Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Nota de plată la apă crește cu 35 mii de euro

Slobozenii trebuie să mai scoată bani din buzunare

Nota de plată la apă crește cu 35 mii de euro

Anul trecut, primarul Gabi Ionașcu a anunțat creșterea valorii investiției în sursa de apă subterană de la 92 de miliarde, cît a fost estimată inițial, la 160 miliarde lei vechi. Luna trecută, primarul Gabi Ionașcu a anunțat că va cheltui pînă în 2011 alte 80 miliarde lei pentru înlocuirea conductelor de apă. Iar joi, 5 noiembrie 2009, în cadrul ședinței de Consiliu Local, domnia sa ne-a mai făcut cadou o factură de 35 mii de euro, în contul aceleiași investiții, pentru cumpărarea unui teren care să asigure zona de protecție sanitară severă pentru sursa de apă. Nu plîngeți încă!

5280 de metri pentru 35500 de euro!
Potrivit proiectului de hotărîre propus și aprobat joi, 5 noiembrie 2009 în Consiliul Local Slobozia, Primăria este obligată prin legislația în vigoare să asigure o «zonă de protecție severă» pentru fiecare dintre cele 24 de puțuri prevăzute în proiectul inițial. Teoretic, situația este clară, iar proiectul de hotărîre nu lasă loc de interpretări: «Terenul dobîndit prin cumpărare va intra în patrimoniul privat al municipiului Slobozia și administrarea Consiliului Local fiind necesar pentru majorarea suprafeței celor 24 de puțuri forate pentru investiția sursă subterană de apă pentru alimentarea municipiului Slobozia» se susține în hotărîrea supusă aprobării. Niciunul dintre consilieri (și cu atît mai puțin factorii de decizie responsabili de această nouă creștere a valorii investiției) nu pot explica însă cum a fost posibilă o astfel de bîlbă administrativă. Sau de ce nu a fost prevăzută în costurile inițiale, tinînd cont că reglementarea legislativă invocată pentru justificarea achiziției este HG nr. 930 din 2005, dată la care Gabi Ionașcu doar visa la investiția cu care, probabil, va rămîne în istoria locală la capitolul «nebunii» edilitare.

10 Noiembrie 2009, 09:32 (3616 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


NINA@YAHOO.COM:
(15 Noiembrie 2009, 10:36)
CEL MAI SLAB PREGATIT PRIMAR AL SLOBOZIEI DIN TOATE TIMPURILE!ABIA ASTEPT SA NU-L MAI VEDEM LA PRIMARIE,CACI CU SIGURANTA NU VA MAI CASTIGA ALEGERILE!
mircea:
(13 Noiembrie 2009, 15:52)
sa ne traiasca,ca-i al nostru...noi l-am votat,cu apa lui sa ne spalam pe cap,ca de...e primarul care este si este al nostru nu-i asa?
Romeo:
(11 Noiembrie 2009, 17:33)
Altă măgărie a lui Ionașcu.
Geronimo:
(10 Noiembrie 2009, 20:10)
Sa-i fie tarana usoara...