Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Abonamentul de modelling, cea mai nouă țeapă locală

Taxă pe naivitate pentru visuri de fotomodel

Abonamentul de modelling, cea mai nouă țeapă locală

În vremuri de criză financiară, la Slobozia a luat ființă o nouă afacere cu iz de țeapă. De ce spunem țeapă și nu înșelăciune? Simplu. Fiindcă reprezentanții firmei respective se pricep mai mult la a ademeni clienții decît în a le băga mîna-n buzunar. Așa că slobozenii pot ajunge, voluntar, victime sigure ale unei țepe de toată frumusețea, și la propriu și la figurat. Rețeta de succes este simplă: după ce ademenesc pe stradă adolescenți sau mămici, reprezentanții unei așa-zise firme de modelling promit că-i fac pe protagoniști vedete autohtone de succes. Evident, totul în schimbul unor sume de bani. Înscrierea are un preț modic, 50 lei un abonament pe un an de zile...

Naivitatea are preț
Peste noapte, la Piața Cuza-Vodă o cămăruță îngustă a devenit un studio foto improvizat pentru o închipuită firmă de modelling. Imediat, în centrul orașului au apărut și primii «racolatori», fete și băieți ce încearcă să convingă pe oricine le trece prin cale asupra calităților nebănuite de fotomodel. «Ce frumos este copilul dumneavostră? Nu vreți să-l vedeți prezentînd reclame sau poate în reviste pentru copii?» acestea sînt replicile de ademenire a clienților naivi. Încîntați, oamenii acceptă detașat propunerea «binevoitoare» a firmei. Prima invitație este astfel realizată, iar primul «interviu» decurge cum nu se poate mai frumos... Pe scurt, «impresarii» promit publicarea unor poze ale modelelor pe un site de profil, agenția fiind prezentată ca una de succes în acest domeniu. Cel puțin teoretic, căci neachitarea unor taxe suplimentare atrage după sine nepublicarea pozei pe site. Iar dacă va fi publicată, va fi una dintre miile deja existente pe portalul online al «agenției».
Maria are 25 de ani și un băiețel de doar un an și jumătate. Într-una din zile, aflată la plimbare cu copilul, femeia a fost abordată de unul dintre reprezentanții firmei de modelling. Promisiunile au fost frumoase, iar Maria a fost încîntată de propunere de a-și face copilul vedetă. Așa că, fără a sta prea mult pe gînduri, femeia s-a prezentat la sediul studioului pentru ca băiețelului să-i fie realizat un prim portofoliu de fotografii. Înainte însă a fost anunțată că, pentru a-și înscrie copilul într-o bază de date a «agenției», trebuie să achite o sumă de 50 lei. Nici această condiție nu a fost un impediment pentru ca Maria să conștientizeze că succesul se cîștigă și nu se cumpără. A plătit. «Impresarii» au realizat copilului un set de poze, urmînd ca viitoarele condiții, evident, tot financiare, să-i fie comunicate femeii într-un interviu viitor. Abia atunci a realizat că cei 50 de lei au fost pierduți, iar pozele copilului nici măcar pe site nu au mai apărut. Ne-a povestit nouă pentru că nu vrea ca și alte mămici să cadă în această capcană... Numai că noi știm destul de multe cazuri de părinți ce au fost deja trași în capcana.
Adela are 17 ani. Vîrstă la care toate adolescentele visează la o carieră de succes în modelling. Nici nu le-a trebuit mult reprezentanților firmei să o convingă să meargă la pozat. Și nici nu mai trebuie să adăugăm că a plătit fără să clipească cei 50 lei, taxă de înscriere. Iar pozele deja realizate nici măcar publicate pe site-ul «agenției». Și fiindcă ședința foto i-a plăcut, Adela a povestit tuturor prietenelor și colegelor sale ca nu cumva șansa de (ne)promovare a unui fotomodel local să se piardă.
Și fiindcă așa-zisa agenție de modelling nu contenește cu programările, iar dezvoltarea pe plan local este din ce în ce mai bănoasă, polițiștii ialomițeni, în baza unor informații, s-au autosesizat în acest caz. Și, evident, efectuează cercetări asupra legalității activității firmei respective...

21 Decembrie 2009, 07:13 (7359 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


gratis:
(29 Aprilie 2011, 06:15)
hehehe, as a iti trebuie . sunteti niste grase care va proiectati ambitiile modeliste pe bietii copii,care inca nu s-au lenevit pe sofa cu telecomanda si cutia cu ciocolata, cand va vad cu odrazlele ma apuca rasu si sila de voi. mai invatati fetitele alea si altceva nu doar datu din cur, asta vad peste tot la tv, fite si figuri de la 5 ani de modele.
mares olga:
(28 Aprilie 2011, 20:07)
salut tuturor...si celor care au luat Marea Teapa -martie 2011-cu nextfashionagency din IASI. Of doamne mare e gradina lui d-zeu,e plina de fraieri printre care si eu<<cine face ca mine ca mine sa patesaca". M-am dus si eu cu aia mica sa o inscriu la modelling,dupa multe cautari am gasit o agentie" serioasa"nextfashionagency Iasi.M-au pus sa platesc o taxa de 140 de euro dupa care mi-au dat un portofoliu de o calitate ...cu Fetita, m-au pus sa semnez un contract cu ei pentru un an de zile.A mers copilul meu la 4 sedinte dupa care ,hopaaaaaaaaa nu au mai raspuns timp de 1 luna la telefon.deci ce-i de facut?Daca se poate toti cei care au patit ca mine,vor sa stopeze aceasta frauda asa zise-i agentii nextfashionagency din Iasi cu sediul in Podu Ros condusa de Doamna Oana Sabau,sa ma contacteze si impreuna sa stabilim o zi in care sa mergem la politie si sa-i reclamam.Nu va pot spune cum a fost sters entuziasmul fetitei mele cand a aflat ca nu mai poate merge din N motive.Ca sa nu mai zic si de bani care i-am pierdut cu totii,ca doare ce naiba, nu facem banii cu ciocanul nu? Apropo cand ma gandesc ca imi lasam copilul pe mana unor tepari mi se face rau.Ce fel de mama sunt OFFFFFFFFFF
poisson d'avril:
(22 Decembrie 2009, 08:32)
Bah! Asta e o smecherie veche da-ti un search pe Google si gasinti suficiente reportaje. O alta dovada cum ca autoritatile nu fac nimic. Vor strange bani vreo luna doaua maxim si apoi dispar, topiti ca prin farmec iar "clientii" raman cu o poza de 2 lei facuta in fata unui panou.Of!
Cucu:
(21 Decembrie 2009, 11:02)
Pai prostia este mare. Tocmai pe asta se bazeaza cei mai multi pungasi. Iar astia nu fac exceptie. Asta e, prostia costa.