Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

180-1

Deja-vu cu ajutoare europene

Făină și zahăr pentru electoratul «prezidențial» din noiembrie (slideshow)

Ministerul Agriculturii, Pădurilor și Dezvoltării Rurale va distribui persoanelor defavorizate făină și zahăr în valoare de circa 28 milioane de euro, din bani europeni Astfel, începînd cu luna august au fost acordate 12400 tone de zahăr din stocurile de intervenție ale Comisiei Europene, iar din luna septembrie va începe distribuirea de făină achiziționată de pe piața comunitară, în valoare de peste 20 milioane de euro. De aceste ajutoare vor beneficia circa 2,8 milioane de persoane care vor primi 4 kilograme de zahăr și 15 kilograme de făină de persoană. Astfel, vor primi familiile și persoanele singure care au dreptul la un venit minim garantat, șomerii care beneficiază de indemnizație de șomaj, pensionarii sistemului public de pensii ale căror drepturi, obținute din pensie, se află sub 400 lei pe lună și persoanele cu handicap grav și accentuat, adulți și copii, neinstituționalizate. Cele 28 milioane de euro sînt repartizate României din Fondul European de Garantare Agricolă. În Ialomița, numărul acestor beneficiari se ridică la 51500. Județul Ialomița are o populație de 288472 de locuitori, din care 46 la sută în mediul urban și 54 la sută în mediul rural.

Anul trecut, cele 6000 tone de zahăr destinate săracilor din ajutoarele UE au produs statului român o pagubă de 2 milioane de euro. «Gaura» a fost aprig mediatizată în presa centrală și locală, laolaltă cu anomaliile tradiționale din listele puse la dispoziție de autorități: morți, familii cu 7-8 copii care au beneficiat de sute de kilograme de făină, beneficiari de ajutor social uitați... Și, evident, celebrele însemne electorale ale partidelor postate discret peste inscripția cu «ajutoare alimentare comunitare» (pe care sărmanii de la orașe și sate nu se mai chinuiesc să o citească pentru că autoritățile au grijă să le explice de la ce partid provin). Anul acesta însă, ajutoarele europene au venit cu trei luni înainte de alegeri. O perioadă prea lungă de timp pentru ca memoria alegătorilor să rămînă sensibilizată...

APIA lungește pelteaua la 90 de zile
În Ialomița beneficiază de ajutoare sociale în făină și zahăr circa 50 de mii de persoane. Mai mulți decît anul trecut și mai corect verificați. Căci, spre deosebire de anul trecut, listele puse la dispoziție de autorități au fost actualitate și corectate. Ceea ce diferă însă și ne-a determinat să vă atragem atenția asupra subiectului este perioada de distribuție. Potrivit informațiilor furnizate de Consiliul Județean Ialomița, Agenția de Plăți și Intervenții pentru Agricultură a permis distribuirea acestor ajutoare pînă la sfîrșitul lunii noiembrie 2009. Evident că autoritățile au o explicație perfect logică pentru această întîrziere. Ioan Martin, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița și unul dintre responsabilii derulării proiectului, susține că extinderea termenului este benefică din punct de vedere economic.«Încercăm să prețuim banul public. De aceea nu furnizăm produsele decît acolo unde ele pot fi stocate, pentru ca eventualele cheltuieli de manipulare și depozitare să fie evitate» a declarat Martin. Perfectă la prima vedere, explicația oficialului CJI șchioapătă la o analiză detaliată. Pentru că, de exemplu, făina și zahărul alocate județului Ialomița sînt stocate în sediul Vămii Ialomița de mai bine de o lună, fără ca cineva să-și fi făcut probleme legate de costurile de stocare și manipulare...

Pe teren, situația se prezintă confuz
O fărîmă de adevăr există însă și în poziția CJI. Pe care am regăsit-o pe teren acolo unde primarii localităților au stocat și, în unele cazuri, au și declanșat procesul de distribuire a ajutoarelor alimentare de la UE. Este cazul comunei Vlădeni, acolo unde cei 350 de beneficiari de pe listele întocmite de Primărie au primit deja 16 kilograme de făină de căciulă, urmînd ca zahărul să fie distribuit «atunci cînd o veni». «Au fost puțini! Cum a venit, cum am început să-l dăm. Mai sînt vreo 4-5 care n-au fost acasă» ne explică funcționara însărcinată cu numărătoarea.
O comună mai la vale, la Făcăeni, oamenii nu știu nimic. «Am auzit la televizor că vin, dar pînă acuma n-au dat nimic. Or aștepta alegerile...» își dă cu părerea un sătean la una dintre cîrciumile înșirate pe drumul către sediul Primăriei. La Primărie însă, funcționarul Costel Badea, șef Serviciu situații de urgență, e clar cristal: «Făina a venit, e depozitată aici, la noi. Dar nu le dăm nimic pînă nu vine și zahărul Așa am înțeles de la Consiliul Județean: să le dăm pe amîndouă. În două săptămîni eu zic că e gata. Și, de-acolo, durează maxim 2-3 zile; le dăm repede, o dată cu ajutorul social» spune Badea. În Făcăeni, de ajutoarele alimentare de la UE beneficiază circa 1100 de persoane. Unele dintre ele (vezi foto) se aflau în fața Primăriei. Nu știau însă nimic de cele 16 kilograme de făină și cele 4 de zahăr pe care ar trebui să le primească și nici nu vor să vorbească. «Aici, la noi, cine vorbește, pierde...» ne aruncă unul dinte ei în treacăt.

Campanie electorală cu făina Uniunii
De vorbit însă, oamenii vorbesc. Atunci cînd n-au nimic de pierdut și nu li se cere să se identifice. Ca la Bucu, de exemplu, unde Alexandrina Drăjneanu, ajunsă la 73 de ani, constată că orice fel de ajutoare ar fi și oricine ar fi beneficiarii, tot Primăria face parte. «Credeți că eu nu am nevoie? Am și eu, dar ce să fac... Dacă nu sînt de-ai lor? Numai că acum s-ar putea să nu mai fie așa, că e sărăcia mai mare. Mi-e că rămîne la ei, cum a mai rămas și altele» spune bătrîna.
«Rămasul la ei», un concept bine înrădăcinat în memoria colectivă din mediul rural, este, deocamdată, departe. Pînă în prezent, în Ialomița, făina de la UE a fost distribuită în doar 6 comune, majoritatea PNL. Pentru restul experimentului, pardon, procesului de distribuție, oficialii județeni așteaptă alegerile. Iar cei 35 de primari PSD, partidul care domină la nivel administrativ județul, știu că ajutoarele de la UE trebuie distribuite exclusiv în campania electorală. Sub protecția anonimatului, unul dintre primarii PSD care au fost anunțați cu privire la miza distribuției, ne-a declarat. «Evident că e o acțiune electorală. Și e normal să fie așa. Ordinul a venit de sus și noi îl executăm. Pînă la urmă, nu e nimic rău în asta. Important e să ajungă la oameni». No comment!

16 Septembrie 2009, 06:38 (4611 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


localnic al Facaeni-ului:
(13 Martie 2013, 17:26)
" o comuna mai la vale" zici.. ah??? unde ai studiat jurnalismul nenea??? ma duc sa studiez si eu ca sa te jignesc la fel de "simtit", in termeni de presa. 

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Luni 19 Aug 2019
160 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

RAJA Constanța: Atenție, se întrerupe apa în Fetești Oraș!

Pentru remedierea unei avarii survenite la conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2019, 09:40
(1671 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Înșelat prin metoda «Șmen»

Metoda «Șmen» reprezintă solicitarea unor sume mari de bani de către persoane la diverse instituții, magazine sau chiar pe stradă. Astfel, marți, 28 mai a.c., pe raza unui magazin din localitatea Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2019, 17:20
(2117 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare antirabică aeriană a vulpilor

Începând cu data de 07.06.2019, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță începerea celei de a IX-a campanie de primăvară de vaccinare antirabică a vulpilor. Campania ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2019, 17:10
(1556 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, o persoană decedată și alte șase rănite

În perioada 24-26 mai a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente rutiere, soldate cu decesul unei persoane și rănirea altor șase. Primul accident s-a produs vineri, 24 mai a.c., în jurul orelor ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2019, 16:20
(1809 vizualizări - 0 comentarii)


4

Ialomița: Beți la volan

În perioada 24-26 mai a.c., trei șoferi, cu vârste cuprinse între 24 și 49 ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau pe drumurile publice deși anterior cunsumaseră băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2019, 16:10
(1794 vizualizări - 0 comentarii)


5

Broșteni: Și-a omorât vecinul cu un cuțit

O anchetă penală a fost deschisă în localitatea Broșteni, după ce un bărbat a lovit cu mașina două persoane și a înjunghiat o a treia. Victima a murit pe loc, în urma agresiunii. Surse judiciare susțin ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 16:10
(2232 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Broșteni crimă


IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire în școli

Joi, 23 mai a.c., polițiștii ialomițeni din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, împreună cu polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au desfășurat activități informativ-preventive ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 15:55
(1956 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 27-31 mai a.c., orele 8,00-17,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 15:50
(1703 vizualizări - 0 comentarii)


8

Contrabandă cu țigări la Fetești

Polițiștii ialomițeni au efectuat joi, 23 mai a.c., percheziții pe raza municipiului Fetești, la domiciliul unui bărbat de 45 de ani și a unei femei de 64 de ani, bănuiți de contrabandă cu țigări. Astfel ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 15:45
(1489 vizualizări - 0 comentarii)


9

IPJ Ialomița: Peste 200 de polițiști și jandarmi la alegeri

În perioada 25-26 mai a.c., 136 de polițiști, alături de 86 de jandarmi și reprezentanți ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița vor asigura paza și protecția a 214 secții ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 15:40
(1392 vizualizări - 0 comentarii)


10
La Slobozia s-a semnat studiul de fezabilitate pentru pasajul de la Drajna

La Slobozia s-a semnat studiul de fezabilitate pentru pasajul de la Drajna

Joi, 23 mai 2019, la Slobozia a fost semnat contractul de finanțare pentru realizarea studiului de fezabilitate necesar construirii unui pasaj în zona barierei de la Drajna. Procedura s-a desfășurat în ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 08:10
(1631 vizualizări - 1 comentariu)


Urmărită internațional pentru «trafic de persoane», depistată la Movila

Miercuri, 22 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit să depisteze o femeie, de 30 de ani, din Movila pe numele căreia autoritățile britanice au emis un mandat european de arestare. Femeia a fost dată ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2019, 16:20
(1870 vizualizări - 0 comentarii)


12

Bărbat din Cocora, la volan fără permis

Un bărbat, de 32 de ani, din Cocora, a fost depistat de polițiștii Postului de Poliție Cocora miercuri, 22 mai a.c., în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși acesta nu poseda ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2019, 16:15
(1510 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Campania «Împreună pentru o comunitate mai sigură!»

În perioada aprilie-iunie 2019, IPJ Ialomița organizează campania «Împreună pentru o comunitate mai sigură!». Astfel, miercuri, 22 mai a.c., polițiștii Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2019, 16:10
(1183 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu la Fetești

Joi, 23 mai a.c., începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița organizează un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care este simulată producerea ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 20:53
(1479 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Percheziții la hoți din magazine

Polițiștii din Urziceni au reținut trei bărbați, cu vârste cuprinse între 20 și 46 de ani, din Căzănești, pentru sustragerea mai multor bunuri din incinta unei societăți comerciale. În fapt, în noaptea ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 17:10
(1433 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursuri cu și pentru elevi

Marți, 21 mai a.c., începând cu orele 9,30, Liceul de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia a găzduit concursul «Cu viața mea apăr viața». 15 echipaje de ciclu gimnazial și liceal s-au întrecut în concursul ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 08:35
(1270 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis pe străzile Sloboziei

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat un tânăr, de 21 de ani, din Slobozia, în timp ce conducea pe raza localității de domiciliu, deși acesta nu deținea permis pentru nicio ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 08:20
(1207 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Sudiți și Gura Ialomiței. Șoferii erau beți la volan!

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 18/19 mai a.c., la Sudiți s-a produs un accident rutier. Astfel, în timp ce un tânăr, de 23 de ani, conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, acesta a ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 08:10
(1490 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a acroșat un autoturism

Joi, 16 mai a.c., în jurul orelor 23,00, un bărbat de 33 de ani, din Fetești, a provocat un accident rutier, acroșând autoturismul unei tinere, de 21 de ani, din aceeași localitate. Șoferii auto au fost ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 16:35
(1417 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Hoț din magazine, arestat preventiv

Joi, 16 mai a.c., un bărbat, de 51 de ani, din Ilfov, a fost surprins în flagrant, pe timpul nopții, de polițiștii Secției de Poliție Rurală Slobozia după ce ar fi sustras bunuri din două societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 16:30
(1433 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul electric!

În intervalul 20-24 mai a.c., orele 8,00-17,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 16:30
(1400 vizualizări - 0 comentarii)


«Atelierul de pictură pe linguri de lemn» la Muzeul Agriculturii din Slobozia

Joi, 16 mai a.c., la Muzeul Național al Agriculturii, elevii Liceului Tehnologic Special «Ion Teodorescu» Slobozia, în colaborare cu Protopopiatul Slobozia și Parohia «Sfântul Dumitru» au participat la ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 16:25
(1490 vizualizări - 0 comentarii)


Suspiciune de focar de Pestă Porcină Africană la Buești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți crescătorii de porcine că miercuri, 15 mai 2019, a fost emis un buletin de analize prin care se suspicionează Pesta ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 08:05
(1502 vizualizări - 0 comentarii)


Raja Constanța: Atenție, se întrerupe apa în Fetești Oraș!

Pentru remedierea unei avarii survenită la conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA a fost  nevoită să întrerupă furnizarea apei ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2019, 15:04
(1214 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton acroșat la Movilița

Marți, în jurul orelor 10,30, pe raza localității Movilița a avut loc un accident rutier soldat cu rănirea unui pieton. Astfel, în timp ce un ilfovean, de 41 de ani, conducea un autoturism din direcția ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 16:20
(1417 vizualizări - 0 comentarii)


Alege o carieră în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor

Administrația Națională a Penitenciarelor și unitățile subordonate vor demara începând cu miercuri, 15 mai 2019, campania de recrutare pentru anul școlar și universitar 2019-2020. Tinerii interesați de ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 16:15
(1272 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Fără permis, la volan

Un tânăr, de 26 de ani, din Ograda, a fost depistat de polițiștii din cadrul Postului de Poliție Ograda marți, 14 mai a.c.,  în timp ce conducea un vehicul pe raza localității de domiciliu fără a poseda ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 16:10
(1209 vizualizări - 0 comentarii)


Pescuit ilegal pe Brațul Borcea

Marți, 14 mai a.c., polițiștii ialomițeni au depistat doi bărbați, de 24 și 68 ani, ambii din Fetești, în timp ce pescuiau pe Brațul Borcea cu ajutorul a două unelte de pescuit tip halău, fără a respecta ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 16:05
(1172 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: pescuit ilegal


«Școala Altfel»-lecție deschisă a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 15 mai a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia s-au alăturat programului «Școala Altfel», susținând o lecție deschisă despre semnificația indicatoarelor rutiere și regulile ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 15:55