Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

5 milioane de lei ca sa-ți bagi degetul în E-Slobozia

5 milioane de lei ca sa-ți bagi degetul în E-Slobozia

După principiul «cere și ți se va da degetul din mijloc», serviciul de investigații on-line al Primăriei Slobozia a decoperit o nouă oportunitate de a cheltui fondurile locale. Mici, ce-i drept, doar 2 la sută din cele 5 milioane de lei cît face inițiativa promovată de Valentin Băcanu. Mici, dar siguri, spunem noi... și imediat vă vom explica de ce!

E-Slobozia, la un clic distanță de contribuabil
Ieri, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia, viceprimarul Valentin Băcanu a reșapat unul dintre proiectele cu finanțare europeană respinse în această vară. Proiectul se numește «E-Slobozia, oraș digital», are o valoare totală de 5 milioane de lei și, după cum declară viceprimarul Băcanu, a fost creat cu copy-paste după un proiect mai vechi și mai ieftin, supus aprobării Consiliului în luna martie a acestui an.
Bugetul din care se vor plăti cele 100 mii de lei, cît presupune cota de cofinanțare, este cel al anului 2010. Iar certitudinea că acest proiect este un eșec nu o reprezintă, așa cum vă grăbiți să trageți concluzia, incompetența serviciului de integrare europeană din cadrul Primăriei Slobozia. Nu. Ci faptul că, de 10 ani și mai bine, de cînd funcționează acest serviciu, nu exista nici un proiect pe care autoritățile locale din Slobozia să-l fi cîștigat. Ba mințim! A existat unul, cel promovat de viceprimarul PNL,Victoria Didiță! Dar și acela s-a dovedit un eșec notabil la transpunerea lui în practică.
Iar dacă ne veți acuza că sîntem rău-voitori și nu-i dăm nicio șansă viceprimarului Bocanu, vă vom oferi, în contrapartidă, o mostră din discursul cu care acesta a convins consilierii să cheltuie 100 mii de lei din banii comunității: «După cum știți, noi am mai avut un proiect de acest fel. Dar din 100 de proiecte au fost apropbate în sesiunea trecută doar 11. Așa că l-am luat pe al nostru, l-am mai up-gradat și acum îl depunem din nou, mai evoluat» a bolborosit vicele Băcanu. E suficient de clar?!

25 Septembrie 2009, 14:35 (14844 vizualizări - 19 comentarii)

Comentariile cititorilor:


adelante:
(30 Septembrie 2009, 03:21)
poisson, ca bine le spui. indeosebi geronimo deviaza... :-))))
poisson d'avril:
(29 Septembrie 2009, 19:50)
eu propun redactiei sa faca un forum, ca deviem de la subiect:) (de cele mai multe ori) :))
adelante:
(29 Septembrie 2009, 04:30)
Doamneeeee, cate cafele ti-or trebui?
Geronimo:
(28 Septembrie 2009, 18:40)
In concluzie, inainte sa va luati de mine lasati-ma sa-mi beau cafeaua. Altfel devin recalcitrant... :)
poisson d'avril:
(28 Septembrie 2009, 17:35)
Lasati , nu si-a baut omul cafeaua si de aia e asa recalcitrant. Dar da dovada de buna crestere si se scuza in final. Adevarul e ca avea dreptate nes....tul, fiecare mai mananca din vina tastaturii niscai litere, asa ca ...Cu privire la articol, no coment si noi avem un ilustru care anunta internet free all around, dar nu captezi nici radio , ce sa mai zici de internet, si tot o investitie de ordinul sumelor datatoare de dureri de cap.
Geronimo:
(27 Septembrie 2009, 18:23)
Imi cer scuze
Geronimo:
(27 Septembrie 2009, 18:21)
eu?..rau?...
adelante:
(27 Septembrie 2009, 18:09)
geronimo, de cand te-ai facut asa rau?
neslobozitu:
(27 Septembrie 2009, 18:08)
daca, din greseala, am facut niste greseli, imi cer scuze. multe au fost scrise la repezeala. nu stiam ca dau peste cerberul sitului pe-aci. acum, daca ar fi sa-ti mai citesti o data textele, geronimo, cu siguranta ai descoperi ceva greseli. dar cum eu nu fac pe pruteanu pe sit, te iert.
Geronimo:
(27 Septembrie 2009, 17:56)
Multumesc. Am totusi un defect. Cand vad pe unu' ca se da roman si habar nu are sa scrie corect, devin badaran. Daca nu ai inteles nimic, iti doresc si tie succes.
neslobozitu:
(27 Septembrie 2009, 17:37)
geronimo, te inteleg. dar faptul ca dupa cum observai esti cam veteran p-aci nuti da dreptul sa fi si badaran in acelasi timp.mai departe, iti doresc succes la analizae.
Geronimo:
(27 Septembrie 2009, 17:11)
Neslobozitule, ni s-a facut mila de tine. Nici un barbat nu merita asemenea pedeapsa. Avand in vedere situatia ta iti recomandam sa iei legatura cu fata de miercuri. Pe care o vrei. Daca esti timid, o platim noi. Cica daca nu te slobozesti si tii in tine, faci cancer la oute . Ar fi pacat.
neslobozitu:
(26 Septembrie 2009, 20:03)
ca tot am intrat pe la altii si mi-am dat cu presupusu. cred ca despre acest sit se tot vorbeste. am citit si articole, am citit si comentarii, cu unele sunt de acord,cu altele nu.astia ce locuiti in slobozia,e clar ca nu va convin multe. de ce nu schimbati atuci capii?
Geronimo:
(26 Septembrie 2009, 18:40)
si aici este "forever freedom, never free"...stai linistit...
gabi i.:
(26 Septembrie 2009, 18:07)
da tare slobozi la gura mai sinteti p-aci. nu e ca pe la altii unde daca vb de primare se tae comentul.