Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

BÎRFE

Nea Petrică, te-am păcălit bre. Degeaba te-ai perpelit matale că te-a cedat preşedintele Marinică la preşedintele Mitică. Dar, cu toate astea, îţi dedicăm aceste versuri. Cu menţiunea că tura viitoare o dăm pe proză, gen poveşti cu «Bulibăşeanu şi chiflele de aur», reproducem Scrisoarea III, varianta 2012.

Iată vine Bulibaşa, cu o chiflă-n vîrf de băţ
Silvian, privind la dînsul, îl întreabă cu dispreţ
-Ce vrei tu?
-Noi? Doar un post! Şi de n-o fi cu bănat
Pe Ţenea-l vrem şef de gardă, că aşa ne-am învăţat.
La un semn, deschisă-i calea şi se-apropie subtil
Nea Petrică-i şovăielnic, el păşeşte tip-tiptil.
-Tu eşti Petre?
-Da jupîne!
-Ai venit să mi te-nchini,
De nu schimb a ta funcţie într-un post pentru găini.
-Orice gînd ai tu jupîne, la partid eu am sosit
Cu o chiflă mică-n mînă, naşu’ Neacşu m-a-nsoţit.
Bulibaşa-i tot cu mine, l-am lăsat afară-n drum
Dar a pregătit desigur un pachet cu mult uium.
-Cum, cînd toate funcţii negociate, a privi gîndeşti că pot
Pentru pumnul de uium şef de gardă te socot?
-Nu jupîne, dar în timp
Eu voi umple, sigur-sigur, pesedeu de argint.
-Păi aşa promis-ai şi acu’ vreo patru ani
Cînd la partid vărsat-ai cîţiva nişte gologani.
Te-ai vopsit portocaliu
Şi-acum ceri din nou a bate către rozaliu?
-Silviane, împărate, şef de gardă mi-s de ani
Funcţia de-atunci şi acum o iau tot cu nişte bani.
-Bine, Petre, zici că vrei
La partid să dai cu lei?
Cam cît crezi tu măi Petre să te coste acel post
În condiţiile în care la partid tu n-ai vreun rost?
-E uşor acum, jupîne, să donez vreo cinşpe mii
Bulibaşa e cu mine şi are şi ceva hîrtii.
Iese Petre, Bulibaşa intră
Silvian tace şi îl tot ascultă.
-Tu, slăvite, io-s cu chifla
Vreau să dau s-ajut aripa
Şi-ale mele cîmpuri gri
Toamna o să facă mii...

27 Aprilie 2010, 14:23 (16995 vizualizări - 9 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Dragos:
(13 Noiembrie 2011, 09:31)
tipic presei romanesti; de doi bani
vai de voi:
(13 Noiembrie 2011, 09:28)
nu imi inspirati decat mila. nu ati reusit sa realizati ce au realizat acesti oameni iar acum ne batem joc de ei satirizandu i in poezii de doi bani. jalnic. nimic altceva
mofturosul:
(17 Mai 2010, 09:30)
Mai larisa cu L mic , esti acceasi persoana ca altcineva ? Adica ZERO , o nulitate ? Nu stiam ca o persoana cultivata si selecta ca tine poate sa stea sa scrie atat de elevat ! Frumos...
ASIRAL:
(17 Mai 2010, 07:00)
OARE IESE FUM FARA FOC ? DIN CAUZA MAFIEI CARE ESTE LA CONDUCEREA TUTUROR INSTITUTIILOR STATULUI A AJUNS TARA NOASTRA DE RAPA.
larisa:
(14 Mai 2010, 05:46)
in spital ,persoanele corecte si care chiar muncesc sunt defaimate de lichelele care ocupa posturile degeaba. Daca sunt pusi la munca ,vomita numai mizerii Nu-i luati in seama
altcineva:
(13 Mai 2010, 08:50)
nu mai afisati comentariile unor inculti.Nu va face cinste ziarului numit INDEPENDENT sunt frustrati,puturosi ,barfitori deci ZERO
ioana:
(12 Mai 2010, 06:39)
umbla peste tot numai ca sa poate obtine functia la Spital pt. sotie care si asa este bota nu stie nimic profesional , doar sa se poarte urat cu angajatii si sa tipe pe holurile spitalului de parca ar fi pe mosia ei.(si sa care acasa mancare din portia bolnavilor)
buli:
(9 Mai 2010, 04:42)
sublim poetu,meserie versuri,adevar graieste!
no comment:
(27 Aprilie 2010, 19:22)
Bre redactie ce aveti cu saracu' om? Daca sistemul permite transhumanta pe bani, de ce o criticati atat? Daca sunt lovele de dat nu mai conteaza culoarea politica, care de fapt nici nu mai exista. Intelegeti si voi odata ce a inteles si Marinica si Silvian: Omul cu capul plecat,/ Nu trebuie-ndepartat/ Caci va da cat se va cere,/ Indiferent de putere/ Iara cine-l tine-n loc/ Nu va suferi deloc...