Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Verzișorii» din apa lui Ionașcu, (re)cercetați de Poliție

«Verzișorii» din apa lui Ionașcu, (re)cercetați de Poliție

După ce în urmă cu o săptămînă președintele Partidului Democrat-Liberal, Cazacu Marinică și-a făcut publică intenția de a acționa în judecată pe reprezentanții PSD pentru calmonie și insultă adresate într-un comunicat de presă distribuit mediei locale, prefectul Teculescu, apolitic cum îl știm, continuă să alimenteze războiul dintre cele două formațiuni politice locale, pe tema apei furnizate slobozenilor.
Așa că, după modelul mai sus amintit, prefectul de Ialomița ia atitudine și dă pe mîna poliției verificarea afirmațiilor făcute de PSD. «În urma apariției în mass-media locală a comunicatului de presă „apă de culoare portocalie și cu miros de verzișori“ elaborat de Organizația PSD a municipiului Slobozia în data de 12 februarie 2010, Prefectul județului Ialomița, Petru Mădălin Teculescu a transmis Inspectoratului Județean de Poliție o adresă prin care solicită verificarea tuturor afirmațiilor făcute» informează reprezentantul guvernului în teritoriu media locală în ultimul comunicat de presă.
Și, cum îi stă bine unui prefect, Teculescu a solicitat polițiștilor și verificarea avizelor și acordurilor care au stat la baza schimbării sursei de alimentare cu apă a municipiului Slobozia și ce puncte de vedere au avut reprezentanții Consiliului Local Slobozia, cei ai Consiliului de Administrație și ai Adunării Generale a Acționarilor SC Urban SA în cadrul ședințelor din perioada 2007-2010.
Amintim prefectului Teculescu că astfel de verificări s-au mai efectuat cîndva, actual acestea făcînd obiectul unor cercetări penale într-un dosar declinat la DNA București...
«Astăzi, 2 martie 2010, primarul municipiului Slobozia a solicitat o copie a respectivei adrese, aceasta fiind transmisă de către Prefectul județului pentru a demonstra că acțiunile sale sînt transparente și nu au nicio implicație politică» se încheie, aproape înduioșător, comunicatul Prefecturii Ialomița.

3 Martie 2010, 08:28 (11181 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


virgil:
(8 Martie 2010, 08:17)
Cu acest primar care umileste un oras intreg cu calitatea apei furnizate chiar nu ia nimeni nici o masura? Unde si cui sa se mai planga cetatenii? De ce SC URBAN SA continua sa incaseze apa la pret de apa potabila? De ce nu se autosesizeaza Oficiul pentru Protectia Consumatorului? Sirul intrebarilor poate continua iar eu personal nu am gasit raspuns la niciuna. Va rog pe dvs. redactia sa ma ajutati.
tudor65:
(4 Martie 2010, 14:12)
Alimenteaza scandalul? Pai bai cumetre tu esti multumit de calitatea apei? Sunt zile cind tie frica si sa te speli cu apa de la robinet asa zis potabila dar sa o bei . 120 am cheltuit intr-o luna pe apa plata desi inainte de "proiectul Ionascu"cumparam apa doar ca moft acum din necesitate.
iulian:
(4 Martie 2010, 10:16)
ma gandesc cu groaza la oameni fara posibiitatea de a cumpala ara apa mineral.propun sa mergem la primarie pe 1 aprilie sa le ducem cate o sticla de apa si sa o depunem pe scarile de la intrare. ps. unde este politia,biserica,(s-a sticat aghiazma)dar ce conteaza... institutia prefectului..si alti cu salarii grase pusi sa pazeasca aa celor fara bani..scuzati scrisul dar ma ia cu ameteala cand ma gandesc ce salariu are popa ala mare.prefectu`ala mare politistu`ala mare sa`l de pe apa pentru amarati
redactia:
(3 Martie 2010, 19:50)
stimate domnisor (domnisoara) aqua nova. iti vom posta aici mesajul tau. sectiunea de mica publicitate este pentru cei care chiar au nevoie sa vanda/cumpere ceva. deci... Aqua nova Text: Vand nisip de la rinichi. Calitate deosebita. Productie recenta, obtinut prin procedeul de filtrare a apei menajere de izvor.