Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Bătălia pentru controlul instituțiilor statului continuă

Poveste fără sfîrșit pentru fotoliile descentralizatelor

Bătălia pentru controlul instituțiilor statului continuă

La mai bine de o lună de la semnalul politic lansat public de fostul și actual interimar prim-ministru Emil Boc, lupta pentru controlul instituțiilor descentralizate ale statului continuă. Și, cu numai o lună înainte de alegerile prezidențiale, PD-L se încăpățînează să înlocuiască cu orice preț directorii din Ialomița. În cele mai multe dintre cazuri, prețul îl reprezintă oprobiul public și cocoțarea pe post a unor persoane lipsite de orice greutate morală. În alte cazuri însă, riscurile depășesc cu mult valoarea mizei și confirmă, încă o dată, că România este o țară a tuturor posiblităților.

Știucă, din nou la o slujbă de stat
Cel mai celebru caz din istoria decapitărilor operate la nivelul județului Ialomița rămîne ex-prefectul Alecsandru Știucă. După ce a fost parașutat din funcție în mai puțin de 24 de ore, fostul prefect Alecsandu Știucă a avut nevoie, în ciuda moralului său de fier, de o lungă perioadă de timp pentru a se acomoda cu haina strîmtă, de șef serviciu, pe care o primise înainte de ultima reinvestire de la Consiliul Județean Ialomița (vă reamintim că, pentru a deveni prefect, Alecsandru Știucă a fost obligat să facă un stagiu de o saptămînă, ca funcționar public în cadru Consiliului Județean). Ei bine, începînd de luni, dar după o lună de pauză în care a fost pontat, Alecsandru Știucă s-a întors la slujbă. Și, atunci cînd nu predă la liceu, îl puteți descoperi cu uimire făcînd anticameră pe la ușile foștilor «parteneri de dialog» din cadrul instituției.
Cu aceeași uimire, dacă aveți curiozitatea, îl puteți descoperi și pe Gigi Manea, fost consilier local, fost om de fotbal, fost om bun la toate la PD-L, cocoțat în funcția de adjunct al ITM. El a ajuns acolo după fuga rușinoasă, dar sănătoasă, a staff-ului instituției (Petcu Olga la pensie, iar Adrian Ionescu înapoi la CJI) și, probabil, se miră și acum de norocul care a dat peste el. Nu și noi, căci pasiunea pentru scaune a lui Gigi Manea datează de pe vremea pionieratului său, cînd umplea catalogul școlii cu scăunele mici, la toate materiile.
Ar mai fi Petre Țenea, șeful Gărzii Financiare, care, de dragul slujbei, s-a făcut frate cu PD-L după ce fusese văr cu PSD, Margareta de la Finanțe despre care v-am vorbit încă de-acum o lună de zile și exemplele pot continua la nesfîrșit.

Pacală, o piatră de moară de gîtul Prefecturii
O atenție specială merită însă cazul Pacală, directoarea Direcției pentru Culte și Patrimoniu Ialomița. Demarată în 2008, procedura de destituire a Elenei Pacală s-a izbit de refuzul acesteia de a părăsi postul. Și, ca să fim cinstiți pînă la capăt, de o decizie definitivă și executorie a Înaltei Curți de Casație și Justiție de repunere în funcție a acesteia. Cum însă aplicarea legii devine opțională în astfel de cazuri, timp de o lună și mai bine, Elena Pacală a împărțit fotoliul de director cu un oarecare Neagu Vasile, care nu a rezistat presiunii și și-a luat lumea-n cap. Și lucrurile au rămas ca-n tren pînă pe 22 octombrie 2009, dată la care Prefectura Ialomița notifică printr-o adresă scrisă Ministerul Cultelor cerînd lămuriri cu privire la statutul directorului Elena Pacală. Concret, Prefectura face o observație administrativă de bun simț explicînd ministerului că actele semnate de directorul executiv Elena Pacală sînt «lovite de nulitate absolută» atîta vreme cît nu sînt semnate de directorul coordonator Elena Pacală. Chichița legislativă, strecurată în OUG 105 din 2009, anulează OUG 27 din același an de grație și permite PD-L să-și revendice din nou dreptul la această funcție. Evident, această nouă asediere a instituției mai sus menționate n-o impresionează pe Elena Pacală. Ba mai mult, de la înălțimea deciziei Instanței despre care am pomenit mai devreme, ea susține că este director de drept și că a venit timpul ca legea să se aplice și în România. «Nu comentez nimic. Eu am o decizie a Instanței și sînt dispusă să merg pînă la CEDO pentru a mi se recunoaște dreptul pe care l-am cîștigat» a menționat, în treacăt, Elena Pacală.

4 Noiembrie 2009, 07:36 (6119 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


dida:
(5 Martie 2011, 17:06)
Aceasta zdreanta nu mai are ce cauta la cultura.asa acritura tr. sa dispara. sa vedem unde mai ajunge.
AM:
(5 Noiembrie 2009, 05:38)
OUG 105/2009 abroga OUG 37/2009 nu OUG 27, cum ati scis voi....."juristilor"!
Rudotel:
(4 Noiembrie 2009, 18:48)
Mai, n-or fi ei social-democrati...dar migratori sunt frate. Nimeni nu le poate contesta competenta abilitate.
mike:
(4 Noiembrie 2009, 15:07)
Pot crede orice, numai ca psd-istii ar fi competenti, nu! Sunt si exceptii, <<rara avis>>, insa majoritatea psd-istilor sunt social-democrati doar pentru ei si familiile lor!