Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Profesorul de Geografie a primit un pumn în față de la un elev

EXCLUSIV S-a întîmplat Grupul Școlar «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia

Profesorul de Geografie a primit un pumn în față de la un elev

Un profesor de Geografie de la Grupul Școlar «Alexandru Ioan-Cuza» din Slobozia a fost agresat, în timpul orelor de curs, de unul dintre elevii săi. Dascălul a fost lovit cu pumnul în față în timp ce încerca să dea un elev afară din clasă...
Violența în școli nu mai este demult o noutate. Sălile de curs devin uneori adevărate ringuri de box, profesori bătuți, absenteism școlar la cote alarmante și elevi lipsiți de cel mai mic interes pentru orele de curs. Toate caracterizează și învățămîntul ialomițean. Iar ultimul eveniment petrecut într-unul dintre cele mai mari licee slobozene demonstrează, încă o dată, stadiul deplorabil al învățămîntului ialomițean. O banală altercație între un profesor și un elev s-a finalizat cu un incident total nefericit, ce nu face decît să contribuie din plin la imaginea mai mult decît negativă a școlilor din Ialomița. Conflictul s-a consumat marți, 16 martie 2010, în timpul unei ore de curs la Grupul Școlar «Alexandru Ioan-Cuza».
Pe scurt, profesorul de Geografie Ion Gheorghe încerca să-și susțină cursurile din orarul unei clase de a IX-a. După ce ora a început, unul dintre elevii clasei ar fi deranjat liniștea orei de curs, fluierînd... În încercarea de a restabili liniștea în clasă, profesorul, apropiindu-se de elevul teribilist, s-a ales cu un pumn, de toată violența, direct în față. «S-a dus la banca lui și a încercat să-l liniștească, amenințîndu-l că-l va aduce la director dacă nu se potolește. Elevul s-a ridicat și l-a lovit cu pumnul în față, după care a fugit. A sărit gardul și a părăsit incinta școlii» ne-a declarat Costică Sturzoiu, directorul Grupului Școlar. În tot acest timp însă, ceilalți elevi, participanți fără voie la incident, au rămas în clasa de curs, așteptînd ca evenimentul violent să se finalizeze. Imediat dascălul a solicitat sprijinul polițistului comunitar aflat în incinta unității de învățămînt, ce a desfășurat cercetările elementare în situația creată. Elevul nu este un necunoscut. Se numește Marius Carniciu și, la cei 17 ani ai săi, este încă elev în calasa a IX-a. Asta întrucît, potrivit autorităților, pe lîngă faptul că este lipsit de orice performanță școlară, nu se prea descurcă nici în promovarea anilor de studii... «Este un elev problemă. În primul rînd că din cauza repetențelor este mai mare cu doi ani decît media de vîrstă a elevilor din clasa sa. Nu este prima dată cînd ne creează probleme, însă am tot crezut că se va liniști...» a completat directorul Strezoiu.
Mai grav decît atît sînt prevederile unui regulament școlar ce nu permite exmatricularea elevului. În fața unor reguli mult prea permisive pentru astfel de violențe manifestate, Colegiul Profesoral ce urmează să decidă asupra măsurilor ce se vor lua pentru elevul agresiv nu poate să decidă mai mult decît mutarea școlarului într-o altă unitate de învățămînt. Aceasta întrucît cursurile au devenit, prin reforma învățămîntului, obligatorii pînă în clasa a X-a.
Incidentul a ajuns și pe mîinile polițiștilor. Întrucît fapta a fost săvîrșită cu violență, polițiștii urmează a decide cît de penal va fi cercetat adolescentul. «Este o faptă penală pentru care Școala a sesizat și Poliția. Elevul are 17 ani și poate răspunde în fața legii. În funcție de cercetările ce se vor efectua, Colegiul Profesoral al unității de învățămînt urmează să decidă în acest caz» a încheiat Strezoiu. Iar noi vom continua să ne minunăm asupra evenimentelor ce se petrec în școlile ialomițene...

16 Martie 2010, 12:34 (19454 vizualizări - 11 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Unu' mai breaz:
(20 Aprilie 2010, 18:52)
Auzi mai Mircea...cand ai afirmat ca personajul principal din acest articol este o primata ordinara, l-ai urcat cam sus pe scara evolutiei... eu as spune ca este un simplu stafilococ care pute a kkt de fiecare data cand deschide gura...
carniciu:
(19 Aprilie 2010, 18:34)
vedeti-va dracu de alea voastre,va f... repede grija de ce se intampla in curtea altuia. si mirceo sa-l pupi undeva pe Becali
mircea:
(18 Martie 2010, 15:47)
ptr oana; intr-o oarecare masura ai dreptate,dar,trebuie sa recunosti ca majoritate "absolventilor" nu stiu decat sa scrie sms-uri,si alea cu prescurtari...vina este si de o parte si de alta,dar,cred ca in cea mai mare masura este a parintilor,si,in definitiv,de unde nu e nici dumnezeu nu cere...oricum,carnicul asta junior nu este altceva decat o primata ordinara...imi cer scuze primatelor adevarata....
oana:
(18 Martie 2010, 08:48)
pe elevi este cel mai usor sa-i exmatriculam si sa umplem tara de analfabeti dar pe profesorii care nu mai lucreaza cu copii sau lucreaza doar cu cei cu care fac si acasa pregatire ce se poate face? cred ca nu ar trebui acuzati doar elevii pentru ce se petrece in scoli
LILI:
(17 Martie 2010, 14:33)
Ma intreb : - oare nu este gresita ideea de a da un calificativ la sfirsit de an in functie nu de capacitatile profesorului (STABILITA IN CENTRELE UNDE A FACUT FACULTATEA) ci de consiliul de administratie? Cu cine d-le director sa faci activitate, cu cine sa te prezinti la olimpiade, citi elevi vin la pregatire suplimentara,citi merg la olimpiade (daca elevii au ajuns sa vina la scoala ca sa bata profesorii)?
mia:
(17 Martie 2010, 12:58)
Nu e cazul sa se musamalizeze acest caz d-le DIRECTOR , sa se vina cu interventi ca stiti foarte bine cum a-ti incadrat pe tatal copilului.
viorel:
(17 Martie 2010, 12:54)
mai boule incaltat nu ti-a fost rusine de virsta acelui profesor ? de cit a muncit pentru voi niste lichele ?. SE ADEVERSTE : CE SE NASTE DIN PISICA SOARECI MANINCA . Daca erai copilul meu te bateam pina te bagam in reanimare iar eu ma duceam si ma aruncam in DUNARE (ca un om cu mintea intreaga nu poate sa traiasca , sa spuna ca asa ceva a procreeat ).
nina:
(17 Martie 2010, 12:43)
va intrebati care ,,CARNICI" ? Tatal elevului a lucrat la respectivul liceu ca laborant (dar avea pregatire pt.postul respectiv ?)
TITEL:
(17 Martie 2010, 12:22)
Sa fiu in locul d-lui profesor Gheorghe l-as da in judecata sa-si primeasca pedeapsa (ELEVUL) si rusinea si durerea sufleteasca ca nu au stiut sa-si creasca copilul (parintii !!?? )
Aqua nova:
(16 Martie 2010, 20:13)
Exmatriculare...ca scoala cu de-a sila nu se mai poate...sa aiba un viitor de salahor, ocnas, puscarias, cioban, vacar...sau orice alta slujba de analfabet, pe care si-o merita. In primul rand ii vad vinovati pe parinti, pentru ca le sufla-n cur si le fac toate poftele progeniturilor lor. In al doilea rand vad vinovat sistemul, pentru ca este prea permisiv. Bine mai era pe vremea noastra (adica pe vremea cand scoala era scoala) cand ti-o mai luai de la profesor ca te trezeai vorbind in timpul orei...
mircea: