Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

Secția de Oncologie, «Cenușăreasa» Spitalului Județean Slobozia

Veteranii iradierilor controlate

Secția de Oncologie, «Cenușăreasa» Spitalului Județean Slobozia

Secția de Oncologie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. O secție supraaglomerată deservită pînă deunăzi de un singur medic. Un loc unde se consultă zilnic între 60 și 80 de pacienți, dar se plătesc doar 28 de consultații. Suferind de 20 de ani de subfinanțare cronică, tratată permanent ca o «Cenușereasă» a sistemului sanitar local, Oncologia continuă să funcționeze și să ofere alinare zecilor de bolnavi nou-înregistrați în fiecare zi. Și toate acestea grație medicilor tot mai puțini, tot mai în vîrstă și, mai ales, tot mai obosiți să aștepte minunea reformei sanitare. Astăzi vă prezentăm povestea singurului medic radiolog al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, medicul Radu Rădulescu, unicul deținător al secretului iradierilor controlate și unul dintre veteranii Spitalului Județean de Urgență.

«Șoferul» iradierilor controlate
Secția de radioterapie a Spitalului Slobozia are aerul unui laborator experimental. Uși sigilate, halate albe, chei speciale, aprobări speciale... Și peste toate, o liniște aseptică, densă și apăsătoare care te duce cu gîndul la ce e mai rău. Rău, suține dr. Rădulescu, nu e: «Sîntem autorizați de Consiliul Național Pentru controlul Activității Nucleare. Din 5 în 5 ani sîntem reautorizați și dăm și noi examene pentru permis de exercitare. Cum să vă spun. Eu sînt ca un șofer și astea sînt mașinile mele». Secția de radioterapie a Spitalului are 4 aparate mari și late: un mamograf, un TUR T250 pentru depistarea adenopatiilor metastatice cu punct de plecare necunoscut, un CHAOUL, pentru tumorile cutanate și un laborator de curiterapie. Iar dr Rădulescu, prima generație cu dublă specializare, în radiologie și radioterapie. În total, 6 ani de specializare. «'74-'77, specializare în radiologie. '78-'80, specializare în oncologie-radioterapie. Nu mai găsești nicăieri așa ceva. Poate unul de generație mai veche. Doar unul mai sonat poate să facă 6 ani de specializare, după școală. Da' nu cred» spune medicul. Dr Rădulescu povestește bonom cît de greu a reușit să aducă la Slobozia mamograful. «Zăcea pe undeva, prin țară, nedesfăcut. Era un ministru ungur pe vremea aia. M-am dus la el, ce am făcut, ce n-am făcut, și l-am convins. Greu tare, că nu prea vorbea românește» adaugă doctorul Rădulescu.
Trăim cu impresia că aparatele iradiază și îl întrebăm care este secretul propriei longevități. «Nu e chiar așa! Nu funcționează, nu iradiază. Dar pe undeva, nițică dreptate aveți. Am fost și eu speriat, pînă pe la 40 de ani. Apoi m-am învățat. Dar n-aș recomanda. I-am spus băiatului meu, medicina nu merită efortul. Orice, în afară de medicină. Trebuie să înveți pînă la 40 de ani și cînd să spui c-ai scăpat, o iei de la capăt. Înveți mereu!» constată medicul.

Cancerul, boala săracului
După 30 de ani de meserie, dr Rădulescu crede că le-a văzut pe toate. Sau aproape pe toate. «Acum caziustica e mai bizară, sînt tot felul de forme, tot felul de excepții. Eu cred că, o dată cu Cernobîlul, patologia oncologică s-a modificat. Mai e și stresul, îngrijirea precară...Unde apare cancerul. La oamenii dezamăgiți, la oamenii cu venituri mici, la oamenii care fumează și beau, la cei care au o situație precară. Nu doar la ei, că s-au văzut și bogați care fac cancer. Dar o verigă groasă de tot, în patologia acestei boli, o reprezintă sărăcia». La Secția de Oncologie a Spitalului, dr Rădulescu vede sărăcia cel puțin de 5 ori pe lună. Plus două-trei cancere de sîn. «Acum e mai ușor, oamenii sînt mai informați, mai scapă... Dar cînd am început eu, nici medicii nu știau cu ce se mănîncă cancerul asta. Mureai fără diagnostic, nimeni nu știa ce ai. Și-apoi, de la o anumită vîrstă, trebuie să te aștepți. La bărbați, din decada a cincea de viață, tușeul rectal e obligatoriu o dată la 6 luni. Iar la femei, la sîn, ce mare lucru să-și facă inspecția în oglindă. Autopalparea. Dacă vrei să mă întrebi pe mine, problema este profilaxia și educația pacientului» completează dr Rădulescu.
Secția de Oncologie a Spitalului Județean de Urgență e plină de pacienți. Ca orice doctor, pentru bolnavii săi, dr Rădulescu e Dumnezeu. Un Dumnezeu necruțător, căci după mai bine de 30 de ani de meserie a învățat unul dintre marile secrete ale medicinei. Ni-l mărturisește senin, în fața unei fișe de observație. «Cînd eram tînăr, rezolvam tumora și gata. Uite aici. O tumoră care cere o iradiere de 41 de secunde și gata. Dar nu mai mi-e de ajuns. Așa că și fac o anamneză completă ca să știe omul ce are... Uite, aici avem o hipercolesterolemie, diabet zaharat și, cînd pleacă, știe de ce suferă. Să nu zică pe urmă că a murit iradiat!» mai spune medicul.
(articol apărut în Independent nr. 458/24.06.2009)

4 Ianuarie 2010, 08:39 (13004 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Machiavelli:
(6 Ianuarie 2010, 18:08)
Draga Andrei, nu-ti contest calitatile de medic. Dar practica ne spune ca un pacient demoralizat, stresat, dezamagit si sarac , ajunge la medic in ultimul stadiu al bolii. Atunci cand oricum nu se mai poate face ceva ca sa i se salveze viata. Cel cu bani, poate stresat , dar sigur mai putin demoralizat, se ingrijeste din timp si, pe cat posibil, evita spitalul din Slobozia. In concluzie, din sectia de oncologie a spitalului nostru, vin cei cu starea sufleteasca prezentata mai sus, pe picioarele lor...si cu mult noroc si mila de la Dumnezeu, reusesc sa plece tot pe picioarele lor, la fel de dezamagiti, saraci si poate mai sictiriti de sistemul nostru medical precar. Daca nu au sansa, corpul de roman nationalist sarac si fara nici o sansa, considerat un balast si o povara pentru buget, de guvernantii nostri, va pleca cu picioarele inainte, iar spiritul care nu mai tine cont de nationalitate, va urca mai sus de etajul 8, dar fara ajutorul liftului si fara sa ii stim starea sufleteasca.
ANDREI:
(6 Ianuarie 2010, 07:59)
ÎN SITUAȚIA ÎN CARE DEPISTAREA SE FACE ÎN STADIILE INCIPIENTE:STADIUL 0,I,II ȘANSELE DE VINDECARE SUNT CONSIDERABILE.DEPISTAREA DEPINDE DE DOI FACTORI,PACIENT ȘI DE MEDIC. A-SI PUTEA SPUNE CĂ LOCALIZAREA CUTANATĂ ESTE REZOLVATĂ ÎN PROPORȚIE DE 100%,EXCEPTÂND MELANOMUL MALIGN. O ALTĂ LOCALIZARE CUM AR FI COLUL UTERIN,PENTRU DEPISTAREA PRECOCESE RECOMANDĂ TESTUL BABEȘ PAPA NICOLAU DIN SECREȚIA VAGINALĂ
Machiavelli: