Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Băsescu vrea să dea în judecată cotidianul Gardianul și pe Dinu Patriciu

Băsescu vrea să dea în judecată cotidianul Gardianul și pe Dinu Patriciu

Traian Băsescu a anunțat că va da în judecată pe Dinu Patriciu și cotidianul Gardianul pentru «minciună și trucarea unor filmări» și a întrebat conducerea ziarului dacă, înainte de a-l pune în circulație, a făcut o expertiză a filmului. «Pentru minciună și trucarea unor filmări îl dau în judecată pe Dinu Patriciu și cotidianul Gardianul. Fac acest lucru pentru că au prezentat un film trucat. Înainte de orice, cred că presa care a introdus în circulație un film trucat ar trebui să răspundă în mod elementar la cîteva întrebări. În primul rînd, dacă înainte de a introduce filmul în circuitul public, acest film a fost verificat la Institutul Național de Expertiză» a arătat Traian Băsescu. El a mai întrebat conducerea cotidianului Gardianul «dacă măcar după introducerea în circuitul public a unui film trucat a avut curiozitatea să facă o expertiză a acestui film» și, în caz afirmativ, să facă public rezultatul. Băsescu a apreciat că la 20 de ani de la Revoluție românii nu mai pot fi păcăliți sau manipulați cu filme trucate, în care este amestecată viața unui copil. «Un copil care este supus unei presiuni mediatice extraordinare doar în interesul candidatului Mircea Geoană, utilizându-se pentru aceasta filme trucate. Nu vreau să mă întreb cum s-ar fi simțit oricare dintre noi, dacă în această situație ar fi fost un copil al nostru» a mai spus Bîăsescu. El a opinat că, în ultimele zile ale acestei campanii, «a ieșit la suprafață toată mizeria din spatele lui Mircea Geoană». «O mizerie pe care eu, în 2004, o calificam a fi sistemul ticăloșit. Și am văzut ieșiri publice ale domnului Patriciu, la Realitatea TV, domnul Patriciu care în timpul lui Iliescu și al lui Năstase, a fost beneficiarul privatizării Rompetrol și Petromidia. L-am văzut pe domnul Vîntu, cel care a escrocat peste 350000 de români, care au rămas fără case, fără bani» a adăugat Băsescu. De asemenea, el a mai susținut că «nici trustul lui Dan Voiculescu nu rămâne mai prejos în denigrare și atacuri la persoană» și a apreciat că «folosirea trusturilor de presă în favoarea unui singur candidat este necinstită». «Obiectivele acestor rechini ieșiți la suprafață, Voiculescu, Vîntu, Patriciu, care manipulează conștiințe prin trusturile de presă sînt legate de ceea ce nu au putut să înhațe în timpul liniștii garantate de Iliescu, Adrian Năstase și Geoană, ca ministru de externe, și sunt flămînzi să smulgă noi bucăți de pradă din economia românească» a conchis Băsescu. (mediafax)

30 Noiembrie 2009, 10:53 (6651 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


ioana:
(1 Decembrie 2009, 17:39)
crezi ca va face ceva ,m-am saturat si de promisiunile lui basescu,are si el mogului lui
manuela:
(1 Decembrie 2009, 08:52)
Sa va ajute Dumnezeu dle Presedinte sa scoate-ti la lumina adevarul si tara asta oropsita de f mult timp