Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

783-1

La Fetești, de Boboteaza Cailor

(click pe poză)

Prin tradiție, ziua de Bobozează este pentru proprietarii de cai din Fetești și din împrejurimi, un prilej de a-și etala cele mai frumoase exemplare pe care le dețin. Anul acesta, la parada organizată pe 6 ianuarie au participat peste 40 de atelaje și aproape 100 de proprietari de cai, număr record potrivit aprecierilor organizatorilor. Botezul și parada cailor, desfășurate pe strada principala a municipiului s-au bucurat de prezența unui public extrem de numeros. Însă principala atracție a manifestării a fost concursul desfășurat pe malul Borcei, concurs dotat cu premii substanțiale în bani și harnașamente.
Evenimentul a fost organizat de către municipalitate și este o tradiție care datează, neîntrerupt, de peste 100 de ani.

Meteor și Mapamond
Marea surpriză a paradei și atracția incontestabilă a publicului au fost însă doi dintre armăsarii hergheliei Jegălia, invitați special pentru parada organizată de către primăria Fetești. Cei doi cai prezentați, Meteor și Mapamond, au smuls aplauze la scenă deschisă în cadrul unor numere de echitație improvizate, demonstrînd că valoarea și faima hergheliei Jegălia nu s-a pierdut.
Aflată acum pe teritoriul județului Călărași, Heghelia Jegălia a aparținut pînă nu demult de Direcția Silvică Ialomița și a fost una dintre cele mai cunoscute crescătorii de cai din România. Deși în prezent activitatea acestei herghelii a fost diminuată, aici există încă 200 de animale de rasă românească care răspund celor mai exigente standarde din domeniu.

6 Ianuarie 2010, 16:20 (15363 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


nicu:
(21 Decembrie 2011, 10:21)
cred ca nu cunosti caii de lafetesti
marius:
(27 Februarie 2010, 22:41)
nu sunat cai dina romania ca ii cunosk