Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

180-1

Deja-vu cu ajutoare europene

Făină și zahăr pentru electoratul «prezidențial» din noiembrie (slideshow)

Ministerul Agriculturii, Pădurilor și Dezvoltării Rurale va distribui persoanelor defavorizate făină și zahăr în valoare de circa 28 milioane de euro, din bani europeni Astfel, începînd cu luna august au fost acordate 12400 tone de zahăr din stocurile de intervenție ale Comisiei Europene, iar din luna septembrie va începe distribuirea de făină achiziționată de pe piața comunitară, în valoare de peste 20 milioane de euro. De aceste ajutoare vor beneficia circa 2,8 milioane de persoane care vor primi 4 kilograme de zahăr și 15 kilograme de făină de persoană. Astfel, vor primi familiile și persoanele singure care au dreptul la un venit minim garantat, șomerii care beneficiază de indemnizație de șomaj, pensionarii sistemului public de pensii ale căror drepturi, obținute din pensie, se află sub 400 lei pe lună și persoanele cu handicap grav și accentuat, adulți și copii, neinstituționalizate. Cele 28 milioane de euro sînt repartizate României din Fondul European de Garantare Agricolă. În Ialomița, numărul acestor beneficiari se ridică la 51500. Județul Ialomița are o populație de 288472 de locuitori, din care 46 la sută în mediul urban și 54 la sută în mediul rural.

Anul trecut, cele 6000 tone de zahăr destinate săracilor din ajutoarele UE au produs statului român o pagubă de 2 milioane de euro. «Gaura» a fost aprig mediatizată în presa centrală și locală, laolaltă cu anomaliile tradiționale din listele puse la dispoziție de autorități: morți, familii cu 7-8 copii care au beneficiat de sute de kilograme de făină, beneficiari de ajutor social uitați... Și, evident, celebrele însemne electorale ale partidelor postate discret peste inscripția cu «ajutoare alimentare comunitare» (pe care sărmanii de la orașe și sate nu se mai chinuiesc să o citească pentru că autoritățile au grijă să le explice de la ce partid provin). Anul acesta însă, ajutoarele europene au venit cu trei luni înainte de alegeri. O perioadă prea lungă de timp pentru ca memoria alegătorilor să rămînă sensibilizată...

APIA lungește pelteaua la 90 de zile
În Ialomița beneficiază de ajutoare sociale în făină și zahăr circa 50 de mii de persoane. Mai mulți decît anul trecut și mai corect verificați. Căci, spre deosebire de anul trecut, listele puse la dispoziție de autorități au fost actualitate și corectate. Ceea ce diferă însă și ne-a determinat să vă atragem atenția asupra subiectului este perioada de distribuție. Potrivit informațiilor furnizate de Consiliul Județean Ialomița, Agenția de Plăți și Intervenții pentru Agricultură a permis distribuirea acestor ajutoare pînă la sfîrșitul lunii noiembrie 2009. Evident că autoritățile au o explicație perfect logică pentru această întîrziere. Ioan Martin, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița și unul dintre responsabilii derulării proiectului, susține că extinderea termenului este benefică din punct de vedere economic.«Încercăm să prețuim banul public. De aceea nu furnizăm produsele decît acolo unde ele pot fi stocate, pentru ca eventualele cheltuieli de manipulare și depozitare să fie evitate» a declarat Martin. Perfectă la prima vedere, explicația oficialului CJI șchioapătă la o analiză detaliată. Pentru că, de exemplu, făina și zahărul alocate județului Ialomița sînt stocate în sediul Vămii Ialomița de mai bine de o lună, fără ca cineva să-și fi făcut probleme legate de costurile de stocare și manipulare...

Pe teren, situația se prezintă confuz
O fărîmă de adevăr există însă și în poziția CJI. Pe care am regăsit-o pe teren acolo unde primarii localităților au stocat și, în unele cazuri, au și declanșat procesul de distribuire a ajutoarelor alimentare de la UE. Este cazul comunei Vlădeni, acolo unde cei 350 de beneficiari de pe listele întocmite de Primărie au primit deja 16 kilograme de făină de căciulă, urmînd ca zahărul să fie distribuit «atunci cînd o veni». «Au fost puțini! Cum a venit, cum am început să-l dăm. Mai sînt vreo 4-5 care n-au fost acasă» ne explică funcționara însărcinată cu numărătoarea.
O comună mai la vale, la Făcăeni, oamenii nu știu nimic. «Am auzit la televizor că vin, dar pînă acuma n-au dat nimic. Or aștepta alegerile...» își dă cu părerea un sătean la una dintre cîrciumile înșirate pe drumul către sediul Primăriei. La Primărie însă, funcționarul Costel Badea, șef Serviciu situații de urgență, e clar cristal: «Făina a venit, e depozitată aici, la noi. Dar nu le dăm nimic pînă nu vine și zahărul Așa am înțeles de la Consiliul Județean: să le dăm pe amîndouă. În două săptămîni eu zic că e gata. Și, de-acolo, durează maxim 2-3 zile; le dăm repede, o dată cu ajutorul social» spune Badea. În Făcăeni, de ajutoarele alimentare de la UE beneficiază circa 1100 de persoane. Unele dintre ele (vezi foto) se aflau în fața Primăriei. Nu știau însă nimic de cele 16 kilograme de făină și cele 4 de zahăr pe care ar trebui să le primească și nici nu vor să vorbească. «Aici, la noi, cine vorbește, pierde...» ne aruncă unul dinte ei în treacăt.

Campanie electorală cu făina Uniunii
De vorbit însă, oamenii vorbesc. Atunci cînd n-au nimic de pierdut și nu li se cere să se identifice. Ca la Bucu, de exemplu, unde Alexandrina Drăjneanu, ajunsă la 73 de ani, constată că orice fel de ajutoare ar fi și oricine ar fi beneficiarii, tot Primăria face parte. «Credeți că eu nu am nevoie? Am și eu, dar ce să fac... Dacă nu sînt de-ai lor? Numai că acum s-ar putea să nu mai fie așa, că e sărăcia mai mare. Mi-e că rămîne la ei, cum a mai rămas și altele» spune bătrîna.
«Rămasul la ei», un concept bine înrădăcinat în memoria colectivă din mediul rural, este, deocamdată, departe. Pînă în prezent, în Ialomița, făina de la UE a fost distribuită în doar 6 comune, majoritatea PNL. Pentru restul experimentului, pardon, procesului de distribuție, oficialii județeni așteaptă alegerile. Iar cei 35 de primari PSD, partidul care domină la nivel administrativ județul, știu că ajutoarele de la UE trebuie distribuite exclusiv în campania electorală. Sub protecția anonimatului, unul dintre primarii PSD care au fost anunțați cu privire la miza distribuției, ne-a declarat. «Evident că e o acțiune electorală. Și e normal să fie așa. Ordinul a venit de sus și noi îl executăm. Pînă la urmă, nu e nimic rău în asta. Important e să ajungă la oameni». No comment!

16 Septembrie 2009, 06:38 (4663 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


localnic al Facaeni-ului:
(13 Martie 2013, 17:26)
" o comuna mai la vale" zici.. ah??? unde ai studiat jurnalismul nenea??? ma duc sa studiez si eu ca sa te jignesc la fel de "simtit", in termeni de presa. 

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Miercuri 18 Sep 2019
157 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Maia: Lemne confiscate

Joi, 8 august a.c., polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Jilavele au depistat, pe raza localității Maia,  doi bărbați, de 42 de ani, din județul Prahova, în timp ce descărcau material lemnos în dreptul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:15
(1305 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură «Naționali-Internaționali»

Centrul Național de Cultură a Romilor-Romano Kher anunță susținerea unei noi expoziții de pictură, «Naționali-Internaționali», semnată de Eugen Raportoru. Vernisajul expoziției va avea loc marți, 13 august ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:10
(1317 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Miercuri, 7 august a.c., în jurul orelor 14,00, un incendiu de vegetație a izbucnit pe terenul aflat în imediata vecinătatea a Autostrăzii A2, pe terasamentul căii ferate, respectiv la km 156 în direcția ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 15:40
(1225 vizualizări - 0 comentarii)


3
Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare pe raza municipiului Urziceni, pentru depistarea și sancționarea faptelor antisociale. În cadrul activităților au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 10:50
(1318 vizualizări - 0 comentarii)


4
IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, în colaborare cu polițiștii de Proximitate din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 18:08
(1267 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Surprinși în flagrant la furat

În noaptea de miercuri spre joi, 7/8 august a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele au depistat în flagrant o femeie, de 30 de ani, și un minor de 13 ani ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 16:15
(1214 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Moldoveni furt


Ialomița: Lemne confiscate

Marți, 6 august a.c., polițiștii de Ordine Publică, împreună cu specialiștii silvici au desfășurat mai multe controale pe drumurile publice și la punctele de lucru de pe raza județului pentru combaterea ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 16:10
(1114 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal între Stelnica și Fetești

În noaptea de 5/6 august a.c., pe DN3B, între localitățile Stelnica și Fetești s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat, de 45 de ani, din Fetești ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 18:10
(1607 vizualizări - 0 comentarii)


8

IPJ Ialomița: Activități de informare la Tabăra Amara

Marți, 6 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități de informare a elevilor aflați în Tabăra Amara. În ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 18:05
(1076 vizualizări - 0 comentarii)


9

Fetești: La volan cu un permis fals

Luni, 5 august a.c., polițiștii feteșteni au surprins în flagrant un bărbat, de 37 de ani, din Fetești, în timp ce conducea pe raza localității de domiciliu fără a deține permis de conducere. Șoferul a ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:55
(1152 vizualizări - 0 comentarii)


10

Ordine de protecție emise de polițiștii ialomițeni

Marți, 6 august a.c., polițiștii alobozeni au emis două ordine de protecție provizorii pe numele a doi bărbați, de 29 și 30 de ani. În primul caz, polițiștii au întocmit un dosar penal pe numele bărbatului ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:50
(1078 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru depistarea transportatorilor neautorizați de persoane

În perioada 1-4 august a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au controlat 21291 autovehicule și 13 societăți comerciale în cadrul acțiunii pentru depistarea celor care efectuează transport neautorizat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:45
(1004 vizualizări - 0 comentarii)


12

Ialomița: Beți la volan și fără permis

În perioada 2-4 august a.c., trei bărbați, cu vârste cuprinse între 40 și 66 de ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau autoturisme pe drumurile publice deși anterior consumaseră ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:40
(1003 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Dosar penal pentru un fals taximetrist


Sâmbătă, 3 august a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza municipiului Fetești un bărbat, de 54 de ani, în timp ce conducea un autoturism în regim «taxi» pe raza localității de domiciliu. La ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:35
(1070 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ordin de protecție provizoriu

Sâmbătă, 3 august a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii slobozeni au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat din Slobozia sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «violență în familie». În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:30
(1012 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movilița

Duminică, 4 august a.c., în jurul orelor 16,30, pe raza localității Movilița s-a produs o coliziune între un autoturism și o autoutilitară. Pentru salvarea celor trei victime, un minor de 7 ani, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:25
(999 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident rutier pe DN2

Duminică, 4 august a.c., în jurul orelor 11,30, o coliziune s-a produs pe DN2 între un autoturism și un camion. Salvatorii de la Detașamentul Urziceni au intervenit pentru salvarea celor două victime, acestora ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:20
(604 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2 accident


4,83%, rata șomajului în Ialomița

La sfârșitul lunii iunie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4570  șomeri (din care 2064 femei), rata șomajului fiind de 4,83%, cu 0,69 ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 17:25
(931 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist acroșat de o mașină în apropiere de Platonești

Joi, 1 august a.c., în apropiere de localitatea Platonești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la locul accidentului, s ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 17:10
(901 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Percheziții la persoane bănuite de «furt»

Joi, 1 august a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au efectuat două percheziții domiciliare pe raza localității Alexeni, la persoane bănuite de comiterea infracțiunii de furt din ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 17:05
(909 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Confiscare de lemne

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Jilavele au depistat joi, 1 august a.c., pe raza localității Rădulești, un bărbat de 40 de ani, din județul Argeș, în timp ce transporta, cu o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 16:55
(856 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 5-9 august a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 16:50
(810 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Arestat pentru «contrabandă calificată»

Marți, 30 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2019, 16:15
(1046 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident rutier soldat cu cinci victime

Ialomița: Accident rutier soldat cu cinci victime

Marți, 30 iulie, a.c.,în jurul orelor 10,30, un autoturism care se deplasa pe ruta Grivița-Amara a părăsit partea carosabilă. În urma evenimentului, cinci persoane au fost rănite, doi minori și trei adulți ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2019, 15:20
(1033 vizualizări - 0 comentarii)


Bomba cu ceas de la Vivani ticăie: Groapa de gunoi a Sloboziei a luat foc!

În noaptea de duminică spre luni, 28/29 iulie 2019, un incendiu a izbucnit la groapa de gunoi aparținând Vivani. Pompierii de la Detașamentul Slobozia au acționat timp de 4 ore pentru lichidarea focului ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2019, 17:05
(1172 vizualizări - 0 comentarii)


Tovărășia: A intrat cu căruța într-o bătrână de 81 de ani

Luni, 29 iulie a.c., în timp ce un bărbat, de 32 de ani, din localitatea Tovărășia se deplasa cu o căruță pe raza localității de domiciliu, ar fi pierdut controlul vehiculului și a acroșat un pieton, o ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2019, 16:20
(1025 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: 6 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că, la data de 29.07.2019, pe raza județului Ialomița, sunt declarate 6 focare de Pestă Porcină Africană. Acestea au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2019, 15:15
(942 vizualizări - 0 comentarii)


Firmă din Vlădeni, amendată de Poliția Economică

Marți, 23 iulie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au desfășurat o serie de activități de verificare a unor unități economice de pe raza județului Ialomița, privind comercializarea ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 15:30
(1412 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

În primele 4 zile ale acțiunii «Truck&Bus», polițiștii rutieri din cadrul IPJ Ialomița au oprit peste 180 de autovehicule pentru control și au aplicat 65 sancțiuni contravenționale pentru abaterile ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 15:25
(1173 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți: A intrat cu mașina în gard

Marți, 23 iulie a.c., în jurul orelor 9,30, pe raza localității Fierbinți un autoturism a părăsit partea carosabilă și s-a izbit frontal de un gard. În urma evenimentului, doi adulți și doi minori au fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 14:15