Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Sec de apă în fântânile de pe Bărăgan

După 4 ani de secetă

Sec de apă în fîntînile de pe Bărăgan

În Bărăgan, obiceiul de a număra bobocii toamna a dispărut de mult. Să crești boboci nu mai e rentabil. De fapt, nimic nu mai e rentabil. Iar de vreo doi ani încoace, semnele degradării vieții în mediul rural au ajuns să se vadă și în pămînt. Pentru că, așa cum vă spuneam, țăranii nu mai numără bobocii toamna. Mai nou ei numără fîntînile în care a mai rămas apă de băut. Din ce în ce mai puține...

Sec de apă, casă lîngă casă
N-a trebuit să căutăm departe confirmarea zvonului că fîntînile ialomițene mai mici de 10 metri au secat. Primul popas l-am făcut la Cosîmbești, în mijlocul satului. Iar fenomenul e cunoscut de toată lumea: «secate sînt multe, din cauza la lipsa asta de apă. Tanti Lili n-are nici pic, Victorița are foarte puțină, Lila lu' Catană n-are nici un gram». Hotărîm să mergem la Lila lu' Catană, a treia casă de la cimitir. Nu mai are apă din vară. De altfel, fîntînile secate se recunosc peste tot. Au găleata pusă de-a latul și în scobitura ei păianjeni. Lila lu' Catană e săracă. Iar fîntîna americană din curte, «d-aia cu gîtul strîmt», singura posibilitate de a obține apă. De la poartă la fîntînă, aflăm toată istoria: «moșul meu e sărac, n-avem bani de apă de la Primărie. Și nici de-am avea, nu-i dăm, că ne cere 6 milioane pentru un butoi de plastic și două branșamente. Păi ce, eu fac banii în drum, ca alții? Eu mi-s săracă». Ghoerghe Catană e încă în putere, abia a ieșit la pensie. Scoate apa din fîntînă, ca să ne convingem... Apa e groasă, tulbure și miroase a mîl. «Dacă ești atent și scoți cu grijă, umpli o găleată, pentru vite. Dar nu mai mult de una pe zi. Iar în vară, n-am avut-o nici pe-asta» ne explică Gheorghe Catană. «E satul plin de fîntîni secate. N-a mai fost așa de la moșu' lu' tata, la seceta din '46» povestește bărbatul.

Fîntînă cu lacăt
Mai la vale, către inima satului, oprim în poarta lui nea Nicu. E acasă și ne arată și fîntîna lui. Fîntînă normală, pe tuburi largi, la 10 metri. De ghizd a agățat un lacăt uriaș, ca să se știe că nu mai are apă... Iar anul ăsta nici n-a mai deschis-o. S-a branșat la rețeaua de la Primărie. Apă de la Slobozia, din sursa subterană: «unii n-o bea, că cică e rea la gust. Dar decît deloc, ca mine?! Uite, acum, că n-am mai folosit-o, să tot fie juma de metru, poate unul... Dar dac-o folosești, nu se mai umple. A secat frontul, de la secetele astea» se plînge nea Nicu. Deși nu-i peste tot la fel, situația semnalată e generală. Chiar și acolo unde fîntînile încă mai sînt folosite, nivelul de apă n-a mai depășit doi metri. De sete, oamenii nu suferă, că au alternativa branșării la rețeaua de apă de la Slobozia. Dar lipsa apei e un semn de la Dumnezeu: «dacă nici apă nu ne mai rămîne, atunci nu sîntem departe. Și sărăcie și secetă și nici apă în fîntînă. S-apropie sfîrșitul, cum scrie la Carte».

Apă la 30 de metri
Deși neconfirmat oficial, fenomenul este recunoscut de fîntînarii de profesie. Pe primul l-am întîlnit la Ograda. Are o firmă, peste drum de biserică. «De vreo trei-patru ani durează asta... Adică, atunci a început să se cunoască. Frontul ăsta de captare, de la 10 metri și pînă-n el, e sec. Cum să vă explic eu?! Apa asta e ca-ntr-un pahar, se strînge picătură cu picătură... Din ploi, din ape, din ce are pămîntul umezeală. Dar dacă n-a mai plouat cum trebuie, pămîntul a secat. Acum, cine vrea o fîntînă, sapă la 30 de metri, la al doilea front. Costă mai mult, dar ești sigur că ai» ne explică Florin Coman. Deși încă izolat, fenomenul secării fîntînilor de suprafață se extinde în tot mai multe dintre comunele județului. Iar apa devine pe zi ce trece, un lux pe care mulți și-l permit greu, din ce în ce mai geu. Florin se ocupă de 14 ani de săpat fîntîni, a ajuns să știe locurile, oamenii, puterea de cumpărare și crede că este abia începutul: «vedeți dumneavoastră, seceta asta are să-și spună cuvîntul după o perioadă mai lungă de timp. Acum abia de se vede. Problema e că oamenii n-au atîta dare de mînă să adîncească fîntîna la 30 de metri. De unde bani? Asta-i problema lor și de-asta spun că vine sfîrșitul lumii».

21 Octombrie 2009, 12:45 (6012 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


G:
(29 Octombrie 2009, 05:04)
expertii supun ca in 10 ani tot sudul Romaniei va ramane fara apa!
Geronimo:
(21 Octombrie 2009, 16:09)
Vai de viitorul mamaligii noastre. Dupa ce ca ne-am nascut in Romania , mai traim si-n Baragan. Ni se potriveste cel mai bine urmatoarea vorba: "La omu' sarac, nici boii nu trag". Si nu ca nu ar putea, dar suntem asa de puturosi ca ne e lene si sa-i strunim sa o ia inainte. Si uite cum cadem asa in meditatie contempland fantanile cum seaca intrebandu-ne daca "muieti-s posmagii"...