Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Sper ca Fetești să rămână un oraș galben pentru că și eu sunt galben!»

Gheorghe Catrinoiu, un primar cît un oraș

«Sper ca Fetești să rămînă un oraș galben pentru că și eu sînt galben!»

Gheorghe Catrinoiu a fost consilier local. Nu i s-a părut de ajuns... Așa că a devenit consilier județean! Nici funcția asta n-a fost suficientă! Drept pentru care, în 2008, s-a ales primar. Cu ajutorul lui! Și al prietenilor care au avut încredere în el și l-au susținut necondiționat. Pentru că erau veri, frați, unchi, mătuși și nepoți pînă la al șaptelea neam. Toți feteșteni get-beget care au jurat cu mîna pe volanul jeep-urilor din dotare că vor elibera orașul de ciuma roșie a PSD. Acum orașul Fetești e galben ca păpădia. Iar primarul Gheorghe Catrinoiu acordă selectiv și relaxat interviuri. Noi am fost extrași la tragerea la sorți de săptămîna trecută după trei luni de așteptare. Mai bine mai tîrziu, decît niciodată!

«Un primar dintre aceia ce domnesc peste vro limbă»
Primarul Gheorghe Catrinoiu ne-a primit în birou. Neschimbat de anul trecut. Ca și telefonul și laptopul și blocul în care își are primăria sediul. E clar, e criză. O criză administrativă, dublată de o criza de timp... Sîntem avertizați că avem la dispoziție mai puțin de 30 de minute! Așa că întrebăm la grămadă, fără menajamente.
-Ați spus că-l votați pe Băsescu ca să-l enervați pe Gogu?
-Nu. Eu chiar nu am nimic cu domnul președinte, cînd am avut ceva de spus am discutat frumos în delegația permanentă, în birou... Că nu am avut întotdeauna aceeași opinie... I-am și spus de ce, pentru că eu văd altfel lucrurile în politică, vreau schimbare, vreau să se vadă această schimbare și în partidul nostru. Din păcate, încă nu am ajuns acolo unde doresc eu la nivel de județ, din punct de vedere politic.
-Cine v-a făcut primar?
-Nu că mă laud, dar eu m-am ajutat să ajung primar. Și oamenii pe care i-am avut în echipă m-au ajutat. Sînt consilier local din 2004, în 2005 am devenit consilier județean, am văzut ce înseamnă politica, chiar îmi place să fac politică, dar eu văd altfel lucrurile în politică. Nu-mi place scandalul, cearta, eu înțeleg prin politică să faci niște lucruri, ceea ce ți-ai propus și pe plan economic, social... Normal că, să le realizezi, trebuie să accezi la o funcție.
-Ca să te realizezi economic trebuie să faci politică?
-Nu. Poți să ai o carieră și în afara politicii. Eu tot ce am realizat, și casă, și mașină, și politică am realizat cu ajutorul părinților și prin muncă.
-Da' nici politică fără bani nu se face...
-Asta da, sînt de acord. E foarte greu. Nu sînt de acord dar așa este. Asta-i atitudinea clasei politice. Marea majoritate a clasei politice, asta mică de pe la noi, este oportunistă, nu a realizat nimic în viață... Și stai că am găsit un loc liber în politică, vin jumătate de campanie, vorbesc și apoi vin și «dă-mi dreptul că te-am ajutat».
-Ce șanse mai are PNL la Fetești?
-Eu cred că avem șanse foarte mari și am demonstrat într-un an de zile că sînt un om serios.
-Mai votează oamenii ce spune primarul?
-Eu cred că da. Eu zic că, la Fetești, PNL va cîștiga.
-Cîți membri are Organizația PNL Fetești?
-Aproximativ 400.
-O să cărați oamenii la vot precum celelalte partide?
-Nu avem acest obicei. Eu știu ce strategie am avut la alegerile locale. Am avut oameni locali care m-au ajutat. A fost și conjunctura favorabilă, prin contracandidații mei, dar județul m-a ajutat mai puțin.
-Cum ați caracteriza alegerile cu cîteva zile înainte de votul propriu-zis?
-Ce să zic... Se pune prea multă patimă. Politicienii de la cel mai înal nivel uită că aceste campanii sînt trecătoare.Comparativ cu altele, este o campanie liniștită. Am vorbit înainte cu celelate partide și văd că respectă niște reguli.
-Este un pact de non-agresiune?
-Nu. Este un pact vizavi de campania de publicitate, de afișaj. I-am rugat să nu pună afișe decît în locuri amenajate. Și am văzut că se respectă.
-Băsescu sau Antonescu?
-Nici nu mai poate fi pusă această întrebare. Puteți vedea în oraș, chiar vă rog să faceți o poză.

Un oraș cu flori... Musai galbene!
Nu trebuie să ieșim. Se vede de la fereastră, pînă hăt, departe, pe calea ferată! Totul e unicolor. Un galben tare, penetrant, care inundă cutiile poștale, înneacă panourile de afișaj, sfîșie ochii trecătorilor.
-E un oraș galben...
-Încă nu e galben-galben, în măsura în care am avut și noi bugetul, ce am primit și noi de la județ, de la București, dar eu sper să rămînă un oraș galben pentru că și eu sînt galben.
-Gheorghe Petre sau Cristina Pocora?
-Nu există termen de comparație. Sînt persoane diferite, fiecare cu caracterul lui, fiecare cu... Nu pot să fac...
-Dar ați votat-o pe Cristina Pocora în detrimentul lui Gogu pentru deputăție.
-Da' nu numai eu. Discuția aceasta a fost în biroul permanent. Chiar îmi pare rău, dar de acum o să înregistrez pentru posteritate pentru că nici domnul Petre nu m-a crezut. Eu am fost doar purtătorul de cuvînt care i-a comunicat că biroul de la Fetești s-a hotărît să o susțină pe Cristina Pocora. Atît am făcut. Că s-a supărat numai pe mine, asta-i problema dînsului. Pentru mine, dînsul are locul dînsului, Cristina Pocora are locul dînsei.
-Dar dacă ar fi să votați președintele organizației județene?
-Aici trebuie să mă consult...
-Dumneavoastră!
-Nu m-am gîndit. Dar poate o să existe și o a treia persoană.
-Cine? Dumneavoastră?
-S-ar putea să candidez eu.
-Deci vreți președinte!
-Mă gîndesc și la varianta asta.

Să dăm Cezarului ce e al Catrinoiului
Și totuși, primarul Catrinoiu are și părți bune. Spre rușinea noastră însă, n-am reușit să le remarcăm. Așa că l-am lăsat pe el să o facă!
-Lăudați-vă într-un minut cu ce ați făcut la Fetești pînă la acest moment.
-Am reușit să duc la bun sfîrșit proiectul Phare, primul milion de euro pe care l-am adus în Fetești, lucrarea e aproape finalizată, pentru reabilitarea rețelei de apă. O altă lucrare pe apă, punem în funcțiune forajul de la Buliga și am rezolvat problema apei în Buliga. Am realizat investiții mari în învățămînt, două grupuri sanitare noi...
-Pe astea le-ați făcut cînd era Gogu inspector general?
-Nu, le-am făcut anul ăsta.
-Era singura școală de la oraș fără grup sanitar.
-Nici chiar așa. A fost pe aici fostul prefect Știucă și a făcut mare tam-tam, dar făcea așa, că știa că nu o să mai fie. Dar am vrut să-i demonstrez că sînt om serios și am realizat grupul sanitar, cu o lună întîrziere, dar e gata. Mai sînt și alte investiții. Am făcut 1,4 kilometri de canalizare tot din bugetul local, am realizat semafoare în Fetești, străzi pietruite.
-Ați inventat zilele galbene ale orașului?
-O dezinformare. Eu nu am avut niciun manelist la Zilele Orașului.
-Ați adus IRIS. Costă domnu' primar...
-Costă dom'le! Obrazul subțire cu cheltuială se ține.
-Sînteți mai bun ca politician sau ca administrator de oraș?
-Administrator de oraș poate, politician nu am experiență.
-Cît mai stați la Primărie?
-Cel puțin două mandate încheiate. Nu am să plec.

Un vizionar pentru un oraș falimentar
În ciuda evidentelor divergențe de opinie, hotărîm să lăsăm deoparte prejudecățile, acuzațiile și opiniile preconcepute. Primarul Catrinoiu merită o șansă. Dacă nu de dragul eforturilor pe care le face, măcar de dragul locuitorilor pe care îi administrează. Și pentru care decide, decide, decide...
-De ce v-ați retras din Asociația Consiliului Județean «Aqua Ialomița»? Nu vă plăceau ochii președintelui Ciupercă?
-Nu. Asociația s-a desființat singură prin nefuncționare. Studiile erau întocmite dar așteptam degeaba pentru că nu au reușit, domnul Ciupercă, domnul Ionașcu, nu știu cine nu a reușit. Am căutat altă soluție și ne-am dus la Constanța. Este mai aproape.
-Înlocuiți 25 de kilometri de rețea. Pe cînd toți 150?
-După ce terminăm proiectul de mediu, cu operatorul regional. În maxim 4 ani de zile Feteștiul va avea stație de epurare, canalizare, rețea de apă, contorizare.
-Faceți afaceri în Fetești?
-Nu, nu fac afaceri. Am făcut înainte, dar nu au mers.
-Atunci aveți relații, fratele procuror, prietenul la Consiliul Județean...
-Cu domnul Martin nu pot să spun că sîntem prieteni, sîntem colegi, pentru mine prietenia înseamnă ceva mai mult...
-Tratați orașul ca propria moșie?
-Nu am moșie, așa că nu mă consider un moșier. E prima dată după 20 de ani cînd patrimoniul municipiului este administrat de Consiliul Local.

18 Noiembrie 2009, 10:29 (6506 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


un cetatean:
(12 Octombrie 2011, 09:47)
lasa pe altii care stiu sa conduce,tu dute si fa afeceri ca la asta te pricepi
jojo&companii:
(5 August 2011, 16:26)
te mai voteaza dracul,sa te duci la puscarie, cu gasca ta cu tot, ai intrecut pe toti dinaintea ta cu furatul, esti un mare dobitoc. nu cred ca termni mandatul, lumea moare de foame in FETESTI, si tu dai spectacole pe seama prostilor.
dumitrescu stefan:
(17 Ianuarie 2011, 22:54)
acest primar este cel mai mare escroc,a dat orasul pe mana interlopilor si face numai contracte paguboase cu hotii orasului