Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Soluții pentru deșeurile menajere

Miercuri, 28 octombrie, la Căzănești, se va desfășura o dezbatere publică pe tema «Salubritatea în orașul Căzănești». Acțiunea are loc în cadrul unui proiect aministrativ mai larg, desfășurat sub sloganul «Participare publică-de la poveste la realitate». Orașul Căzănești este primul oraș din județ care se implică activ în domeniul gestionării deșeurilor. Evenimentul de miercuri se înscrie în seria acțiunilor de informare și consultare a cetățenilor din oraș cu privire la rezolvarea problemei deșeurilor menajere, precum și identificarea celor mai potrivite soluții legate de colectarea și depozitarea gunoiului menajer. Obiectivul principal al dezbaterii este de a definitiva obiectivul de investiție «Sistem de gestionare selectivă a deșeurilor», ce actual este în derulare în orașul Căzănești.

27 Octombrie 2009, 15:48 (8410 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Veta:
(30 Octombrie 2009, 18:40)
Nu, adica nu-i asa. Unde vezi tu moralitate sfidata, in traducere: cinism? Ia citeste cu atentie continutul articolului...Cetatenii orasului sunt consultati cu privire la modul de rezolvare a problemei deseurilor, mai exact o discutie despre un proiect aflat in FAZA FINALA. Ce concluzie logica tragi tu de aici? ...ca cetatenii sunt consultati de amorul artei, problema deseurilor fiind deja rezolvata. Intalnirea este, de fapt, una de informare cu privire la ceea ce a facut primaria pentru comunitate. Adica, CAMPANIE ELECTORALA, caci numai in campanie se pune pe tapet ceea ce s-a realizat.Nimic minunat. Nimic constructiv. Stie cineva ce presupune o astfel de groapa de gunoi? Un cavou urias de beton, in care se arunca deseurile. Acum urmeaza "minunea". Daca va dori careva sa se angajeze la primarie...sa sorteze gunoaiele, bine. Daca nu, vor fi luati cu forta beneficiarii de ajutor social in baza lu' 316, sub amenintarea suspendarii platii, pentru a presta onorabila activitate. De ce asta? Pentru ca traim in Romania, in care minunile sunt facute de romani. Iar romanii nu arunca gunoaiele diferentiat, pe categorii prestabilite, asa cum trebuie facut de fapt. Romanii arunca la un loc resturi de mancare, peturi goale, cutii de conserve, etc. Minunea de la Cazanesti nu este decat o masina de beton aruncata intr-un cofrag de lemn. Minunea de la Cazanesti este o hazna in care isi vor face de lucru niste amarati. Atat. Nimic mai mult. Si, intr-o atare situatie, ceea ce a scris Geronimo a fost o dulce ironie. Cinismul apartine celor care sustin ca rahatul asta reprezinta o realizare mareata. Auzi, "important este sa nu se opreasca"...Vrea cineva sa dea o mana de ajutor? Ma indoiesc. Sau poate ma insel...cine mai stie?
Geronimo:
(30 Octombrie 2009, 17:31)
..nu...
ominoreG:
(30 Octombrie 2009, 14:40)
Toate au un inceput, nu? Un pas facut reprezinta ceva. Important e sa nu se opreasca, si sa continue ce au inceput. Minuni nu exista in sine! Minunile le facem noi. Cinismul in general nu e constructiv, nu face minuni. Nu-i asa Geronimo?
Geronimo:
(29 Octombrie 2009, 17:43)
:)...S-au si gasit unde sa faca acesta dezbatere publica. Logic acesta ar fi trebuit sa se desfasoare sub sloganul " participare publica - de la poveste la basm" iar fiecare om trebuia sa participe activ aruncand gunoiul pe unde apuca. Pai cum toata Romania arata ca o groapa de gunoi, ce s-a intamplat in Cazanesti e ca o gluma proasta.