Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița nu are servicii de salubrizare în mediul rural

Banii din gunoaie miros a trafic de influență

Ialomița nu are servicii de salubrizare în mediul rural

La 16 iulie 2009, cele 150 de gropi de deșeuri neconforme de pe teritoriul județului au fost, oficial, închise. În urma lor a rămas însă gunoiul care se adună zilnic din fiecare gospodărie și obligația autorităților locale de a înființa servicii de salubritate la nivelul fiecărei localități pînă la sfîrșitul anului în curs. Cu trei luni înainte de termenul limită, autoritățile locale nu numai că nu au aceste servicii, dar s-au decis să le și vîndă. Termenul juridic pentru această afacere este «delegare de gestiune prin concesionarea serviciului de salubritate», iar amatorii pentru această afacere la limita legii sînt mai mulți decît poate piața satisface. Cît despre principiul după care se face acest nou tip de afacere cu banul public, acesta este arhicunoscut: «primul venit pe filieră politică, primul servit».

Niciun amator înființat legal
Înființarea serviciilor de salubritate la nivelul unei localități este reglementată printr-o ordonanță de urgență veche de pe vremea lui Bombonel, adică Adrian Năstase (OUG nr. 87 din 2001). Obligația de a înființa aceste servicii pînă la sfîrșitul anului e însă mai nouă, din 2007. Și tot cam pe-atunci, Ialomița a urnit și ea primele proiecte de gestionare a deșeurilor menajere. Pentru că despre acestea (și cele 33 de primării locale implicate care au sau vor avea depozite de gunoi conforme) am scris suficient, vă vom ruga să vă reamintiți doar că la acest moment Ialomița este împărțită în două. Pe de o parte autoritățile care au gropi conforme, la 200 de mii de euro bucata, cam mici și pe alocuri nefuncționale... și ceilalți! Însă nici unii, nici ceilalți nu au, cum cere legea, servicii de salubritate înființate. «Doar Slobozia are un astfel de serviciu înființat. În rest, nici o autoritate publică nu și-a depus documentația, pînă la acest moment. Mai este o firmă, îmi scapă numele acum, dar și aceasta este în curs de înființare, actele nu au ieșit» ne confirmă directorul Agenției Județene de Mediu Ialomița, Adrian Oprescu, afirmațiile. În ciuda acestui fapt însă, autoritățile publice locale au început deja să dea curs ofertelor venite pe firul scurt din partea firmelor de profil. Unele înființate special în acest scop!

Prietenii știu bine de ce!
Ca să nu bată la ochi însă, firmele au lansat ofertele mai către marginile județului, acolo unde o eventuală curiozitate ar fi mai greu de satisfăcut. Indiferent dacă au sau nu rampe de gunoi conforme cu normele europene, primarii știu deja cum și cui vor gestiona serviciile de salubritate inexistente pe care le au. Și le adaptează, după caz, la realitățile din teren. La Bordușani, de exemplu, primarul Constantin Nica va concesiona «la cheie». «Noi avem hotărîre de consiliu local, avem tractor, remorcă, volă... Avem gropile astupate, avem firmă cu care facem treaba! Singura problemă e prețul, că nu l-am stabilit... Nici la noi, nici la Vlădeni și nici la Fetești. Așa că mai așteptăm, să vedem ce s-o putea face» a menționat edilul. În ciuda insistențelor noastre, n-am reușit să înțelegem ce înseamnă «ce s-o putea face»? Dar știm că hotărîrea de Consiliu de la Bordușani e veche de un an, iar prețul pe care îl așteaptă edilul local nu va fi mai mic de 4 lei de persoană. La fel de activi și de hotărîți sînt și primarii de dincolo de Urziceni, unde jurisdicția județeană nu pare să mai funcționeze demult. Pe la Fierbinți, la Jilavele, toate localitățile de pe traseu vor, știu și, culmea, și pot să gestioneze delegat serviciile de salubritate pe care le au. Primarul de la Dridu, de exemplu, Valentin Turiga, spune că firma deja colectează gunoiul din localitatea sa. «Și de la noi, și de prin jur. De la Fierbinți, de la Jilavele, de la Coșereni... Problema e că oamenii nu vor să încheie contracte de servicii, vor doar să li se ia gunoiul din poartă. Așa că ne chinuim să găsim o soluție, că nu poți obliga oamenii să plătească, dacă nu vor» spune primarul.

Contracte cu de-a sila
Nimic mai greșit. Oamenii pot și vor fi obligați să plătească pentru gunoiul pe care îl produc. Numai că realizarea unei infrastructuri în acest sens costă. Ca de exemplu la Căzănești, oraș în care primarul Alexandru Gavrilă a cumpărat din bani publici dotările necesare pentru colectarea gunoaielor de către firma căreia îi va concesiona serviciul. «Ca să fim și noi în rînd cu restul localităților care vor face asta. Ne-a fost recomandată o firmă, de către primarul de la Fierbinți și n-am mai stat să căutăm alta. O să lucrăm cu ei. Dar pînă atunci trebuie să ne punem la punct. Am cumpărat pubele, am cumpărat saci menajeri... Acum așteptăm și noi prețul» relatează primarul. Interesant e că și comunele care sînt implicate în proiectele europene de gestionare a deșeurilor sînt la fel de curtate, pentru că acolo investițiile sînt practic minime. «Noi sîntem într-un astfel de proiect, funcționează și, deocamdată, n-au trecut încă cei 5 ani de monitorizare. Dar, după aceea, vom concesiona cu siguranță. E prea greu să susținem singuri, din resurse locale, un servicu de salubritate» ne explică primarul din Reviga, Niculae Began. Răspunsul e tras la xerox în cazul comunelor Ciochina, Sărățeni, Albești... Și exemplele ar putea continua! Iar explicația acestei atitudini e simplă. Pentru înființarea unui serviciu de salubrizare e nevoie de minimum 10 angajați. Adică o cheltuială prea mare pentru o administrație locală care, la acest moment, nu-i poate susține nici pe cei 10 angajați pe care îi are în prezent. Dacă adăugăm la asta faptul că taxa de 4 lei per capita este prea mare pentru mediul rural și total nepopulară din perspectiva alegerilor, imaginea devine clară. Iar firmele profită cum și cît de mult pot.

Autoritățile județene se spală și pe mîini și pe picioare
În mod paradoxal însă, nici autoritățile județene nu par mai interesate decît autoritățile locale în gestionarea corectă a serviciilor de salubrizare. Garda de Mediu, instituția însărcinată cu monitorizarea gropilor de deșeuri existente, susține prin vocea autorizată a directorului, că este interesată exclusiv de închiderea gropilor neconforme. «Acesta este controlul tematic la acest moment, pe asta ne axăm. Restul nu ne interesează. Cînd ni se va cere altceva, vom verifica altceva» a declarat în urmă cu două săptămîni, Ion Grigore. Nici Consiliul Județean Ialomița nu e departe de același tip de răspuns. Deși cunoaște situația, vicepreședintele Consiliului Județean, Ștefan Mușoiu, susține că instituția nu poate interveni în niciun fel: «este o decizie administrativă. Noi nu putem interveni. Problemele vor fi rezolvate la nivelul fiecărei administrații în parte». Deși aparent justificate, răspunsurile oficiale suferă de carențe grave. Evitarea legii prin delegarea serviciilor către firme nespecializate, lipsa oricărui control asupra gunoiului colectat de la populație, lipsa unor licitații publice transparente, pericolul contestațiilor, impunerea de reglementări nejustificate populației sînt tot atîtea amenințări cărora cei care astăzi ridică din umeri și declară senini că totul e rezolvabil vor trebui să le facă față. Cu ce costuri, vă vom informa cu proxima ocazie. Cînd, de altfel, vom cuantifica și valoarea globală a acestei afaceri de rit nou care se ridică sub ochii noștri paralel cu legislația în vigoare.

29 Septembrie 2009, 14:45 (6805 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


denisa:
(6 Octombrie 2009, 12:07)
stiam ca politica este un munte de gunoi, dar nu-mi inchipuiam ca aceeasi politica se poate face si printre gunoaie!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Miercuri 17 Iul 2019
216 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

16 Iulie 2019, 18:50


IPJ Ialomița: Nereguli constatate la taximetriștii slobozeni

Luni, 15 iulie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au acționat pe raza municipiului pentru verificarea legalității transportului public de persoane în regim de taxi. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:50
(163 vizualizări - 1 comentariu)


Cotorca: S-au ciocnit 5 mașini, două victime

Cotorca: S-au ciocnit 5 mașini, două victime

Luni, 15 iulie a.c., în jurul orei 06,30, pe raza localității Cotorca s-a produs o coliziune între 5 autovehicule. Pentru salvarea celor două victime, o femeie de 23 de ani și un bărbat de 41 de ani, au ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:35
(149 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Gârbovi: Tânăr prins la volan cu un pistol

Sâmbătă, 13 iulie a.c., în jurul orelor 21,00, în urma unui control în trafic, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gârbovi au depistat un tânăr, de 18 ani, care deținea în habitaclul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:30
(167 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi pistol


4

Ordin de protecție pentru un tată agresor din Cosâmbești

Duminică, 14 iulie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Fierbinți Târg au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat din Cosâmbești după ce acesta și-ar fi agresat fiica. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:25
(143 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența băuturilor alcoolice

În perioada 12-14 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat 5 bărbați, cu vârste cuprinse între 25 și 56 de ani, în timp ce conduceau pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:20
(148 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permis de conducere pe drumurile publice

Doi bărbați, de 32 de ani, din Țăndărei, și de 44 de ani, din Căzănești, au fost depistați de polițiștii ialomițeni vineri, 12 iulie a.c., în timp ce șofau pe drumurile publice fără a poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:15
(150 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bărbat depistat la volanul unui vehicul neînmatriculat

Duminică, 14 iulie a.c., polițiștii rutieri din Urziceni au depistat în trafic un autoturism condus de un bărbat, de 38 de ani, din Urziceni, care avea autorizația de circulație provizorie expirată din ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:10
(138 vizualizări - 0 comentarii)


8

IPJ Ialomița: Campania «Fii inteligent, nu fi violent!»

În perioada 1 iulie-30 septembrie 2019, Poliția Municipiului Slobozia desfășoară campania «Fii inteligent, nu fi violent!». Principalele obiective ale polițiștilor de Ordine Publică sunt reprezentate de ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:05
(156 vizualizări - 0 comentarii)


9
deces

deces

Familia Sohodoleanu
anunță cu nesfârșită
durere trecerea în
neființă a celui
care a fost
Gheorghe Sohodoleanu ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2019, 08:05
(778 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Minor prins la volan cu 107 km/h!

Joi, 11 iulie, în orașul Țăndărei, polițiștii rutieri au oprit în trafic un autoturism care se deplasa cu viteza de 107 km/h. În urma verificărilor efectuate, au constatat că la volanul mașinii se afla ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 16:30
(564 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Beat la volan, a acroșat o mașină parcată

În miezul nopții de joi spre vineri, 11/12 iulie a.c., Poliția Țăndărei a fost sesizată despre producerea pe strada Gării, din Țăndărei, a unui accident soldat cu pagube materiale. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 16:25
(471 vizualizări - 0 comentarii)


12

Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 15-19 iulie, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 16:20
(546 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

11 Iulie 2019, 19:15


AJOFM Ialomița: Rata șomajului-4,89%

Conform informațiilor oferite de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la sfârșitul lunii mai 2019, rata șomajului a fost de 4,89%. Exprimat în cifre acest procent arată că peste ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 17:15
(559 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 31 iulie 2019, termen limită pentru depunerea Declarației Unice

Reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii din județul nostru cu privire la faptul că termenul limită pentru depunerea Declarației unice este data de ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 17:10
(548 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Consultări la nivel național cu reprezentanții mediului de afaceri

Reprezentanții Ministerului Finanțelor Publice au continuat seria întâlnirilor organizate în toate județele țării cu membrii mediului de afaceri. Alături de oficialii Ministerului Finanțelor Publice s-au ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 17:05
(500 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Toate focarele de Pestă Porcină Africană, stinse

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, despre  situația ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2019, 15:10
(649 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Arestat pentru «conducere fără permis»

Joi, 4 iulie a.c., polițiștii au reușit identificarea unui bărbat, de 23 de ani, din comuna Traian, pe numele căruia Judecătoria Făurei a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 16:50
(961 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 8-12 iulie, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 16:45
(924 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Axintele

Joi, 4 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat 6 percheziții pe raza localității Axintele la persoane bănuite de comiterea unor furturi din locuința unei persoane din localitatea Horia. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 16:40
(982 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni premiază spiritul civic

Vineri, 5 iulie a.c., polițiștii ialomițeni din cadrul IPJ Ialomița au premiat doi ialomițeni pentru spiritul civic de care au dat dovadă. Astfel, un tânăr de 15 ani, din Slobozia, și o femeie de 26 ani ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 16:35
(939 vizualizări - 1 comentariu)


Stejaru: Autoturism răsturnat, patru persoane rănite

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au intervenit în cazul unui accident rutier petrecut vineri, 5 iunie 2019, la intrare în localitatea Stejaru. Din primele informații, este vorba despre un automobil ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 15:20
(983 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stejaru accident


Incendiu la o stână din Făcăeni

Miercuri, 3 iulie a.c., în jurul orelor 18,30, două adăposturi de animale ale unui localnic din Făcăeni au luat foc. Pompierii Stației Fetești s-au deplasat la fața locului cu două autospeciale cu apă și ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 15:30
(968 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A murit după ce a căzut din mașină

Miercuri, 3 iulie a.c., pe drumul județean ce leagă localitățile Hagiești de Lilieci, în timp ce un șofer conducea o autoutilitară, pasagerul aflat pe scaunul din dreapta față al autovehicului s-ar fi sprijinit ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 15:25
(1011 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Beat la volan

Un bărbat de 53 de ani, din Săveni, a fost depistat de polițiștii Secției 7 Poliție Săveni, miercuri, 3 iulie a.c., în timp ce conducea un autovehicul, deși anterior consumase băuturi alcoolice. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 15:20
(949 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Bărbat din Vrancea, sancționat pesntru transport ilegal de lemne

Polițiștii din cadrul Postului de Poliție Bucu au depistat pe raza comunei Bucu un bărbat, de 52 de ani, din județul Vrancea, în timp ce transporta, cu ajutorul unei utilitare, o cantintate mai mare de ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 15:15
(957 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, patru răniți

Marți, 2 iulie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente de circulație soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orelor 17,00, în afara localității Grivița ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2019, 16:00
(968 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Urziceni, surprins cu un cuțit asupra sa

Marți, 2 iulie a.c., polițiștii de Ordine Publică din Urziceni au depistat un tânăr, de 18 ani, din Urziceni, care avea asupra sa un cuțit. În cauză cercetările sunt continuate sub aspectul comiterii infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2019, 15:55
(1093 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni cuțit


Țăndărei: I-a furat banii din geantă

Marți, 2 iulie a.c., Poliția Țăndărei a fost sesizată de o tânără, de 19 ani, din Mihail Kogălniceanu, cu privire la faptul că un bărbat, de 29 de ani, din Țăndărei, i-ar fi sustras suma de 400 de lei și ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2019, 15:50