Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița nu are servicii de salubrizare în mediul rural

Banii din gunoaie miros a trafic de influență

Ialomița nu are servicii de salubrizare în mediul rural

La 16 iulie 2009, cele 150 de gropi de deșeuri neconforme de pe teritoriul județului au fost, oficial, închise. În urma lor a rămas însă gunoiul care se adună zilnic din fiecare gospodărie și obligația autorităților locale de a înființa servicii de salubritate la nivelul fiecărei localități pînă la sfîrșitul anului în curs. Cu trei luni înainte de termenul limită, autoritățile locale nu numai că nu au aceste servicii, dar s-au decis să le și vîndă. Termenul juridic pentru această afacere este «delegare de gestiune prin concesionarea serviciului de salubritate», iar amatorii pentru această afacere la limita legii sînt mai mulți decît poate piața satisface. Cît despre principiul după care se face acest nou tip de afacere cu banul public, acesta este arhicunoscut: «primul venit pe filieră politică, primul servit».

Niciun amator înființat legal
Înființarea serviciilor de salubritate la nivelul unei localități este reglementată printr-o ordonanță de urgență veche de pe vremea lui Bombonel, adică Adrian Năstase (OUG nr. 87 din 2001). Obligația de a înființa aceste servicii pînă la sfîrșitul anului e însă mai nouă, din 2007. Și tot cam pe-atunci, Ialomița a urnit și ea primele proiecte de gestionare a deșeurilor menajere. Pentru că despre acestea (și cele 33 de primării locale implicate care au sau vor avea depozite de gunoi conforme) am scris suficient, vă vom ruga să vă reamintiți doar că la acest moment Ialomița este împărțită în două. Pe de o parte autoritățile care au gropi conforme, la 200 de mii de euro bucata, cam mici și pe alocuri nefuncționale... și ceilalți! Însă nici unii, nici ceilalți nu au, cum cere legea, servicii de salubritate înființate. «Doar Slobozia are un astfel de serviciu înființat. În rest, nici o autoritate publică nu și-a depus documentația, pînă la acest moment. Mai este o firmă, îmi scapă numele acum, dar și aceasta este în curs de înființare, actele nu au ieșit» ne confirmă directorul Agenției Județene de Mediu Ialomița, Adrian Oprescu, afirmațiile. În ciuda acestui fapt însă, autoritățile publice locale au început deja să dea curs ofertelor venite pe firul scurt din partea firmelor de profil. Unele înființate special în acest scop!

Prietenii știu bine de ce!
Ca să nu bată la ochi însă, firmele au lansat ofertele mai către marginile județului, acolo unde o eventuală curiozitate ar fi mai greu de satisfăcut. Indiferent dacă au sau nu rampe de gunoi conforme cu normele europene, primarii știu deja cum și cui vor gestiona serviciile de salubritate inexistente pe care le au. Și le adaptează, după caz, la realitățile din teren. La Bordușani, de exemplu, primarul Constantin Nica va concesiona «la cheie». «Noi avem hotărîre de consiliu local, avem tractor, remorcă, volă... Avem gropile astupate, avem firmă cu care facem treaba! Singura problemă e prețul, că nu l-am stabilit... Nici la noi, nici la Vlădeni și nici la Fetești. Așa că mai așteptăm, să vedem ce s-o putea face» a menționat edilul. În ciuda insistențelor noastre, n-am reușit să înțelegem ce înseamnă «ce s-o putea face»? Dar știm că hotărîrea de Consiliu de la Bordușani e veche de un an, iar prețul pe care îl așteaptă edilul local nu va fi mai mic de 4 lei de persoană. La fel de activi și de hotărîți sînt și primarii de dincolo de Urziceni, unde jurisdicția județeană nu pare să mai funcționeze demult. Pe la Fierbinți, la Jilavele, toate localitățile de pe traseu vor, știu și, culmea, și pot să gestioneze delegat serviciile de salubritate pe care le au. Primarul de la Dridu, de exemplu, Valentin Turiga, spune că firma deja colectează gunoiul din localitatea sa. «Și de la noi, și de prin jur. De la Fierbinți, de la Jilavele, de la Coșereni... Problema e că oamenii nu vor să încheie contracte de servicii, vor doar să li se ia gunoiul din poartă. Așa că ne chinuim să găsim o soluție, că nu poți obliga oamenii să plătească, dacă nu vor» spune primarul.

Contracte cu de-a sila
Nimic mai greșit. Oamenii pot și vor fi obligați să plătească pentru gunoiul pe care îl produc. Numai că realizarea unei infrastructuri în acest sens costă. Ca de exemplu la Căzănești, oraș în care primarul Alexandru Gavrilă a cumpărat din bani publici dotările necesare pentru colectarea gunoaielor de către firma căreia îi va concesiona serviciul. «Ca să fim și noi în rînd cu restul localităților care vor face asta. Ne-a fost recomandată o firmă, de către primarul de la Fierbinți și n-am mai stat să căutăm alta. O să lucrăm cu ei. Dar pînă atunci trebuie să ne punem la punct. Am cumpărat pubele, am cumpărat saci menajeri... Acum așteptăm și noi prețul» relatează primarul. Interesant e că și comunele care sînt implicate în proiectele europene de gestionare a deșeurilor sînt la fel de curtate, pentru că acolo investițiile sînt practic minime. «Noi sîntem într-un astfel de proiect, funcționează și, deocamdată, n-au trecut încă cei 5 ani de monitorizare. Dar, după aceea, vom concesiona cu siguranță. E prea greu să susținem singuri, din resurse locale, un servicu de salubritate» ne explică primarul din Reviga, Niculae Began. Răspunsul e tras la xerox în cazul comunelor Ciochina, Sărățeni, Albești... Și exemplele ar putea continua! Iar explicația acestei atitudini e simplă. Pentru înființarea unui serviciu de salubrizare e nevoie de minimum 10 angajați. Adică o cheltuială prea mare pentru o administrație locală care, la acest moment, nu-i poate susține nici pe cei 10 angajați pe care îi are în prezent. Dacă adăugăm la asta faptul că taxa de 4 lei per capita este prea mare pentru mediul rural și total nepopulară din perspectiva alegerilor, imaginea devine clară. Iar firmele profită cum și cît de mult pot.

Autoritățile județene se spală și pe mîini și pe picioare
În mod paradoxal însă, nici autoritățile județene nu par mai interesate decît autoritățile locale în gestionarea corectă a serviciilor de salubrizare. Garda de Mediu, instituția însărcinată cu monitorizarea gropilor de deșeuri existente, susține prin vocea autorizată a directorului, că este interesată exclusiv de închiderea gropilor neconforme. «Acesta este controlul tematic la acest moment, pe asta ne axăm. Restul nu ne interesează. Cînd ni se va cere altceva, vom verifica altceva» a declarat în urmă cu două săptămîni, Ion Grigore. Nici Consiliul Județean Ialomița nu e departe de același tip de răspuns. Deși cunoaște situația, vicepreședintele Consiliului Județean, Ștefan Mușoiu, susține că instituția nu poate interveni în niciun fel: «este o decizie administrativă. Noi nu putem interveni. Problemele vor fi rezolvate la nivelul fiecărei administrații în parte». Deși aparent justificate, răspunsurile oficiale suferă de carențe grave. Evitarea legii prin delegarea serviciilor către firme nespecializate, lipsa oricărui control asupra gunoiului colectat de la populație, lipsa unor licitații publice transparente, pericolul contestațiilor, impunerea de reglementări nejustificate populației sînt tot atîtea amenințări cărora cei care astăzi ridică din umeri și declară senini că totul e rezolvabil vor trebui să le facă față. Cu ce costuri, vă vom informa cu proxima ocazie. Cînd, de altfel, vom cuantifica și valoarea globală a acestei afaceri de rit nou care se ridică sub ochii noștri paralel cu legislația în vigoare.

29 Septembrie 2009, 14:45 (6925 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


denisa:
(6 Octombrie 2009, 12:07)
stiam ca politica este un munte de gunoi, dar nu-mi inchipuiam ca aceeasi politica se poate face si printre gunoaie!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Joi 17 Oct 2019
205 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

IPJ Ialomița: «Și tu poți deveni polițist!»

Activitatea de selecționare a candidaților pentru concursurile de admitere în instituțiile de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne continuă. Până la data de 15 noiembrie 2019 candidații pot depune ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2019, 17:10
(108 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

15 Octombrie 2019, 17:30


Acțiune de prevenire a delincvenței juvenile și consumului de droguri în școlile din Fetești

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară permanent acțiuni informativ-preventive dedicate siguranței tinerilor. Luni, 14 octombrie a.c,  peste 300 de elevi din Fetești au participat ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 15:15
(92 vizualizări - 0 comentarii)


3
Fetești: «Târgul de toamnă», în atenția polițiștilor

Fetești: «Târgul de toamnă», în atenția polițiștilor

În perioada desfășurării Târgului tradițional de toamnă din Fetești, polițiștii au acționat cu efective sporite pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, precum și pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 15:10
(108 vizualizări - 0 comentarii)


4

Ialomița: Urmărit de polițiștii care au tras și focuri de avertisment, un tânăr s-a răsturnat cu mașina

Un tânăr de 20 de ani, din Hârșova, a fost reținut de polițiștii ialomițeni pentru cumul de infracțiuni la regimul circulației rutier. Va fi prezentat în fața magistraților, pentru dispunerea măsurilor ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 15:05
(126 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

Autovehiculele pentru transportul persoanelor sau mărfurilor vor fi oprite pentru control, în această săptămână, de polițiștii rutieri. Activitățile sunt desfășurate simultan în toate statele membre ale ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 08:20
(120 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Persoană dispărută!

Fetești: Persoană dispărută!

Polițiștii din Ialomița caută o femeie, de 21 de ani, care a plecat voluntar de la domiciliu și nu a mai revenit. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să sune la numărul unic de urgență 112 ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 08:15
(110 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați pentru «conducere pe drumurile publice a unui vehicul sub influența alcoolului» și «furt calificat»

La acest sfârșit de săptămână, polițiștii ialomițeni, în baza unor activități pe linia depistării persoanelor urmărite, au identificat, pe raza județului, mai multe persoane pe numele cărora instanțe de ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 08:10
(105 vizualizări - 0 comentarii)


8

Slobozia: «Surzii-creatori de frumos»

Asociația Națională a Surzilor din România aniversează 100 de ani de activitate pentru persoanele surde. Pentru promovarea și celebrarea istoriei și culturii comunității de surzi din România,  Asociația ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 08:05
(84 vizualizări - 0 comentarii)


9

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

11 Octombrie 2019, 17:55


10

Jandarmii ialomițeni donează sânge

Jandarmii ialomițeni vor participa, în perioada 21-25 octombrie 2019, la o campanie de donare de sânge. Acțiunea este inițiată de Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița, cu scopul de a crește numărul donatorilor ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 16:45
(194 vizualizări - 0 comentarii)


Misleanu: Locuință cuprinsă de flăcări

O locuință din localitatea Misleanu a fost cuprinsă de flăcări în după amiaza zilei de miercuri, 9 octombrie 2019. Focul a distrus o parte din acoperișul imobilului, dar și bunuri din incinta locuinței ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 16:40
(182 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Misleanu incendiu


12

Fetești: «Târgul de toamnă», supravegheat de jandarmi

Efective de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura ordinea și liniștea publică în cadrul «Târgului de toamnă», eveniment desfășurat la Fetești. Manifestarea a debutat ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 16:35
(218 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire a delincvenței juvenile și consumului de droguri în școlile din Fetești

Marți, 8 octombrie 2019, polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune informativ-preventivă pe linia prevenirii faptelor cu violență, a delincvenței juvenile, victimizării minorilor în zona unităților de ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2019, 18:15
(168 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,60%-rata șomajului în luna august 2019

La sfârșitul lunii august 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrați 4348 șomeri (dintre care 2024 femei), rata șomajului fiind de 4,60%. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 15:35
(216 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Urziceni, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Vineri, 4 octombrie a.c., polițiștii de la Biroul de Investigații Criminale Urziceni au identificat pe raza municipiului Urziceni un bărbat, de 24 de ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Urziceni ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 15:25
(192 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Verificarea stării tehnice a autovehiculului


Luni, 7 octombrie a.c., polițiștii Rutieri împreună cu reprezentanții Registrului Auto Român au desfășurat pe raza municipiului Slobozia o acțiune de control în trafic. Scopul acesteia a fost reducerea ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 15:20
(195 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune pentru prevenirea și combaterea cerșetoriei la Fetești

Duminică, 6 octombrie a.c., polițiștii feteșteni au acționat pentru depistarea cerșetorilor și minorilor lăsați fără supraveghere, predispuși la comiterea unor acte de vagabondaj. În urma activităților ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 15:10
(182 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 7-11 octombrie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 15:55
(382 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 17 permise reținute, amenzi de peste 65 mii de lei

Joi, 3 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat la 52 evenimente sesizate prin numărul unic pentru apeluri de urgență 112 și au constatat 6 infracțiuni. Astfel, polițiștii au reținut 17 permise ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 15:50
(279 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Andrășești, beat la volan

Joi, 3 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au depistat în trafic un bărbat, de 45 de ani, din Andrășești, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 15:45
(272 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Tovărășia

Miercuri, 2 octombrie a.c., în jurul orelor 13,00, un incendiu a izbucnit la o anexă gospodărească din Tovărășia. La fața locului s-au deplasat 3 echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 16:25
(349 vizualizări - 0 comentarii)


Filmul «Între Chin și Amin», premieră la Slobozia

Vineri, 4 octombrie a.c., începând cu orele 18,00, la Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița va avea loc premiera filmului «Între Chin și Amin» . Filmul independent al lui Toma Enache este un omagiu ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 16:20
(446 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice»

Cu ocazia «Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice», Protopopiatul Slobozia în colaborare cu Asociația «Samarineni în comunitate» au organizat miercuri, 2 octombrie a.c., o activitate dedicată seniorilor ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 16:15
(313 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor feteșteni

Miercuri, 2 octombrie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în domeniul silviculturii și pisciculturii. Astfel, în cadrul ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 16:10
(237 vizualizări - 0 comentarii)


ACS Viitorul Urziceni este în primele 10 cluburi din țară la șah

ACS Viitorul Urziceni este în primele 10 cluburi din țară la șah

În perioada 20-30 Septembrie 2019, Hotelul Aurora din localitatea Mamaia a găzduit Divizia A de șah clasic pe echipe. Divizia A este eșalonul secund al Campionatului Național de șah clasic pe echipe, o ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 15:35
(294 vizualizări - 2 comentarii)


Armășești: Arestat pentru «furt calificat» și «violare de domiciliu»

Marți, 1 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit depistarea unui bărbat, de 25 de ani, din Armășești, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2019, 15:30
(332 vizualizări - 0 comentarii)


Activități preventive ale polițiștilor în școlile din Fetești

Marți, 1 octombrie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat o serie de activități pe linia prevenirii faptelor cu violență, a traficului și a consumului de droguri, precum și siguranța rutieră în școlile ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2019, 15:25
(281 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan cu permisul suspendat

Polițiștii slobozeni au depistat un tânăr, de 24 de ani, din Amara, în timp ce conducea un autoturism pe raza municipiului Slobozia luni, 1 octombrie a.c., deși avea acest drept suspendat. În cauză, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2019, 15:20
(276 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Zilele Recoltei 2019»

În perioada 5-6 octombrie 2019, în Piața Agroalimentară din Slobozia, va avea loc tradiționala manifestare a toamnei «Zilele Recoltei 2019», organizată de Primăria Municipiului Slobozia în parteneriat cu ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2019, 15:20