Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

«Iconăreasa»

De la indicatoare rutiere, la troițe pentru biserici

«Iconăreasa»

«Cînd eram mică, să fi avut vreo 4 ani, am văzut pe cer un om. Stătea acolo, deasupra, și se uita la mine. L-am arătat mamei, surorilor, dar nimeni nu-l vedea. Decît eu. Mereu m-am întrebat ce e cu omul ăla acolo... Acum știu!». Așa începe povestea unei femei care și-a descoperit, în urmă cu 10 ani, darul de a picta icoane și a reușit, săptămîna trecută, la 47 de ani, să verniseze prima sa expoziție. O reușită neverosimilă, într-o lume în care Dumnezeu a murit demult... Nu și mărturisitorii săi!

Expoziția cea mare din sala cea mică
Expoziția e discretă, ca și autoarea ei. În sala mică a Centrului Cultural «Ionel Perlea», departe de ochii oricărui ochi eventual interesat, alături de familie, cîțiva oficiali veniți din complezență și directoarea Centrului Cultural «Ionel Perlea», Doina Roșca. Lucrările, vreo 20, sînt întinse cuminți pe pereții albi ai unei săli și așa prea mari: icoane pe lemn, marmură și aramă, în majoritatea lor reproduceri. Și totuși... «Inițial n-am avut încredere în acest demers. Dar cînd am văzut lucrările, am rămas impresionată. E greu de crezut că, fără niciun fel de sprijin, un om poate picta lucrări de o atare sensibilitate. Sînt chipuri care ies pur și simplu din tablouri. Iar altele, par a fi lucrări impresioniste, atît de curată și de precisă este tehnica folosită» ne explică directorul Centrului Cultural resorturile care au făcut posibil acest vernisaj inedit. Icoanele sînt pictate în stil bizantin și neobizantin, cu rigorile specifice. Predomină ocrul, aurul și negrul, imaginile sînt austere, acuratețea desenului este aproape absolută... Scene în registrele clasice, printre care Maica Domnului cu Mîntuitorul, Sfînta Ana cu Maica Domnului, Tăierea Capului Sfîntului Ioan, Ioan Botezătorul, Sfinții Doctori fără de arginți Damian, Cozma, Chir și Ioan, Sfîntul Ierarh Nicolae. Nu sînt opere de artă, nu sînt tablouri, sînt mărturisiri ale Adevărului. Iar într-un colț, nevăzută, Afrodica.

Afrodica, vopsitoarea de indicatoare rutiere
«Eu am primit acest talant și a trebuit să-l înmulțesc. Pentru liniștea mea și din dragoste pentru icoane». Așa își începe Afrodica Bobîrniche, angajată a SC Drumuri și Poduri SA ca vopsitor pentru indicatoare rutiere, povestea celei mai incredibile expoziții realizată vreodată la Centrul Cultural din Slobozia. Are mîinile arse de muncă și buricele degetelor împietrite de lucrul cu vopseaua. Nu ridică ochii din pămînt și povestește încet, ca la spovedanie, despre cum a ajuns să mărturisească, prin culoare: «întîi am făcut icoana din casă, într-o vreme cînd viața mea era îngreunată. Apoi, dacă am văzut că pot, am încercat mai mult... Am pictat pe marmură, pe aramă, pe lemn. Singură fac ramele, singură caut marmura... o șlefuiesc... arama nu pot singură, o duc la bătut. Iar apoi lucrez. Pentru că sînt culori de ulei, se usucă greu. Trebuie să ai răbdare, altfel se amestecă. Pictez și apoi aștept. Cînd se usucă, aplic următoarea culoare. Deci nu e greu, trebuie să ai răbdare... Dar mie Dumnezeu mi-a dat răbdare. Iar icoanele sînt ca și copiii mei. Nu pot descrie neapărat în cuvinte. E talentul meu, trebuie să-l dau mai departe. Am simțit dorul acesta de liniște și cer, și de-asta lucrez icoane». Copiii stau cuminți, înșirați pe ațele expoziției. În colț, din preaplinul inimii, o creație proprie, fără nume. «N-am știut ce nume să-i dau, am făcut-o pentru mine... ca și troița» spune Afrodica.

Acasă, lîngă troiță
Troița e acasă. Afrodica trăiește la țară, la Cosîmbești. Nu are un atelier, doar o cămăruță, în casa părinților ei. Acolo pictează, singură, cînd treburile o lasă. Pentru că pictura bizantină are canoanele ei, Afrodica citește. Citește tot ce-i pică sub ochi, cum se pricepe mai bine Rugăciunea iconarului, Filocaliile, cărți despre pictura bizantină, cărți duhovnicești. «Seara, cînd noi mergem la odihnă, ea stă aici și se chinuie. Citește, pictează, se chinuie acolo cum numai ea știe... Așa o lăsăm, așa o găsim» ne explică tatăl, trecut de 80 de ani. «Aș lăsa-o, dar e mult de muncă. Pămînt, animale, casă... toate sînt de făcut!» spune bătrînul. Cămăruța, camera de bune din fiecare casă de țară, e plină și ea de icoane. Un dovleac uscat a devenit și el un sfînt. Geamurile mici ale ușii, vitralii de biserică. Steaua de colindat, în ziua de Crăciun, un prilej de a mai îndoi o dată talantul ce i-a fost dat. Iar în mijlocul camerei, rezemată de un șifonier de pe vremea bunicilor, Troița. Domnul Isus, Maica Domnului și Maria Magdalena. Afrodica o mîngîie, ne explică cum a făcut-o, se plînge de imperfecțiunile ei. «A cerut-o preotul, pentru biserică. Dar nu pot s-o dau așa, nu e gata. Uite, aici n-am reușit să zugrăvesc bine chipul... Poate de la lemn? Sau n-am fost eu atentă. Dar după ce o termin, o dăm la biserică, să fie frumos acolo pentru cine o avea drag să se uite» spune femeia. O lăsăm în poartă, cu gîndul la icoanele ei, de la oraș, cu ochii arși de frumusețea lor nevăzută. Iară din urmă, ca un suflu abia simțit, ne ajunge din urmă cuvîntul de rămas bun: «Doamne ajută!».

30 Octombrie 2009, 11:34 (4190 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


poisson d'avril:
(31 Octombrie 2009, 11:02)
Un om bun pentru campania :Jos palaria, dar nu cea de la Pro tv, ca e cu conotatii, cea din inima noastra si din respectul pe care ar trebui sa-l avem. Un jos palaria ptr modestie,ptr naturalete, ptr munca, ptr straduinta si ptr pastrarea prin mijloace atat de putine si rudimentare a unei traditii, a unei culturi si a bunului gust ptr frumos. Nu intru in latura religioasa caci nu ma caracterizeaza, insa respect credintele fiecaruia.Un gand bun ptr dumneaei asa cum si ea are ptr dumneavoastra.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Vineri 06 Dec 2019
190 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Traian: Polițiștii ialomițeni, în rolul lui Moș Nicolae

Moș Nicolae a venit cu autospeciala de poliție la un copil de numai 10 luni, din localitatea Traian, abandonat de mamă la naștere. Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost joi, 5 decembrie ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2019, 13:40
(20 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Din inimă pentru inimă-daruri de Moș Nicolae»

Protopopiatul Slobozia: «Din inimă pentru inimă-daruri de Moș Nicolae»

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot» din Slobozia, a desfășurat joi, 5 decembrie 2019, activitatea «Din inimă pentru inimă-daruri de Moș Nicolae». Micii creștini ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 13:20
(96 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Pește confiscat

Movilița: Pește confiscat

65 de kilograme de pește din specia fitofag au fost confiscate de polițiștii ialomițeni după ce au depistat în trafic un bărbat, de 41 de ani, care transporta pe raza comunei Movilița pește fără documente ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 09:50
(119 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni au donat sânge

Polițiștii ialomițeni au donat sânge

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a inițiat o campanie internă de donare voluntară de sânge, ca un demers de salvare de vieți omenești, prin sprijinirea eforturilor de refacere a rezervei de ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 09:35
(111 vizualizări - 0 comentarii)


4

DSVSA Ialomița atenționează: Sunt active 17 focare de pestă porcină africană!

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, în scopul prevenirii unor episoade de îmbolnăvire a populației cu Trichinella spiralis (Trichineloză), aduce la cunoștința consumatorilor ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 09:10
(133 vizualizări - 1 comentariu)


Accident la Gârbovi

Un accident rutier s-a produs în localitatea Gârbovi, pe DJ 203B. Evenimentul a fost înregistrat marți, 3  decembrie a.c., în jurul orelor 19,20, un autoturism părăsind partea carosabilă și acroșând ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 08:35
(77 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi accident


Fetești: Bărbat găsit mort în propriul apartament

Sprijinul pompierilor a fost solicitat în cursul zilei de marți, 3 decembrie 2019, în jurul orelor 15,10, pentru asigurarea accesului în apartamentul unui bărbat, de 48 de ani. Pompierii de la Stația de ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 08:15
(109 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Avarie la conducta principală de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta principală de alimentare cu apă de pe strada Veșniciei, din orașul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile, miercuri, 4 decembrie ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 08:05
(89 vizualizări - 0 comentarii)


8

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

3 Decembrie 2019, 17:55


9

Slobozia: Liceul Tehnologic Special «Ion Teodorescu» a serbat Ziua Internațională a persoanelor cu dizabilități

Marți, 3 decembrie 2019, cei 140 de elevi ai Liceului Tehnologic Special «Ion Teodorescu» din Slobozia au marcat printr-o serbare Ziua Internațională a Persoanelor cu Dizabilități. În cadrul ceremoniei ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2019, 16:25
(184 vizualizări - 0 comentarii)


10

Bordușani: Copil posibil înecat în Borcea

Încă de duminică, 1 decembrie 2019, salvatorii de la Stația de pompieri Fetești, la solicitarea forțelor de Poliție, au intervenit pentru căutarea unui minor dispărut în zona pontonului din comuna Bordușani ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2019, 08:20
(155 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

29 Noiembrie 2019, 18:05


12
Bordușani: Minor dispărut fără urmă

Bordușani: Minor dispărut fără urmă

Polițiștii ialomițeni desfășoară activități de căutare a unui minor de 13 ani, Costel Cătălin Ioniță. Joi, 28 noiembrie 2019, băiatul a plecat de la domiciliul unchiului său din comuna ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 17:45
(348 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Manifestări dedicate «Zilei Naționale a României»

Spectacole de muzică folclorică și tradiționala paradă militară sunt principalele evenimente care se vor desfășura la Slobozia cu ocazia «Zilei Naționale a României». Manifestările debutează la ora 11, ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 17:40
(353 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Urziceni, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Un bărbat de 59 de ani, din Urziceni, care se sustrăgea executării unei pedepse de 7 luni închisoare a fost indentificat de polițiști și încarcerat. Acesta a fost condamnat definitiv, printr-o sentință ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 17:35
(244 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni arestare


Ialomița: Campanie de donare susținută de preoți

Preoții din 4 localități ialomițene, respectiv Iazu, Valea Ciorii, Scânteia și Murgeanca, au participat marți, 26 noiembrie 2019, la o campanie de donare de sânge, organizată de Centrul Județean de Transfuzie ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 17:30
(239 vizualizări - 1 comentariu)


Jandarmii și polițiștii ialomițeni, la datorie de «Ziua Națională a României»

Manifestările organizate în județul Ialomița cu ocazia Zilei Naționale a României vor fi supravegheate de jandarmi. Astfel, efectivele de intervenție ale Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 17:25
(183 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 61 mii de lei aplicate de polițiști

În urma unei acțiuni a polițiștilor ialomițeni privind abaterile de la regimul rutier, oamenii legii au aplicat sancțiuni contravenționale de 61 mii de lei. De asemenea, au fost reținute 10 permise de conducere ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 17:20
(240 vizualizări - 0 comentarii)


O bătrână de 73 de ani din Jilavele a dispărut de la domiciliu

Polițiștii ialomițeni caută o bătrână de 73 de ani care a dispărut de la domiciliul din localitatea Jilavele. Rudele femeii spun că în data de 26 noiembrie 2019 aceasta a plecat de acasă și nu a mai revenit ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 17:15
(193 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive desfășurate de polițiștii ialomițeni

Acțiunile preventive în școli desfășurate de polițiștii ialomițeni au continuat și în această săptămână. Miercuri, 27 noiembrie 2019, oamenii legii au mers la Fetești, acolo unde au discutat cu elevii din ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 17:10
(185 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA în perioada Sărbătorilor de Sfântul Andrei și Ziua Națională a României

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada Sărbătorilor de Sfântul Andrei și Ziua Națională a României, dispece­ratul, echipele de intervenție, dar și reprezentanții societății ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 08:25
(177 vizualizări - 0 comentarii)


CJAS Ialomița: Înregistrarea în sistemul informatic a bolnavilor cronici

Înregistrarea în Platforma Informatică a Asigurărilor de Sănătate a bolnavilor cu afecțiuni incluse în Programele Naționale de Sănătate stabilite de Ministerul Sănătății se va face numai pe baza adeverinței ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 08:10
(253 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Copil de 4 ani, mort după ce a fost intoxicat cu fum

Marți, 26 noiembrie a.c., în jurul orei 9,20, dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din localitatea Săveni-sat Frățilești. La fața ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 15:25
(413 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: A intrat cu camionul în lac

Un accident rutier s-a produs luni, 25 noiembrie a.c., în jurul orei 6,15, în localitatea Movilița, când un autotren a derapat de pe partea carosabilă și a intrat în Balta Movilița. Pentru salvarea victimei ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 15:20
(330 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Cinci persoane intoxicate cu fum de la o sobă

Cinci persoane au fost intoxicate cu fum în comuna Ciochina luni, 25 noiembrie a.c., în jurul orelor 07,30. Pentru salvarea victimelor, intoxicate cu fum produs de o sobă cu lemne folosită la încălzirea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 15:15
(275 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: S-au răsturnat cu mașina

Accident rutier cu trei victime în localitatea Coșereni, pe DN2. Evenimentul s-a produs luni, 25 noiembrie a.c., în jurul orelor 12,55, la intersecția cu localitatea Borănești, când o autoutilitară a părăsit ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 15:10
(295 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Informare cu privire la prevenirea apariției unor noi focare de pestă porcină africană

Având în vedere dinamica evoluției pestei porcine africane și în contextul debutului sezonului rece, în care sacrificarea tradițională a suinelor din gospodării cunoaște o creștere semnificativă, DSVSA Ialomița informează toți crescătorii de porcine, din exploatațiile nonprofesionale, cu privire la necesitatea respectării următoarelor măsuri: ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 08:30
(311 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Română: Campanie internațională de prevenire a violenței domestice

Poliția Română: Campanie internațională de prevenire a violenței domestice

Poliția Română, alături de organizații din țara noastră și agenții de aplicare a legii din Bulgaria și Ungaria, este parte a campaniei regionale a OSCE de sensibilizare împotriva violenței bazate pe gen ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 08:25
(273 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Duminică, 24 noiembrie a.c., polițiștii slobozeni au depistat un bărbat, de 68 de ani, din Slobozia, care conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, aflându-se sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 08:20
(218 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Grivița, reținut de polițiști după o urmărire ca în filme

Un bărbat de 32 de ani, din Grivița, a fost reținut de polițiștii ialomițeni pentru «ultraj» și cumul de infracțiuni la regimul circulației rutiere. Va fi prezentat în fața magistraților, pentru dispunerea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 08:15