Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

PD-L Ialomița bagă în șomaj directorii PSD din descentralizate

Decapitarea șefilor și adjuncților social-democrați

PD-L Ialomița bagă în șomaj directorii PSD din descentralizate

După ce joi, 1 octombrie, Cazacu Marinică declara «și la nivel local PSD trebuie să iasă de la guvernare», astăzi, 2 octombrie, Guvernul Boc îl ajută să se țină de cuvînt. Începînd cu prima oră a dimineții, șefii instituțiilor descentralizate din județ și-au pregătit geamantanele și s-au mutat mai aproape de ușă. În Ialomița, primii care vor cădea ar fi șefii de la Finanțe, Garda Financiară, Inspectoratul Teritorial de Muncă și Oficiul Județean pentru Protecția Consumatorilor, precum și de la Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

Cazacu, biciul lui Dumnezeu în descentralizatele PSD
Intenția președintelui Cazacu de a epura descentralizatele județului de «mafia PSD» prinde în sfîrșit contur. După ce joi seara a primit mînă liberă de la București, președintele PD-L Ialomița a întocmit deja listele decapitaților. Reamintim că în urmă cu un an, la semnarea acordului cu PSD, pe această listă se regăseau aproximativ 30 de instituții adjudecate la nivel de director sau adjuncți de partidul lui Ciupercă. Potrivit surselor din cadrul PD-L, filiala locală este direct interesată de funcțiile de conducere din următoarele instituții: DGFP Ialomița (Nicolae Vîjdea și Gheorghe Dorobăț), Garda Financiară (Petre Țenea), Inspectoratul Teritorial de Muncă (Olga Petru și Adrian Ionescu), Oficiul Județean pentru Protecția Consumatorilor (Nicolae Scripcă), Spitalul Județean de Urgență Slobozia (Vasile Olaru) și Inspectoratul Școlar Județean (Otilia Dumitru). Schimbarea efectivă ar urma să se producă în cursul săptămînii viitoare. Deja mulți dintre cei vizați și-au manifestat public intenția de a părăsi posturile respective, urmînd astfel politica dictată de PSD la nivel central.

Ciupercă neagă evidența
În ultimele zile, PSD Ialomița s-a dovedit nepregătit pentru schimbările provocate de conducerea centrală a partidului. Asemenea multor județe din țară, o parte dintre directorii PSD refuză să elibereze funcțiile pe care le dețin și pentru care au plătit din greu. Contactat telefonic, președintele PSD Ialomiuța, Silvian Ciupercă a declarat «directorii PSD nu pleacă pentru că au responsabilități față de atribuțiile lor. Faza finală a bătăliei este una urîtă. Nu se fac astfel de lucruri care anulează orice idee de guvernare. Declarația mea este că pseudoguvernul Boc trebuie să meargă în Parlament. Evident că există presiuni politice dar acestea sînt de natură psihică». «Nicio lege nu poate obliga directorii PSD să-și părăsească posturile» a încheiat Ciupercă, cu gîndul la singura locație PSD din Ialomița unde nu se pot produce «permutări» de acest gen, respectiv Consiliul Județean. Doar că, la nivel administrativ, posturile sînt blocate, iar cei 30 de directori și adjuncți PSD din descentralizate obligați să demisioneze nu pot fi angajați la Consiliul Județean...

2 Octombrie 2009, 11:54 (7894 vizualizări - 18 comentarii)

Comentariile cititorilor:


IVI:
(20 Octombrie 2009, 12:25)
SPITALULUI TICHIE DE MARGARITAR ÎI MAI TREBUE CA CIUPERCA ARE ,CARE SA O SUSTINA PE D-NA NEACSU LA CONDUCEREA SPITALULUI ,DIRECTOR RESURSE UMANE.
ofofmaimai:
(10 Octombrie 2009, 05:07)
pt ghicitoare-cred ca se poate aplica la mai multit rasesismul asta!
zoe:
(9 Octombrie 2009, 20:33)
ghicitoare: cine a fost taranist, apoi social-democrat, apoi democrat -liberal, apoi numai liberal, mai tarziu devenind un inversunat social-democrat aplaudand cu sete la venirea lui geoana, ca acum sa imbrace doctrina democrat-liberala, pupandu-l pe base la ionel perlea??? indiciu: mare sef (de institutie), mare caracter....
anonimus:
(7 Octombrie 2009, 19:30)
politic s-au printr-un concurs de imprejurari, important este ca sunt persoane care nu merita sa stea la conducerea anumitor institutii, cum este la Serviciul de Ambulanta, managerul care este si medic pe deasupra, a terorizat si terorizeaza un colectiv intreg de salariati, prin atitudinera care o are de dictator, prin invrajbirea salariatilor, unii impotriva altora, prin faptul ca spune un lucru apoi nu mai recunoaste facandu-i incapabili pe salariati , prin faptul ca datorita tracasarii ii face pe salariati sa plece, amenintandu-i cu puscaria si ca le va face viata un calvar, interzicandu-le sa comunice intre ei etc. Se poate numi oare manager aceasta persoana cu grave afectiuni psihice , Popescu Olimpia ? Sa speram ca de aceasta data se va pune capat cosmarului de la Ambulanta Slobozia la fel ca in anul 2005 cand au existat aceleasi probleme cu acelasi manager.
Geronimo:
(6 Octombrie 2009, 06:46)
...bine frate ca ai scris cu litera mare si ai mai mancat si din litere, ca ai fi derutat cititorii si ar fi crezut ca am scris eu...Cat despre blonda la care te referi ea este un gen de artropoda parazita din clasa arahnidelor...sau capusa, mai bine spus...
GERONIMO:
(6 Octombrie 2009, 06:02)
CE SA CRED, CA DIRECTORUL DE RESURSE UMANE DE LA SPITAL SI ALTI DIRECTORI VOR PLECA PRIN ACELASI CONCURS DE IMPREJURAR ?
nea' nelu cotrocelu:
(5 Octombrie 2009, 19:11)
Olaru, Scripca, Ionescu si Vijdea nu au primit binecuvantarea. Restul au primit botezul shi au jurat credintza noii religii. Nu inainte de a vira nishte banishori in cristelnitza. Dar sa nu va ganditzi ca au fost din salariu !?!
Geronimo:
(4 Octombrie 2009, 17:29)
Eu i-as propune domnului Cazacu altceva. Asta si tinand cont de faptul ca acest articol a avut un efect laxativ asupra multor directori si adjuncti de deconcentrate, cu carnet de membru psd si palmele rosii de cat au aplaudat la venirea organelor social-democratiei. Ar fi de apreciat daca i-ar invita in sediul pdl si le-ar inmana o adeziune de membru cotizant al partidului, in schimbul pastrarii functiei pe care o detin. Apoi sa mediatizeze acest gest plin de insemnatate si spirit civic (n.r. pe naiba). Acest lucru nu poate decat sa-i compromita mai rau si sa arate cat de nevertebrati sunt. Binenteles, daca ne-am pastra cinismul, ar fi interesant ca presedintele pdl sa-i demita totusi, motivand ca Blaga nu accepta acest lucru. Cati din cei care au aplaudat la prostanac vor migra in cealalta tabara???. Va spun eu. Cel putin doi care au fost prezenti in sala Ionel Perlea si l-au aplaudat si pe presedintele tarii, chiar daca se ascundeau de aparatele foto.... vai Doamne cat de rau sunt...:)
Ioana:
(4 Octombrie 2009, 16:54)
Ar trebui sa nu mai fim asa toleranti cu parazitii care traiesc doar din politica ,mimind competenta.Sa-i "onoram" cu rosii si fluieraturi cind vin sa ne minta iar ... Si sa-i amendam la ...vot!
mihai:
(4 Octombrie 2009, 07:09)
adelante, multumesc pt sustinere. Pacat insa ca nu suntem capabili sa facem mai mult decat sa scriem niste comentarii.
Geronimo:
(4 Octombrie 2009, 07:00)
Te intereseaza o persoana anume si nu stii cum sa spui???
adelante:
(4 Octombrie 2009, 04:47)
geronimo, acelasi fin cunoscator al relatiilor politice locale. pacat ca nu ne dai si noua mai multe amanunte pentru a cunoaste mai bine anumite persoanea. cu toate acestea, cel mai pertinent comentariu ii apartine lui mihai.
Geronimo:
(3 Octombrie 2009, 11:38)
Ioana, iti dau dreptate...parerea mea insa este ca tocmai asta se doreste...
Ioana:
(3 Octombrie 2009, 10:57)
Mai bine ar fi sa nu mai numeasca pe nimeni in loc, sunt functii politice care mai mult perturba activitatea din institutiile respective!
adelante:
(3 Octombrie 2009, 07:57)
geronimo, staff-ul PDL va schimba niste tampiti cu alti tampiti. iar pentru tine, mihai, inca sunt in pijamale. ca fapt divers.