Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

100 de miliarde pentru o sală de spectacole cu geometrie variabilă

Se întîmplă la Slobozia

100 de miliarde pentru o sală de spectacole cu geometrie variabilă

Sala de spectacole a Consiliului Județean Ialomița, lăsată în paragină încă din anii 2000, revine la sfîrșit de an în atenția autorităților locale. Potrivit hotărîrii de Consiliu Județean adoptată la ședința de vineri, 18 decembrie, în refacerea sălii vor fi investiți circa 64 miliarde de lei vechi. Această decizie ridică la peste 100 de miliarde cheltuielile bugetare pentru refacerea sălii. În cazul în care construcția va fi finalizată, sala de spectacole va fi una unicat, prima cu geometrie variabilă din România.

37 de miliarde pînă în prezent
Istoria sălii de spectacole a Consiliului se pierde în negura anilor '90 (1995, mai precis) cînd Gheorghe Savu era prefect al județului Ialomița. La acel moment, investiția estimată de SC Constrif a fost de 5,3 miliarde de lei, sumă care ar fi trebuit să asigure o sală de spectacole «la cheie», după cum precizează și raportul întocmit la acel moment. Ulterior, cheltuielile au crescut exponențial, ridicînd nota de plată a sălii la 37 miliarde de lei, fără ca aceasta să fi depășit stadiul de șantier. În 2000, lucrările au fost sistate din lipsă de fonduri, dar ideea refacerii sălii a rămas. O nouă tentativă de a cheltui bani publici în această «gaură neagră» a mai existat în 2005, cînd s-a lucrat, pentru puțină vreme, la cabinele artiștilor. Motivația pentru care în acest moment investiția este reluată, a fost oferită de președintele Consiliului Județean, Silvian Ciupercă: «În acest moment, Ialomița nu are nicio sală încălzită care să răspundă nevoilor culturale ale județului».

63 de miliarde pentru geometrie variabilă
Supus aprobării Consiliului Județean vineri, 18 decembrie, proiectul de modernizare a sălii de spectacole a fost votat fără emoții, cu 22 de voturi din 23. Potrivit documentației care a însoțit proiectul, valoarea investiției este atît de mare pentru că «proiectantul general a fost în imposibilitatea de a revizui documentația și de a-și asuma proiectul».
Motivele invocate sînt legate de siguranța în exploatare și la incendiu, dar și de lipsa din proiectul inițial a unor soluții pentru instalațiile electrice, mecanismele de scenă și cortină. Deși a fost aprobat fără emoții, proiectul a suscitat dezbateri aprinse și proteste violente din partea consilierilor. Ion Grigore, consilier PDL de 4 mandate, a apreciat această investiție drept uriașă și inutilă. «Sînt aici de 4 mandate și, în fiecare legislatură, am auzit aceleași argumente. Orașul ăsta e cumva buricul mondial al culturii și n-are încă o sală de spectacole? E ca și cum ne-am plimba desculți, cu costum Hugo Boss pe strada mare!» și-a exteriorizat acesta nemulțumirea.
Sala de spectacole a Consiliului Județean Ialomița va avea o capacitate de 270 de locuri și este, potrivit declarațiilor oficialilor județeni, un proiect unic în România, pînă în prezent nicio administrație locală nedeținînd o astfel de construcție. Sala va fi finalizată pînă la sfîrșitul anului 2010 și ar putea fi deschisă publicului în 2011.

19 Decembrie 2009, 11:12 (7779 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


popescu:
(19 Decembrie 2009, 15:20)
Banii CJI mai bine erau alocati pentru schimbarea urgenta a conductelor de aductiune a apei in orasul Slobozia,pentru ca primarul Ionascu se plange ca trebuie sa-i dea Guvernul bani. Ce zici domnul deputat Neacsu?O interpelare ,ceva?
cetateanul:
(19 Decembrie 2009, 11:39)
Buna ar fi o sala de spectacole in oras, care sa fie incalzita, unde sa vina, din cand in cand, cate o trupa de teatru, un spectacol, ca pe vremuri, cand vedeam toate astea la casa de cultura......