Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

În 2010 Primăria Slobozia pariază pe investiții

În 2010 Primăria Slobozia pariază pe investiții

La sfîrșitul săptămînii precedente, Primăria Slobozia a organizat o dezbatere publică pe tema bugetului pe anul 2010. Potrivit primelor informații făcute publice, bugetul Sloboziei, în cifre absolute, se ridică la 157882000 de lei noi, din care 110 milioane le-ar reprezenta veniturile și cheltuielile administrației locale. Iar prioritatea-priorităților, potrivit declarațiilor primarului Gabi Ionașcu, o reprezintă investițiile. «Am preferat să reduc cheltuielile pentru salarii sau alte cheltuieli care nu sînt absolut necesare, pentru a face loc investițiilor» a spus Ionașcu.

Anul ăsta bugetul s-a dezbătut în familie
Bugetul Sloboziei a fost prezentat, așa cum o impune legea, în cadrul unei dezbateri publice cu ușile deschise la care nu a participat nimeni. Iar cînd spunem nimeni, avem în vedere publicul, cetățenii, care au lipsit cu desăvărșire, fie și la nivel de reprezentanți. Au participat, în schimb, oficialii Consiliului Județean la nivel de conducere, deputatul PSD Marian Neașcu, consilierii locali ai PSD, funcționarii publici din cadrul Primăriei și alți reprezentanți ai PSD de prin instituțiile publice al căror nume, nefiind importante pentru public, ne scapă. Altfel spus, un buget dezbătut în marea familie a PSD care, cu toate derapajele administrative ale primarului Ionașcu, continuă să conducă Slobozia de 20 de ani. «Întrebați-ne acum, cît mai puteți» a fost îndemnul și concluzia finală a întîlnirii, dominată de cifrele seci expuse de primarul Gabi Ionașcu și urmată de dezbateri formale, lipsite de consistență, dar mai ales fără nicio urmare în plan real.

Investițiile, cuvîntul de ordine
Cum bugetul în toate amănuntele sale poate fi consultat pe site-ul Primăriei Slobozia, nu vom insista asupra detaliilor. Niște minime precizări se impun însă în urma acestei dezbateri. Primarul Gabi Ionașcu e mai hotărît ca oricînd să impună slobozenilor, Consiliului Local și lui Dumnezeu din Ceruri dacă e cazul, politica sa de expansiune investițională. «Am preferat să reduc cheltuielile pentru salarii sau alte cheltuieli care nu sînt absolut necesare, pentru a face loc investițiilor. Noi am considerat că fără aceste investiții comunitatea nu poate evolua, iar banii cheltuiți aici se întorc, într-un fel sau altul, înapoi» a declarat Gabi Ionașcu în încercarea de a-și justifica intențiile. Potrivit proiectului de buget pe anul 2010, investițiile pentru acest an sînt de 45,6 milioane de lei, cu 38% mai mari decît anul trecut și reprezintă 41,3% din buget. Cu aceste fonduri, administrația locală intenționează reabilitarea celor 75 de străzi din Slobozia, intrate în proces de refacere în 2007, rețeaua de apă a orașului, 6 săli de sport care urmează a fi finalizate, două grădinițe cu 200 de locuri, un patinoar și o sală polivalentă...

Primarul care vede viitorul
Și cum o veste bună nu vine niciodată singură, edilul Sloboziei a anunțat că, pentru prima dată de la contractarea celebrului împrumut de 500 de milioane, dobînzile vor fi mai mici cu 60 la sută decît în anul precedent, asistența socială a scăzut la 1,7 milioane de lei în lipsa tichetelor cadou pentru angajați și profesori, iar cheltuielile de personal sînt de numai 5,2 milioane de lei. «Aceasta e o problemă majoră cu care ne confruntăm, pentru că și angajații noștri sînt consumatori de bunuri și servicii. Vorbim de scăderi de salarii care merg de la 2 pînă la 10 milioane de lei vechi, iar acest lucru este dramatic» a deplîns primarul Gabi Ionașcu soarta propriilor angajați.
Un alt semnal de alarmă tras de administrația locală îl reprezintă scăderea alarmantă a numărului de firme active de pe piață. «Scăderea numărului de persoane juridice de la care colectăm taxele și impozitele pe teren confirmă faptul că multe dintre firme au sărăcit, că populația a sărăcit. Noi ne construim bugetele raportat la anul anterior, la parametrii financiari ai acestora. Putem spune, foarte clar, că în anul 2009 am eliberat mai puține avize și licențe de funcționare decît în anii precedenți. Or acest semnal e unul alarmant, care confirmă și el criza financiară pe care o trăim» a mai declarat Ionașcu.

20 Februarie 2010, 16:22 (9889 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Aqua nova:
(24 Februarie 2010, 17:15)
Of of...deci mingiuta asta mica si fara creier este cel care isi ridica palatul ala din spatele statiei maxi-taxi din Slobozia Noua. Fruuumos. Nici nu ma intreb de unde a avut banii atat timp cat stiu din ce organizatie sociala face parte si stiu cine imparte cascavalul.Dar nu pot sa nu observ zambetul lui trist, ochii obositi de la atatea chefuri si sprancenele lasate care denota grija si ingrijorare fata de viitorul incert. Dar cine este nasicul lui ca vrem sa intuim prin ce tehnica isi va sacrifica mentorul???
Agua magic:
(24 Februarie 2010, 07:31)
Vai , cata ignoranta !!!!! Personajul care seamana cu porcusorul de Guineea este liderul gruparii aparte a social democratilor din Slobozia Noua !Cu nasucul sau fin ,care aduce mai degraba cu al porcusorului de Bazna , a simtit dincotro bate vantul unui trai imbelsugat si trudeste din greu la curtea PSD-ului , deocamdata cumparand tigari mai marilor dar visand cu ochii deschisi la clipa cand si cu ajutorul nasicului , va iesi in balconul Primariei si va arunca poporului insetat de sange capul celui care-l creste acum !
Aqua nova:
(20 Februarie 2010, 19:57)
Vai, ce frumos ne vorbi conu' Ionascu. Pai sa ne spuna si noua care sunt alea 75 de strazi care au intrat in proces de reabilitare in 2007? ca sunt varza toate. Pai sa le enumeram noi aici?...strada Brailei care arata ca dupa bombardament, str. Independentei care e plina de cratere..str. Nordului pe care nici cu tancul nu mai poti sa treci...str. Garii care a disparut de tot...etc, etc. Pai mai omule, tu chiar devii penibil. In orasul asta nu mai poti sa te plimbi decat cu parapanta si ne faci noua acum lectii de economie?...Pai cum vad eu din poza, vistiernicul Ciuperca scoate banii din buzunarul stang al bugetului si il baga in buzunarul drept al PSD, cu ajutorul stimabilului demolator de orase...iar conasul Cornel, care-si sprijina de zor materia cenusie cu podul mainii drepte, de i se scurge pe ureche pana ramane fara, abia asteapta saractul sa asflateze si el ceva...ca au ruginit utilajele alea degeaba, parcate vis-a-vis de GPL. Numai micuta aia gogoasa care seamana cu porcusorul de Guineea, din dreapta pozei, nu o cunoastem? Cine o fi oare?...ca pare trist rau de tot...Cat despre baronul urbei, aflaram si noi ca si-a luat-o in freza la Kaufland, cand se aproviziona cu apa plata Dorna. Dar nu stim daca este adevarat. Ne poate confirma cineva?..ca vrem sa sarbatorim acest eveniment si sa premiem mama eroina care a tras la tir.