Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Paros revine la PDL pentru că «PNL a devenit satelitul PSD»

Fiul rătăcitor se întoarce acasă

Paros revine la PDL pentru că «PNL a devenit satelitul PSD»

După ce marți, 20 octombrie, și-a dat demisia din organizația PNL Ialomița, Radu Paros se întoarce «acasă». La nici trei zile de la anunțarea retragerii din rîndurile liberalilor lui Gogu Petre, Paros a surprins pe toată lumea prin participarea la conferința județeană a PD-L de lansare în cursa electorală. Rușinat și spășit, Radu Paros a primit binecuvîntarea președintelui Cazacu Marinică pe scările Casei de Cultură a Sindicatelor din Slobozia, acolo unde a avut loc evenimentul. După cum puteți observa și în imaginile alăturate, Paros s-a integrat imediat în peisaj, foștii colegi de partid arătîndu-se dispuși să uite rătăcirea de un an a singurulul viceprimar PD-L pe care l-a avut vreodată Slobozia.
Radu Paros și-a motivat gestul său printr-o declarație în care susține că organizația PNL din care a făcut parte pînă marți este «un „satelit“ al PSD Ialomița». «Și-așa nu se mai făcea nimic acolo. Nimeni nu lua nicio decizie, nimeni nu lupta în niciun fel împotriva PSD. Nu m-au susținut nici în cazul referendumului pentru apă, nici nu se pregătesc de campanie...Este evident că nu sînt decît un „satelit“ al PSD Ialomița, iar Gheorghe Petre un președinte pe care organizația nu-l merită!» a ținut să declare Paros.
Deși nu a semnat o cerere de adeziune la PD-L, prezența lui la întîlnirea de vineri, 23 octombrie, este o dovadă clară a reorientării politice a lui Radu Paros. Deși nu a confirmat oficial, Cazacu Marinică a acceptat revenirea lui Radu Paros la PD-L înainte de campanie pentru abilitățile de agent electoral ale acestuia din urmă și notorietatea sa la nivelul orașului Slobozia. Surse din cadrul PD-L au confirmat faptul că Radu Paros ar face parte din proiectul politic al președintelui Cazacu de a-l propulsa la următoarele alegeri locale pe actualul prefect Mădălin Teculescu drept primar al municipiului Slobozia.

23 Octombrie 2009, 16:00 (4789 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


dan:
(24 Octombrie 2009, 21:31)
bai cazacule tot un nesimtit ai ramas cu ce ne mai minti acum ca ne-am cam saturat de voi
Tanase:
(23 Octombrie 2009, 20:06)
Fericit domn' Cazacu. Sa ne spuna si noua cati directori de descentralizate pusi de PSD si racolati de PDL, i-au zambit in sala casei de cultura. Iar daca politica PDL inseamna racolarea lingailor care migreaza dintr-un partid in altul, doar de dragul de a-si pastra functiile...NE E SILA... Iar daca domn' Cazacu nu intelege cuvantul SILA, il traducem noi: SCARBA, LEHAMITE, DEZGUST, REPULSIE, AVERSIUNE, etc. Si cu acest "respect" il vom trata si noi la alegerile prezidentiale.
Valere Stan:
(23 Octombrie 2009, 18:36)
Cine se aseamana, se aduna !Probabil ca in proiectul pres.Basescu d-ni din imagine ne-ar conduce destinele orasului si judetului .Ne doresc "sa traim bine".Isi sacrifica timpul ,familia ,afacerile pt noi...Mi-e SILA !
ionica:
(23 Octombrie 2009, 18:32)
Paros este membru la partidul Paros ,care precum schimbarea pantofilor ,schimba pe sezon partidul. La usa PDL s-a facut coada pt.functii la pret redus de directori de deconcentrate.Paros s-a bagat in fata.Prea multi politicieni si-au facut si... studiile politice la FARA FRECVENTA !