Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

257-1

Președintele Băsescu în Ialomița

Slobozia l-a cerut pe Iliescu la Interne (slowside)

Cunoscut pe harta politică a țării drept un județ roșu, Ialomița nu s-a dezmințit nici azi, miercuri, 30 septembrie, la vizita președintelui Traian Băsescu în Slobozia. După o așteptare de trei ore, provocată de cererea expresă a președintelui de a discuta cu șefii servciilor descentralizate, unul dintre susținătorii aduși de organizația PD-L Ialomița în fața Centrului Cultural a strigat: «Domnu' președinte, puneți-l pe Iliescu la Interne și terminați bîlciul!».

Vizită prezidențială la cabinetul deputatului liberal Pocora
Vizita prezidențială, după cum am și anunțat, a debutat la Fetești. Însă, contrar așteptărilor, primarul Catrinoiu nu l-a primit pe Băsescu în sediul Primăriei din localitate, ci în sediul cabinetului parlamentar din Fetești al deputatului liberal Cristina Pocora. Din nou, contrar așteptărilor, la sediul deputatului PNL Cristina Pocora, pentru a nu deranja vizita prezidențială, cabinetul parlamentar a fost «lipsit» de însemnele electorale ale Partidului Național Liberal. În altă ordine de idei, Băsescu, la Fetești, a parcurs o distanță de 600 de metri pe artera principală a orașului, fiind «văduvit» de obișnuita baie de mulțime.

Biroul oval al lui Ionașcu
Un al doilea reper al vizitei prezidențiale, tot după cum am anunțat, a fost biroul, mai mult sau mai puțin oval, al primarului Sloboziei, Gabi Ionașcu. Întrunirea a durat mai bine de un ceas, iar sursele noastre din sediul Primăriei ne-au confirmat că primarului Ionașcu i-ar fi fost readuse în atenție anumite aspecte din trecutul său politic. Printre acestea, și cel referitor la momentul semnării unei adeziuni la PD-L, în prezența fostului viitor ministru de Interne, Vasile Blaga. De asemenea, Traian Băsescu ar fi ținut să se asigure de «sprijinul» primarului Ionașcu pentru alegerile prezidențiale din noiembrie 2009, actualul președinte al României dorindu-și «cîștigarea scrutinului la Slobozia, inima roșie a județului».

«Ceaiul de la ora 5» cu descentralizații
După întîlnirea cu primarul Gabi Ionașcu, Traian Băsescu a ținut morțiș să se întrevadă cu șefii de deconcentrate și primarii PD-L din județ. Secondat de același primar Gabi Ionașcu, precum și de subprefectul apolitic «democrat-liberal» Teculescu, Traian Băsescu s-a întreținut timp de o oră și jumătate cu cei menționați, principalele teme abordate fiind educația, economia și administrația. Drept concluzii ale celor discutate cu ușile închise, să vă aducem în atenție plîngerile primarilor în ceea ce privește distribuirea discreționară a fondurilor la nivel local de către Consiliul Județean, imixtiunea politicului în activitatea deconcentratelor precum și «Guvernul nu va acorda bani sectorului privat». O expresie pe care președintele Traian Băsescu a repetat-o îndeajuns de obsesiv pentru a lămuri asistența.

În sfîrșit, baia de mulțime
Cei peste 500 de membri aduși de prin toate colțurile județului și convocați la 12,30 în fața Centrului Cultural din Slobozia, s-au putut în sfîrșit manifesta după cinci ore de așteptare. Și, firesc, au pupat mîna, obrazul, sacoul, pantalonii, etc ale președintelui Băsescu. Să completăm totuși că, alături de simpatizanții PD-L transportați la fața locului pe propriile buzunare, s-au aflat și cîteva zeci de slobozeni. Printre aceștia, noi am remarcat și cîțiva agitatori PSD trimiși de viceprimarul Alexandru Stoica cu o pancartă pe care scria «NU e campanie electorală», obiect de inventar ce nu a mai fost folosit de frica sepepiștilor. Cu baia de mulțime și sauna de rigoare îndeplinite, Traian Băsescu s-a urcat în luxosul Mercedes, cu sentimentul îndeplinirii datoriei față de țară și Ionașacu. Și a plecat.

30 Septembrie 2009, 15:34 (4769 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


poisson d'avril:
(2 Octombrie 2009, 06:35)
Cu cine dorim! Dar...mai avem dorinte, sperante , idealuri? De mers mergem la vot, dar sa ne exprimam dezacordul, votand o foaie goala.
adelante:
(30 Septembrie 2009, 18:56)
si fuse chioru pe la slobozia si se pupa cu primarul, cu poporul, cu toti. si? noi cu cine votam?