Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«La mine acasă, Ionașcu m-a pupat și mi-a mulțumit»

Cazacu Marinică, președintele Partidului Democrat-Liberal

«La mine acasă, Ionașcu m-a pupat și mi-a mulțumit»

După luptele pentru posturile călduțe la șefia deconcentratelor ialomițene, în Partidul Democrat-Liberal încep războaiele crîncene pentru mult rîvnita funcție de președinte al organizației. Nu, Cazacu Marinică, actualul șef al partidului, nu și-a dat demisia, numai că după «Era Maria Petre», funcția de președinte a stîrnit dorințe arzătoare pentru mai toată lumea... De la mic la mare toată lumea vrea să vadă alt președinte. Pînă și Ionașcu, care se jură că n-are nici în clin, nici în mînecă cu președinĂ¾ia PD-L...
Noi nu am lăsat curiozitatea să ne macine așa că l-am surprins pe Cazacu într-o după-amiază de vineri la sediul partidului său, căci, deocamdată, tronul îi aparține. Și, pe o ploaie torențială, ne-am satisfăcut curiozitățile legate de luptele interne, dar și «săpăturile» adînci dintre democrat-liberali. Desigur că, dacă tot am ajuns la capitolul «săpături», nu am ezitat să ne lămurim și cu privire la săpăturile pentru apa subterană a slobozenilor, văzute prin ochii lui Cazacu, dar și cu privire la răzleața plîngere penală formulată de același personaj pentru primarul Gabi Ionașcu. Și pentru că noi știm că pe cei doi îi leagă o adeziune, minunați-vă în cele ce urmează. (D.M., A.P.)

Noi doi și adeziunea
-Cum e cu adeziunea la PD-L a lui Ionașcu? Cînd ați depus plîngerea penală pentru apă nepotabilă ați atașat și adeziunea?
-Ionașcu și-a manifestat... Nu, nu am atașat nicio adeziune pentru că adeziunea era o înțelegere separată, iar chestiunea legată de apă este cu totul și cu totul altceva. Hai să nu confundăm nici prietenia, nici partidul, cu o situație de fapt.
-Nu se îngălbenește foaia domnul Cazacu? Nu-i păcat să rămînă la dosar?
-Se îngălbenește, nu se îngălbenește, asta e situația...
-Este sau nu este?
-Adeziunea? Este. Sigur că este.
-Ne-o arătați și nouă?
-Nu!
-Este un document intern secret?
-Nu! Hai să lămurim cum e cu adeziunea ca să lămurim și asta definitiv. Eu împreună cu dumnealui am mers la domnul ministru Blaga unde am discutat ca dînsul să treacă la noi. A fost interesat să treacă, este adevărat. Și-a dat adeziunea atunci pe loc, iar domnul Blaga l-a primit, dar adeziunea a stat la Marinică. Bun... Am venit aici, doamna Petre nu a fost sub nicio formă de acord, dînsa era președinte și hotăra la momentul ăla. În momentul în care l-a anunțat pe Răzvan Mocanu ca fiind candidat din partea Partidului Democrat-Liberal, l-am chemat pe domnul Ionașcu și i-am spus: prietene, eu sînt corect pînă la capăt și am încheiat orice discuție. Ionașcu m-a pupat, pe cuvîntul meu de onoare, la mine acasă eram și mi-a spus „mulțumesc, ești fairplay, ești de mare calitate“ și am încheiat orice discuție. Adeziunea mi s-a cerut și de doamna Petre și de toți. Nu! Eu am avut o înțelegere, eu cu Ionașcu, pe care nu o să mi-o încalc din anumite principii pe care le am dobîndite din cei 7 ani de-acasă.

«Vino lîngă mine și îți va fi bine»
-Apropo de Blaga, a dat Blaga cu dumneavoastră de toți pereții cînd a venit? Că aveți rezultate slabe la partid? Apele sînt tulburi? Tot timpul iese cîte unul și țipă...
-Ce să spun... În orice partid apele devin din cînd în cînd tulburi. Chiar în urma unui BPJ ajung și nemulțumiți... Că nu poți... Sîntem 31! Sigur că din 31 trebuie să fie unul nemulțumit, fiindcă ăla are în spatele lui 1000 sau 2000 sau 3000 sau 5000, depinde... Sigur că sînt și nemulțumiți. Dar nu știu dacă asta... În oricare partid e...
-Totuși ce a spus Blaga? V-a cerut rezultate?
-Sigur!
-V-a cerut să aduceți cei doi primari?
-Blaga nu mi-a spus să iau pe nimeni. Blaga vrea rezultate, iar eu am ajuns la concluzia din experiența proprie că nu ai rezultate dacă nu ai primari. Ăsta este motivul care m-a determinat să mă implic să aduc primari. Și eu cred că voi aduce cel puțin 10 primari în următoarele cîteva luni. Sînteți conștienți că dacă noi aveam 25 de primari în campania electorală astăzi Consiliul Județean ne aparținea? Păi, am plecat în luptă cu 14 primari. Cum să cîștigi cu 14 primari într-un județ în care PSD are 35 de primari? Ar trebui să fi nebun să te gîndești că poți să cîștigi.
-Și cei 10 primari ar trebui să fie nebuni să vină la dumneavoastră...
-Deci, vreau să spun o chestie, că din 10 avem 6 deja. Adică nu e greu să mai faci rost de 4.
-Pe carisma lu' Cazacu, fiindcă alt motiv nu vedem...
-Oamenii au încredere în mine pentru că, de regulă, discuțiile care au fost făcute, de orice natură, cu primarii, și de la alte partide și de la noi, eu m-am ținut de cuvînt.
-Ce le promiteți?
-Nu le promit nimic. Le spun: vino aproape de noi, am demonstrat de-a lungul timpului că ceea ce am vorbit a fost vorbă, și îți va fi bine. Vreți să știți ceva care să vă distreze? Sînt și primari PSD care în condițiile actuale ar veni la noi.
-Revenim. De cine s-a luat domnul Blaga dacă nu de dumneavoastră?
-De cei care băteau cîmpii...
-Adică de cine?
-... (ridică din umeri sugestiv)

«Săpătorii» și «săpăturile»
-Luptele interne din PD-L? Cine vă tot dorește locul? Adică dumneavoastră i-ați luat locul Mariei, cine să-i ia locul lui Cazacu? «Săpatu'»...
-Nu s-a înțeles niciodată. Eu nu i-am luat locul Mariei, să plecăm de aici foarte clar. Nu i-am luat locul și nici nu mi-am dorit vreodată să fiu președinte, pentru că-mi place mai mult la partea administrativă, să fiu din spate. Însă, situația și conjunctura a fost de așa natură încît... Doamna Maria Petre și-a dat demisia, nu știu din care motiv și dînsa poate să vă spună mai bine, și-atunci nu a vrut nimeni... Probabil, la momentul ăla... Și m-am trezit într-un colegiu director că mi s-a spus că sînt președintele partidului. Și așa am ajuns eu președinte.
-Cine vă «sapă»?
-Sînt și care mă «sapă» că... Na! Asta este!
-Care sînt?
-Dacă eu i-aș ști pe ei de «săpători» probabil aș lua măsuri...
-Domnul deputat Tinel?
-E problema lui! Ce problemă să am eu cu Tinel? Fiecare crede ce vrea. Mai vreau să spun o chestie. Cine n-a înțeles că pe scaunul ăsta nu scrie Cazacu e într-o mare eroare. Pe scaunul ăsta scrie președintele Partidului Democrat Liberal și îl poate ocupa oricine. Ideea este să aducă un plus de imagine partidului. Că eu dacă la alegerile astea aș fi obținut rezultate mai proaste ca la parlamentare, și dacă mă lega de scaun și nu mai stăteam!
-Păi de ce mai e supărat domnul Blaga?
-Da' nu e supărat. Cine-a spus că e supărat? Vizavi de mine domnul Blaga nu a avut niciun comentariu negativ de făcut.
-Vă iubește?
-Nu știu dacă mă iubește, da' eu sînt tot timpul hotărît, fac treabă... Că am și eu niște calități... Pentru mine nu e o tragedie dacă mîine nu o să mai fiu președintele partidului, eu chiar l-am rugat să-mi găsească înlocuitor. Credeți că mie îmi vine ușor să fac patru campanii pentru PD-L? Sînteți într-o mare eroare dacă credeți asta. Numai dacă vă măsor cît am mers pe jos...
-Clanul Hoinaru?
-Nu consider un clan Hoinaru. Cu Marian și Marius Hoinaru am o relație foarte bună. Nu pot să o comentez ca pe o relație negativă. Sigur că mai sînt voci care pe colo, pe colo mai spun cîte ceva. Marele lor dezavantaj e că eu nu-i iau în seamă de cele mai multe ori. Să înțelegeți că singurul lucru care mă preocupă și mă afectează în mod deosebit este familia mea. Deci, eu v-am mai spus, faceți ce vreți, dar nu vă legați de familia mea, că dacă vă legați de familia mea, nu știu dacă mă mai pot controla. Deci familia mea, atît. Acolo e viața mea. Familia mea, eu am încercat totdeauna să îi țin cît mai departe de mine.
-Maria Petre?
-Eu nu am auzit niciodată ca Maria Petre să spună ceva de mine în public. În momentul în care aș auzi ar fi foarte greu pentru dumneaei. Pentru că dacă Maria Petre poate să spună de mine ceva eu pot să spun mult mai multe...
-Ce ați putea spune?
-Am conviețuit și noi 5 ani împreună aici și știm multe lucruri, dar despre mine se știe foarte puțin.
-Pronostic la alegeri generale?
-Peste 40% cu Băsescu. De fapt ia el singur...

15 Septembrie 2009, 06:42 (7867 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


Geronimo:
(28 Septembrie 2009, 14:00)
Din cate stiu eu, domnul fost prefect este heterosexual convins. Si multa lume de sex opus stie asta. Acum, tacerea gibonului, care a preluat o floare de oras de la fostul primar panseluta si a transformat-o intr-un santier, cam da de gandit. Stim ca multi oameni care se simt stransi de oute isi schimba obiceiurile sexuale. Cum gibonul este labil politic, nu ne mira. Nici cum l-a multumit domnul fost prefect, nu ne intereseaza. Noi stam asa si ne gandim...uite mai frate ca politica mai are si parti frumoase si satisfacatoare.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Joi 09 Iul 2020
127 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Grupul de Comunicare Strategică: Niciun alt caz de COVID-19 înregistrat în Ialomița în ultimele 24 de ore

Grupul de Comunicare Strategică informează cu privire la faptul că, în ultimele 24 de ore, la nivelul județului Ialomița nu au fost înregistrate cazuri noi de COVID-19. Astfel, numărul îmbolnăvirilor este ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2020, 13:05
(440 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Panică pe Secția Boli Interne a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Un incendiu a izbucnit în dimineața zilei de miercuri, 20 mai 2020, din cauza unei candele rămasă aprinsă. Flăcările au cuprins o ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2020, 08:05
(724 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Pomana regelui Cioabă», o nouă metodă de înșelăciune

Polițiștii ialomițeni atrag atenția cu privire la o nouă metodă de înșelăciune pe care escrocii o folosesc. Este vorba despre metoda «Pomana regelui Cioabă». Potrivit oamenilor legii, infractorii acostează ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2020, 16:05
(622 vizualizări - 0 comentarii)


S-a răsturnat cu mașina într-un șanț între Slobozia și Amara

Un accident rutier s-a produs în după-amiaza zilei de luni, 18 mai 2020. Evenimentul rutier s-a petrecut pe șoseaua care leagă orașele Amara și Slobozia din cauza unui șofer de 45 de ani. Acesta s-a angajat ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2020, 15:55
(493 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Măsuri de asigurare la locul de muncă

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița informează cu privire la măsurile de protecție pe care trebuie să le ia atât angajatorii, cât și angajații, pentru a preveni riscul infectării cu SARS-CoV-2 în ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2020, 15:50
(481 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 336 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 19 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 336 cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul Spitalului Municipal «Anghel Saligny ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2020, 13:00
(444 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Vineri, 15 mai a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Nr. 6 Ion Roată au depistat în trafic, pe raza comunei Valea Măcrișului, un șofer, de 47 de ani, ce emana halenă ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2020, 14:55
(397 vizualizări - 0 comentarii)


În afara Mărculeștiului, s-a răsturnat cu mașina în șanț. La Adâncata, un biciclist a intrat frontal într-un autoturism!

La sfârșit de săptămână, polițiștii ialomițeni au intervenit la două accidente de circulație, soldate cu rănirea a două persoane. Primul accident de circulație s-a produs sâmbătă, 16 mai a.c., în jurul ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2020, 14:45
(441 vizualizări - 0 comentarii)


8

Poiana: Beat la volan, a izbit gardul unei case și a fugit de la locul accidentului

Un bărbat de 29 de ani din comuna Albești este cercetat de polițiștii ialomițeni pentru mai multe infracțiuni după ce a condus sub influența băuturilor alcoolice, a lovit gardul unui imobil și a părăsit ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2020, 14:35
(366 vizualizări - 0 comentarii)


9

Enel reia activitatea cu publicul in unele magazine

O parte din magazinele Enel Energie și Enel Energie Muntenia, precum și cele ale partenerilor, își vor relua activitatea cu publicul, începând de luni, 18 mai 2020. Pentru a preveni riscul răspândirii ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2020, 14:20
(371 vizualizări - 0 comentarii)


10
Gimbășani: Accident rutier cu trei victime

Gimbășani: Accident rutier cu trei victime

Sâmbătă, 16 mai 2020, în jurul orelor 17,50, pompierii au intervenit la un accident rutier produs pe raza localității Gimbășani, în incident fiind implicate două autoturisme. În sprijinul persoanelor implicate ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2020, 13:35
(418 vizualizări - 0 comentarii)


Casă în flăcări la Țăndărei

Casă în flăcări la Țăndărei

Dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița a fost anunțat duminică dimineață, 17 mai a.c., despre izbucnirea unui incendiu la o casă a unui cetățean din orașul Țăndărei. La locul solicitării ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2020, 13:15
(409 vizualizări - 0 comentarii)


12

Grupul de Comunicare Strategică: 332 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 18 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 332 cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul Spitalului Municipal «Anghel Saligny ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2020, 13:05
(420 vizualizări - 0 comentarii)


13

Ion Ghica: Pompierii au salvat o pisică dintr-o fântână

Duminică, 17 mai a.c., în jurul orelor 13,30, pompierii au fost solicitați să intervină la Ion Ghica pentru salvarea unei pisici căzută într-o fântână dezafectată cu o adâncime de aproximativ 30 m. La locul ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2020, 11:25
(283 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Păltinișu

Duminică, 17 mai 2020, în jurul orelor 15,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din satul Păltinișu. La locul solicitării s ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2020, 11:10
(322 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 321 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Duminică, 17 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 321 cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul Spitalului Municipal «Anghel Saligny ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2020, 13:05
(442 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat înecat în zona Barajului Dridu

Pompieiri din Urziceni și Slobozia au fost solicitați să intervină în dimineața zilei de vineri, 15 mai 2020, în zona Barajului Dridu, unde un bărbat s-ar fi înecat. Militarii ISU au desfășurat o misiune ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2020, 13:30
(521 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 319 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 15 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 319 cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul Spitalului Municipal «Anghel Saligny ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2020, 13:20
(420 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Ion Roată

În noaptea de joi spre vineri, 14/15 mai a.c., spre miezul nopții, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din localitatea Ion Roată. La locul solicitării s ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2020, 09:50
(403 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier în afara localității Căzănești

Joi, 14 mai, a.c., în jurul orelor 19,20, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la un accident rutier produs în afara localității Căzănești, un autoturism părăsind partea carosabilă și răsturnându ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2020, 09:45
(393 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Incendiu la o anexă gospodărească

Sărățeni: Incendiu la o anexă gospodărească

Pompierii din Uziceni au intervenit miercuri, 13 mai 2020, pentru stingerea incendiului care a cuprins o anexă gospodărească din localitatea Sărățeni. În urma evenimentului nu s-au înregistrat victime, ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2020, 16:45
(358 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă desfășurată de polițiștii ialomițeni

Miercuri, 13 mai 2020, polițiștii ialomițeni  au acționat în filtre rutiere și patrule de ordine și siguranță publică în vederea respectării interdicțiilor impuse persoanelor aflate în izolare sau ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2020, 16:40
(262 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La volan în stare de ebrietate

Polițiștii din Țăndărei au întocmit miercuri, 13 mai 2020, un dosar penal pe numele unui  bărbat, de 29 de ani, din localitate. Acesta a fost identificat în trafic în stare de ebrietate, având o alcoolemie ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2020, 16:35
(328 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Tablete pentru elevi

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Tablete pentru elevi

Reprezentanții Episcopiei Sloboziei și Călărașilor au lansat o inițiativă publică menită să-i sprijine pe elevii de clasa a VIII-a și a XII-a, fără posibilități fianciare, care nu pot participa la cursurile ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2020, 16:30
(290 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 312 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 14 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 312 cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul Spitalului Municipal «Anghel Saligny ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2020, 13:00
(430 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: A intrat cu mașina într-un gard

Polițiștii ialomițeni au intervenit marți, 12 mai 2020, în cazul unui accident rutier petrecut la Lilieci. Din datele oamenilor legii, un bărbat de 57 de ani, domiciliat în județul Vrancea, a pierdut controlul ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2020, 15:55
(424 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Țăndărei: Depistați în trafic cu adeverințe de angajator false

Polițiștii din  Țăndărei, marți, 12 mai 2020, în timp ce executau activități specifice pe linia combaterii COVID-19 în filtrul instituit la ieșirea din oraș către comuna Platonești, au oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2020, 15:50
(427 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 179 de sancțiuni contravenționale în valoare de peste 73 mii de lei

Marți, 12 mai 2020, polițiștii ialomițeni au continuat seria acțiunilor desfășurate cu scopul prevenirii și reducerii faptelor antisociale. Cu această ocazie au fost aplicate 179 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2020, 15:45
(373 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 297 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 13 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 297 cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul Spitalului Municipal «Anghel Saligny ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2020, 13:05
(445 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Înșelată pe internet

O femeie de 40 de ani, din Urziceni, a apelat Poliția luni, 11 mai 2020, după ce și-a dat seama că a fost înșelată pe internet. Aceasta a plătit o sumă de bani pentru achiziția unor articole de grădină ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2020, 16:15