Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

A luat bani și de la Finanțele ialomițene!

Rambursare de TVA de peste 4 miliarde pentru Paul-Eldaga-TRB

A luat bani și de la Finanțele ialomițene!

După cum vă precizam în exclusivitate săptămîna precedentă, Paul Toma, infractorul ce, printr-un autodenunț, a reușit să surprindă un întreg județ, a solicitat o rambursare de TVA și Finanțelor ialomițene. Inițial, o altă firmă «controlată» de Paul Toma, TRB Group, a solicitat rambursarea de TVA în august 2008 în cuantum de peste 12 miliarde lei. Doar că, din întreaga sumă, a primit undeva în septembrie 2008, puțin peste 4,2 miliarde lei. Tărășenia, în cele ce urmează.
De la rambursare pe Eldaga, la rambursare pe TRB
Așa cum vă informam în urmă cu ceva timp, infractorul ce a furat 500 de miliarde, autodenunțîndu-se prin intermediul unei plîngeri recepționată de redacția noastră, Paul Toma a mai reușit o performanță uluitoare. A dat, într-un final, și o «țeapă» statului, de peste 1 milion de dolari, printr-o rambursare fictivă de TVA. Anticipam la momentul apariției articolului că, alături de cele peste 30 de dosare penale ale infractorului Paul Toma, rambursarea de TVA către Eldaga, societate «controlată» de acesta, se va constitui într-un nou dosar penal. Ceea ce s-a și petrecut, atît DNA cît și Poliția demarînd verificări în această cauză.
Zilele trecute, o nouă informație ne-a parvenit: o altă societate «controlată» de Paul Toma, TRB Group, ar fi beneficiat de o rambursare de TVA similară celei recepționate de Eldaga. Și dacă în cazul Eldaga rambursarea s-a produs cu «sprijinul» Serviciului Administrare Mari Contribuabili București, firma respectivă încadrîndu-se la categoria Mari Contribuabili, în ceea ce privește TRB Group rambursarea s-ar fi executat prin intermediul Serviciului Administrare Contribuabili Mijlocii din cadrul DGFP Ialomița. Astfel, după cum ați sesizat, am făcut referire și la această rambursare în cadrul unui scurt articol în cadrul ziarului nostru.
Rambursare de TVA de peste 4,2 miliarde pentru TRB Group
Așadar, rambursarea de TVA către TRB Group s-a confirmat, Finanțele Ialomița confirmînd operațiunea. Doar în ceea ce privește suma ne-am înșelat, informațiile noastre inițiale făcînd referire la o rambursare de peste 30 miliarde lei. Drept urmare, Direcția Generală a Finanțelor Ialomița ne-a contactat punîndu-ne la dispoziție întreaga procedură de rambursare a TVA către TRB Group, menționîndu-ne expres că, după ce socitatea în cauză ar fi cerut peste 12,5 miliarde TVA de rambursat, «i-a fost efectiv restituită suma de 427846 lei». De asemenea, ni se descrie întregul proces prin care s-a ajuns la concluzia ca suma menționată să fie rambursată, relațiile de afaceri ale TRB Group cu Eldaga, cealaltă firmă «controlată» de Paul Toma, sau PIO-SIM SRL Slobozia, fiind aduse în discuție. Mai mult, se face referire și la o sesizare penală înaintată polițiștilor, finanțiștii argumentînd că, urmare a controalelor desfășurate, se poate vorbi despre comiterea infracțiunii de evaziune fiscală în cazul TRB Group. Cu toate acestea, undeva prin luna noiembrie 2008, și TRB Group a primit în conturi TVA rambursat de stat!
Anchetă DNA-Poliție și pentru rambursarea de TVA către TRB Group
Plecînd de la plîngerea-autodenunț prezentată de ziarul nostru, prin care «autodenunțătorul» Paul Toma recunoștea că, încă de la începutul anului 2008, societățile Eldaga și TRB Group înregistrau mari probleme financiare, anchetatorii au demarat cercetări în ambele cazuri de rambursare de TVA. Cu atît mai mult cu cît, la momentul virării TVA de către stat, cel puțin una dintre firme, Eldaga, avea procedura de insolvență deschisă. Coroborînd aspectul că rambursarea de TVA solicitată de TRB Group a avut la bază facturi de marfă, produse sau servicii eliberate de Eldaga, e de înțeles interesul anchetatorilor în deslușirea acestui ultim caz de rambursare.

24 Octombrie 2009, 06:00 (7569 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Human:
(17 Noiembrie 2009, 06:33)
Totusi dupa toate articolele citite despre Paul Toma, ma gandesc ca de fapt el cand le citeste macar isi aduce aminte de oamenii pe care le-a nenorocit, pe familiile pe care le-a nenorocit, pe oamenii pe care i-a dat afara din casa pt singura vina de a avea incredere in Paul, si de dorinta de a munci pt niste bani pe care am vrut sa-i castigam cinstit? Dupa cate stiu sunt foarte multi oameni din jurul Sloboziei care au muncit in conditii foarte grele, plecati luni de zile, fara familie, fara nici un leu, si au fost si ei pagubiti. De ei de ce nu prea se vorbeste? Ca statul, bancile sunt pagubite nu orea ma intereseaza, dar oamenii care au muncit......
mircea:
(15 Noiembrie 2009, 07:58)
saracu ce rau o duce nu mai este terorizat de lume,vai ce nenorocit.Poltia ce face?Totusi Politia sa o ia la intrebari si pe sotia nenorocita a lui Paul(adriana)ca ia este creieru la tot ce face jigodia de Paul si DOMNISOARA la care lucrteaza Adriana ca ia le da informati despre firme asa se lauda Adriana prin Slobozia,nu este asa ADRIANA?spune tu cat o furi pe femeia aia si ce vorbesti despr ea,atentie ca vine timpu sa te ducu la............