Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Promisiuni turistice cu Elena Udrea

Promisiuni turistice cu Elena Udrea

La Amara, vineri, 18 septembrie 2009, s-a derulat Adunarea Generală a Asociației Naționale a Stațiunilor Turistice din România. La Hotelul Ialomița din stațiunea Amara au fost prezenți peste 20 de primari și reprezentanți ai stațiunilor turistic-balneare din România, invitatul special al evenimentului fiind ministrul Turismului, Elena Udrea. Gazda evenimentului, președintele Asociației, primarul orașului Amara, Victor Moraru a ținut încă din deschidere să declare că Elena Udrea este un ministru respectat, apreciind-o drept «singurul ministru din România care a făcut ceva pentru turismul balnear românesc». Primarii participanți au prezentat problemele cu care se confruntă, obținînd din partea ministrului Udrea promisiuni de rezolvare imediată. Printre altele, Elena Udrea a expus celor prezenți forma aproape finală a Legii Turismului. «Legea va fi elaborată în următoarele zile și va fi adoptată în Parlament la începutul anului viitor. În felul acesta, majoritatea deficiențelor semnalate aici vor fi rezolvate» a menționat ministrul Udrea. Înainte de adoptarea Legii Turismului, aceasta va fi supusă dezbaterii publice pentru o perioadă de 30 de zile.

18 Septembrie 2009, 16:31 (4522 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Geronimo:
(20 Septembrie 2009, 16:10)
Tot respectul pentru comentariul lui Vivaldi. Daca ar fi fost insotit si de ritmurile "anotimpurilor" adevaratului Vivaldi, ar fi fost feeric. Nu contest scopul bine intentionat al domnului primar si nici chiar al doamnei ministru. Dar intentiile bune ar trebui insotite si de ceva concret. Si acum ma intreb eu, ca un taran de rand care supravietuieste in judetul asta fara perspectiva, dotat cu vedere ingusta si care cauta de 20 de ani luminita de la capatul tunelului, incapatanandu-se sa nu observe groapa in care ne aflam...CU CE?...De promisiuni sunt satul. Doamna ministru ar fi trebuit sa vina cu ceva concret nu cu "promisiuni de rezolvare imediata". Tu utopicule Vivaldi inseamna ca nu ti-ai spart niciodata cauciucurile in gropile din Amara si nu ai facut conjunctivita, inca, din cauza apei. Sa nu ne imbatam cu apa rece privind hotelurile spoite pe dinafara sau baza de tratament cat de cat modernizata. Singurii turisti ai statiunii sunt pensionarii care vin cu bilete gratuite pentru tratament. Fara ei Amara nu ar mai fi existat de mult timp. Avem noroc ca traim intr-o tara de pensionari, din care mare parte sunt deja "ruginiti" si care vin aici sa-si "unga" rotulele sau sa mai infiripe o relatie sezoniera. Amara nu mai este ceea ce a fost, primarul nu are bani in buget pentru a schimba ceva iar doamna ministru, pe langa faptul ca este in campanie electorala, are azimutul fixat pe doua luni de acum incolo. Dar tu Vivaldi nu ai gresit cu nimic. Faci parte din categoria oamenilor care nu se mai satura sa fie mintiti. Unul din marea multime de utopici care mai au inca speranta. Si cum "speranta moare ultima" noi iti multumim ca ne amintesti sa fim intelegatori si rabdatori. Si precum tu nu "mori de foame" pentru ca te hranesti cu sperante si noi ne gandim ca maine cu siguranta va fi mai rau. Poate ca stii tu ceva atat timp cat ne-ai recomandat "sa ne trezim cat mai e timp". Banuim ca te-ai referit la avertismentul lui Francisco Goya, dar cativa dintre noi au decis sa stea inca in adormire. Recomandam domnului primar ca in cantina ramasa goala, a fostului U.G.S.R., sa organizeze gratuit cursuri de limba romana pentru cei care au uitat sa mai scrie corect. Deoarece l-ai laudat pe domnul primar ar trebui sa-ti rezerve tie prima banca.
hop_si_eu:
(20 Septembrie 2009, 13:16)
Vivaldi, trezeste-te...este toamna. Eu stiu ca inca mai crezi in Mos Craciun, dar nici chiar tu, virtozule, nu poti grabi lucrurile. Din respect pentru tine, te las sa fii primul care sa acorde ajutor celor doi desi, bag mana in foc de faptul ca nu au nevoie. Vin si eu apoi, sa iti acord tie primul ajutor, ca tu o sa ai nevoie. Unde ai vazut tu pe aici intentii demolatoare, prietene? Ai intuit tu cumva, din dialogul ala al lui Geronimo, ca sub masca de pamfletar se ascunde de fapt Stalone? Geronimo tata, te rog lasa bomba jos, ca moare turismul ialomitean. Nu de alta, dar o sa te puna asta micu' sa reconstruiesti hotelurile si, cum nu ai facut nimic niciodata, o sa iti fie imposibil. Vivaldi, asculta acilea la un om batran: cand faci un comentariu, ai in vedere numai articolul, atat! Nu te lega de ce spun altii, decat daca ai argumente solide. Atat de solide incat nici macar demolatorul ala de Geronimo sa nu le dea jos.
vivaldi:
(20 Septembrie 2009, 11:58)
ce bine ca se mai intampla cate ceva si in judetul nostru si foarte important ca se mai aude si de statiunea amara cu care noi ialomiteni ar trebui sa ne mandrim,poate in acest fel afla si autoritatile judetene ca avem o statiune si o vor trata ca atare.nu sunt de acord cu celelalte comentarii pt ca m-am saturat sa vad numai demolatori numai oameni care n-au facut nimic dar se pricep la toate.cred ca atat udrea cat si moraru sunt modele de oameni care vor sa lase cate ceva bun in urma lor si trebuie sa fie ajutati pana la proba contrarie.faptul ca au fost prezenti primari de statiuni din toata tara la amara ar putea constitui un nou inceput in relansarea turismului ialomitean. mult succes celor care privesc pozitiv lucrurile, trezitiva cat mai e timp.
Geronimo:
(18 Septembrie 2009, 20:45)
Mai jos incercam sa va redam dialogul discret pe care l-au avut persoanele surprinse in imaginea de mai sus: V.M.: Hai sa lasam la o parte eventualele inconveniențe, ce faci diseara? E.U.: Vaaaai domnule chipes primar...ce vreti sa spuneti?.. V.M.: Hai lasa, lasa, ca am si eu sursele mele...stiu ca esti deschisa la nou... E.U.: La ce va referiti? V.M.: Off..cum sa iti explic... stiu ca-ti plac carnatii de plescoi si vroiam sa-i gusti si pe astia de Amara...A avut mama o reteta secreta in tinerete si eu am mostenit-o. Garantez pentru plescoiu de Amara. E.U.: Seriooos? ...ciuperci n-aveti? V.M.: Am avut o Ciuperca, dar mi-a trecut. Inca mai simt efectele ei. E.U.: Ce trist. Apreciez insa sinceritatea, vitalitatea si tupeul pe care-l aveti. M-ati convins de cand v-am vazut...orasul...ce puteti sa-mi spuneti despre namol? V.M. Din experienta va spun ca este de cea mai buna calitate. De altfel se vede dupa cum se misca pensionarele venite la tratament. E.U.: Ce muzica se aude? V.M.: Kazac(ioc)...se aude din ce in ce mai des. Imi displace. E.U.: Se observa. Imi place cum vorbesti. M-ar tenta s-o punem de o alianta. Reformam partidele. V.M.: Si cu plescoiu cum ramane? Simt cum .....Ba se scu(la) si astia sa ne faca poze chiar acu'...
Huxley:
(18 Septembrie 2009, 18:56)
Numai vesti bune! Ma bucur sa aud ca tara merge in directia potrivita, inclusiv din punct de vedere al turismului. Primarul Amarei zice ca madam Udrea chiar a facut ceva pentru turismul romanesc! Ce anume, cred ca numai el stie! Mai merge cineva la Amara, de exemplu?? Eu deocamdata prefer Bulgaria, Turcia, Grecia sau Tunisia, Egipt, etc. Macar ma simt respectat. Iar ca o parere personala, cred ca tuturor primarilor adunati acolo le-au curs balele si au avut fantezii cu prima doamna a turismului romanesc (manjiti cu namol made in Amara si tragand cu ochiul prin gaurile din gardul care separa nudistii...). Va salut!