Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

La loc comanda!

Pămîntul se dă la Giurgeni

Scriam săptămîna trecută despre «succesul» Prefecturii Ialomița, care a reușit în decursul ultimilor ani să mute de la Ana la Caiafa 14 mii de păgubiți, promițîndu-le, pe rînd, ba teren în zona Stelnica-Bordușani, ba despăgubiri. Instituția revine cu o nouă provocare: campania de împroprietăriri de la Giurgeni!
Adrese fără adresă
Potrivit unei adrese înaintate în vara acestui an către Agenția Domeniilor Statului București, Prefectura Ialomița solicita reconstituirea dreptului de proprietate pentru o suprafață de 300 de hectare de teren agricol și 7 hectare de teren neagricol aparținînd fostei SC Orezicola Giurgeni. În buna tradiție a corespondenței anterioare, ADS-ul cîntă aceeași placă pe care a învățat-o de doi ani încoace. Spicuim din răspuns: «Prin adresa nr. (...) ADS a respins documentația de retrocedare către comisia locală Giurgeni deoarece (...) suprafața solicitată pentru retrocedare aparține statului ca fiind vechiul amplasament al Moșiei Eforie Spitalelor Civile Luciu Giurgeni, care deținea o suprafață de 10 mii de hectare din care 4500 de hectare teren arabil». Cu alte cuvinte, nici la Giurgeni, indiferent de valoarea suprafețelor solicitate înspre retrocedare, ADS nu are pămînt de dat.
Consiliul Local Giurgeni, trimis la 1907
Spre deosebire însă de precedentele încercări, de această dată Prefectura a căpătat înțelepciune. Și, obosită să se mai lupte singură în instanțele de judecată cu ADS-ul, instituția lasă la latitudinea Consiliului Local Giurgeni grija de a obține terenurile solicitate spre retrocedare. Numai că, pentru a obține acest lucru (perfect legal și posibil, susține ADS-ul), «comisiile locale au obligația expresă de a verifica documentele care fac dovada că fostele proprietăți sînt solicitate întemeiat pentru a se confirma pertinența, verosimilitatea, autenticitatea și concludența actelor doveditoare».
Pentru aceasta, cele două comisii de fond funciar, respectiv comisia locală și comisia județeană, au obligația să verifice la arhivele statului, să analizeze și să decidă asumîndu-și răspunderea cu privire la deciziile adoptate, referitor la stabilirea fostelor proprietăți ale terenurilor situate în comuna Giurgeni.
Vă închipuiți dumneavoastră comisia locală scotocind arhivele de dragul neîmproprietăriților din zona respectivă? Nici noi! Atunci rămîne cum am stabilit săptămîna trecută!

20 Septembrie 2009, 04:50 (7410 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Geronimo:
(21 Septembrie 2009, 09:04)
Eu stiu ca sunteti un contribuabil serios plin de speranta si increzator in autoritatile publice. Mi-as dori sa se rezolve toate problemele din tara asta. Din pacate eu nu cred ca am sa apuc vreo schimbare in bine. Dar sunt optimist in ceea ce priveste nepotii mei. Ei vor apuca sa vada alta Romanie. Aceasta stare de nesimtire a oamenilor politici, in special, ma face sa tratez totul cu ironie. De altfel tin sa precizez ca sunt foarte serios cand scriu, iar daca dumneavoastra nu sesizati sarcasmul meu, e problema dumneavoastra. V-as ruga sa luati comentariile mele ca pe un pamflet si sa cititi si in dex ce inseamna asta.
anti geronimo:
(21 Septembrie 2009, 07:09)
daca erai unul dintre acei tarani comentariul tau era, cred mai rational. Sper ca poti fi si rational, nu? Sau daca ai avea un bunic sau o ruda care sa astepte ani buni o palma de pamant... Vorbesti in doi peri si tratezi totul cu superficialitate!
Geronimo:
(20 Septembrie 2009, 17:17)
Acest comentariu se adreseaza direct romanilor (a se citi : taranilor) fara relatii, carte, bani (pentru avocati) si pe viitor fara speranta (dar care au internet la poarta): Mai oameni buni voi nu ati inteles ca Romania nu mai are pamant de retrocedat. In ultimii 20 de ani ea a suferit o continua contractie, teritoriul s-a micsorat datorita microplacii Marii Negre care exercita presiune asupra corpului litosferic din zona Vrancei producand o alunecare a faliei in interiorul pamantului. Ce a fost s-a dat. Urmatoarea etapa a retrocedarii se va face cu basculanta, iar pamantul extras din zonele cu strat de cernoziom care depaseste 1 metru grosime, se va lasa la poarta fiecarui solicitant indreptatit la restituire. Daca nu va grabiti s-ar putea sa nu mai prindeti nici pamant negru si sa obtineti ceva pamant galben bun pentru chirpici. Statul nu v-a uitat, acordati-i incredere.