lamele cuțitelor încă înfipte în spate, Victor Moraru continuă să își lingă rănile. Și să viseze public o social-democrație ideală, în care politicienii se află în slujba celor pe care îi reprezintă. Am profitat de această naivitate pentru a smulge una dintre cele mai interesante declarații politice ale anului: Ciupercă conduce PSD după principiul «dezbină și stăpînește!». Și vă asigurăm că nu e singura!

Fluierînd, prin biserica lui Ciupercă
Victor Moraru e încă tînăr. N-a împlinit 40 de ani! Dar ultimul an l-a pus la pămînt. Politic vorbind. Ușa partidului e închisă, stăpînul Ciupercă îl pune să facă anticameră, colegii de partid se întîlnesc cu el prin cîrciumi conspirative... Una peste alta, a devenit inamicul public nr. 1 în cadrul organizației PSD. Și toate acestea pentru că a îndrăznit să vadă că a fost furat la votul pentru nominalizarea în funcția de prefect.
-V-au despărțit 8 voturi de Prefectură? Cine v-a înjunghiat?
-Toată lumea! Au fost chemați atunci să voteze toți cei care erau în sediu. Contabilul, domnul Minciu, oameni aduși cu forța... Numai femeia de serviciu nu a fost chemată să voteze! Cred că nu le-a trecut prin cap...
-V-a săpat Ciupercă! Cum e să te sape șeful?
-Doare, domnule, sîntem oameni... Dacă era vorba despre adversari politici, înțelegeam. Dar vorbim de oamenii tăi, de colegi... Atunci nu a pierdut Moraru! Moraru a cîștigat. Atunci a pierdut partidul, au pierdut toți. Iar prețul a fost mult prea mare. Nu spun că domnul Știucă nu e un prefect mai bun. Poate că este, cu siguranță că e... Dar nu așa se face politica.
-V-a iertat Ciupercă că ați fluierat în biserica lui?
- Nu vreau să mă ierte! N-am nevoie să mă ierte. Eu am mai spus-o și o repet! Dacă cineva își închipuie că filiala face politică, se înșeală. În Ialomița toată lumea face politica președintelui. Adică politica domnului Ciupercă!
-De-asta sînteți dizident în cadrul organizației? Gică-Contra...
-Nu, nu sînt dizident! Am anumite opinii, mi le susțin... Asta nu înseamnă că sînt dizident sau că nu accept părerile celorlați colegi. Modul în care se conduce însă la acest moment cred că nu este unul care să reflecte capacitatea partidului de a obține rezultate cu adevărat bune.
-Cum conduce Ciupercă?
-Domnul Silvian Ciupercă conduce după principiul „dezbină și stăpînește“. Și așa cum își arogă eventualele succese pe care eu nu prea le regăsesc, trebuie să-și aroge și insuccesele. Pentru că în Ialomița nu conduce echipa. Asta e chiar o poveste. În Ialomița nu există echipă. Există doar un președinte care conduce!
-Și mai multe aripi...
-Are grijă domnul președinte să existe cît mai multe aripi.
-E bolnav de putere, cum i s-a reproșat?
-Nu știu dacă este bolnav de putere, dar se comportă ca și cum ar fi inventat social-democrația, partidul... Și vă spun, sincer, nu cred că președintele Silvian Ciupercă este un social democrat convins.

Președinția pentru aripa Moraru
E evident că primarul Moraru e afectat. Și că Ciupercă a greșit că nu l-a «omorît» cînd i s-a oferit ocazia. Acum Moraru se pregătește dur pentru contraatac. În tranșeele organizației, dizidentul își caută aliați. Are și de ce. Deși perdant, a fost susținut necondiționat de majoritatea primarilor din județ. Toți sînt lupi tineri, unii au gustat deja din sîngele puterii și îi unește dorința de a demonstra că nu sînt doar niște urși de bîlci, buni de arătat prin campaniile electorale.
-De-asta ați inventat aripa Moraru?
-Nu! Nu cred că există o aripă Moraru! Există doar colegi nemulțumiți; grupuri de simpatizanți care împărtășesc aceleași valori și care vor să se regăsească în modul general de a se conduce și de a fi reprezentați.
-V-ați orientat către «primarii pe viață»? Costică de la Albești, Pavel de la Gheorghe Lazăr...
-Îl cunosc pe primarul din Albești pentru că este un om cu calități, un om de perspectivă, pot să mă consider a fi simpatizat de el. Evident, avem și contradicții. Dar îmi place să cred că atunci cînd ești corect și deschis, ești apreciat pentru asta! Problema nu o reprezintă simpatizanții. Așa cum am spus aici e vorba de oameni și de doctrină.
-Astea sînt basme pentru alegători! Cine mai crede în doctrină?
-Eu! Fac parte din categoria celor care cred că fiecare cetățean al acestei planete trebuie să trăiască demn. Măcar atît. Iar asta presupune ca fiecare dintre noi să aibă ce mînca, să aibă un acoperiș deasupra capului, să-și ducă copiii la școală. Minimul ăsta! Nu fac parte dintre cei care trăiesc fără să se uite în urmă.
-Nu trebuie să ajungi președinte de filială ca să faci asta. N-ar fi mai ușor să donați averea săracilor?
-Nu neg că îmi doresc această funcție. Ca orice tînăr îmi doresc o schimbare de fond în filiala în care activez. Îmi doresc să fac pasul înainte.
-Dar nu e statutar. Au fost alegeri!
-Nu putem ști! Într-adevăr, statutar a fost. Dar au fost discuții privind oportunitatea unor noi alegeri. S-au amînat din cauza europarlamentarilor. Va decide Biroul Permanent Național și conducerea partidului. Cel mai probabil în toamna acestui an, după alegeri...
-Veți boicota rezultatele ca să pice Ciupercă.
-Nu! Nu fac parte din acea categorie de oameni. Îmi doresc ca filiala Ialomița să aibă cele mai bune rezultate și îmi doresc o conducere pe care această organizație să o merite, nu ca în acest moment. Pentru că trebuie să înțelegeți că rezultatele pe care le-am avut nu au prea mare legătură cu președintele Silvian Ciupercă...

Alegerile se cîștigă cu bani
Ca toți social democrații, Victor Moraru are un discurs plauzibil. Din păcate, îi lipsesc banii. Și nu doar lui. De la plecarea lui Cornel Anghel, finanțatorul oficial al partidului, nici filiala nu se simte prea bine. În aceste condiții, credem noi, singura soluție rămîne gargara politică. Moraru e de altă părere. Și susține că va cîștiga alegerile respectînd oamenii.
-Ce relații aveți cu Cornel Anghel?
-O relație de colegialitate!
-Visați la banii lui?
-Îmi doresc ca banii să nu reprezinte o modalitate de a înclina balanța. Sînt și om politic la nivelul organizației, am candidat ca primar. Niciodată nu am dat bani pentru asta! Nu vreau să fiu președintele Organizației Ialomița pentru a cîștiga vreun leu. Nu am avut o relație apropiată cu Cornel Anghel. Îl apreciez pentru franchețe și l-am admirat pentru opiniile sale. Și chiar dacă l-a susținut pe domnul Știucă, nu cred că a cîștigat... Așa cum v-am spus, a cîștigat Moraru și a pierdut mult partidul. Felicit, de regulă, căștigătorii, dar eu nu vreau să cîștig cu votul unor oameni care nu mă cunosc.
-Aveți o obsesie cu Prefectura. Sînteți frustrat!
-Nu cred că am o obsesie sau o frustrare... Dar trebuie să înțelegeți că nu am vrut eu să ajung acolo că m-am trezit așa! Colegii mei primari meritau un prefect dintre ei. O dată au cerut și oamenii ăștia ceva... S-a întîmplat să fiu eu ăla. Iar în loc au primit doar populism ieftin. Nu se poate așa ceva, mie nu îmi place!
-Cum e să trăiești într-un partid care nu dă doi bani pe nimic?
-Nu e ușor! Vreau să mă înțelegeți. Am fost unul dintre cei mai vînați primari. Fostul prefect, Cazacu, înainte să mă dea în judecată, mi-a cerut să vin la ei. Am întrebat și atunci, întreb și acum: care ei!? Ei nu există! Eu nu consider că sînt un om care așteaptă recompense, dar nu pot accepta să mă calci în picioare, să ignori oamenii, electoratul!
-Cui îi pasă de electorat, domnu' primar. Electoratul e bun doar la vot. Dumneavoastră ce le faceți de vă votează într-una?
-Nu le fac nimic! Îi respect!

14 Septembrie 2009, 07:24 (8175 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


hop_si_eu:
(16 Septembrie 2009, 12:35)
Mare dreptate are domnul primar: care ei? Nu exista "ei" la niciun partid, nici chiar la al domniei sale. Exista vesnica promisiune si vesnica ridicare din umeri: "nu suntem noi de vina". Intre ele, multa mizerie, minciuna, hotie. Suportate de prostul de votant. Care, din pacate, are vocatie pentru asta. Nu de votant, ci de prost. Prost de credul. Prost si plin de speranta. Prost si plin de nadejde...ca poate de data asta va fi mai bine. Si da, de fiecare data este mai bine. Caci marea rocada aduce mereu numai bine...pentru cei care sunt la varf la momentul respectiv. La sfarsitul spectacolului, din nou ridicare din umeri: ei sunt de vina. Mereu, invariabil, aceiasi "ei". Da, domnule primar, aveti dreptate. Nu exista "ei". Respectati-va urbea votanta in continuare, este obligatia dumneavoastra si dreptul lor. Bine faceti.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Joi 02 Iul 2020
134 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Feteși: Lovit de tren la trecerea de cale ferată

Un bărbat de 49 de ani a fost preluat de un elicopter SMURD și transportat la București după ce a fost lovit de un tren de marfă. Accidentul s-a petrecut în dimineața zilei de miercuri, 20 mai 2020, când ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2020, 15:20
(497 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Modele de bună practică privind educația on-line

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dat publicității lista localităților unde administrațiile locale au făcut eforturi pentru a-i sprijini pe elevii fără posibilități materiale să aibă acces la resursele ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2020, 15:10
(519 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Pasagera unui taxi, victimă a unui accident rutier

O femeie de 29 de ani, din Fetești, pasageră a unui taxi, a ajuns la spital după ce mașina în care se afla a fost implicată într-un accident rutier produs miercuri, 20 mai 2020. Șoferul taxiului nu a respectat ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2020, 14:05
(412 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Țăndărei: Anexă gospodărească cuprinsă de flăcări

Pompierii din Țăndărei au intervenit miercuri, 20 mai 2020, pentru stingerea unui incendiu care a izbucnit în gospodăria unui localnic. Flăcările au cuprins o anexă și au ars aproximativ 5 mp din acoperișul ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2020, 13:45
(370 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Incendiu de vegetație uscată

Pompierii din Fetești au intervenit marți, 19 mai 2020, pentru stingerea unui incendiu de vegetație produs în zona localității Stelnica. Flăcările au distrus un hectar cultivat cu grâu. Cel mai probabil ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2020, 13:30
(351 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stelnica incendiu


ITM Ialomița: Măsuri de prevenire a infectării cu SARS-CoV-2 în căminele pentru bătrâni

Inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița informează cu privire la faptul că administratorii centrelor dedicate îngrijirii vârstnicilor trebuie să ia măsuri de prevenire a infectării cu ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2020, 13:20
(351 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun alt caz de COVID-19 înregistrat în Ialomița în ultimele 24 de ore

Grupul de Comunicare Strategică informează cu privire la faptul că, în ultimele 24 de ore, la nivelul județului Ialomița nu au fost înregistrate cazuri noi de COVID-19. Astfel, numărul îmbolnăvirilor este ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2020, 13:05
(421 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Panică pe Secția Boli Interne a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Un incendiu a izbucnit în dimineața zilei de miercuri, 20 mai 2020, din cauza unei candele rămasă aprinsă. Flăcările au cuprins o ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2020, 08:05
(708 vizualizări - 0 comentarii)


8

IPJ Ialomița: «Pomana regelui Cioabă», o nouă metodă de înșelăciune

Polițiștii ialomițeni atrag atenția cu privire la o nouă metodă de înșelăciune pe care escrocii o folosesc. Este vorba despre metoda «Pomana regelui Cioabă». Potrivit oamenilor legii, infractorii acostează ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2020, 16:05
(609 vizualizări - 0 comentarii)


9

S-a răsturnat cu mașina într-un șanț între Slobozia și Amara

Un accident rutier s-a produs în după-amiaza zilei de luni, 18 mai 2020. Evenimentul rutier s-a petrecut pe șoseaua care leagă orașele Amara și Slobozia din cauza unui șofer de 45 de ani. Acesta s-a angajat ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2020, 15:55
(470 vizualizări - 0 comentarii)


10

ITM Ialomița: Măsuri de asigurare la locul de muncă

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița informează cu privire la măsurile de protecție pe care trebuie să le ia atât angajatorii, cât și angajații, pentru a preveni riscul infectării cu SARS-CoV-2 în ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2020, 15:50
(452 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 336 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 19 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 336 cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul Spitalului Municipal «Anghel Saligny ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2020, 13:00
(417 vizualizări - 0 comentarii)


12

Ialomița: Beți la volan

Vineri, 15 mai a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Nr. 6 Ion Roată au depistat în trafic, pe raza comunei Valea Măcrișului, un șofer, de 47 de ani, ce emana halenă ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2020, 14:55
(381 vizualizări - 0 comentarii)


13

În afara Mărculeștiului, s-a răsturnat cu mașina în șanț. La Adâncata, un biciclist a intrat frontal într-un autoturism!

La sfârșit de săptămână, polițiștii ialomițeni au intervenit la două accidente de circulație, soldate cu rănirea a două persoane. Primul accident de circulație s-a produs sâmbătă, 16 mai a.c., în jurul ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2020, 14:45
(425 vizualizări - 0 comentarii)


Poiana: Beat la volan, a izbit gardul unei case și a fugit de la locul accidentului

Un bărbat de 29 de ani din comuna Albești este cercetat de polițiștii ialomițeni pentru mai multe infracțiuni după ce a condus sub influența băuturilor alcoolice, a lovit gardul unui imobil și a părăsit ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2020, 14:35
(347 vizualizări - 0 comentarii)


Enel reia activitatea cu publicul in unele magazine

O parte din magazinele Enel Energie și Enel Energie Muntenia, precum și cele ale partenerilor, își vor relua activitatea cu publicul, începând de luni, 18 mai 2020. Pentru a preveni riscul răspândirii ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2020, 14:20
(358 vizualizări - 0 comentarii)


Gimbășani: Accident rutier cu trei victime

Gimbășani: Accident rutier cu trei victime

Sâmbătă, 16 mai 2020, în jurul orelor 17,50, pompierii au intervenit la un accident rutier produs pe raza localității Gimbășani, în incident fiind implicate două autoturisme. În sprijinul persoanelor implicate ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2020, 13:35
(402 vizualizări - 0 comentarii)


Casă în flăcări la Țăndărei

Casă în flăcări la Țăndărei

Dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița a fost anunțat duminică dimineață, 17 mai a.c., despre izbucnirea unui incendiu la o casă a unui cetățean din orașul Țăndărei. La locul solicitării ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2020, 13:15
(393 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 332 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 18 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 332 cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul Spitalului Municipal «Anghel Saligny ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2020, 13:05
(406 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Ghica: Pompierii au salvat o pisică dintr-o fântână

Duminică, 17 mai a.c., în jurul orelor 13,30, pompierii au fost solicitați să intervină la Ion Ghica pentru salvarea unei pisici căzută într-o fântână dezafectată cu o adâncime de aproximativ 30 m. La locul ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2020, 11:25
(268 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Păltinișu

Duminică, 17 mai 2020, în jurul orelor 15,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din satul Păltinișu. La locul solicitării s ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2020, 11:10
(308 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 321 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Duminică, 17 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 321 cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul Spitalului Municipal «Anghel Saligny ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2020, 13:05
(420 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat înecat în zona Barajului Dridu

Pompieiri din Urziceni și Slobozia au fost solicitați să intervină în dimineața zilei de vineri, 15 mai 2020, în zona Barajului Dridu, unde un bărbat s-ar fi înecat. Militarii ISU au desfășurat o misiune ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2020, 13:30
(504 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 319 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 15 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 319 cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul Spitalului Municipal «Anghel Saligny ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2020, 13:20
(405 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Ion Roată

În noaptea de joi spre vineri, 14/15 mai a.c., spre miezul nopții, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din localitatea Ion Roată. La locul solicitării s ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2020, 09:50
(386 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier în afara localității Căzănești

Joi, 14 mai, a.c., în jurul orelor 19,20, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la un accident rutier produs în afara localității Căzănești, un autoturism părăsind partea carosabilă și răsturnându ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2020, 09:45
(382 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Incendiu la o anexă gospodărească

Sărățeni: Incendiu la o anexă gospodărească

Pompierii din Uziceni au intervenit miercuri, 13 mai 2020, pentru stingerea incendiului care a cuprins o anexă gospodărească din localitatea Sărățeni. În urma evenimentului nu s-au înregistrat victime, ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2020, 16:45
(345 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă desfășurată de polițiștii ialomițeni

Miercuri, 13 mai 2020, polițiștii ialomițeni  au acționat în filtre rutiere și patrule de ordine și siguranță publică în vederea respectării interdicțiilor impuse persoanelor aflate în izolare sau ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2020, 16:40
(251 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La volan în stare de ebrietate

Polițiștii din Țăndărei au întocmit miercuri, 13 mai 2020, un dosar penal pe numele unui  bărbat, de 29 de ani, din localitate. Acesta a fost identificat în trafic în stare de ebrietate, având o alcoolemie ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2020, 16:35
(315 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Tablete pentru elevi

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Tablete pentru elevi

Reprezentanții Episcopiei Sloboziei și Călărașilor au lansat o inițiativă publică menită să-i sprijine pe elevii de clasa a VIII-a și a XII-a, fără posibilități fianciare, care nu pot participa la cursurile ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2020, 16:30