Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

În timp ce pușcăriașii mănâncă copios, prichindeii din grădinițe nu primesc bani pentru hrană

Ce și cît mănîncă deținuții, bolnavii și copiii din grădinițe

În timp ce pușcăriașii mănîncă copios, prichindeii din grădinițe nu primesc bani pentru hrană

Deținuții, bolnavii internați în spitale, persoanele cu handicap instituționalizate și copiii din grădinițe sînt categoriile de persoane pe care vom încerca să le supunem unei comparații dintr-un punct de vedere mai puțin obișnuit... Ce mănîncă fiecare dintre aceste persoane într-o zi? Care este valoarea alocației de hrană acordată de statul român? Care sînt, de fapt, prioritățile? Înainte de a pătrunde în subiectul efectiv, ne putem minuna însă asupra unui aspect. Copiii din grădinițele cu program prelungit, unde, de regulă, se servește și masa, nu primesc niciun leu de la autorități la capitolul alimentație, în timp ce deținuții se hrănesc cu bucate alese, trei mese pe zi gratuit!

Grădinițele hrănesc copiii pe banii părinților
Am luat la întîmplare una dintre grădinițele moderne ale orașului Slobozia. Scopul nu ne-a fost decît acela de a urmări, pe parcursul unei întregi săptămîni, ce se întîmplă în bucătăria prichindeilor. Cu grijă, bucătăresele unității le pregătesc mîncarea preșcolarilor pentru trei mese pe zi. Numai că alocația de hrană a elevilor este de doar 4,5 lei zilnic... Și mai mult, acești bani sînt plătiți de părinți. Dacă deținuții, bolnavii din spitale sau persoanele cu handicap instituționalizate primesc o alocație zilnică de hrană din partea statului, preșcolarii din grădinițe nu primesc nimic. Cele două mese zilnice sînt asigurate strict din banii achitați lunar de părinți. Din cei 4,5 lei, zilnic, reprezentanții unității preșcolare trebuie să asigure unui copil micul dejun, prînzul și gustarea de după-amiază, făcînd eforturi pentru a oferi elevilor mese bogate în vitamine și proteine, căci este vorba de masa unui copil. De regulă, dimineața copiii sînt serviți cu ceai de lămîie, lapte, unt, cașcaval sau cereale. La prînz, preșcolarii primesc ciorbă și felul al doilea, doar unul dintre aceste conținînd carne. Gustarea de după-amiază este constituită, de fiecare dată, din fructe sau iaurt. Exemplificînd, miercuri, 10 iunie, prichindeii au mîncat, de dimineață, ceai cu lămîie, pîine cu pastă de unt și ou. La prînz, copiilor le-a fost pregătită mămăliguță cu brînză și smîntînă și ciulama de carne cu pui, iar după-amiaza le-a fost oferit un măr. Reprezentanții unității preșcolare susțin că, de fapt, gospodărirea este cea mai importantă, valoarea meselor putînd să fie sub cei 4,5 lei, iar în altă zi peste acestă sumă...

Pentru deținuți se poate: carne și de două ori pe zi la pușcărie!
Nu putem însă înțelege cum de masa unui copil, mai mică cantitativ ca a unui adult, costă 4,5 lei și a a unui deținut doar 3 lei. Cel puțin așa susțin reperezentanții Penitenciarului cu Regim de Maximă Siguranță, ce au estimat masa zilnică a unui deținut la puțin peste 3 lei. Așadar, hoți, violatori, evazioniști și chiar criminali, pe care statul îl hrănește gratuit, mănîncă regește în pușcărie. Ce-i drept, după meniurile de săptămîna precedentă ce ne-au fost furnizate de unitatea în cauză noi ne cam îndoim de veridicitatea valorilor, însă nici nu o putem contesta. Numai că o să exeplificăm, fără alte comentarii, meniul deținuților dintr-o singură zi. Așadar, miercuri, 10 iunie 2009, pușcăriașii au servit, la micul dejun, marmeladă cu ceai și pîine. La prînz bucătarii instituției au gătit ciorbă de purcel și iahnie de fasole cu carne și jumări. Seara, deținuții au fost serviți cu paste cu brînză... Toate pentru meniurile comune, adică fără afecțiuni medicale. De la o poștă se poate vedea că în penitenciar nu se mănîncă deloc prost. În plus, cei care suferă de probleme de sănătate au un regim aparte, pentru ei bucătarii gătind separat diverse feluri speciale de mîncare impuse de afecțiunile de care suferă. Autoritățile susțin că hrănirea persoanelor private de libertate se realizează pe baza normelor de hrană specifice, diferențiate pe categorii de efective în conformitate cu normele legale. De asemenea, aceleași autorități grijulii cu pușcăriașii au stabilit fiecărei norme de hrană un regim caloric care, pentru deținuții fără probleme medicale, se situează la 2855 de calorii zilnic...

7 lei pe zi pentru bolnavii din spitale
Valoarea meselor bolnavilor internați în spitale a fost stabilită printr-un act normativ în anul 2008. Același cadrul legal diferențiază alocația de hrană a bolnavilor în funcție de regimul alimentar impus de fiecare afecțiune. Astfel, dacă hrana unui bolnav cu regim normal de internare poate costa 7 lei pe zi, în cazul bolnavilor de diabet copii sau adulți aceasta poate ajunge și la 14,5 lei, respectiv 13,6 lei. De asemenea, bolnavii de TBC și HIV/SIDA pot să primească hrană și de 13 lei pe zi, iar cei bolnavi arși de 11,5 lei pe zi. Lăuzele au o alocație de hrană în valoarea de 8 lei, iar copiii nou-născuți de 6 lei pe zi. Spre exemplu, la regimul comun, miercuri bolnavii din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia au mîncat, de dimineață, ceai, margarină, 50 g de marmeladă și pîine. La prînz bucătăresele au gătit, pentru aceeași categorie de bolnavi, borș de perișoare și iahnie de fasole, iar seara salată orientală și un ceai...

8,3 lei pe zi, mîncarea pentru persoanele cu handicap
De departe, nici persoanele cu handicap instituționalizate în Centrul de Îngrijire și Asistență nu mănîncă prost. Într-o zi obișnuită, în Centru se mănîncă pe săturate. Luăm la întîmplare ziua de miercuri, 3 iunie. De dimineață, persoanele aflate în îngrijirea statului au fost servite cu ceai, icre, măsline și pîine. Pentru prînz, aceleiași categorii de persoane i-a fost preparată supă de zarzavat cu fidea și iahnie de fasole cu cîrnați. La masa de seară, persoanele cu handicap din cadrul Centrului au mîncat omletă cu brînză și șuncă presată și au băut un ceai. În total, alocația de hrană acordată persoanelor cu handicap instituționalizate se ridică la 8,3 lei pentru adulți și copiii mai mari de 4 ani, 6 lei pentru copiii sub 4 ani...
(articol apărut în Independent nr. 457/17.06.2009)

3 Ianuarie 2010, 08:58 (11601 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Trompeta:
(5 Ianuarie 2010, 19:42)
Pai e si normal. Princhideii astia micuti nu pot sa intre in greva foamei, nu se dau cu capul de pereti , nu se taie la buric si nu au nici macar o asociatie care sa se zbata pentru drepturile lor...cum fac cocalarii aia din inchisoare...Pe de alta parte statul roman stie ca un copil mananca putin. Asa ca logica le spune ca de la a manca putin la a nu mai manca deloc...e doar o problema de semantica...
mircea:
(3 Ianuarie 2010, 10:40)
pai normal,cocalarii,manelistii,ordinarii se duc la puscarie unde-s paziti,hraniti,cu o gramada de drepturi,aprpo,si platiti cu salariu minim daca fac cursuri de calificare,de....