Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«La mine acasă, Ionașcu m-a pupat și mi-a mulțumit»

Cazacu Marinică, președintele Partidului Democrat-Liberal

«La mine acasă, Ionașcu m-a pupat și mi-a mulțumit»

După luptele pentru posturile călduțe la șefia deconcentratelor ialomițene, în Partidul Democrat-Liberal încep războaiele crîncene pentru mult rîvnita funcție de președinte al organizației. Nu, Cazacu Marinică, actualul șef al partidului, nu și-a dat demisia, numai că după «Era Maria Petre», funcția de președinte a stîrnit dorințe arzătoare pentru mai toată lumea... De la mic la mare toată lumea vrea să vadă alt președinte. Pînă și Ionașcu, care se jură că n-are nici în clin, nici în mînecă cu președinĂ¾ia PD-L...
Noi nu am lăsat curiozitatea să ne macine așa că l-am surprins pe Cazacu într-o după-amiază de vineri la sediul partidului său, căci, deocamdată, tronul îi aparține. Și, pe o ploaie torențială, ne-am satisfăcut curiozitățile legate de luptele interne, dar și «săpăturile» adînci dintre democrat-liberali. Desigur că, dacă tot am ajuns la capitolul «săpături», nu am ezitat să ne lămurim și cu privire la săpăturile pentru apa subterană a slobozenilor, văzute prin ochii lui Cazacu, dar și cu privire la răzleața plîngere penală formulată de același personaj pentru primarul Gabi Ionașcu. Și pentru că noi știm că pe cei doi îi leagă o adeziune, minunați-vă în cele ce urmează. (D.M., A.P.)

Noi doi și adeziunea
-Cum e cu adeziunea la PD-L a lui Ionașcu? Cînd ați depus plîngerea penală pentru apă nepotabilă ați atașat și adeziunea?
-Ionașcu și-a manifestat... Nu, nu am atașat nicio adeziune pentru că adeziunea era o înțelegere separată, iar chestiunea legată de apă este cu totul și cu totul altceva. Hai să nu confundăm nici prietenia, nici partidul, cu o situație de fapt.
-Nu se îngălbenește foaia domnul Cazacu? Nu-i păcat să rămînă la dosar?
-Se îngălbenește, nu se îngălbenește, asta e situația...
-Este sau nu este?
-Adeziunea? Este. Sigur că este.
-Ne-o arătați și nouă?
-Nu!
-Este un document intern secret?
-Nu! Hai să lămurim cum e cu adeziunea ca să lămurim și asta definitiv. Eu împreună cu dumnealui am mers la domnul ministru Blaga unde am discutat ca dînsul să treacă la noi. A fost interesat să treacă, este adevărat. Și-a dat adeziunea atunci pe loc, iar domnul Blaga l-a primit, dar adeziunea a stat la Marinică. Bun... Am venit aici, doamna Petre nu a fost sub nicio formă de acord, dînsa era președinte și hotăra la momentul ăla. În momentul în care l-a anunțat pe Răzvan Mocanu ca fiind candidat din partea Partidului Democrat-Liberal, l-am chemat pe domnul Ionașcu și i-am spus: prietene, eu sînt corect pînă la capăt și am încheiat orice discuție. Ionașcu m-a pupat, pe cuvîntul meu de onoare, la mine acasă eram și mi-a spus „mulțumesc, ești fairplay, ești de mare calitate“ și am încheiat orice discuție. Adeziunea mi s-a cerut și de doamna Petre și de toți. Nu! Eu am avut o înțelegere, eu cu Ionașcu, pe care nu o să mi-o încalc din anumite principii pe care le am dobîndite din cei 7 ani de-acasă.

«Vino lîngă mine și îți va fi bine»
-Apropo de Blaga, a dat Blaga cu dumneavoastră de toți pereții cînd a venit? Că aveți rezultate slabe la partid? Apele sînt tulburi? Tot timpul iese cîte unul și țipă...
-Ce să spun... În orice partid apele devin din cînd în cînd tulburi. Chiar în urma unui BPJ ajung și nemulțumiți... Că nu poți... Sîntem 31! Sigur că din 31 trebuie să fie unul nemulțumit, fiindcă ăla are în spatele lui 1000 sau 2000 sau 3000 sau 5000, depinde... Sigur că sînt și nemulțumiți. Dar nu știu dacă asta... În oricare partid e...
-Totuși ce a spus Blaga? V-a cerut rezultate?
-Sigur!
-V-a cerut să aduceți cei doi primari?
-Blaga nu mi-a spus să iau pe nimeni. Blaga vrea rezultate, iar eu am ajuns la concluzia din experiența proprie că nu ai rezultate dacă nu ai primari. Ăsta este motivul care m-a determinat să mă implic să aduc primari. Și eu cred că voi aduce cel puțin 10 primari în următoarele cîteva luni. Sînteți conștienți că dacă noi aveam 25 de primari în campania electorală astăzi Consiliul Județean ne aparținea? Păi, am plecat în luptă cu 14 primari. Cum să cîștigi cu 14 primari într-un județ în care PSD are 35 de primari? Ar trebui să fi nebun să te gîndești că poți să cîștigi.
-Și cei 10 primari ar trebui să fie nebuni să vină la dumneavoastră...
-Deci, vreau să spun o chestie, că din 10 avem 6 deja. Adică nu e greu să mai faci rost de 4.
-Pe carisma lu' Cazacu, fiindcă alt motiv nu vedem...
-Oamenii au încredere în mine pentru că, de regulă, discuțiile care au fost făcute, de orice natură, cu primarii, și de la alte partide și de la noi, eu m-am ținut de cuvînt.
-Ce le promiteți?
-Nu le promit nimic. Le spun: vino aproape de noi, am demonstrat de-a lungul timpului că ceea ce am vorbit a fost vorbă, și îți va fi bine. Vreți să știți ceva care să vă distreze? Sînt și primari PSD care în condițiile actuale ar veni la noi.
-Revenim. De cine s-a luat domnul Blaga dacă nu de dumneavoastră?
-De cei care băteau cîmpii...
-Adică de cine?
-... (ridică din umeri sugestiv)

«Săpătorii» și «săpăturile»
-Luptele interne din PD-L? Cine vă tot dorește locul? Adică dumneavoastră i-ați luat locul Mariei, cine să-i ia locul lui Cazacu? «Săpatu'»...
-Nu s-a înțeles niciodată. Eu nu i-am luat locul Mariei, să plecăm de aici foarte clar. Nu i-am luat locul și nici nu mi-am dorit vreodată să fiu președinte, pentru că-mi place mai mult la partea administrativă, să fiu din spate. Însă, situația și conjunctura a fost de așa natură încît... Doamna Maria Petre și-a dat demisia, nu știu din care motiv și dînsa poate să vă spună mai bine, și-atunci nu a vrut nimeni... Probabil, la momentul ăla... Și m-am trezit într-un colegiu director că mi s-a spus că sînt președintele partidului. Și așa am ajuns eu președinte.
-Cine vă «sapă»?
-Sînt și care mă «sapă» că... Na! Asta este!
-Care sînt?
-Dacă eu i-aș ști pe ei de «săpători» probabil aș lua măsuri...
-Domnul deputat Tinel?
-E problema lui! Ce problemă să am eu cu Tinel? Fiecare crede ce vrea. Mai vreau să spun o chestie. Cine n-a înțeles că pe scaunul ăsta nu scrie Cazacu e într-o mare eroare. Pe scaunul ăsta scrie președintele Partidului Democrat Liberal și îl poate ocupa oricine. Ideea este să aducă un plus de imagine partidului. Că eu dacă la alegerile astea aș fi obținut rezultate mai proaste ca la parlamentare, și dacă mă lega de scaun și nu mai stăteam!
-Păi de ce mai e supărat domnul Blaga?
-Da' nu e supărat. Cine-a spus că e supărat? Vizavi de mine domnul Blaga nu a avut niciun comentariu negativ de făcut.
-Vă iubește?
-Nu știu dacă mă iubește, da' eu sînt tot timpul hotărît, fac treabă... Că am și eu niște calități... Pentru mine nu e o tragedie dacă mîine nu o să mai fiu președintele partidului, eu chiar l-am rugat să-mi găsească înlocuitor. Credeți că mie îmi vine ușor să fac patru campanii pentru PD-L? Sînteți într-o mare eroare dacă credeți asta. Numai dacă vă măsor cît am mers pe jos...
-Clanul Hoinaru?
-Nu consider un clan Hoinaru. Cu Marian și Marius Hoinaru am o relație foarte bună. Nu pot să o comentez ca pe o relație negativă. Sigur că mai sînt voci care pe colo, pe colo mai spun cîte ceva. Marele lor dezavantaj e că eu nu-i iau în seamă de cele mai multe ori. Să înțelegeți că singurul lucru care mă preocupă și mă afectează în mod deosebit este familia mea. Deci, eu v-am mai spus, faceți ce vreți, dar nu vă legați de familia mea, că dacă vă legați de familia mea, nu știu dacă mă mai pot controla. Deci familia mea, atît. Acolo e viața mea. Familia mea, eu am încercat totdeauna să îi țin cît mai departe de mine.
-Maria Petre?
-Eu nu am auzit niciodată ca Maria Petre să spună ceva de mine în public. În momentul în care aș auzi ar fi foarte greu pentru dumneaei. Pentru că dacă Maria Petre poate să spună de mine ceva eu pot să spun mult mai multe...
-Ce ați putea spune?
-Am conviețuit și noi 5 ani împreună aici și știm multe lucruri, dar despre mine se știe foarte puțin.
-Pronostic la alegeri generale?
-Peste 40% cu Băsescu. De fapt ia el singur...

15 Septembrie 2009, 06:42 (7880 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


Geronimo:
(28 Septembrie 2009, 14:00)
Din cate stiu eu, domnul fost prefect este heterosexual convins. Si multa lume de sex opus stie asta. Acum, tacerea gibonului, care a preluat o floare de oras de la fostul primar panseluta si a transformat-o intr-un santier, cam da de gandit. Stim ca multi oameni care se simt stransi de oute isi schimba obiceiurile sexuale. Cum gibonul este labil politic, nu ne mira. Nici cum l-a multumit domnul fost prefect, nu ne intereseaza. Noi stam asa si ne gandim...uite mai frate ca politica mai are si parti frumoase si satisfacatoare.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
12 Iul 2020
273 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Fetești, ultima oră: Ședință a Comitetului Local pentru Situații de Urgență

Primarul Feteștiului, Gheorghe Catrinoiu, a convocat duminică seara, 4 iulie a.c., o nouă ședință a Comitetului Local pentru Situații de Urgență, avînd în vedere creșterea în continuare a cotelor brațului ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 10:47
(22047 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînără prinsă în flagrant în timp ce fura dintr-o geantă

Polițiștii din Urziceni au surprins în flagrant o tînără cînd încerca să fure dintr-o geantă o sumă de bani. Tînăra de 23 de ani, din Urziceni, a fost surprinsă cînd deja deschisese geanta unei bătrîne ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 09:34
(14548 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni hoață


Slobozia: Trei prahoveni, depistați în trafic cu carne de cal

Cei trei au fost depistați în trafic de polițiști transportînd cu un autoturism carnea provenită din sacrificarea animalelor. Caii erau tranșați și puși în mai mulți saci. Întrebat despre conținutul sacilor ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 09:34
(15662 vizualizări - 0 comentarii)


Reținuți de polițiști pentru executarea pedepselor cu închisoarea

Efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni, împreună cu polițiști din Coșereni și Gîrbovi, au reușit depistarea unui bărbat, de 37 de ani, din localitatea Coșereni și a unui tînăr, de 25 de ani ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 09:32
(8717 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accident cu neacordare de prioritate

Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată că pe strada Călărași din localitate, la intersecția cu Breteaua A2, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 09:29
(19687 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


O fetiță de doar trei luni a murit într-un accident rutier

Un copil de doar trei luni și-a pierdut viața și alte trei persoane au fost grav rănite într-un cumplit accident rutier, petrecut în seara zilei de joi, 1 iulie. Accidentul s-a petrecut lîngă localitatea ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 14:19
(14956 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șofer băut la volan

Joi, 1 iulie, polițiștii Serviciului Rutier au depistat în trafic, în apropierea municipiului Urziceni, un șofer aflat la volanul unei mașini în timp ce se afla sub influența băuturilor alcoolice. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 14:17
(16701 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Mașinile străine, în vizorul poliției

Polițiștii orașului Țăndărei au desfășurat joi, 1 iulie, o acțiune pe raza orașului Țăndărei. Pe parcursul acțiunii, polițiștii au oprit și controlat în trafic peste 50 de autoturisme și au legitimat 6 ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 14:15
(16830 vizualizări - 0 comentarii)


8

Ialomița, ultimul loc pe țară la angajări

În cadrul unei statistici prezentate de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, Ialomița ocupă ultimul loc în ceea ce privește numărul angajărilor.
În topul angajărilor, pe ultimele trei locuri ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 10:39
(10128 vizualizări - 0 comentarii)


9

Fetești: Polițiștii, în zonele afectate de inundații

Efective din cadrul Poliției Municipiului Fetești și ale posturilor de poliție limitrofe acționează, în sistem integrat, alături de Inspectoratul pentru Situații de Urgență, Inspectoratul Județean de Jandarmi ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 09:55
(15521 vizualizări - 0 comentarii)


10

APIA: Plăți pentru producătorii de lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a plătit suma de 17,9 milioane lei, aferentă cererilor depuse de către producătorii deținători de cotă care au livrat lapte în anul de cotă 2008-2009. ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 07:24
(16342 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Amenzi de la Consiliul Concurenței pentru 5 unități de service auto

Consiliul Concurenței a amendat cu 1094366 lei (echivalentul a aproximativ 252000 euro), cinci societăți comerciale ce își desfășoară activitatea pe piața întreținerii și reparării autovehiculelor din municipiul ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 07:14
(20649 vizualizări - 2 comentarii)


12

Trîmbița Apocalipsei la PNL Ialomița sau Joia neagră a României

PNL Ialomița a inaugurat joi, 1 iulie 2010, șirul conferințelor de presă bilunare. La întîlnirea cu presa au participat președintele PNL Ialomița, Ioan Martin și deputatul PNL Cristina Pocora. Alături de ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 15:01
(18083 vizualizări - 0 comentarii)


13

Slobozia: Hoț prins chiar de proprietarul de la care vroia să fure

Un slobozean a reușit să prindă un tînăr hoț care tocmai încerca să pătrundă în casa sa. Evenimentul s-a petrecut miercuri, 30 iunie, dis de dimineață Poliția fiind sesizată asupra încercării de furt. ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 13:32
(9977 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia hoț


Stelnica: Autoutilitara a dat cu spatele și a accidentat un bătrîn

În cursul dimineții de miercuri, 30 iunie a.c., în jurul orei 10.00, Poliția Fetești a fost sesizată prin 112 asupra producerii unui accident. Astfel, pe Drumul Comunal 91, în localitatea Stelnica, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 13:23
(9463 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stelnica accident


Slobozia: Două bătrîne, înșelate de un necunoscut

În urmă cu cîteva zile, două bătrîne din Slobozia au sesizat Poliția după ce au fost victime ale unor înșelăciuni. Modul de operare este relativ nou chiar și pentru polițiști, victimele fiind abordate de ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 11:13
(17603 vizualizări - 0 comentarii)


Borcea a rupt digul în cartierul feteștean Buliga

Un dig de apărare al cartierului feteștean Buliga, aflat pe brațul Borcea al Dunării, s-a spart, miercuri seară, 30 iunie a.c., pe o distanță de aproximativ șase-șapte metri. Spărtura se află la o distanță ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 07:35
(17602 vizualizări - 0 comentarii)


Impozit suplimentar pe clădiri, majorare impozit pe mașini

Guvernul a adoptat o Ordonanță de Urgență prin care modifică mai multe articole din Legea nr. 571/2003, privind Codul fiscal, pentru a majora impozitul pe clădiri și autovehicule. Este vorba despre proprietarii ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 04:01
(13425 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: impozite


CSM Slobozia, locul IV la Cupa României Sabie Masculin-echipe seniori

CSM Slobozia, locul IV la Cupa României Sabie Masculin-echipe seniori

Echipa de sabie masculin a CSM Slobozia a fost foarte aproape de podium la Cupa României, competiție rezervată echipelor de seniori și desfășurată la Sala Polivalentă din Iași, în perioada 23-25 iunie ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 15:58
(16621 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Gabriel Liiceanu, «Întâlnire cu un necunoscut»

Slobozia: Gabriel Liiceanu, «Întîlnire cu un necunoscut»

Miercuri, 7 iulie a.c., de la ora 14.00, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia va fi gazda unui eveniment deosebit. Gabriel Liiceanu își va lansa cartea «Întîlnire cu un necunoscut», lansarea ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 15:10
(6688 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră: Amenzi de peste 72000 de lei

Peste 40 de polițiști au acționat în sistem integrat pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Acțiunile s-au derulat în perioada 25-27 iunie a.c., efectivele angrenate acționînd în filtre pe toate arterele ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 14:25
(11343 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoț urmărit, prins de polițiști

Un tînăr, de 23 de ani, din Fetești, se sustrăgea arestării din data de 16 iunie a.c., tînărul fiind condamnat cu închisoarea pentru săvîrșirea infracțiunii de furt. Polițiștii din cadrul Serviciului de ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 14:15
(10255 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoț


Ciochina: Armă cu aer comprimat, deținută ilegal

Unui bărbat, de 53 de ani, din Ciochina, polițiștii i-au depistat o armă cu aer comprimat, calibru 4,5 mm. În cadrul acțiunii desfășurate marți, 29 iunie, pentru depistarea persoanelor care dețin arme în ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 14:06
(13030 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina armă


Urziceni: «Șofer» fără permis

Un tînăr de 22 de ani, din Urziceni, a fost surprins în trafic de polițiști conducînd un autoturism fără a deține permis. Marți, 29 iunie a.c., în jurul orei 22.30, mașina condusă de tînăr a fost oprită ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 14:01
(15726 vizualizări - 0 comentarii)


Campania Marea Debarasare în Ialomița: Puțin peste 1,2 tone de deșeuri electrice și electronice colectate

La sfîrșitul acestei saptamîni, respectiv pe 25 si 26 iunie a.c., Ministerul Mediului și Pădurilor, împreună cu asociațiile colective și reciclatorii au desfășurat cea de-a doua ediție din acest an a Campaniei ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2010, 13:52
(8505 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2010, 17:01
(9399 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2010, 16:42
(8511 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Stare de urgență națională în agricultură

«Precipitațiile abundente și zilnice din ultimele două săptămîni au produs pentru agricultorii din țara noastră o situație dezastruoasă, întrucît nu pot demara campania de recoltare a cerealelor și a rapiței ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2010, 16:13
(11729 vizualizări - 0 comentarii)


Femeie de 49 de ani, dispărută de la domiciliu

O slobozeancă, de 49 de ani, a dispărut de la domiciliu. Femeia a plecat de acasă din Slobozia, duminică, în jurul orelor 9,00 și pînă în acest moment nu a mai revenit. De mai bine de două zile polițiștii ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2010, 16:12
(18603 vizualizări - 0 comentarii)


A sunat la 112 să spună că un polițist este beat

Întrucît a fost prins de polițiștii rutieri conducînd sub influența băuturilor alcoolice, un șofer a apelat numărul de urgență 112, anunțînd că agentul de poliție este beat. S-a întîmplat în dimineața zilei ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2010, 11:14