Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

180-1

Deja-vu cu ajutoare europene

Făină și zahăr pentru electoratul «prezidențial» din noiembrie (slideshow)

Ministerul Agriculturii, Pădurilor și Dezvoltării Rurale va distribui persoanelor defavorizate făină și zahăr în valoare de circa 28 milioane de euro, din bani europeni Astfel, începînd cu luna august au fost acordate 12400 tone de zahăr din stocurile de intervenție ale Comisiei Europene, iar din luna septembrie va începe distribuirea de făină achiziționată de pe piața comunitară, în valoare de peste 20 milioane de euro. De aceste ajutoare vor beneficia circa 2,8 milioane de persoane care vor primi 4 kilograme de zahăr și 15 kilograme de făină de persoană. Astfel, vor primi familiile și persoanele singure care au dreptul la un venit minim garantat, șomerii care beneficiază de indemnizație de șomaj, pensionarii sistemului public de pensii ale căror drepturi, obținute din pensie, se află sub 400 lei pe lună și persoanele cu handicap grav și accentuat, adulți și copii, neinstituționalizate. Cele 28 milioane de euro sînt repartizate României din Fondul European de Garantare Agricolă. În Ialomița, numărul acestor beneficiari se ridică la 51500. Județul Ialomița are o populație de 288472 de locuitori, din care 46 la sută în mediul urban și 54 la sută în mediul rural.

Anul trecut, cele 6000 tone de zahăr destinate săracilor din ajutoarele UE au produs statului român o pagubă de 2 milioane de euro. «Gaura» a fost aprig mediatizată în presa centrală și locală, laolaltă cu anomaliile tradiționale din listele puse la dispoziție de autorități: morți, familii cu 7-8 copii care au beneficiat de sute de kilograme de făină, beneficiari de ajutor social uitați... Și, evident, celebrele însemne electorale ale partidelor postate discret peste inscripția cu «ajutoare alimentare comunitare» (pe care sărmanii de la orașe și sate nu se mai chinuiesc să o citească pentru că autoritățile au grijă să le explice de la ce partid provin). Anul acesta însă, ajutoarele europene au venit cu trei luni înainte de alegeri. O perioadă prea lungă de timp pentru ca memoria alegătorilor să rămînă sensibilizată...

APIA lungește pelteaua la 90 de zile
În Ialomița beneficiază de ajutoare sociale în făină și zahăr circa 50 de mii de persoane. Mai mulți decît anul trecut și mai corect verificați. Căci, spre deosebire de anul trecut, listele puse la dispoziție de autorități au fost actualitate și corectate. Ceea ce diferă însă și ne-a determinat să vă atragem atenția asupra subiectului este perioada de distribuție. Potrivit informațiilor furnizate de Consiliul Județean Ialomița, Agenția de Plăți și Intervenții pentru Agricultură a permis distribuirea acestor ajutoare pînă la sfîrșitul lunii noiembrie 2009. Evident că autoritățile au o explicație perfect logică pentru această întîrziere. Ioan Martin, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița și unul dintre responsabilii derulării proiectului, susține că extinderea termenului este benefică din punct de vedere economic.«Încercăm să prețuim banul public. De aceea nu furnizăm produsele decît acolo unde ele pot fi stocate, pentru ca eventualele cheltuieli de manipulare și depozitare să fie evitate» a declarat Martin. Perfectă la prima vedere, explicația oficialului CJI șchioapătă la o analiză detaliată. Pentru că, de exemplu, făina și zahărul alocate județului Ialomița sînt stocate în sediul Vămii Ialomița de mai bine de o lună, fără ca cineva să-și fi făcut probleme legate de costurile de stocare și manipulare...

Pe teren, situația se prezintă confuz
O fărîmă de adevăr există însă și în poziția CJI. Pe care am regăsit-o pe teren acolo unde primarii localităților au stocat și, în unele cazuri, au și declanșat procesul de distribuire a ajutoarelor alimentare de la UE. Este cazul comunei Vlădeni, acolo unde cei 350 de beneficiari de pe listele întocmite de Primărie au primit deja 16 kilograme de făină de căciulă, urmînd ca zahărul să fie distribuit «atunci cînd o veni». «Au fost puțini! Cum a venit, cum am început să-l dăm. Mai sînt vreo 4-5 care n-au fost acasă» ne explică funcționara însărcinată cu numărătoarea.
O comună mai la vale, la Făcăeni, oamenii nu știu nimic. «Am auzit la televizor că vin, dar pînă acuma n-au dat nimic. Or aștepta alegerile...» își dă cu părerea un sătean la una dintre cîrciumile înșirate pe drumul către sediul Primăriei. La Primărie însă, funcționarul Costel Badea, șef Serviciu situații de urgență, e clar cristal: «Făina a venit, e depozitată aici, la noi. Dar nu le dăm nimic pînă nu vine și zahărul Așa am înțeles de la Consiliul Județean: să le dăm pe amîndouă. În două săptămîni eu zic că e gata. Și, de-acolo, durează maxim 2-3 zile; le dăm repede, o dată cu ajutorul social» spune Badea. În Făcăeni, de ajutoarele alimentare de la UE beneficiază circa 1100 de persoane. Unele dintre ele (vezi foto) se aflau în fața Primăriei. Nu știau însă nimic de cele 16 kilograme de făină și cele 4 de zahăr pe care ar trebui să le primească și nici nu vor să vorbească. «Aici, la noi, cine vorbește, pierde...» ne aruncă unul dinte ei în treacăt.

Campanie electorală cu făina Uniunii
De vorbit însă, oamenii vorbesc. Atunci cînd n-au nimic de pierdut și nu li se cere să se identifice. Ca la Bucu, de exemplu, unde Alexandrina Drăjneanu, ajunsă la 73 de ani, constată că orice fel de ajutoare ar fi și oricine ar fi beneficiarii, tot Primăria face parte. «Credeți că eu nu am nevoie? Am și eu, dar ce să fac... Dacă nu sînt de-ai lor? Numai că acum s-ar putea să nu mai fie așa, că e sărăcia mai mare. Mi-e că rămîne la ei, cum a mai rămas și altele» spune bătrîna.
«Rămasul la ei», un concept bine înrădăcinat în memoria colectivă din mediul rural, este, deocamdată, departe. Pînă în prezent, în Ialomița, făina de la UE a fost distribuită în doar 6 comune, majoritatea PNL. Pentru restul experimentului, pardon, procesului de distribuție, oficialii județeni așteaptă alegerile. Iar cei 35 de primari PSD, partidul care domină la nivel administrativ județul, știu că ajutoarele de la UE trebuie distribuite exclusiv în campania electorală. Sub protecția anonimatului, unul dintre primarii PSD care au fost anunțați cu privire la miza distribuției, ne-a declarat. «Evident că e o acțiune electorală. Și e normal să fie așa. Ordinul a venit de sus și noi îl executăm. Pînă la urmă, nu e nimic rău în asta. Important e să ajungă la oameni». No comment!

16 Septembrie 2009, 06:38 (4613 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


localnic al Facaeni-ului:
(13 Martie 2013, 17:26)
" o comuna mai la vale" zici.. ah??? unde ai studiat jurnalismul nenea??? ma duc sa studiez si eu ca sa te jignesc la fel de "simtit", in termeni de presa. 

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Miercuri 21 Aug 2019
157 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 19-23 august a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 08:20
(251 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Polițiștii Secției nr. 5 Poliție Rurală Jilavele au depistat în trafic un bărbat, de 56 de ani, din Rădulești, care conducea un autoturism pe drumul ce leagă Fierbinți-Târg de Rădulești în timp ce se afla ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 08:15
(168 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Coșereni, prins cu cuțitul la brâu

Polițiștii din cadrul Secției nr. 4 Poliție Rurală Coșereni, cu ocazia desfășurării de activități specifice pe linia prevenirii și combaterii infracțiunilor cu violență în zona barurilor și a discotecilor ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 08:10
(185 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Coșereni cuțit


Urmărit internațional, depistat de polițiștii ialomițeni

La data de 15 august a.c., polițiștii din cadrul Secției nr. 5 Poliție Rurală Jilavele au acționat pe raza județului pentru depistarea peroanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 08:05
(189 vizualizări - 0 comentarii)


4

Polițiștii din Ialomița caută un bărbat evadat din sediul Poliției Budești, județul Călărași

Polițiștii din Ialomița sunt în altertă, după ce un bărbat de 46 de ani, din județul Călărași, a evadat în cursul zilei de marți, 13 august 2019, din sediul Poliției Budești. Oamenii legii au instituit ...[citește_toată_știrea]

14 August 2019, 15:07
(707 vizualizări - 0 comentarii)


5

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

13 August 2019, 19:15


Slobozia: Cercetat pentru «violență în familie»

Luni, 12 august a.c., Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată de o femeie, de 39 de ani, din Slobozia, cu privire la faptul că ar fi fost agresată pe stradă de concubinul ei, un bărbat de 50 de ani ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 16:10
(655 vizualizări - 0 comentarii)


A fost înființată oficial Filiala PLUS Ialomița

Sâmbătă, 10 august 2019, în urma Convenției Județene PLUS Ialomița, care s-a desfășurat la Slobozia, a fost constituită oficial filiala PLUS Ialomița, alegându-se echipa de conducere a acesteia pentru următorii ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 12:20
(826 vizualizări - 0 comentarii)


8

IPJ Ialomița: Amenzi de peste 250000 de lei, 32 de permise reținute

În perioada 9-11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost angrenați în activități de menținere a ordinii și liniștii publice pe raza județului, precum și de prevenire și combatere a accidentelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 14:25
(764 vizualizări - 0 comentarii)


9

Ialomița: Cercetați pentru încălcarea ordinelor de protecție

Duminică, 11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la încălcarea a două ordine de protecție. În primul caz, un bărbat de 42 de ani, din Slobozia, a încălcat ordinul de protecție ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 14:20
(675 vizualizări - 0 comentarii)


10

Accidente la Malu, Perieți și Lăcusteni

Un accident rutier s-a produs în localitatea Malu, evenimentul fiind înregistrat sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 22,00, când un pieton a fost acroșat de un autoturism. Victima, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:15
(788 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii de vegetație la Slobozia și Fetești

Un incendiu de vegetație uscată a izbucnit în data de sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 11,30, pe un teren viran din Slobozia, Cartier Bora. Pentru stingerea flăcărilor au acționat pompierii de la ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:10
(637 vizualizări - 0 comentarii)


12

Slobozia: Bătrână găsită moartă în propria locuință

Sprijinul pompierilor a fost solicitat în cursul nopții de duminică spre luni, 11/12 august 2019, puțin trecut de miezul nopții, pentru asigurarea accesului în apartamentul unei femei de 79 de ani, cunoscută ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:05
(791 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Marți, 13! Ghinionul poate fi prevenit!»

Superstițiile din popor spun că, atunci când data de 13 (număr cu ghinion) coincide cu o zi de marți (ziua celor 3 ceasuri rele), aceasta se consideră a fi o zi cu adevărat  ghinionistă. Tocmai de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 12:50
(695 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale pentru combaterea Pestei Porcine Africane

Pentru  prevenirea propagării Pestei Porcine Africane și în conformitate cu prevederi legale privind organizarea de acțiuni de control în trafic având ca obiectiv verificarea transporturilor de animale ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 12:20
(688 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

9 August 2019, 19:10


anunț angajare

AMPA Agri Slobozia angajează
REPREZENTANT VÂNZĂRI
UTILAJE AGRICOLE

pentru zona Ialomița-Călărași
Relații la telefon 0723/251.698

9 August 2019, 16:35


Jilavele: Depistat la volanul unei mașini neînmatriculate

Joi, 8 iulie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic, pe raza localității Jilavele, pentru control, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din Urziceni. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:20
(914 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Lemne confiscate

Joi, 8 august a.c., polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Jilavele au depistat, pe raza localității Maia,  doi bărbați, de 42 de ani, din județul Prahova, în timp ce descărcau material lemnos în dreptul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:15
(880 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură «Naționali-Internaționali»

Centrul Național de Cultură a Romilor-Romano Kher anunță susținerea unei noi expoziții de pictură, «Naționali-Internaționali», semnată de Eugen Raportoru. Vernisajul expoziției va avea loc marți, 13 august ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:10
(887 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Miercuri, 7 august a.c., în jurul orelor 14,00, un incendiu de vegetație a izbucnit pe terenul aflat în imediata vecinătatea a Autostrăzii A2, pe terasamentul căii ferate, respectiv la km 156 în direcția ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 15:40
(873 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare pe raza municipiului Urziceni, pentru depistarea și sancționarea faptelor antisociale. În cadrul activităților au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 10:50
(949 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, în colaborare cu polițiștii de Proximitate din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 18:08
(1072 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Surprinși în flagrant la furat

În noaptea de miercuri spre joi, 7/8 august a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele au depistat în flagrant o femeie, de 30 de ani, și un minor de 13 ani ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 16:15
(1038 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Moldoveni furt


Ialomița: Lemne confiscate

Marți, 6 august a.c., polițiștii de Ordine Publică, împreună cu specialiștii silvici au desfășurat mai multe controale pe drumurile publice și la punctele de lucru de pe raza județului pentru combaterea ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 16:10
(989 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal între Stelnica și Fetești

În noaptea de 5/6 august a.c., pe DN3B, între localitățile Stelnica și Fetești s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat, de 45 de ani, din Fetești ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 18:10
(1433 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități de informare la Tabăra Amara

Marți, 6 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități de informare a elevilor aflați în Tabăra Amara. În ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 18:05
(958 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan cu un permis fals

Luni, 5 august a.c., polițiștii feteșteni au surprins în flagrant un bărbat, de 37 de ani, din Fetești, în timp ce conducea pe raza localității de domiciliu fără a deține permis de conducere. Șoferul a ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:55
(1069 vizualizări - 0 comentarii)


Ordine de protecție emise de polițiștii ialomițeni

Marți, 6 august a.c., polițiștii alobozeni au emis două ordine de protecție provizorii pe numele a doi bărbați, de 29 și 30 de ani. În primul caz, polițiștii au întocmit un dosar penal pe numele bărbatului ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:50
(1003 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru depistarea transportatorilor neautorizați de persoane

În perioada 1-4 august a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au controlat 21291 autovehicule și 13 societăți comerciale în cadrul acțiunii pentru depistarea celor care efectuează transport neautorizat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:45