Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul local face harcea-parcea transportul public

După taximetre, a venit rîndul autobuzelor

Consiliul local face harcea-parcea transportul public

După povestea fără sfîrșit a autorizațiilor pentru transportul în regim de taxi, a venit rîndul transportului în comun. La finele săptămînii trecute, în cadrul unei ședințe de consiliu local maraton, consilierii locali au decis, pe rînd, ba anularea concesionării transportul public de călători, ba aprobarea procedurii de negociere directă inițiată de Primăria Slobozia... Și au sfîrșit prin a fi amenințați public cu instanțele de judecată pentru că «au schimbat regulile în timpul jocului».

Cu autobuzul la Consiliul lăudat
Povestea al cărei epilog s-a consumat vineri, 22 ianuarie, sub votul repetat al consilierilor locali ai municipiului Slobozia, s-a istorisit de nenumărate ori în mass-media locală. Pe scurt, este vorba de un război tacit dintre SC Transport Privat și Nick Touring pentru circa 1000 de persoane ce călătoresc zilnic cu maxi-taximetrele prin oraș. Timp de aproape 10 ani, Cristian Andrei, reprezentantul SC Transport Privat a fost lider de piață și preferatul administrației locale la licitațiile încheiate pentru adjudecarea traseelor. Anul acesta însă, administrația locală a decis că locuitorii orașului merită să nu mai fie transportați precum cartofii, în maxi-taximetre de marfă utilate cu scaune de călători, fără bilet și veșnic amenințați de atitudinea tiranică a șoferilor. Drept pentru care a decis organizarea unei licitații la standarde europene, în care autobuzele să aibă aspect urban, iar călătorii să poată sta lejer în picioare. Licitația s-a reluat de trei ori, iar concluzia a fost de fiecare dată aceeași: operatorii privați din Slobozia nu pot asigura un transport civilizat, asigurat cu autobuze urbane dotate la standarde europene. Și ca să scape de eventualele dureri de cap și acuzații, reprezentații Primăriei s-au spălat pe cap aruncînd decizia în spinarea unui Consiliu Local ce n-a circulat niciodată cu autobuzul. Și care a trebuit să decidă dacă Nicu Pericli, reprezentantul Nick Touring, cu 190 de puncte obținute în urma negocierii directe, este mai demn de a trasporta locuitorii municipiului Slobozia decît Cristian Andrei, reprezentantul SC Transport Privat, cu 140 de puncte obținute în urma aceleiași negocieri.

Să se revizuiască, primim, dar să nu se schimbe nimic
Dezbaterile din jurul proiectului de hotărîre vizînd concesionarea serviciului public de călători au durat mai bine de două ore. Și, în ciuda eforturilor celor doi candidați de a convinge consilierii că nu pot asigura condițiile impuse de autorități (respectiv înlocuirea tuturor celor 10 autobuze de mică capacitate, respectiv de 16 locuri pe scaune, cu autobuze urbane de capacitate minimă de 27 locuri pe scaune, așa cum sînt definite în art. 3, alin.6, din Legea nr. 102/2006 pentru aprobarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 109/2005 privind transporturile rutiere), cei 21 de consilieri au găsit de cuviință să respingă proiectul. Consecința imediată a proiectului de hotărîre a celor 21 de consilieri a fost că, începînd cu data de luni, 25 ianuarie 2010, transportul de călători ar fi trebuit suspendat. Informația, confirmată oficial de reprezentanții Primăriei, a generat o pauză de 10 minute în urma căreia consilierii au decis refacerea votului. Cu un amendament! Astfel, concesionarea serviciului de transport public de călători a fost adjudecată în favoarea firmei Nick Touring cu condiția ca aceasta să asigure înnoirea parcului de autovehicule în regim de 2 autobuze urbane anual, pe o perioadă de 6 ani cît va dura concesiunea. Culmea ironiei este însă alta. Nici operatorii de transport, nici reprezentanții Primăriei Slobozia și cu atît mai puțin consilierii locali, nu au putut preciza care este definiția autobuzului urban și care sînt specificațiile tehnice ale acestuia.

Transport Privat amenință cu instanța
Imediat după aprobarea concesionării serviciului de transport public către firma Nick Touring, reprezentantul firmei Transport Privat, Cristian Andrei, a declarat pentru Independent că intenționează să acționeze în justiție Consiliul Local pentru «schimbarea regulilor în timpul jocului». «Ceea ce s-a întîmplat azi aici este un abuz. Licitația a fost reluată, Primăria a impus condiții de eligibilitate care nu puteau fi îndeplinite. Sînt multe, multe... Vom contesta cu siguranță proiectul de hotărîre aprobat azi. Iar dacă nu vom fi luați în seamă, îi vom acționa în instanță. Nu e posibil să ceri autobuze urbane fără să știi ce înseamnă asta. Sau să ceri autobuze noi în condițiile în care ai stabilit o dată tipul de autobuz și caracteristicile acestuia. Și-au bătut joc de noi și au schimbat regulile în timpul jocului ca să iasă cum vor ei» a declarat reprezentantul firmei perdante.
Pînă la infirmarea proiectului de hotărîre aprobat vineri de consilierii muncipali, noul concesionar al transportului de călători în Slobozia este firma Nick Touring. Care vor fi beneficiile acestei decizii (sau consecințele ei) vom afla, probabil, mai devreme decît ne dorim!

2 Februarie 2010, 11:16 (6306 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Viper:
(9 Februarie 2010, 08:05)
"veșnic amenințați de atitudinea tiranică a șoferilor" - circul zilnic cu microbuzele apartinand SC TRANSPORT PRIVAT si pot spune ca sunt cei mai cumsecade soferi, ba chiar inghit prea multe calatorilor......Cred ca fraza se potriveste mult mai bine soferilor concurentei ( se stiu ei bine!!!), care sar la hartza daca cineva se vaita ca e prea cald , prea frig sau curent de la geamul pe care-l deschid soferii cand fumeaza ..... Oare se vrea monopol si pe transport?
Nelu:
(3 Februarie 2010, 21:55)
De acord...dar care...
liviu: