Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Știucă moare dar nu se predă: «Rămân la Prefectură»

Știucă moare dar nu se predă: «Rămîn la Prefectură»

Cu toate că nominalizarea sa ca prefect a fost făcută de social-democrați, iar miniștrii PSD din Guvernul Boc au demisionat în bloc, prefectul Știucă ne-a declarat că va rămîne la Prefectură. «Alături de colegii mei subprefecți, voi rămîne în funcție. Nu voi demisiona. Însă, acest aspect, că oricine poate deveni prefect, reprezintă pentru mine cea mai mare dezamăgire pe care am trăit-o» ne-a precizat Alecsandru Știucă. În continuare, profesorul Știucă a accentuat ideea decridibilizării Instituției Prefectului, spunînd că «atîta timp cît oricine, chiar oricine, poate fi nominalizat pentru această funcție, de prefect, Instituția are de suferit». «Nu voi demisiona!» a încheiat prefectul Alecsandru Știucă.

1 Octombrie 2009, 12:08 (13493 vizualizări - 22 comentarii)

Comentariile cititorilor:


poisson d'avril:
(3 Octombrie 2009, 07:37)
Ca bine zici, una e sa pui mana si alta e sa citesti ceea pe ce pui mana. Dar ptr ca te-ai anuntat ca fiind la...perioada lunara, te intelegem. ASTAE!(vorba ta, vezi text)
adelante:
(3 Octombrie 2009, 05:39)
poisson, cel putin eu pun mana si acum spre deosebire de tine. dar, astae! ciclul primar nu e precum ciclul lunar.
poisson d'avril:
(2 Octombrie 2009, 18:06)
Ei, Adelante, scurtutza, ca de obicei, nu stiam unde ai disparut. Ai fost dupa o carte de gramatica, acum imi pica fisa.Te-ai gandit daca scrii putin, barem sa scrii bine. Greseala mea ce e drept,ti-o acord, dar uite ca-ti mai dau una de cautat poate mai dispari vreo 2 zile.
adelante:
(2 Octombrie 2009, 17:51)
mai dra poisson, ai de la mine un geronimo mic daca-mi spui de ce ai scris A-TI (vezi text!) :-)))
poisson d'avril:
(2 Octombrie 2009, 17:44)
Doamna Florica casnica, esti vecina Nanei ca si toti restul? V-a trimis la sustinere? Sau sunteti toti o"NANA"? Nu de alta, dar daca a-ti fi fost interesat de subiect a-ti fi stiut ca nu sunt un domn. Eh, uimitor, mai sunt si femei care gandesc in timp ce invart in oala si tocmai am terminat o supa trasnet.Ok, o sustineti, si parerea voastra separat care e despre subiect? Sa aveti o zi buna!
poisson d'avril:
(2 Octombrie 2009, 17:39)
Ce de-a capete suparate ptr Nana, of, of! Mai oameni, nu ne place Stiuca, tocmai ptr ca nu e deloc interesat de voi si de noi. Nu e de pus in istorie dupa parerea mea, decat cea de profunda rusine. O mica intrebare? Va plac tarile din Uniune? Va plac, stiu sigur, ptr civilizatie, ptr gradul de curatenie (inclusiv verbala), ptr politetea oamenilor, ptr eficienta administratiilor, ptr frumusetea si grija cu care sunt ingrijite orasele si multe altele. Nu au ajuns acolo cu oameni ca Stiuca, dar nici cu cei ca Becali(a fi citit omul cu cel mai mare grad de incultura).Au ajuns acolo deja prin autoeducare, brin cultivarea unor valori care pleaca din scoala, din cei sapte ani de-acasa, prin cultivarea si promovarea bunului simt, a eticii a cunoasterii. Toate acestea nu reprezinta cultura? Ok, daca esti un om simplu, cu un minim de carte nu zice nimeni ca nu ai valoare sau ca aici noi ne-am trezi cei mai destepti si ei nu ar avea loc. Nana in schimb nu a vrut sa fie asa cum e , a vrut sa se dea ceea ce nu e, tocmai asta i-a atras ironia noastra. Respect omul care isi cunoaste limitele care recunoaste ca are 2 clase si nu doreste sa se dea interesant. Ii pot spune si eu"Domnule" unei asemenea persoane si o fac zilnic printre oamenii care-i cunosc. Aici noi nu punem tara la cale, nu schimbam lumea si nici nu pregatim vreo lovitura de stat. Aici discutam, ne dam cu parerea, ironizam, glumim si ce mai vreti domniile voastre. Comentariile astea nu vor schimba lumea in care traim, ne ajuta doar la a ne impartasi pareri. Poate candva si undeva vor conta aceste lucruri. Respectam pe oricine si ironizam falsitatea, fatarnicia si prostia ascunsa sub o masca ieftina de inteligenta. Daca Nana si-ar fi spus simplu parerea chiar si cu greseli, era ok, dar ea a dorit sa se dea si putin interesanta aruncandu-ne vorbe neinspirate prin care sa ne sugereze ca nu ne ridicam la nivelul ei de fata culta care e doxa de psihologie si a citit nenumarate carti. Ok, ai vrut sa ne arati ca esti culta, sa vorbim la un nivel mai ridicat de cultura, de ce nu-ti asumi acum aceasta proasta initiativa?
Eva:
(2 Octombrie 2009, 11:59)
Nana, mai turturica, care este profesorul care te-a trecut clasa? Sau nu te-a trecut, te-ai dus la Stiuca sa il rogi sa puna o vorba buna pentru tine, te-a refuzat si, cu lacrimile pe obraz, ai ales sa iti versi amarul aici? Cum ai citit tu "Micul print"? Pe silabe? Apropo, fa un efort si incearca sa spui numele autorului. Nu-l mai stii? Hai, lasa, asta sa fie necazul. Sa-ti spun ceva ce te-ar putea ajuta: constientizarea unei probleme este primul mare pas spre vindecare. Asa, ca la alcoolicii anonimi, unde ar fi trebuit sa mearga si idolul tau (care a cantat minunat, de altfel): buna, sunt Nana si sunt semianalfabeta. Raii astia de p-aici te-ai jignit si ti-au spus ca esti analfabeta. Ce stie ei?
viorel - COSIMBESTI:
(2 Octombrie 2009, 11:30)
CE CULTURA DOMNULE? ATITA CULTURA A FOST EMNATA DIN CAPETELE DESTEPTE INCIT AM AJUNS CU ROMANIA AICI .DACA ESTI TU ATIT DE DESTEPT DE CE NU CONDUCI TU TARA ?TU STAI PE TUSA SI VINEZI CULTURA ALTORA . NU ITI ESTE RUSINE DOMNULE SA NE FACI PROSTI ?
florica -casnica:
(2 Octombrie 2009, 11:13)
domnule poisson crezi ca d-l Stiuca = cu G.Washington sau Dalai Lama ? A promis d-l Stiuca un razboi de independenta , sau ne da droguri gratuite in loc de cosul zilnic ?.Daca razboiul de independenta incepe ,razboi sa fie si sa ramina d-l Stiuca in istoria de care vorbesti .
alin:
(2 Octombrie 2009, 11:01)
nana - imi place ca ai opinie !si fara cultura se face politica .indiferent cîta scoala ai avea ,dreptul la replica il ai si tu .un singur lucru ai inteles ca schimarea este binevenita .
elena:
(2 Octombrie 2009, 10:54)
BRAVA NANA !
ALEXANDRA:
(2 Octombrie 2009, 10:53)
NU INTELEG - CE LEGATURA ARE CULTURA NANEI CU CEEACE A AVUT CURAJUL SA SPUNA . UN OM SIMPLU CARE SI-A EXPUS PAREREA . PE VOI VA DOARE CULTURA EI SAU CA NU MAI ESTE D-L STIUCA LA PREFECTURA ? NEAVIND REPLICI LA SUBIECTUL CARE L-A ABORDAT O TINETI INTRUNA CU, CULTURA , O TRIMITETI LA SCOALA .LASATI-O BALTA - NU A SCRIS NICI IN RUSA ,NICI IN ENGLEZA,... . EU SINT UN SIMPLU CETATEAN SI AM INTELES CE A VRUT SA SPUNA (VOI SINTETI SMECHERASI VA FACETI CA NU INTELEGETI) .
poisson d'avril:
(2 Octombrie 2009, 09:16)
Nana, draga, PSD-ul are nevoie de oameni culti , sa stii, asta deoarece le lipsesc cu desavarsire si un om capabil sa conduca consider ca are nevoie sa fie cult si sa stie sa-si foloseasca cultura. Nu te intreaba nimeni daca ai inteles si ptr ce ai votat, ptr ca nu intereseaza pe nimeni momentan, pe ei ii intereseaza doar voturi, insa intrebarea asta ar trebui sa ti-o pui tie insuti asta daca te duci cu ideea de a vota ptr ceva sau nu e necesar sa iti pui aceasta intrebare daca te duci sa votezi doar ptr ca ai voie. Ca subiectul trebuie sa fie in acord cu predicatul e un lucru esential, cultura e esentiala si e necesar sa fie si dorinta poporului in acord cu faptele alesilor deci este o regula de viata acordul asta, se aplica peste tot. Am sesizat ca esti o fata citita, micul print se citeste printr-a VI si e lectie si in cartea de franceza, musai ca de acolo ti-a venit si avantul cu psihologia, iar viata lui Elvis Presley tine de mondenitati si nu neaparat de cultura, a fost un cantaret de exceptie dar nu a lasat o istorie in urma lui, nu a fost un G. Washington, nu o sora Tereza, nici un Dalai Lama si nici nu a purtat vreun razboi de independenta sau macar unul impotriva drogurilor, care l-au si ucis, ca sa fie o personalitate demna de invatat la istorie.
Geronimo:
(2 Octombrie 2009, 08:44)
Nana...nu ma provoca. Ideea am inteles-o. Parerea mea e ca nici un partid nu are nevoie de votanti destepti. Pentru ca cei destepti nu voteaza decat daca au vreun interes sau daca vor sa nu iasa un partid anume. Tara ne vrea prosti si nearticulati. Cu cat pui mai putine intrebari care nu-si gasesc raspunsul, cu atat esti mai apreciat. Sstemul e asa de bine gandit incat votul meu , sau al tau, cantareste la fel cu cel al unui cioban care n-a mai atins un ziar de cand s-a sters ultima data la fund cu el. Iar faptul ca decizia si implicit votul meu care acorda incredere unui partid, este anulat de votul lui pus sub imboldul unei sticle de vodca luata pe stomacul gol...ma face sa-mi fie greata de acest sistem, care totusi, desi nu-mi convine, este corect. Si uite cum , in tara asta, nu mai conteaza calitatea ci cantitatea. "Prosti, prosti...dar multi" ...nu e doar un citat din nuvela "Alexandru Lapusneanu" a lui Costache Negrutzzi (pe care cu siguranta ai citit-o ) ci o realitate a vietii politice romanesti. Dar spre deosebire de secolul in care se petrece actiunea, cand domnitorul de atunci atragea atentia ca poporul desi prost (n.r. adica fara carte, pe atunci fiind un privilegiu de a sti sa scrii si sa citesti )este o putere de care trebuie tinut seama, acum prostia zilelor noastre nu inseamna altceva decat naivitate in stare pura. Daca atunci poporul avea o scuza, acum nu mai are. Iar doamnei director de resurse i se potriveste vorba " ...daca voi nu ma vreti, eu va vreu...". Cat despre literatura noastra veche si de calitate, recomand a fi citita si nu ascultata radiofonic...nimeni nu a spus ca limba romana este usoara, dar trebuie sa facem un efort ca macar pe ea sa o scriem corect...
NANA:
(2 Octombrie 2009, 08:05)
PSD-UL ARE NEVOIE DE OAMENI CULTI? CIND PUNEM STAMPILA DE VOTARE MA INTREABA CINEVA DACA STIU SA SCRIU SAU DACA AM INTELES DE CE SI PENTRU CE AM FACUT-O . SAU NU AM DREPTUL LA VOTARE ? DACA NU INTELEGEAI CE VREAU SA SPUN DE CE INTERVI . PE VOI VA INTERESEAZA ACORDUL SUBIECTULUI CU PREDICATUL SAU SITUATIA IN CARE ATI AJUNS. ASTA ESTE ESENTIALUL ? TE PIERZI IN LUCRURI MARUNE {CITESTE ,,MICUL PRINT "}.