Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Mihai Puia, consilier în concediu la DSV Ialomița

Mihai Puia, consilier în concediu la DSV Ialomița

Incredibil dar adevărat. Fostul șef al Direcției Sanitare Veterinare Ialomița, medicul veterinar Mihai Puia, nu este șomer. Nu credeți? Nu-i nimic. Nici nouă nu ne-a venit a crede pînă unde pot ajunge «ingineriile» veterinare în materie de funcții. Și dacă nici după ceea ce vom scrie nu ne credeți pe cuvînt mergeți la sediul instituției condusă mulți ani de Puia și verificați organigrama. Să vedeți atunci surprize.

...
Pentru început să ne amintim despre medicul Mihai Puia. Iute la vorbă dar cu o sporită capacitate de «mobilitate», fostul director al DSV Ialomița, Mihai Puia a reușit o performanță greu de imaginat pentru mulți dintre noi. Plecînd din județul de baștină, medicul veterinar a fost mutat de 3 ori în cîteva luni. Transhumanța lui Puia a început la apariția controversatei Ordonanțe 37, moment în care a fost proțăpit fix în funcția de vicepreședinte al Autorității Naționale Sanitare Veterinare, fiind, desigur, avansat în rangul de subsecretar de stat. La scurt timp însă, pe același principiu de «mobilitate», Puia a fost obligat să se coboare de pe creanga Autorității și să se agațe de o ramură firavă a Direcției Sanitare Veterinare și pentru Singuranța Alimentelor București, în funcția de director coordonator. Numai că nici nu a fost bine înscăunat căci medicul nostru veterinar a fost demis din nou. De această dată, strict din cauza deficiențelor manageriale. Așa că doctorul Mihai Puia a revenit pe plaiurile mioritice, așa cum tot noi anunțam în urmă cu ceva timp... Ceea ce nu știam noi la momentul respectiv, aspect mai mult decît interesant ce ne-a fost relatat de spiritul unei găini ucise cu sînge rece în timpul gripei aviare de medicul Puia, aproape că ne-a surprins. Ce-i drept, nu ne puteam închipui că «ingineria» poate merge chiar atît de departe. Deci. Știați că în tot acest timp în care fostul director s-a plimbat pe la București în speranța găsirii unei funcții în care să și rămînă, Puia a ocupat relaxat și liniștit un post de consilier în cadrul Direcției Sanitare Veterinare Ialomița? Nu știați? Vă spunem noi. Șmecheria Ordonanței 37 a permis foștilor directori trecerea pe o funcție de execuție. Așa că Puia s-a conformat și, înainte de a se teleporta la Autoritatea Națională, a trecut subtil pe un post de consilier. Interesant este că postul cu pricina este și astăzi ocupat tot de domnia sa. Iarăși nu vă prindeți? Of! O dată evacuat din cadrul DSV, în ograda ANSVAS, Mihai Puia a fost suspendat de drept din funcția de consilier, însă așa cum tot legea prevedea funcția a rămas în continuare blocată. Evident că atît de tare i-a fost dor doctorului Puia de funcția de consilier în cadrul DSV Ialomița, încît flirturile cu Bucureștiul nu au durat decît vreo 3 luni. Și s-a întors. Aprins după atîtea mutări dintr-o instituție în alta, Puia, revenit în județul nostru, a încălecat pe aceeași funcție pe care o părăsise, cea de consilier. Postul îl aștepta cu un scaun călduț și un salariu decent, însă Puia nu a putut să se conformeze și a ales să plece în concediu. De odihnă. De pe funcția de consilier veterinar din cadrul Direcției Sanitare Veterinare Ialomița, ca să pricepeți!
Actualul director al instituției confirmă situația, însă nu cunoaște amănuntele. «Doctorul Mihai Puia este încadrat în funcția de consilier de la apariția Ordonanței 37, numai că, o dată cu numirile în celelalte funcții, a fost suspendat de drept» a declarat Vasile Șincan, directorul coordonator al Direcției Sanitare Veterinare Ialomița. Și mai interesant este faptul că, deși pentru funcția pe care o ocupă doctorul Puia nu a desfășurat activități, postul este blocat. Iar domnia sa este în concediu tocmai de pe postul de pe care nu a profesat. Cît despre salariu, de toate și mai nimic. «A tot fost suspendat, nu știu să fi luat cine știe ce salariu. Poate pentru cîteva zile...» completează Șincan. (D. MIHORDEA)

15 Septembrie 2009, 06:46 (12480 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


vasile:
(18 Decembrie 2017, 01:31)
Ce legatura este intre Bordeanu Razvan( un lider de sindicat al functionarilor publici din sudul tarii), si dr. Puia? Bordeanu Gh, tatal lui Bordeanu Razvan, trebuia sa fie director la DSV Ialomita, dar a decedat. Era prieten cu puia si toti trei suporteri si psd-lui
Oare Bordeanu Razvan are inca postul blocat la consiliul judetean Ialomita????
Interesat de stiut.
itic:
(4 Aprilie 2011, 01:40)
cum? cum? hai la plaja!!!!! dar vezi si data la care este scris comentariul...lasa mai Mihai ca le rezolvi tu...esti baiat MARE SI DESTEPT. PUPICI, MULTI PUPICI! SI IN ORICE CAZ, FELICITARI!
Geronimo:
(15 Septembrie 2009, 18:26)
Bine ca nu ati fost contactati de spiritul unui porc sacrificat in dinastia Puia, ca va spunea el cat de atent il segmentau lucratorii cand stiau ce taxe aveau de platit la DSV.