Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

20 de milioane, înlocuirea rețelei de apă la Slobozia

Bani cu nemiluita pentru apa lui Ionașcu

20 de milioane, înlocuirea rețelei de apă la Slobozia

Nota de plată pentru asigurarea calității apei potabile la Slobozia dublează cheltuielile efectuate pînă în prezent. Valoarea estimată a înlocuirii celor 42 de kilometri de țevi de oțel și refacerea ambientală se apropie de 200 miliarde lei vechi. Deocamdată nu sînt cunoscute sursele de finanțare pentru acest proiect, însă municipalitatea a demarat procedurile de achiziționare a țevilor.

Țevi de plastic de 5 milioane
Luni, 11 ianuarie 2010, la orele 10,00, reprezentanții Primăriei Slobozia au organizat prima licitație a anului pentru achiziționarea de țevi de polipropilenă pentru înlocuirea celor 42 de kilometri de conductă de oțel a orașului. Cantitatea de țeavă care urmează a fi achiziționată a fost împărțită în două loturi, iar valoarea maximă impusă de către achizitor a fost de de 1,6 și respectiv 2,5 milioane de lei noi. La licitație au participat 8 firme din întreaga țară, printre care s-a numărat și SC Oil Company Holding din Slobozia. Pentru că niciuna dintre firme nu s-a încadrat în baremele impuse, întîlnirea de luni a reprezentant prima etapă a licitației, cea de-a doua etapă urmînd să se desfășoare electronic pînă la sfîrșitul acestei luni.

Nota de plată crește cu 40 la sută
Achiziționarea țevilor reprezintă însă doar partea văzută a investiției demarate de către primărie. Potrivit declarațiilor specialiștilor SC Urban, singura firmă care a înlocuit pînă acum părțile avariate ale rețelei de apă la Slobozia, costurile de refacere a carosabilului după înlocuirea conductelor de apă este de trei ori mai mare decît valoarea acestora. Altfel spus, la fiecare leu cheltuit pentru achiziționarea țevilor, Primăria Slobozia va mai scoate din buzunarele noastre alți 3 pentru refacerea ambientală. Reamintim că, pînă în prezent, cheltuielile generate de realizarea unei surse alternative de apă subterană pentru Slobozia se ridică la circa 240 miliarde lei vechi. Dacă la această sumă adăugăm alte 150 de miliarde, sumele necesare refacerii ambientale, valoarea proiectului se apropie de 400 miliarde lei vechi, sumă record la nivelul județului.

12 Ianuarie 2010, 15:45 (8541 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


mircea:
(13 Ianuarie 2010, 16:26)
REFEREDUM ptr schimbarea primarului,a vicelui si a consilierilor,asta e pasul normal,nu stiu cce face domnul prefect,ce asteapta,cat despre ionascu?...apropo,am vazut la antena1 voiculescu-slobozia,pe tipa aia de se da mare reporterita,luindu-i un "interviu" primului cetatean al urbei,mai mai ca-i pua mainile tovarasului primar,si-l intreba de plaaaaanuri,dandu-i ocazia stimabilului sa bata campiicu cinematograful,cu sala sindicatelor...adica dupa ce ne otraveste,vrea sa drega busuiocu si sa ne culturalizeze,nici o vorba nu l-a intrebat despre apa,probabel respectiva doamna reporterita antenesciana,in spirit voiculescian...nu are voie sa intrebe d-astea...intre noi fie zis...nu stiu pe pe ce criterii a obtinut postul...o fi vreo nepoata dea voiculescului?cine stie...!? ca voce n-are...aspect nici atat...cat despre incisivitatea intrebarilor....nu mai zic!
x:
(13 Ianuarie 2010, 14:11)
si daca tevile se schimba calitatea apei se modifica?chiar devine potabila??????? tot apa plata vom consuma
Cineva care stie:
(13 Ianuarie 2010, 10:50)
Ti-ai dracu cu PSD-ul vostru si cu moldoveanul penal. In loc sa se asfalteze drumurile care sunt vai de mama lor, trebuie sa le refacem pe cele care au fost asfaltate acum 2-3 ani, dar unde se vor baga tevi de plastic. Asa a vrut muschiul moldoveanului. Vi se taie voua craca pana la urma. Vi se suie lumea in cap. Deja ati intrecut masura puscaribililor.