Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

La Slobozia, apa izvorăște din asfalt

«Apa grea» de la Urban face șvaițer rețeaua

La Slobozia, apa izvorăște din asfalt

De două luni încoace, de la intrarea în funcțiune a sursei subterane de apă, rețeaua de canalizare a orașului s-a transformat într-un șvaițer uriaș, din care «apa grea» furnizată consumatorilor țîșnește de pretutindeni. Explicații sînt nenumărate: de la vechimea rețelelor și pînă la calitățile corozive ale noii ape, totul a fost declarat, explicat, sesizat și mediatizat în presa locală. Cum însă spectacolul mediatic orchestrat pro sau contra nu ține loc de soluții, în acest moment arterele orașului sînt pline de cratere active, din care apa curge nestingherită de săptămîni în șir.
«Așa curge de o lună!»
Prima sesizare vine de la blocul A6, din spatele sediului CEC. La fața locului o groapă semnalizată cu crengi din care apa se revarsă peste întreaga stradă. Nu deranjează pe nimeni, a devenit deja parte din peisaj. O mămică cu un copil în brațe se declară în trecere. «Nu știu, nu sînt de aici! Dar trec deseori prin zonă. Ce să vă spun, e de multă vreme așa!». Căutăm un locatar. Îl găsim lîngă bătătorul de covoare. Îl deranjează, că și el are copil mic, și-l lasă să se joace pe-afară! «Curge așa de vreo lună. Și a mai curs și înainte, dar au reparat și-au astupat. Apoi, cînd au văzut că n-o pot opri, n-au mai astupat-o. Veneau, făceau intervenția, a doua zi crăpa mai sus... Așa că au renunțat să mai astupe... Sînt țevile proaste, nu vedeți? Și n-o să se oprească, mi-a spus mie un prieten care lucrează la ei, la Urban. N-au ce să facă, cică e de la duritatea apei» ne explică didactic...
Consemnăm și trecem mai departe. La nici 500 de metri, în spatele Pieței Agroalimentare, un crater de vreo 4 metri în care poți ascunde cu ușurință o mașină, se cască lîngă șosea. Spre deosebire de primul, acesta e semnalizat. Prin mijlocul lui trece însă trotuarul, iar pe trotuar trec către casă elevii de ciclul primar ai școlii nr. 6. «S-a spart aici, în stradă. Apoi, după ce au săpat, au descoperit că e mai jos... și au săpat groapa asta. N-au reușit să-i dea de cap și n-au mai astupat. Dar nici n-au oprit apa. De o săptămînă curge într-una» ne explică una dintre locatare, ieșită pe banca din fața scării A a blocului. «Eu am venit acuma, la o nepoată, dar nu stau, plec, că așa nu se poate trăi». Este evident că se poate! În 40 de minute am numărat peste 10 intervenții ale echipelor SC Urban în oraș. În jumătate dintre cazuri, gropile bălteau de apă.
Urban s-a spălat pe mîini
Supărătoare pentru locuitorii orașului, situația este cunoscută demult la nivelul autorităților. La ultima ședință a Adunării Generale a Acționarilor SC Urban, Valentin Cilibeanu, directorul societății, a declarat senin că nu există soluții pentru stoparea spărturilor apărute pe rețele. «Este o problemă apărută ca urmare a schimbării compoziției chimice a apei. În plus, echipele noastre de intervenție sînt numai două, iar numărul lucrărilor în desfășurare trece de 20. Aproape în fiecare zi de confruntăm cu o nouă intervenție. Unele pot fi remediate imediat, altele nu» a declarat el atunci, solicitînd totodată crearea unui comandament pentru birouri, spații de producție, ateliere mecanice și reparații, unitate care momentan lipsește. La momentul respectiv, AGA a fost de acord cu propunerea SC Urban, însă pînă în prezent nu au fost identificate soluții concrete. Iar datele oficiale privind pierderile din rețea, cresc de la o lună la alta. O estimare neoficială a pierderilor din ultimele două luni confirmă depășiri procentuale ale pierderilor înregistrate pe rețea mai mari decît anul trecut. Reamintim că, la nivelul anului 2008, pierderile acumulate de către SC Urban au depășit 33 la sută din totalul apei furnizate către consumatori. Există însă și o veste bună. Dacă pînă acum ne-am făcut griji că vom muri din cauza apei furnizate de SC Urban, în acest moment datele existente infirmă această supoziție. Și este evident că riscul de a muri într-una dintre gropile rămase neacoperite în urma intervențiilor Urban a devenit mai mare.

23 Septembrie 2009, 06:31 (4695 vizualizări - 9 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Geronimo:
(29 Septembrie 2009, 05:58)
Ptr. Yuri... NU.
adelante:
(29 Septembrie 2009, 04:27)
chiar au fost lupte grele aseara pe-aici. dincate observ lupte anti-geronimo, inloc sa fie un razboi anti-primarul de slobozia. cu toate acestea, pertinentul geronimo iar umple hectare cu comentarii despre un aprig razboi de gherila. adelante!
yuri:
(28 Septembrie 2009, 20:49)
Tie ti-au murit laudatorii, mai geronimo? Chiar crezi ceea ce spui? Tu chiar te consideri cel mai inteligent din tara asta? ca sa nu te intreb de pe planeta... Faptul ca esti capabil sa-ti expui toate ideile intr-un sir atat de lung de randuri iti da dreptul sa te autoproclami the best? intreb si eu de curiozitate...
Geronimo:
(28 Septembrie 2009, 20:45)
Sunt tragice Yuri..recunosc. Dar ce putem face. Nu eu am votat gibonul. Ci majoritatea. Acum si cei care l-au votat sufera. Ce altceva poti face in afara de a-ti varsa nervii aici. Chiar daca o fac intr-un mod ironic. Ce sa fac?... Sa ma duc sa-i spun?...E un cretin si nu ma cobor la mintea lui. Ce ma enerveaza e ca a facut investitii proaste cu bani din imprumt. Iar noi astia mici si rabdatori vom plati aceste credite si cand nu va mai fi el primar. Iar pentru lucrarile proaste, deciziile tembele si spagile luate, nu s-a sesizat inca nici o institutie abilitata. Iar tu, nu ai ce face decat sa te iei de mine. Nu-ti spun mai multe pentru ca mi-e greu sa ma pun la mintea ta. Subconstientul tau consuma toate resursele creierului. Ar trebui sa-ti explic si cand te injur. Si precum presimt ca nu ai intelege voi fi obligat sa-ti arat. Atunci o sa vezi si tu ca nu sunt somer. Apreciez insa ca ai rabdarea sa citesti comentariile. Dar te rog sa nu cazi in apatie si sa te simti inutil pentru societatea asta. Si asa am ramas putini in judet. Nu ne parasi.
poisson d'avril:
(28 Septembrie 2009, 20:18)
Vaii yurii, cand o vedea Geronimo comentariul tau, nu te mai spala toate apele Romaniei. Ca veni vorba, ideea cu transeele o fi adevarata dar vezi tu, Geronimo, ca stiu toti primarii Romaniei, ca peste tot sunt asemenea "transee", numai noi habar nu avem de invazia asta.De ce oare?
yuri:
(28 Septembrie 2009, 20:17)
De cand cu comentariile tale interminabile sa stii ca analizez. Analizez cat de ironici putem ajunge in fata unor situatii care sunt tragice.
Geronimo:
(28 Septembrie 2009, 20:11)
Vaiii ...Yuri. Ai raspuns cam repede ceea ce denota ca esti un fin analist. Deci si aici stii ca te inseli amarnic. Dar tu dormi linistit. FNI vegheaza. Iar emisiunile de la OTV le poti vedea si maine, in reluare.
yuri:
(28 Septembrie 2009, 19:57)