Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Stimulente de 1,5 milioane euro doar la Finanțe Ialomița

Veniturile NESIMȚITE ale finanțiștilor irită FMI

Stimulente de 1,5 milioane euro doar la Finanțe Ialomița

Așadar, iată-ne din nou umplîndu-ne timpul scriind de stimulentele finanțiștilor. Asta ca să-i facem în ciudă dlui Nicu Stan (vedeți, domnu' Președinte, ce politicoși sîntem?). Căci, din cîte am înțeles noi, în sediul acela mare al Finanțelor avem cel puțin un cititor fidel. Acela este, după cum ați ghicit, Nicu Stan, Președinte (cu P mare, da?) al Sindicatului Finanțe Ialomița. Președinte care, după cum o să remarcați la finalul articolului de față, s-a simțit lezat și, implicit, a zămislit un drept la replică remis redacției noastre într-una dintre zilele lunii precedente. Cum noi n-am prea avut timpul necesar să-i transcriem silabele în cadrul ziarului, ne-am decis, într-un final, să-i acordăm șansa de a-și testa talentul în ale scrisului. Adică, îi vom publica dreptul la replică invocat deontologic. Cu mici-mari comentarii. Pînă una-alta, să revenim.

Peste 1,5 milioane de euro stimulente într-un an!
Unul dintre articolele ce a pus capac iritării domnului Stan a apărut undeva pe la începutul lunii septembrie 2009 și făcea referire la cuantumul stimulentelor acordate pentru luna iulie. Potrivit informațiilor noastre, stimulentele acordate finanțiștilor ialomițeni s-ar fi ridicat undeva la 300000 de euro. Doar într-o lună! Firesc, dl Stan s-a enervat. Cu atît mai mult cu cît la data apariției articolului nostru nu-i «intraseră» propriu-zis banii din stimulente pe cardurile familiei. Atunci, dl Stan s-a hotărît să ne scrie, nervos fiind. La rîndu-ne, supărați că una dintre solicitările noastre adresate Ministerului Finanțelor Publice, cea prin care doream ceva lămuriri cu privire la cuantumul stimulentelor acordate salariaților DGFP Ialomița pe primele nouă luni ale anului, se lăsa îndelung așteptată am lăsat timpul să ne răspundă. Într-un final, ne-a sosit și răspunsul cu lămuriri. Fără a vă forța neuronii, vă rezumăm doar că, OFICIAL dle Stan!, cei 457 de salariați declarați ai DGFP Ialomița au încasat, pe primele nouă luni ale anului 2009, fix 5297298 lei. Adică, vreo 6 miliarde lei vechi lunar! Într-un an, dle Stan, aproximativ 72 de miliarde. Tot vechi. Să tot fie peste 1,5 milioane de euro, domnule Stan. Într-adevăr, într-un an; dar, domnu' Stan, ați sesizat că n-am pus la socoteală salariile propriu-zise ale celor 457 de angajați sau retribuția dumneavoastră specială de Președinte (cu P mare, să fie clar!) de Sindicat.

FMI s-a iritat mai tare ca Nicu Stan
Fondul Monetar Internațional și al său Jeffrey Franks s-au iritat mai tare ca dvs, dle Stan, cînd n-au avut ce face și și-au băgat nasul prin declarațiile de avere ale unora ca dumneavoastră sau ale familiilor de finanțiști. Și vă avertizam încă din august 2009 că e de rău cînd experții FMI vor vedea că mulți dintre finanțiștii noștri de soi îi depășesc ca venituri. Mai ales pe timp de criză. Ăsta a fost și motivul, dle Stan, pentru care aceeași experți FMI au solicitat inițial reducerea numărului de bugetari din sistem. Asta a fost inițial. Ulterior, au priceput că nu se poate face o reducere de personal în sistem întrucît, spre exemplu, dl Stan nu știe pe cine să concedieze:pe soție, pe cuscră, pe fiu sau pe noră? Și, asemenea dlui Stan, mai sînt nenumărate cazuri cel puțin la nivelul Finanțelor Ialomița. Deci, ulterior, FMI, prin vocea lui Jeffrey Franks, a cerut tăierea stimulentelor din sistemul bugetar. Mai mult, dle Stan, nu mai departe de acum cîteva zile FMI chiar a condiționat eliberarea următoarei tranșe acordate României, în valoare de 12,95 miliarde de dolari, de tăierea acestor stimulente. Căci, dle Stan, un calcul simplu le-a relevat experților FMI că stimulentele acordate unora ca dvs nenorocesc bugetul țărișoarei noastre pătrunse de criză cu peste 250 milioane de euro doar la nivelul anului 2009. Sau l-au nenorocit deja, cum doriți.

Un drept la replică
În sediul Finanțelor, habitează mulți finanțiști care freacă menta și se gîndesc la propria imagine de finanțiști cu stimulente. Dintre toți aceștia, unul se distinge mai abitir prin patos: ați ghicit!, este Nicu Stan, Președinte (cu P mare!) al Sindicatului Finanțe Ialomița. Domnia sa nu ne-a scris după prima serie articole, cele în care detaliam, printre altele, și familia Stan din Finanțe, cea care este reprezentată, ca angajați, de soție, cuscră, fiu și noră. Ne-a scris după apariția articolului referitor la stimulente, cel care a lezat într-atît de mult orgoliul de Președinte (cu același P mare, da?) de Sindicat încît Nicu Stan s-a trezit scriind (cu doi i!) drepturi la replică. Și încă ceva dle Stan: cînd vă mai adresați unora și altora încercați, totuși, «o persoană a II-a la plural» în exprimare; denotă că ați avea un picuț mai multă școală și vă conferă prestanța de care suferiți. (V.E. POPA)

IN-DE-PEN-DENT
MIN-CI-NOS
IN-SIS-TENT

-este vorba de articolul NE-SIM-TI-RE-02.09.2009 orice altă interpretare este speculativă.
Dar să mă explic:
Folosești 3 subtitluri, care datorită necomunicării cu cei “incriminați“ de tine-dai informații de la singura ta sursă care ori te-a păcălit ori atît a putut afla, pentru că realitatea este cu totul alta.
De exemplu:
Pentru luna iulie întreaga conducere a Direcției Generale NU A BENEFICIAT încă de aceste stimulente (sumele sînt aprobate individual de conducere ANAF pe baza unor indicatori de performanță). Mai mult-nici pe luna iunie 2009 o parte din conducere (inclusiv Directorul Coordonator) nu a primit aprobarea. Deci, de unde, că a luat pe luna iulie și chiar spui și cît?
Fă o paranteză-2000 euro poate de la începutul anului pînă la ultima aprobare. Stai prost cu aritmetica-spui că în medie s-a acordat în jur de “2500 lei pe cap de biet bugetar finanțist“, iar “șefii de birou au ridicat cam pe la 400-500 euro“-vai tu biet ziarist de investigații, deci, șeful mai puțin ca executantul! Parcă în alt articol recomandai să fii șef la finanțe?!
Și ca să nu te mai enervezi-cu alte ocazii află că aceste stimulente sînt constituite din sumele aduse suplimentar la bugetul statului, sînt analizate și aprobate de conducerea Ministerului pe baza unor indicatori de performanță.
Pot să te informez ca DGFP Ialomița a beneficiat de aceste stimulente în suma corespunzătoare cu realitatea programului de încasări (în ultimele luni DGFP Ialomița a fost constant în primele 5 județe privind realizarea acestor indicatori).
Pentru tine și pentru sursa informativă:
-din stimulente constituite de aparatul Direcției Generale, nu toată suma se repartizează angajaților direcților, sînt sume ce se transmit Ministerului Muncii și Casei Naționale de Sănătate, iar altele Ministerului Finanțelor Publice.
Deci să revin în ați explica de ce acest titlu:
-“independent“-refuzi pur și simplu colaborarea și informarea direct de la sursă-eu te aștept
-“mincinos“-totul este neadevărat-de unde iulie, de unde 2000 euro, de unde 2500 lei/cap, de unde 400-500 euro, de unde 600-700 euro, de unde 300000 euro!-Nu crezi că trebuie ori să te oprești ori să faci treaba aceasta mai corect, mai real.
-“insistent“-o tot duci cu tot felul de aberații, cînd ți-ar fi fost destul de simplu să soliciți informațiile care te interesează direct de la sursă. Probabil interesul este altul, nu informarea cititorilor; Apropo-la un telefon cineva se întreba-mai cu ani în urmă ai fost în Italia ca turist, afaceri ori ceva personal și special? Nu de alta dar ai așa o încîncenare privind cheltuiala banilor publici, că spunea la telefon, la acest drum în peninsulă a fost ceva pe cheltuiala din bugetul de stat-bani publici bineînțeles-(ai fost asistat de ceva autorități). Dar nu prezintă interes-a trecut și încă ceva: de ce pe 26.08.2009 ai luat pauză, ați aniversat ceva voi redacția sau sursa?
Poate continui cum ai promis și ne dezvălui și cum este cu un siloz sau primul siloz-nu prea este clar-dar poate o faci în viitor, ar fi interesantă legătura, cu finanțele, cu piața, cu orice.
Vreau să cred că aceste rînduri le consideri drept la replică și le vei publica în condițiile știute de tine (de altfel conform Codului deontologic al jurnalistului) pentru că altfel imaginea funcționarului public din finanțe are de suferit și eu ca Președinte al Sindicatului Finanțe Ialomița nu pot accepta acest demers jurnalistic IN-DE-PEN-DENT, MIN-CI-NOS, IN-SIS-TENT, știind că și tu chiar-autorul articolelor-ai printre altele și O GENĂ de finanțist și ți-ar fi mai la îndemînă să cunoști realitatea acestei categorii socio-profesionale, dacă nu cumva alte motive te fac să scri aberații.

Președinte Sindicat
Finanțe Ialomița
Nicu Stan

5 Noiembrie 2009, 17:58 (15410 vizualizări - 21 comentarii)

Comentariile cititorilor:


e bine de stiut:
(30 Mai 2010, 06:25)
stimulentele sunt acordate dupa culoarea politica , dupa cum ii bagi limba in ureche sefului , dupa cum cotizezi la sef , apropo sa il perii bine pe sef ca iei stimulente mari......sa vedeti stimulente grase la sefii si sefutii , nu salariatii primesc sume marii pentru ca ei nu muncesc(........) , ei sefutii muncesc cel mai mult le dau c... in greu
Romeo:
(11 Noiembrie 2009, 17:55)
Iată o problemă interesantă: este corect sau nu să primească aceste "distinse" persoane stimulente? Cred că răspunsul ne interesează mai puțin. După părerea mea umilă, altceva ar fi interesant: fac acești oameni ceva pentru acei bani? Eu cred că nu. De ce? Pentru că nu se vede o îmbunătățire a situației naționale. Sunt amendați numai "micii", niciodată "marii". De cele mai multe ori controalele sunt anunțate dinainte, așa, ca din întâmplare. Mai o șpagă, mai fugim de la magazin etc. Concluzie: niște oameni care se plictisesc la serviciu nu prea merită a fi stimulați. Punct.
un functionar public:
(11 Noiembrie 2009, 10:38)
In primul rand, eu va sugerez cum puteti eradica aceste stimulente. Daca toti agentii econimici si-ar indeplini obligatiile legale (nu ar angaja personal la negru, nu ar face evazine fiscala, si-ar achita datoriile la termen s.a.m.d.) ar disparea sursa acestor stimuletne. Pentru ca, asa cum bine ati spus toti, aceste sume se constituie din venituri suplimentare (amenzi, confiscari etc) sau din sume incasate ca urmare a executarii silite (cand cei din sistemul privat nu isi platesc datoriile la timp). Daca apreciati ca se fac abuzuri in aplicarea amenzilor (asa cum sugerati, ca amenzile sunt date de dragul constituirii unor astfel de fonduri) aveti nenumarate cai de actiune, cea mai simpla fiind cea in fata instantei - daca dovediti ca agentul constatator a gresit instanta va anula pv de amenda. Deci, "privatilor" dvs. sunteti cei care creati aceste fonduri prin comportamentul dvs. neconform cu legea. In al doilea rand, daca in opinia dvs. un salariu de 600-1200 lei net vi se pare ca te ajta macar sa supravietuesti...inseamna ca altcineva va plateste datoriile. Va rog, nu mai dati exemple din occident unde un functionar public debutant are un salariu de 3000 de euro si i-a scazut cu 500. Prin urmare, pt toti cei indignati de aceste stimuente, solutia este la dvs. : respectati legea, nu mai faceti evaziune fiscala, nu mai angajati la negru, respectati normele de mediu si termenele de plata. Si va asigur ca stimulentele vor disparea, in totalitate. Totul depinde de dvs. Poate asa veti face si un bine functionarilor publici - pt ca majoritatea am dori un salariu decent in locul acestor sume cu caracter efemer si nesigur.
victor popa:
(9 Noiembrie 2009, 19:10)
daca lucrati in sistem, va inteleg; caci, ce-i drept, stimulente nu se dau pentru limba romana. e-atit de greu la stat!
pogea:
(9 Noiembrie 2009, 19:03)
Domnule Victor Popa, se vinde bine ziarul de cand cu MAREA descoperire a dvs. in legatura cu stimulentele celor de la finante Stimulente se dau in toata tara si noi suntem printre judetele cu cele mai mici stimulente,da ce ati vrea ca angajatii D.G.F.P. Ialomita, sa traiasca din salariile de la 600 lei cel mai mic si pana la 1.400 lei cel mai mare( adica dupa 15 ani de munca in finante, poate si mai mult) Pana si vanzatoarele si paznicii au mai mult. Exagerati rau rau rau de tot, ati gasit un subiect, vai incendiar rau, domnule DAN DIACONESU. Cautati subiecte ca lumea si descoperiti ceva care sa intereseze lumea din Slobozia, nu gainarii de care sa legati, va e frica ca castiga cineva mai bine ca dvs.,lasati ziarul si angajativa la finante sa luati stimulente de zeci de mii de euro.
Spook:
(7 Noiembrie 2009, 12:48)
Prietene mircea, un angajat la privat primeste salariul minim pe economie+comision din vanzari, sau salariul minim pe economie+prima pentru viteza de executie si calitate. Pentru angajatii din sistemul public, comisionul din vanzari echivaleaza cu stimulentul, care reprezinta un procent din sumele atrase suplimentar. Crezi ca ai inteles mecanismul? Daca un agent de vanzari munceste stimulat, ce te face sa crezi ca regula nu se aplica si functionarului public? In ceea ce priveste campionatul de bilute, cu regret te informez...ca a luat sfarsit. Statul roman a tras concluzia ca nu face bine ochilor si, dupa modelul japonez, recomanda masajul. Cica ar fi eficient. Ce zici, te bagi?
mircea:
(7 Noiembrie 2009, 08:03)
sunt curios...pentru ce trebuiesc stimulati?adica astia muncesc numai stimulati?stimulati sa dea amenzi chioscarilor?dom'le presedinte (cu "p" mic)nicu stan,sunt de parere ca ar fi un gest de onoare (greu de crezut sa aveti asa ceva),sa returnati stimularile,avand in vedere ca un hot ordinar ,ma refer la cazul "eldaga",a putut trage asemenea tepe...apropo...in institutia superstimulata pe care cu "onor"o conduceti stiti ca este un campionat de bilute?e?...
Frusin:
(7 Noiembrie 2009, 07:44)
Ceea ce ia un functionar public in America, se numeste venit...ceea ce va lua un functionar public in Romania, se numeste ...ue. Daca cineva va crede ca vom intra in UE cu salarii de 200 euro, il rugam sa doarma in continuare. Nu poti sa ai pretentii ca esti un european dar sa fii platit ca un ugandez. Ori se va creea o echitate salariala, in sensul ca vor dispare stimulentele dar salariile vr fi unele decente fara a se mai creea dscrepante intre anumite categorii de functionari, ori nu vom mai intra in veci in U.E., pentru ca pe ei ii intereseaza marea masa de consumatori romani si nu altceva. Dar as vrea sa intreb si eu ceva. Toti tipati de vama, finante, ITM, etc. Dar nu am auzit nimic de pensiile alea mari din politie, luate inca de la varsta pubertatii...sau de pensiile alea extraterestre luate de magistrati.
victor popa:
(6 Noiembrie 2009, 20:39)
pentru "un cetatean corect": pentru inceput, as dori sa va transmit, stimate membru al unei mari familii de finantisti, ca nu vi s-a aprobat comentariul dintr-un motiv foarte simplu. Ca tot vorbiti in parabole, "ce-are a face una cu alta?". Mai pe intelesul domniei voastre, nu cred ca interesa pe cineva de pe-aici despre locurile de munca ale familiei mele. Cel putin, in ceea ce o priveste pe persoana la care ati facut referire, si-a cistigat postul prin munca si forte proprii.
La FIXC...3:
(6 Noiembrie 2009, 19:14)
Si totusi in alte parti se poate: De ce nu privim sa vedem cum procedeaza unele tari din Uniunea Europeana, multe dintre acestea au inghetat salariile pentru anul 2009, altele cum este cazul Ungariei au mers si mai departe scazand numarul si salariile bugetarilor si chiar mult mai grav au scazut valoarea punctului de pensie. Dincolo de ocean in democratia cea mai avansata, in SUA, de exemplu, bonusurile pentru functionarii publici au fost eliminate printr-o decizie a CURTII SUPREME, considerandu-se ca misiunea functionarilor este sa incaseze veniturile statului si pentru asta isi primesc salariile, deci nu este cazul sa fie rasplatiti in plus in functie de incasari. Se pare ca ultimii trei postatori (beneficiari...???) nu au inteles pe deplin mesajele. Imi cer scuze ca nu am date concrete pe Ialomita.
Spook:
(6 Noiembrie 2009, 18:46)
Pentru fixatul pe stimulentul din sistemul bugetar: Impecabila prezentare, scoasa ca dintr-un raport anual al institutiilor beneficiare. Cu multa atentie scris, mai ales in ceea ce priveste prevederea legala, foarte des invocata. Si vin si eu cu o intrebare: daca legea prevede, ce sa fac eu, finantistul, itm-istul, vamesul, samd? Sa refuz un drept legal? Ar fi si culmea. Ce, cand legea inca permitea, cati dintre agentii economici nu si-au cumparat masini (folosite in scopul desfasurarii activitatii, firesc), case (pe post de sediu de firma, bineinteles), cate concedii nu s-au decontat ca fiind deplasari in scopul testarii pietei sau a incheierii de contracte...toate astea fiind facute pe cheltuiala firmei? Niciunul? Sau cumva...toti? Si toti cei care, la adapostul legii, profita...tipa daca si bugetarii beneficiaza de un avantaj, la fel de legal. Ok...jos stimulentul, jos functionarii publici, jos bugetarii. Si...? Ai tu o solutie de rezerva? Daca da, ascultam. Daca nu...te invit sa taci. De strigat "jos!!", toti putem....la pus ceva in locul ramas gol, nimeni nu se baga. De ce oare?
Bila:
(6 Noiembrie 2009, 18:45)
Mai "La fixc"... statul interzice unui functionar public sa aiba alte activitati sau alte venituri salariale in afara de cel pentru postul pe care este angajat. Deci statul interzice dreptul unui functionar public de a munci si in alta parte pentru a-si completa veniturile. O data cu scaderea salariilor statul va promova incompententa si spaga. Daca asa se doreste, asa sa fie. Cine a ales sa-si faca o cariera ca functionar public, corect si intransigent, poate sa-si ia la revedere. Nu stiu ce functionar va mai pune semnatura pe un act de miliarde, atat timp cat va avea un salariu de 1000 ron. Dar poate ca asta se si doreste, promovarea incompetentilor.
Berluscoiu:
(6 Noiembrie 2009, 18:22)
Bai...dar te-ai enervat rau...ceea ce ai uitat sa spui e ca din suma aia de 15% nu ramane efectiv decat ceva peste 7%...restul reprezinta taxe si impozite care se intorc tot la stat. Acum hai sa vedem si reversul medaliei...un inspector debutant are salariul putin peste 600 ron. Iar unul cu 20 de ani vechime are 1900 ron. Acum sa ne gandim putin. Ipotetic vorbind, daca as avea 600 ron salariu si as veni in control la unul care face gainarii, ce crezi ca as face? Logica imi spune ca am 3 alternative si nici una nu ar fi obiectiva deoarece traiesc sub stresul unui salariu de tot rahatul. Toti striga tare "jos stimulentul, jos stimulentul... buuunn...SI?...crezi a se va schimba ceva in tara asta?
La FIXC:
(6 Noiembrie 2009, 14:41)
Continuarea: La VAMA, fondul de stimulente mananca aproape 50% din valoarea penalitatilor si amenzilor aplicate, a bunurilor si marfurilor devenite proprietate a statului si la valoarea veniturilor bugetare provenite ca urmare a executarii creantelor bugetare. In anul 2008 Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorului a inregistrat venituri din sanctionarea agentilor economici in suma de 134.552.316 lei. Potrivit legislatiei in vigoare suma se face venit la bugetul de STAT, dar nu inainte ca 15% din amenzile date sa intre intr-un fond de stimulente, pentru proprii salariati. La Garda de Mediu, stimulentele se pot acorda pana la o cota de maximum trei salarii de baza, iar fondul de stimulente se constituie lunar prin recuperarea unei cote de 25% din amenzile contraventionale achitate integral. Inspectia Muncii a “reusit” sa stranga in 2008 suma de 49.119.425 lei din sanctiuni legate de relatiile de munca, la acestea se mai adauga 55.427.872 lei din cuantumul sanctiunilor pe care inspectorii din toata tara le-a aplicat pe motiv ca nu s-a respectat legislatia referitoare la sanatate si securitate in munca. Legislatia permite ca 15% din valoarea sactiunilor aplicate de inspectorii de munca sa intre in “fondul de stimulente” si sa se constituie ca venit suplimentar pentru angajati. Si ne mai mira faptul ca deconcertatele statului cu drept de control si sanctionare primesc anual si lunar tematici de control si planuri de venituri (amenzi) ca pe vremea defunctului regim communist de trista amintire. - Sfarsit - ... Oare ???
La FIXC:
(6 Noiembrie 2009, 14:38)
Spre stiinta: Cel mai mare dezmat pe banii publici l-au inregistrat si il inregistreaza si in continuare deconcentratele STATULUI, cei care au atributii de control. Astfel, aceasta armata de controlori platita de la buget, care dau amenzi si colecteaza venituri, are dreptul in continuare de a primi pana la trei salarii in plus pe luna. Haideti, sa exemplificam, ca avem o sumedenie de date edificatoare, de necontestat, cu cifre si nu cu vorbe. Miile de salariati (peste 30.000) incadrati in structurile Ministerului de Finante, Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, Garzii Financiare si Autoritatii Nationale a Vamilor au primit in 2008 stimulente financiare de aproape 200 milioane de euro (cate spitale, drumuri, canalizari, alimentari cu apa nu se puteau face cu acesti bani?). In medie, fiecare salariat din aceste institutii a avut venituri suplimentare de aproximativ 6.000 euro. Sursa cvasitotalitara a sumelor aferente pentru stimulente o constituie amenzile, penalitatile, confiscarile, valorificarile bunurilor confiscate si sechestrate, etc. Astfel, aprecierea oamenilor de afaceri ca “amenda” a devenit un scop in sine si ca din acest punct de vedere mediul economic este grav viciat este tot atat de reala. Fondul de Stimulente la Garda Financiara se constituie din 15% sume incasate pentru bugetul de STAT, reprezentand amenzi si sume confiscate, plus 7% cota din valoarea bunurilor confiscate, plus 1% din valorificarea bunurilor intrate in proprietatea private a statului ca urmare a activitatii proprii. Valoarea totala a amenzilor date de Garda Financiara in 2008 a fost de 251,1 milioane de lei. (Va urma)