Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Șapte proiecte administrative pentru un județ sărac

Prefectura județului Ialomița anunță în cadrul unei informări de presă remise la începutul acestei săptămîni că la nivelul instituției există 7 proiecte administrative aflate în diferite stadii de derulare. Proiectele, realizate exclusiv cu forțe proprii, vizează dezvoltarea capacității administrative a instituției, menținerea standardelor de calitate ale actului administrativ, dar și identificarea de soluții menite să asigure o piață a muncii solidă la nivelul județului. Singurul proiect intrat în derulare la acest moment este cel privind incluziunea socială a rromilor din județ. «Programul urmărește îmbunătățirea relațiilor de parteneriat între comunitățile de rromi vulnerabile și instituțiile publice la nivel local, județean, regional și național, în vederea creșterii incluziunii sociale a rromilor din România prin dezvoltarea rețelei de experți locali pentru rromi, la nivel național». Valoarea totală a acestor proiecte este de 27 de milioane de lei, iar termenele finale ale implementării proiectelor nu depășesc orizontul anului 2011.

22 Septembrie 2009, 14:11 (10459 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


poisson d'avril:
(28 Septembrie 2009, 15:02)
Am invatat un nou termen: "Limba de lemn" folosita in proportie de 99% in politica. Adica mai pe romaneste, cuvinte multe si de efect(sonor) care nu vor a spune nimic , nu lamuresc niciodata nimic, insa umplu bine spatiu si lasa cu gura cascata prostimea, minunata de desteptaciunea celui ce o cuvanta. Acum babeste ce vrea sa fie:"dezvoltarea capacitatii administrative a institutiei" si "mentinerea standardelor de calitate a actului administrativ"? E vre-un STAS si ptr actul administrativ? Trebuie sa contina un anumit gramaj de imbecilitate, unul de ineficienta si altul de vrajeala obosita care nu serveste decat a umple dosarele? Mda , in fine ramasei in plop la ideea acestor proiecte carora nu le vad rostul si sa trec la cel aprobat. EEEE, alta viata, aici pricepui direct ca trebuie sa invatam rromii a spune "saru'mana" fara urmarea aceea "..da si mie un ban". Eu acum vreau sa intreb stimabila institutie a prefecturii, care sunt expertii aia in rromi si in ce consta statutul asta de expert? Ca eu chiar am nevoie de un job si ma gandeam poate, poate... "Janes romanes", mai "Cai jas " nene, le am asa oleaca, m-oi descurca. Dar mai am o intrebare. Ce relatii de parteneriat sunt intre rromii vulnerabili(!!!???) si institutiile publice la nivel local? Cautand in DEX parteneriat=asociere a 2 sau mai multi parteneri(de afaceri). Sa intelegem ca la nivel local se fac afaceri cu "vulnerabilii" rromi? in fine aici e o intrebare fara raspuns, sa trec la ideea principala a proiectului. Asadar se urmareste prin acest proiect de 27 milioane, extiderea retelei de experti (ptr rromi) locali la nivel national. E scris negru pe alb. Care e interesul la nivel judetean ptr cetatenii de rand ptr a fi acesta un proiect la nivel de prefectura? De asta se ocupa organizatiile nonguvernamentale, de integrare a minoritatilor si bla bla, cine mai vrea. Acum chiar, asta era oful cel mai mare in judet? Pana si comunitatea aia vulnerabila de rromi ar fi fost mai incantata de ceva mai concret de mancare si de baut, sau niste locuri de munca, ceva scolarizare decat bla bla de asta de 2 lei pe care nici nu-l pricep. Sa fim seriosi, o mare tampenie, MARE
Geronimo:
(22 Septembrie 2009, 20:49)
Mai fratilor, ne meritam soarta noastra de milogi. Adica singurul proiect aprobat de domnu' prefect este cel privind incluziunea sociala a rromilor la nivelul judetului? Pai trebuie sa se aprobe un proiect, sa se cheltuie o multime de bani, ca sa intelegem ca un rrom dintr-o multime de rromi apartine si unei multimi de romani. Maine, poimaine ne trezim cu rromii ca ne umbla nestingheriti prin apartament motivand ca au fost incluzionati social in familia noastra. Domnul prefect, daca dovedea un spirit civic si putin nationalist, aproba un proiect cu tema "excluziunea sociala a rromilor " din judetul asta. Si ne intrebam noi asa, cu gura cascata, cum masa (adica mama lor) tot rromii sunt vulnerabili???...De ce?...ca urla daca ii atingi cand ii prinzi cu mana in buzunarul tau?...Dupa ce ca ne-au tavalit ungurii acum ne trebuie si experti locali pentru a intermedia comunicarea cu rromii, mancatziash'..? Chiar asa de rau am ajuns? Ma' Stiuca, ma baiatule...batraneste iti spun...dupa ce ca suntem asa de saraci ca am ajuns sa ne bucuram si cand capatam gratis o gripa, in loc sa cheltuim banii astia pentru promovarea copiilor astia destepti din judet, noi aruncam cu banii ca sa promovam palatele tiganesti? Nici daca te-ar fi obligat U.E. sa promovezi minoritatile astea cu doi de r nu trebuia sa aprobi un proiect privind incluziunea lor, realizat exclusiv cu forte proprii. Va mai si laudati cu asta. Daca tot aveti bani de cheltuit cumparati macar bilete de tren si oferiti-le o excursie, numai dus, in Germania. Poate ne ajuta Domnul si au ramas nemtii cu gloantele netrase...

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Miercuri 23 Sep 2020
313 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

IPJ Ialomița: 18 de permise reținute, amenzi de peste 85000 de lei

Forțe de ordine au acționat vineri și duminică, 17 și 19 iulie a.c., pe raza județului Ialomița, pentru reducerea numărului de accidente rutiere produse pe fondul nerespectăriii vitezei. Au fost aplicate 154 de sancțiuni contravenționale în valoare de peste 85000 de lei. ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2020, 13:35
(524 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ordin de protecția pe numele unui bărbat care și-a lovit concubina

În noaptea de duminică spre luni, 19/20 iulie a.c., în jurul orei 2,00, polițiștii din cadrul Biroului de Ordine Publică din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost sesizați prin apel la 112 cu privire ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2020, 13:30
(549 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Movileanca, arestat pentru «tâlhărie calificată»

Sâmbătă, 18 iulie a.c., polițiștii din cadrul Secției 5 Jilavele au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2020, 13:25
(789 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 17 iulie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii din Slobozia, în urma unui filtru rutier, au oprit pentru control un autoturism condus de un bărbat. În urma verificărilor efectuate a reieșit că ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2020, 13:20
(797 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 592 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 20 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 592, cu 16 cazuri mai mult față de ziua de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2020, 13:05
(532 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 576 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Sâmbătă, 18 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 576, cu 9 cazuri mai mult față de ziua de vineri ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2020, 13:05
(948 vizualizări - 0 comentarii)


6

Grupul de Comunicare Strategică: 567 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 17 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 567, cu 8 cazuri mai mult față de ziua de joi, ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2020, 13:05
(563 vizualizări - 0 comentarii)


Maltezi: Incendiu la o șiră de baloți

Joi, 16 iulie a.c., în jurul orelor 23,55, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o șiră de baloți din paie în gospodăria unui cetățean din satul Maltezi, comuna ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2020, 10:10
(537 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maltezi incendiu


8

Activitatea filantropică a parohiilor din Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Peste 22600 de intervenții filantropice, ajutoare materiale și financiare în valoare de aproape 100000 de lei

Cu binecuvântarea PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în perioada aprilie-iunie 2020, în Episcopia Sloboziei și Călărașilor, conform rapoartelor de activitate cu privire la activitatea filantropică ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2020, 14:55
(555 vizualizări - 1 comentariu)


9

Slobozia: Arestat pentru «fals în înscrisuri sub semnătură privată în formă continuată» și «înșelăciune»

Miercuri, 15 iulie 2020, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2020, 14:35
(722 vizualizări - 1 comentariu)


10

Țăndărei: Minor surprins la volan

Un adolescent de 17 ani, din Țăndărei, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic la volanul unei mașini. Miercuri, 15 iulie a.c., acesta a fost oprit pe o stradă din localitate pentru ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2020, 14:30
(573 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Locuință cuprinsă de flăcări

Țăndărei: Locuință cuprinsă de flăcări

Joi, 16 iulie a.c., în jurul orei 9,40, pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o casă a unui cetățean din orașul Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2020, 14:25
(557 vizualizări - 0 comentarii)


12

Urziceni: Percheziții la locuințele unor hoți

6 suspecți, cu vârste cuprinse între 24 și 59 de ani, din Urziceni și localitățile învecinate, au intrat în vizorul polițiștilor care fac verificări într-un dosar privind fapte de «furt calificat». Oamenii ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2020, 14:20
(573 vizualizări - 0 comentarii)


13
IJJ Ialomița: Campanie de donare de sânge sprijinită de jandarmi

IJJ Ialomița: Campanie de donare de sânge sprijinită de jandarmi

Jandarmii  ialomițeni s-au alăturat campaniei naționale de donare de sânge, inițiată de Jandarmeria Română alături de Patriarhia Română. Astfel, în zilele de 15 și 16 iulie 2020, militarii din cadrul ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2020, 14:15
(504 vizualizări - 0 comentarii)


14

Grupul de Comunicare Strategică: 559 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 16 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 559, cu 6 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2020, 13:05
(568 vizualizări - 0 comentarii)


Magazinele ENEL, închise luni, 20 iulie 2020

Magazinele Enel din județele Constanța, Tulcea, Călărași și Ialomița vor fi închise luni, 20 iulie 2020, desemnată la nivel național drept «Ziua Energeticianului». În celelalte zile, magazinele Enel vor ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2020, 12:15
(477 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Nufărului din orașul Țăndarei!

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Nufărului din orașul Țăndărei-Ialomița, RAJA Constanța a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile miercuri, 15 iulie ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2020, 19:50
(503 vizualizări - 0 comentarii)


Mandat de executare a pedepsei, pus în aplicare de polițiștii ialomițeni

Marți, 14 iulie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2020, 16:15
(533 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu arestare


Ialomița: Beți la volan

Marți, 14 iulie a.c., în jurul orelor 13,00, polițiștii din Țăndărei au oprit pentru control un autoturism condus de un bărbat, de 53 de ani. Întrucât șoferul emana halenă alcoolică a fost testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2020, 16:10
(533 vizualizări - 1 comentariu)


Razie de amploare a polițiștilor la Țăndărei

Razie de amploare a polițiștilor la Țăndărei

În cadrul unei acțiuni cu efective mărite de prevenire și combatere a faptelor antisociale, pe raza orașului Țăndărei, peste 130 de efective ale Poliției și Jandarmeriei au amprentat 123 de persoane și ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2020, 13:20
(531 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 553 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 15 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 553, cu 9 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2020, 13:05
(846 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Accident cu patru victime

Movilița: Accident cu patru victime

Miercuri dimineața, 15 iulie a.c., în jurul orei 6,00, două autoturisme s-au ciocnit pe raza localității Movilița. Ca urmare a accidentului, patru persoane au fost rănite. Cei patru bărbați, cu vârste cuprinse ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2020, 09:25
(525 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1307 absolvenți ai clasei a VIII-a au fost repartizați computerizat în învățământul liceal de stat (anul școlar 2020-2021)

Ministerul Educației și Cercetării a publicat vineri, 10 iulie 2020, pe site-ul admitere.edu.ro, rezultatele repartizării computerizate în învățământul liceal de stat a absolvenților clasei ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2020, 08:10
(500 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Fierbinți Târg!

Pentru remedierea unei avarii la conducta principală de alimentare cu apă de pe Calea Urziceni, din localitatea Fierbinți Târg-Ialomița, RAJA Constanța a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2020, 16:20
(511 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 544 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 14 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 544, cu 7 cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2020, 13:05
(589 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Ordin de protecție pe numele unui bărbat care și-a lovit mama

Polițiștii ialomițeni au emis un ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat, de 39 de ani, din Movilița, care și-ar fi lovit mama. Astfel, sâmbătă, 11 iulie a.c., în jurul orelor 10,00, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2020, 11:20
(451 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Măsuri pentru prevenirea răspândirii noului Coronavirus

Și în cursul zilei de duminică, 12 iulie a.c., au continuat activitățile de monitorizare și control privind respectarea măsurilor impuse în perioada Stării de Alertă, legate de prevenirea și limitarea răspândirii ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2020, 14:55
(552 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni la Regimul Rutier

Sâmbătă, 11 iulie a.c., în jurul orelor 19,00, polițiștii rutieri din Jilavele au oprit pentru control un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 28 de ani. Întrucât șoferul nu avea asupra sa documentele ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2020, 14:50
(478 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 537 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 13 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 537, cu 15 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2020, 13:05
(651 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 522 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Duminică, 12 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 522, cu un caz mai mult față de ziua de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2020, 13:05