Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

180-1

Deja-vu cu ajutoare europene

Făină și zahăr pentru electoratul «prezidențial» din noiembrie (slideshow)

Ministerul Agriculturii, Pădurilor și Dezvoltării Rurale va distribui persoanelor defavorizate făină și zahăr în valoare de circa 28 milioane de euro, din bani europeni Astfel, începînd cu luna august au fost acordate 12400 tone de zahăr din stocurile de intervenție ale Comisiei Europene, iar din luna septembrie va începe distribuirea de făină achiziționată de pe piața comunitară, în valoare de peste 20 milioane de euro. De aceste ajutoare vor beneficia circa 2,8 milioane de persoane care vor primi 4 kilograme de zahăr și 15 kilograme de făină de persoană. Astfel, vor primi familiile și persoanele singure care au dreptul la un venit minim garantat, șomerii care beneficiază de indemnizație de șomaj, pensionarii sistemului public de pensii ale căror drepturi, obținute din pensie, se află sub 400 lei pe lună și persoanele cu handicap grav și accentuat, adulți și copii, neinstituționalizate. Cele 28 milioane de euro sînt repartizate României din Fondul European de Garantare Agricolă. În Ialomița, numărul acestor beneficiari se ridică la 51500. Județul Ialomița are o populație de 288472 de locuitori, din care 46 la sută în mediul urban și 54 la sută în mediul rural.

Anul trecut, cele 6000 tone de zahăr destinate săracilor din ajutoarele UE au produs statului român o pagubă de 2 milioane de euro. «Gaura» a fost aprig mediatizată în presa centrală și locală, laolaltă cu anomaliile tradiționale din listele puse la dispoziție de autorități: morți, familii cu 7-8 copii care au beneficiat de sute de kilograme de făină, beneficiari de ajutor social uitați... Și, evident, celebrele însemne electorale ale partidelor postate discret peste inscripția cu «ajutoare alimentare comunitare» (pe care sărmanii de la orașe și sate nu se mai chinuiesc să o citească pentru că autoritățile au grijă să le explice de la ce partid provin). Anul acesta însă, ajutoarele europene au venit cu trei luni înainte de alegeri. O perioadă prea lungă de timp pentru ca memoria alegătorilor să rămînă sensibilizată...

APIA lungește pelteaua la 90 de zile
În Ialomița beneficiază de ajutoare sociale în făină și zahăr circa 50 de mii de persoane. Mai mulți decît anul trecut și mai corect verificați. Căci, spre deosebire de anul trecut, listele puse la dispoziție de autorități au fost actualitate și corectate. Ceea ce diferă însă și ne-a determinat să vă atragem atenția asupra subiectului este perioada de distribuție. Potrivit informațiilor furnizate de Consiliul Județean Ialomița, Agenția de Plăți și Intervenții pentru Agricultură a permis distribuirea acestor ajutoare pînă la sfîrșitul lunii noiembrie 2009. Evident că autoritățile au o explicație perfect logică pentru această întîrziere. Ioan Martin, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița și unul dintre responsabilii derulării proiectului, susține că extinderea termenului este benefică din punct de vedere economic.«Încercăm să prețuim banul public. De aceea nu furnizăm produsele decît acolo unde ele pot fi stocate, pentru ca eventualele cheltuieli de manipulare și depozitare să fie evitate» a declarat Martin. Perfectă la prima vedere, explicația oficialului CJI șchioapătă la o analiză detaliată. Pentru că, de exemplu, făina și zahărul alocate județului Ialomița sînt stocate în sediul Vămii Ialomița de mai bine de o lună, fără ca cineva să-și fi făcut probleme legate de costurile de stocare și manipulare...

Pe teren, situația se prezintă confuz
O fărîmă de adevăr există însă și în poziția CJI. Pe care am regăsit-o pe teren acolo unde primarii localităților au stocat și, în unele cazuri, au și declanșat procesul de distribuire a ajutoarelor alimentare de la UE. Este cazul comunei Vlădeni, acolo unde cei 350 de beneficiari de pe listele întocmite de Primărie au primit deja 16 kilograme de făină de căciulă, urmînd ca zahărul să fie distribuit «atunci cînd o veni». «Au fost puțini! Cum a venit, cum am început să-l dăm. Mai sînt vreo 4-5 care n-au fost acasă» ne explică funcționara însărcinată cu numărătoarea.
O comună mai la vale, la Făcăeni, oamenii nu știu nimic. «Am auzit la televizor că vin, dar pînă acuma n-au dat nimic. Or aștepta alegerile...» își dă cu părerea un sătean la una dintre cîrciumile înșirate pe drumul către sediul Primăriei. La Primărie însă, funcționarul Costel Badea, șef Serviciu situații de urgență, e clar cristal: «Făina a venit, e depozitată aici, la noi. Dar nu le dăm nimic pînă nu vine și zahărul Așa am înțeles de la Consiliul Județean: să le dăm pe amîndouă. În două săptămîni eu zic că e gata. Și, de-acolo, durează maxim 2-3 zile; le dăm repede, o dată cu ajutorul social» spune Badea. În Făcăeni, de ajutoarele alimentare de la UE beneficiază circa 1100 de persoane. Unele dintre ele (vezi foto) se aflau în fața Primăriei. Nu știau însă nimic de cele 16 kilograme de făină și cele 4 de zahăr pe care ar trebui să le primească și nici nu vor să vorbească. «Aici, la noi, cine vorbește, pierde...» ne aruncă unul dinte ei în treacăt.

Campanie electorală cu făina Uniunii
De vorbit însă, oamenii vorbesc. Atunci cînd n-au nimic de pierdut și nu li se cere să se identifice. Ca la Bucu, de exemplu, unde Alexandrina Drăjneanu, ajunsă la 73 de ani, constată că orice fel de ajutoare ar fi și oricine ar fi beneficiarii, tot Primăria face parte. «Credeți că eu nu am nevoie? Am și eu, dar ce să fac... Dacă nu sînt de-ai lor? Numai că acum s-ar putea să nu mai fie așa, că e sărăcia mai mare. Mi-e că rămîne la ei, cum a mai rămas și altele» spune bătrîna.
«Rămasul la ei», un concept bine înrădăcinat în memoria colectivă din mediul rural, este, deocamdată, departe. Pînă în prezent, în Ialomița, făina de la UE a fost distribuită în doar 6 comune, majoritatea PNL. Pentru restul experimentului, pardon, procesului de distribuție, oficialii județeni așteaptă alegerile. Iar cei 35 de primari PSD, partidul care domină la nivel administrativ județul, știu că ajutoarele de la UE trebuie distribuite exclusiv în campania electorală. Sub protecția anonimatului, unul dintre primarii PSD care au fost anunțați cu privire la miza distribuției, ne-a declarat. «Evident că e o acțiune electorală. Și e normal să fie așa. Ordinul a venit de sus și noi îl executăm. Pînă la urmă, nu e nimic rău în asta. Important e să ajungă la oameni». No comment!

16 Septembrie 2009, 06:38 (5114 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


localnic al Facaeni-ului:
(13 Martie 2013, 17:26)
" o comuna mai la vale" zici.. ah??? unde ai studiat jurnalismul nenea??? ma duc sa studiez si eu ca sa te jignesc la fel de "simtit", in termeni de presa. 

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
31 Mai 2020
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Grupul de Comunicare Strategică: În ultimele 48 de ore, Ialomița a raportat un singur nou caz de COVID-19

Potrivit grupului de Grupului de Comunicare Strategică, în ultimele 48 de ore, pe raza județului Ialomița a fost raportat doar un singur caz nou de COVID-19. Astfel, duminică, 31 mai 2020, la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2020, 13:00
(90 vizualizări - 0 comentarii)


Malu Roșu: Femeie căzută în fântână

Pompierii din Urziceni au intervenit duminică, 31 mai 2020, pentru scoaterea unei femei, de 49 de ani, din localitatea Malu Roșu, care a căzut într-o fântână. Victima a fost scoasă de pompieri și transportată ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2020, 12:30
(51 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

29 Mai 2020, 18:10


Beat la volan pe străzile Sloboziei

Joi, 28 mai a.c., în jurul orei 10,00, polițiștii Serviciului Rutier au depistat pe raza municipiului Slobozia un șofer cu domiciliul în Amara, în timp ce conducea sub influența băuturilor alcoolice. ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2020, 15:00
(138 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune preventivă a polițiștilor

Forțe de ordine cu efective mărite au acționat joi, 28 mai a.c., pe raza municipiului Slobozia, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale asociate extinderii pandemiei Coronavirus, precum și ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2020, 14:55
(110 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 360 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 29 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 360 cazuri de infecții COVID-19. ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2020, 13:05
(123 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: S-a izbit cu mașina de un pom

Joi, 28 mai, a.c., în jurul orelor 22,30, ISU Ialomița a intervenit la un accident rutier produs în localitatea Ion Roată, în care un autoturism a părăsit partea carosabilă și s-a izbit de un pom de pe ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2020, 12:55
(87 vizualizări - 0 comentarii)


 Accident rutier la Căldărușanca, patru victime

Accident rutier la Căldărușanca, patru victime

Vineri, 29 mai 2020, în jurul orei 9,00, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la un accident rutier produs pe raza localității Glodeanu Sărat, satul Căldărușanca, județul Buzău, din raionul de intervenție ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2020, 12:50
(122 vizualizări - 0 comentarii)


8

Programul casieriilor RAJA Constanța de 1 iunie 2020

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în data 1 iunie 2020, activitățile societății se desfășoară în regim de foc continuu. În continuare, sute de angajați au ca misiune principală producția, distribuția, calitatea apei și epurarea acesteia, îndeplinind sarcinile specifice în condiții de izolare la locul de muncă, pentru a preveni disfuncționalitățile majore ce ar putea perturba asigurarea serviciilor esențiale. ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2020, 11:25
(94 vizualizări - 0 comentarii)


9

Direcția Generală Anticorupție, la ceas aniversar-15 ani de activitate

30 Mai 2020-Ziua Aniversară a Direcției Generale Anticorupție (DGA) coincide în mod fericit în acest an cu împlinirea a 15 ani de activitate. Direcția Generală Anticorupție este o structură tânără a Ministerului ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2020, 08:45
(117 vizualizări - 0 comentarii)


10

Fetești: Tânăr rănit într-un accident rutier

Un accident rutier s-a produs miercuri, 27 mai 2020, în sensul giratoriu de la breteaua către Autostrada Soarelui. În timp ce un bărbat, de 24 de ani, din Făcăeni, conducea un autoturism dinspre breteaua ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2020, 14:25
(199 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


IPJ Ialomița: Programul ghișeelor de eliberare a certificatelor de cazier judiciar/integritate comportamentală

IPJ Ialomița informează cu privire la programul hișeelor de  eliberare a certificatelor de  cazier judiciar/integritate comportamentală. Acesta este:
-Ghișeu POLIȚIA MUNICIPIULUI SLOBOZIA ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2020, 14:20
(144 vizualizări - 0 comentarii)


12

Slobozia: Campanie de donații pentru copiii nevoiași

Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia, în parteneriat cu voluntarii Crucii Roșii-filiala Ialomița, dă startul unei campanii de sprijin a copiilor nevoiași, denumită «Cutiuța cu surprize». «Cutiuța ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2020, 14:15
(148 vizualizări - 1 comentariu)


13

Grupul de Comunicare Strategică: 359 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 28 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 359 cazuri de infecții COVID-19. ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2020, 13:05
(176 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 355 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 27 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 355 cazuri de infecții COVID-19. ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2020, 13:10
(209 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Arestat pentru «refuz de prelevare a mostrelor biologice»

Polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2020, 11:40
(187 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Beat la volan

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit pentru control, pe raza comunei Sinești, un autoturism condus de un bărbat, de 30 de ani, din București. Întrucât șoferul emana halenă alcoolică a fost ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2020, 11:35
(114 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Lemne confiscate de polițiști

Polițiștii din Slobozia au confiscat 1,3 metri cubi de material lemnos, transportat fără documente legale de un tânăr, de 31 de ani, din județul Vrancea. Acesta a fost identificat pe raza localității Bucu ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2020, 11:30
(199 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

26 Mai 2020, 18:10


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Hramul Catedralei Episcopale

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Hramul Catedralei Episcopale

Joi, 28 mai 2020, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor va sărbători hramul de primăvară al Catedralei Episcopale «Înălțarea Domnului» din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2020, 14:05
(1254 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive desfășurate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii ialomițeni au acționat luni, 25 mai 2020, pe raza întregului județ, pentru prevenirea faptelor antisociale și pentru menținerea ordinii și siguranței publice. În urma activităților desfășurate ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2020, 13:30
(1117 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bătrân de 87 de ani, mort din cauza COVID-19

Grupul de Comunicare Strategică informează cu privire la decesul unui bătrân, de 87 de ani, din județul Ialomița, din cauza infecției cu noul Coronavirus (SARS-CoV-2). Acesta a fost confirmat pozitiv pentru ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2020, 13:20
(1313 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 354 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 26 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 354 cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul întregului județ au fost declarate ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2020, 13:10
(1135 vizualizări - 0 comentarii)


Tudorița Ionescu, învestită în funcția de subprefect al Ialomiței

«În ședința de Guvern din data de 21 mai 2020 a fost aprobată Hotărârea nr. 399, publicată în Monitorul Oficial nr. 431 din 22.05.2020, privind exercitarea, cu caracter temporar, în condițiile legii, a ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2020, 16:25
(588 vizualizări - 3 comentarii)


Accident rutier pe centura Sloboziei

Accident rutier pe centura Sloboziei

Pompierii din Slobozia, împreună cu paramedicii SMURD au intervenit în după amiaza zilei de luni, 25 mai 2020, pentru a acorda îngrjiri medicale victimelor unui accident rutier. Evenimentul s-a petrecut ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2020, 14:10
(446 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: S-a izbit de un alt autoturism și a fost proiectat cu mașina într-un copac

Sâmbătă, 23 mai 2020, în jurul orelor 17,00, polițiștii rutieri au intervenit, pe raza comunei Movilița, la un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2020, 13:35
(214 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Sâmbătă, 23 mai a.c., în jurul orelor 20,00, polițiștii din Urziceni au depistat în trafic, pe raza municipiului, un șofer de 25 de ani, cu domiciliul în Grivița, în timp ce conducea un autoturism sub ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2020, 13:30
(163 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 352 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 25 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 352 cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul întregului județ au fost declarate vindecate ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2020, 13:10
(261 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 347 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Sâmbătă, 23 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 347 cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul întregului județ au fost declarate ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2020, 13:05
(460 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: S-a răsturnat cu mașina

Manasia: S-a răsturnat cu mașina

O tânără de 19 ani și un bărbat de 23 de ani au fost victimele unui accident rutier petrecut în dimineața zilei de vineri, 22 mai 2020, pe raza localității Manasia. Aflat la volan, bărbatul de 23 de ani ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2020, 14:40