Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

În Ialomița nu mai există vaccin antirabic

Sănătatea moare încet dar sigur

În Ialomița nu mai există vaccin antirabic

Deși problema cîinilor comunitari este una destul de controversată, la această controversă se adaugă o alta, produsă de această dată de carențele sistemului sanitar. În sensul că tratamentele antirabice acordate victimelor cîinilor comunitari și nu numai lipsesc cu desăvîrșire din unitățile spitalicești. În Ialomița nu mai există vaccin antirabic de aproape o lună de zile, pacienții mușcați de cîini sau alte animale ce pot transmite rabia fiind nevoiți să-și trateze rănile cu indiferență sau, în cele mai fericite cazuri, să «viziteze» Capitala pentru un simplu vaccin.
...
Zilele trecute, am fost contactați de un bunic contrariat de faptul că nepotul său, mușcat de un cîine, nu a putut primi tratament antirabic. Omul, revoltat, ne-a solicitat ajutorul pentru demascarea indiferenței autorităților medicale din Ialomița asupra nevoilor pacienților. Într-una din zile, jucîndu-se cu cîinele și pisica, animalele sale de companie, tînărul nepot a fost zgîriat pe brațe de cele două patrupede. Îngrijorați, bunicii au decis transportarea tînărului la Spitalul Județean de Slobozia, în vederea dezinfectării rănilor și administrării unui vaccin antirabic. Numai că, după ce rănile i-au fost dezinfectate și i s-a administrat o injecție antitetanos, băiatul a fost îndrumat către singura Secție de Boli Contagioase din județ, secție ce se află în componența Spitalului Orășenesc Fetești. «Am plecat la 12 noaptea cu mașina către Fetești. Cînd am ajuns la camera de gardă, după ce ne-am expus problema, o asistentă de acolo ne-a comunicat că nu au vaccin antirabic...» spune Gheorghe Stoian, bunicul victimei. Cu indiferență, oamenii au fost îndrumați către un spital bucureștean, lipsa vaccinului antirabic fiindu-le motivată prin lipsa findurilor. «Am simțit că pică cerul pe mine. Nu-mi venea să cred că, la cîte impozite și taxe plătesc, nu pot să beneficiez de un vaccin atirabic» spune bunicul. Revolta oamenilor s-a accentuat pe măsură ce au aflat că vaccinul nu poate fi achiziționat nici de la farmacii, singura variantă fiind să «viziteze» un spital din București. «Cum este posibil ca într-un județ întreg să nu poate fi găsit un vaccin antirabic? Hai că în cazul nostru lucrurile nu au fost chiar așa de grave, însă, Doamne Ferește!, un cîine de pe stradă mușcă un copil sau, mai rău, o vulpe... Ce te faci?» tună slobozeanul. Abandonînd lupta cu un sistem medical defectuos, Gheorghe Stoian nu a putut decît să mergă acasă și să se roage ca rănile nepotului să se vindece.
...
Nu mare ne-a fost surprinderea cînd aveam să descoperim că lucrurile sînt mai mult decît reale. Așa este. În Ialomița nu mai există vaccin antirabic de aproape o lună, iar posibilitatea ca medicamentul să mai ajungă în județul nostru este nulă. Lipsa tratamentelor antirabice sînt puse pe seama lipsei fondurilor, cercul vicios continuînd pînă într-acolo încît singura Secție de Boli Contagioase din județ trage să moară la propriu. «Noi am alocat fonduri. Mai departe este treaba managerilor de spitale cum le gestionează...» se scuză politicos președintele Casei Județene de Asigurări de Sănătate, Mihai Geantă. Numai că, pînă la manageri, sînt pacienții plini de nevoi și fără să le pese de ierarhia din sistemul de Sănătate. Discuția cu managerul Spitalului din Fetești, Stelian Barcari, a demarat cu un îndelung oftat. «Of, așa este. Nu mai avem vaccin. Situația financiară este precară, iar furnizorii nu mai vor să livreze decît dacă achităm înainte o factură proformă» spune Barcari.

28 Septembrie 2009, 06:28 (4171 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Geronimo:
(29 Septembrie 2009, 14:02)
..orice...dar sa fie cu caimac...
adelante:
(29 Septembrie 2009, 04:34)
e clar. ai oarece boala pe astia de prin Parlament. se poate trata cu 1. decoct de impasibilitate 2. infuzie de nesimtire 3. doza de superficialitate. pe care o doresti geronimo?
Geronimo:
(28 Septembrie 2009, 06:29)
Stati linistiti oameni buni. Criza de vaccin este generala. In Parlamentul Romaniei nu mai exista vaccin antirabic de ani buni. Si efectul acestei crize se vede deja. Dupa ce se musca intre ei, alesii nostri au accese de turbare. Iar acesta se accentueaza din 4 in 4 ani. Noi ne rugam sa dispara din cabinetele celei mai inalte institutii din stat si vaccinul antiviperin. La cati serpi sunt pe acolo sigur vom trece curand la Parlament unicameral si fara referendum.