Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

BÎRFE

Primarele nostru e tare supărat. De cînd cu anchetele astea de la Miliţie, cînd săracu' e chinuit cu declaraţii ore în şir, şi cu presa asta ce nu-i mai dă pace, nici nu mai are timp şi de campanie electorală. Sincer, noi ne dorim să ne transformăm într-o muscă şi să-i survolăm biroul după ce pleacă nenorociţii ăştia de miliţieni cu interogatoriu'. Şi am mai vrea să fim şi pe post de fax ca să primim şi rezultatele alea de la Institutul de Sănătate Publică, ca să vedem şi noi cum e de fapt cu apa. Şi am mai vrea să lucrăm şi la secretariat la TMUCB ca să înregistrăm adresa procurorilor DNA cînd o să înceapă verificările mai profund. Şi am mai vrea noi să fim şi pe post de telefon mobil al prmarelui cînd îl sună soţia ca să cumpere apă plată. Şi lămîi.

Şi de cînd n-am mai scris noi p-aicea multe s-au mai petrecut. Chiar şi la sediul cel mare al Parchetului; unde procurorii, ăia care mai sînt, se faultează de nu mai ştiu unii de alţii. Că toţi vor să fie şefi. Pînă şi ăla micu, Cătălin, vrea. Măi băieţi, staţi cuminţi că aterizează Bebiţă şi vă arde de nu vă vedeţi!

Dacă vă imaginaţi că toate cele de prin Poliţie s-au liniştit vă cam înşelaţi. Şi vă înşelaţi într-un asemenea hal că interimarul ăsta de-i pus nou acuma se va enerva şi se va înscrie şi el la concurs. Că doar ce, el n-are voie?

Ne tot gîndim ce-o să se fi întîmplat cu bietul Paul Toma cînd a fi citit el cele declarate chiar de el. Cum s-o fi revoltat el sărmanu' că a scris de nişte personaje de care a auzit doar la televizor sau de unele chestii pe care doar le-a visat. Măi să fie! Şi, totuşi, a semnat pentru ele. Dar parcă nici semnătura nu-i seamănă. Dar dra lichidator ce-o mai făcea? O fi făcut procesele verbale de predare-primire a documentelor de la Eldaga? Sau l-o aştepta pe Paul să i le aducă o dată cu altă adresă de pierdere a documentelor? Bietu' Paul...

27 Octombrie 2009, 15:03 (7878 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


pedro slobozia:
(15 Noiembrie 2009, 06:59)
dl.primar este interesat de ajutorul social sa ajunga la putorile din bora caci doar de lau ales si lea bagat si apa tot cu tmucb.cam toate cu astia ce or avea ne intrebam ori o fi actionar cu sasu?caci pamant pe la iazu la fostu ias are de fapt toti smecherii care se afla prin posturi chee au toamna foloase la fostul ias caci de are balta peste.cine sa mai controleze si astea cand cei in masura sunt mana in mana cu ei si de fapt tot ei sunt si controlori.
Ho cu tata:
(30 Octombrie 2009, 18:00)
Cand il vad pe primarelul nostru pe plancardele alea electorale, mai ca ma umplu de sictir. Mare greseala au facut cei care au gandit campania lui Geaoana, in Ialomita. Pai cum sa puna ei un prostanac langa un alt prostanac. Ei nu au invatat de la fizica, ca doua capete care au aceleasi proprietati, se resping?...Unde mai pui ca un prostanac are veleitati de spion iar celelalt prostanac are inclinatii de criminal. Cat despre barfulita cu procurorii, ce sa mai zic. Catalin, acest copil tembel nascut sub aripa protectoare a lui Frusin, acum se scuipa in san si se leapada de proxeneti. Desi a tras pe cosor multe pipitze livrate de Frusin, proxenetul cu care ne "mandrim" toti ialomitenii acum se jura ca-i virgin. Pai sa ne spuna si noua dl. doctor Stamate de cat timp ii tot oblojeste mustiucul, de arata acesta ca iesit din vulcanizare. Iar daca dl doctor respecta juramantul lui Hipocrate si nu da nimic din casa, ii reamintim procurorului fustangiu ca Frusin are o intreaga videoteca cu filmulete sexuale. Dilema e daca se afla si el printre actori.