Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Intifada» gunoaielor

«Intifada» gunoaielor

După o primă rundă de controale prin primăriile din județ, soldată cu amenzi atent selecționate politic în valoare de 441 mii lei, Garda de Mediu Ialomița a decis reluarea operațiunii începînd cu data de ieri. Ca și tura trecută însă, controalele efectuate de comisarii instituției vor viza depozitele neconforme, iar nu cele necontrolate. Drept pentru care anunțăm pe acesta cale edilii locali din Ialomița că pot dormi liniștiți. Cu condiția să fi cotizat la timp!
Controlul mic face bugetul mare
Condusă de 3 luni după metode private (Ion Grigore, noul director al instituției vine din mediul privat de afaceri), Garda de Mediu Ialomița se poate deja lăuda cu două controale tematice. Deși strict secrete, o parte din rezultatele celor două controale au fost făcute publice de directorul instituției (100 din cele 150 de gropi declarate neconforme au fost închise pe hîrtie), împreună cu o declarație pe care ne face plăcere să o consemnăm: «Ai noștri s-au dus în control la depozitele pe care ei le-au avut declarate ca depozite neconforme. Așa, dacă te duci, poți să găsești niște gunoaie, aruncate. A aruncat unul o căruță, aruncă și altul. Dar asta nu înseamnă depozitare neconformă, înseamnă depozitare necontrolată și nu face obiectul controlului nostru tematic. Să fim bine înțeleși». Foarte bine înțeleși. Dar ce spunem noi foarte... Am înțeles perfect că instituția e necruțătoare cu depozitele neconforme, dar închide ochii la deschiderea de mici depozite necontrolate, presărate ici-colo, pe marginile comunei. Asta da viziune... tematică!
«Intifada» din 15 septembrie
Iar ca să nu existe nici o umbră de confuzie, Ion Grigore are grijă să anunțe că această primă rundă de controale va fi dublată începînd din 15 septembrie de o nouă campanie. De astă dată este vorba despre o «Intifadă» instituțională împotriva primarilor care continuă să sfideze instituția și să nu oblige oamenii să-și îngroape gunoaiele în fundul curții. «Primarii au semnat că începînd cu 15 septembrie vor intra în conformitate cu rampele de gunoi. Vom vedea. Iar dacă îi vom prinde că e altfel, îi amendăm de nu se văd. Eu nu țin cont nici de politică, nici de telefoane, nici de nimic. E gunoi, iei amendă!» a declarat războinic șeful Gărzii de Mediu Ialomița.
Cum primarii care vor încasa amenzile deja se cunosc, administrațiile locale au deja pregătite plicurile cu amenzi. Da' gunoaiele? Da' gunoaiele? Nu mai întrebați atît, v-am auzit de la bun început! Ei, bine, cu gunoaiele rămîne cum a decis domnul Grigore. Dacă sînt neconforme, se recunosc. Dar dacă sînt necontrolate, se schimbă socoteala!

20 Septembrie 2009, 05:01 (5103 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Geronimo:
(21 Septembrie 2009, 07:33)
Stimate domn (sau doamna)... eu platesc lunar pentru aceste servicii. Si pentru plata care o fac astept si rezultate. Deseurile mele le duc la locul stabilit de primarie iar de acolo nu ma mai intereseaza nimic. Nu am groapa de gunoi ecologica proprie, nu am incinerator. De asemena, din pacate, nu pun mana si pe matura, nu incarc masinile de gunoi, nu adun resturile aruncate de nesimtiti pe jos, etc. Banuiesc totusi ca acest lucru il faceti dumneavoastra. Eu va apreciez pentru spiritul civic si sunt dispus sa platesc pentru aceste servicii executate de dumneavoastra. Ati spus ca eu nu fac nimic sa scapam de gunoaie. Inseamna ca solutia salvatoare o stiti numai dumneavoastra. Care este acesta?..Din pacate cred totusi ca sunteti un mare ipocrit care doar arata cu degetul. Altfel ar trebui sa cred ca sunteti un pustnic care nu consuma nimic, deci nu elimina gunoaie, implicit nefiind o povara pentru autoritatile locale. Dar este peste puterile mele de intelegere sa cred asa ceva.
cineva:
(21 Septembrie 2009, 07:06)
cred ca fiecare dintre noi trebuie sa faca ceva ca sa scapam de aceste gunoaie. Asta pana nu reusesc ele sa ne ingroape. Draga geronimo, stiu, este comod sa spui ca autoritatile nu fac nimic, dar tu ce faci ca sa scapam de aceste gunoaie? Iti raspund tot eu, nu faci nimic, astepti sa faca oricine altcineva ceva pt gunoaiele tale...
bnmkl:
(21 Septembrie 2009, 00:50)
ce facev garda de mediu pentru remedierea situatieii nimic e usor de controlat
Geronimo:
(20 Septembrie 2009, 16:57)
Pai cum sa scapam de gunoaie atat timp cat gunoiul este simbolul nostru national. Noua gunoiul ne tine de cald, ne imbata cu mirosul lui, ne umple golurile (si avem destule slava Domnului). Romanul a fost dintotdeauna infratit cu gunoiul. Nu se poate lipsi de el. Ar fi chiar pacat sa ne uitam traditiile si sa ducem gunoiul, atent selectat, in locurile special amenajate. Intrebare: Domnule Grigore, noi astia care nu mancam kkt (sorry), ca altii, unde putem sa-l aruncam, ca sa nu incalcam vreo lege???
hop_si_eu:
(20 Septembrie 2009, 12:55)
Omul sfinteste locul. Poti sa dai o suta de amenzi pe zi, daca omul este imputit, locul in care sta este la fel. Intr-o tara civilizata, o astfel de institutie nu isi are rostul. Dar Romania este oricum, numai civilizata nu.