Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ocupă simultan două funcții

Multifuncționalul STAVĂR, și director la Liceul din Urziceni, și inspector general școlar

Ocupă simultan două funcții

Anul școlar a început. Prichindeii au pășit sfioși, pentru prima dată, în băncile școlii. Ații, mai mari, au debutat în alte cicluri de învățămînt... Flori, discursuri pompoase ale directorilor de unități școlare, toate pentru a marca începutul unui nou an școlar. Și, dacă în alți ani eram de-a dreptul plictisiți de gargara fără logică a unor politicieni aterizați special prin județ pentru puțină notorietate, curiozitatea de anul acesta a fost tocmai absența lor... Ei, nu chiar a tuturor, ci doar a majorității. Marile figuri politice au lipsit însă în masă. La primele ore ale dimineții, la două dintre cele mai mari unități școlare din Ialomița, nimeni nu își făcuse simțită prezența. La Liceul Pedagogic, directorul a încercat să-și spună primele cuvinte, fiind însă oprită de un sistem de sonorizare defect. A reușit să-și prezinte invitații, nimeni alții decît secretarul Primăriei Slobozia și șeful Compartimentului buget din cadrul aceleiași instituții. La Colegiul Mihai Viteazul, la orele 9,00, curtea școlii era plină de copii. Nimeni însă nu a poposit pentru deschidere. Cel puțin pînă la acele ore. Profesorii se foșneau de colo pînă colo în căutarea elevilor, încercînd să-și comunice de la unul la altul faptul că anul școlar la Colegiu nu începe fără participarea inspectorului general, Ilie Stavăr... E ordin!

...
Și fiindcă, inevitabil, am ajuns la personajul marcant, înscăunat în fruntea Educației ialomițene cu bunăvoința Partidului Democrat-Liberal, aspect ce ne-a tulburat ideile legate de frumusețea primei zi de școală, să continuăm în același trend și să vorbim despre niște Ordine de ministru, două la număr, pe același nume... Nu, nu ați citit greșit, noi am vrut să scriem despre prima zi de școală. Însă nu puteam rata ditamai debandada de la vîrful Inspectoratului Școlar Județean. Așadar, după ce săptămîna precedentă v-am prezentat succint și în exclusivitate, o parte a activității inspectorului general școlar, Ilie Stavăr, ne-am decis astăzi să detaliem aceeași activitate, cu același personaj, adăugînd și ceva declarații spumoase ce, cu siguranță, vor face deliciul unui public larg. Cel mai important aspect ce pe noi ne-a frapat sînt cele două Ordine. De Ministru. Este fără sens să mai vorbim despre sistemul de numire al directorilor de licee, precum și al șefilor de Inspectorate. Ne limităm doar la a spune că domniile lor beneficiază de un sistem aparte, cel de a fi înscăunați direct de un Ordin de ministru. Numai că atunci cînd pe numele aceleiași persoane apar două Ordine de numire în funcții diferite, deja limitele firescului au fost sărite cu calul. Pe scurt, o dată numit în funcția de inspector general școlar, Ilie Stavăr a beneficiat, legal, de un Ordin de numire în funcție, act normativ emis de Ministerul Educației Cercetății și Inovării cu semnătura și parafa ministrului. Numai că domnia sa mai avea un Ordin, păstrat în sertarul biroului, de director al Liceului «Grigore Moisil» din Urziceni. Și l-a tot păstrat... Și îl are chiar și astăzi. Credeți sau nu, Ilie Stavăr nu a renunțat încă la funcția de director al unității școlare din Urziceni. Deși ar fi fost avertizat în nenumărate rînduri asupra incompatibilității vizibile, democrat-liberarul nu ar fi vrut nici în ruptul capului să renunțe la ceea ce a meșteșugit ani de-a rîndul Liceul din Urziceni. Și pentru că timpul domniei sale nu cunoaște limite, ca-n basmele cu feți frumoși călare pe armăsari de foc, ce-i plimbau cu viteza gîndului între Urziceni și Slobozia, Stavăr și-a mai păstrat, tot elegant, și vreo 6 ore de fizică pe care să le predea în pauza de prînz de la Inspectoratul Școlar... Căci astfel nu ne putem explica cum o singură persoană poate să fie și inspector general, și director de Liceu și profesor de fizică... Într-o ultimă instanță, sursele noastre ne-au povestit cum Stavăr ar fi recurs la o suspendare din funcție, aspect la fel de ilegal precum orele de fizică predate într-un interval orar numai de Stavăr cunoscut. Fiindcă nu ne-a venit a crede ce documente conținea dosarul trimis prin poștă de un anomin revoltat am decis să-l chestionăm, oferindu-i astfel posibilitatea de a explica publicului cum reușește să fie atît de multifuncțional. Ceea ce a ieșit citiți și minunați-vă în cele ce urmează.

-Mai sînteți director la Urziceni?
-Normal că sînt director la Urziceni, am fost numit inspector prin detașare.
-Deci Liceul nu are director....
-Nu... Liceul are directror... Păi, cum? Are director!
-Păi și dumneavoastră cum mai sînteți director?
-Nu sînt director acolo.
-V-ați dat demisia?
-Care-i problema cu demisia?
-Nu avem nicio problemă. Vă întrebam dacă mai sînteți director la Urziceni.
-Nu mai sînt director. Dar care-i problema voastră?
Brusc discuția a fost întreruptă de un telefon, primit de Ilie Stavăr, în calitatea domniei sale de inspector general școlar, iar noi am ales să nu mai instistăm într-o discuție fără logică...

15 Septembrie 2009, 15:14 (4355 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


hop_si_eu:
(16 Septembrie 2009, 07:47)
Inca o dovada ca, si in politica exista notiunea de muratura. Muratura politica...Cu cat o tii mai mult in saramura, cu atat se acrste mai tare si preferi sa nu o mananci, chiar daca ti se serveste elegant, pe un platou aspectuos. Presupun ca liceul din Urziceni si-a dat seama, in sfarsit, ca se poate savura friptura si fara acritura....poate chiar mai bine. Asteptam legume proaspete, sunt mai indicate.
Geronimo:
(15 Septembrie 2009, 20:18)
La privirea lui blanda, blajina, subtil carismatic, cu ochii vicleni, buze groase si buric sexos, daca si-ar lasa barba ar merge sa ocupe si o functie de preot. Ce naiba. Sa aiba trei si sa le faca in ciuda celor cu doua.