Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«STOP politica!»

HAI ROMÂNIA, Sorin Oprescu Președinte

«STOP politica!»

-De ce ați renunațat la Primăria Capitalei pentru președinție?
-Nu mai puteam sa stau pe margine! Nu mai suport dezastrul care se întîmplă. Politica nu mai dă nicio soluție pentru oameni. Iar românii suferă în tăcere. Oamenii își pierd slujbele. Spitalele nu mai au medicamente. Pensionarii nu mai au bani de încălzire. Iar partidele se ceartă pe funcții. Eu puteam să stau liniștit la Primărie, unde am proiecte și rezultate. Dar nu pot să asist indiferent la criza din prezent.
-Cine sînt votanții dumneavoastră?
-Românii care cred că țara merge într-o direcție greșită. Sondajele spun că e vorba de 68%. În mine au încredere peste 50% dintre români. Eu sper că vor veni la vot cît mai mulți dintre ei.
-Ce promisiuni realizabile puteți face Romaniei?
-În prima lună de mandat voi face liniște în țară. Apoi voi stabili pacea între instituțiile statului, pentru ca ele să poată lucra pentru cetățean. Pun capăt politizării! Politica nu va mai avea ce să caute în justiție, în școli și spitale. Și voi duce la Cotroceni lista de probleme ale cetățenilor obișnuiți: sistemul de sănătate, pensiile, mediul rural, șomajul, agricultura, educația. Președintele va obliga instituțiile statului să se ocupe de ceea ce-i doare pe oameni cel mai mult. Gata cu prostiile și cu referendumurile inutile.
-Cum vă veți învinge contracandidații?
-Eu spun adevărul. Și, spre deosebire de ceilalți, eu nu le vînd «gogoși». Le spun cum e cu adevărat în țară. Le arăt greșelile mari care s-au făcut. Și le arăt ce voi face pentru ca normalitatea să nu mai fie doar un vis. Șansa României e doar un independent! Un independent care să aducă la guvernare mai mulți independenți. Oameni din afara partidelor, care nu vin să fure și care vor să își facă datoria. E plină România de oameni capabili. Ei n-au loc de corupții din partide. Pe acești oameni îi voi aduce lîngă mine. Așa cum am făcut și la București, unde am stopat furtul în cîteva luni.
-Sînteți de acord cu sintagma «președinte jucător»?
-Nu. Este o poezie care a sunat bine doar în campania electorală. În timpul mandatului, ea a ascuns încercările lui Băsescu de a controla tot ce mișcă în România. Eu cred că țara are nevoie de un președinte deștept și cu grijă de oameni, capabil să mențină armonia și să pună sistemul la treabă. Iar acesta nu e nici Băsescu, nici Geoană. Acesta e Oprescu.
-Cum va fi președintele Sorin Oprescu?
-Independent de partide, grupuri de interese sau cercuri de afaceriști. Atent mereu la problemele cu care se confruntă românul obișnuit. Hotărît să lase în urmă rezultate bune. Dur cu profitorii. Și cu multă dragoste de oameni, mai ales de cei mai dezavantajați, mai sărăciți și mai uitați de guvernările de pînă acum.

23 Octombrie 2009, 20:00 (6522 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


alfred:
(25 Octombrie 2009, 07:05)
Pana la proba contrarie, orice om trebuie crezut. Nu vad dece nu am crede in Oprescu. Eu il voi vota pe Oprescu din doua motive: 1- m-am saturat sa-i vad fata lui Basescu si ceeace face in indiferent ce directie, si 2- in fruntea statului nu trebuie sa stea unul fara coloana vertebrala. Cati din noi stim, cum a devenit Oprescu, candidat independent la capitala? Ce motive a avut sa plece din PSD?. El este alternativa noastra azi, maine poate fi altul.
igrec:
(24 Octombrie 2009, 08:30)
bla bla, bla bla, bla bla....