Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Nu deschideți robinetul! Pericol de înnămolire!

Nu deschideți robinetul! Pericol de înnămolire!

Printr-o adresă remisă redacției a șaptea zi după Scripturi, SC Urban anunță populația cu privire la neplăcerile cauzate de una dintre sutele de reclamații la rețeaua de apă. Avaria a apărut pe strada Pieței, luni, 10 mai a.c., și a necesitat «oprirea furnizării apei atît pe rețeaua de distribuție cît și pe rețeaua de echilibrare între orele 12,00 și 18,00». Trecem peste faptul că un astfel de neajuns s-ar fi cuvenit a fi anunțat anterior luării deciziei de oprire a furnizării apei. Ceea ce ne fascinează la Comunicatul emis de SC Urban este următorul paragraf: «după finalizarea lucrării și repunerea în funcțiune a rețelelor oprite s-au constatat creșteri ale turbidității apei furnizate atît în zona afectată (...) cît și în alte zone ale orașului. Rugăm consumatorii afectați de această lucrare să accepte scuzele de rigoare».
Un sondaj de opinie printre locatarii din zona afectată ne-a permis să constatăm că aceștia nu au acceptat scuzele SC Urban. În schimb, aceeași locatari ale căror robinete sînt blocate acum de nămolul antrenat în rețea solicită SC Urban mijloace de transport adecvate pentru evacuarea nămolului din chiuvetă.

11 Mai 2010, 12:33 (20458 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Amonil refuză reeșalonarea datoriilor Urban!
Slobozenii au de dat 9 milioane lei la Urban!
Slobozia: Amonil vrea să preia Urban!
Slobozia bea apă cu Trihalometani
Apa slobozenilor este «acceptabilă»

Comentariile cititorilor:


ady492:
(12 Mai 2010, 03:04)
toata lumea stie ca apa e de o calitate proasta dar cu pretul ce facem dece nu o putem plati ca apa menajera ca dam destui bani pe apa cumparata deci o platim de doua ori chiar nu se poate face nimic cu pretu....
Gica:
(11 Mai 2010, 20:52)
Ma uit la luna, luna-i sus,/Ma uit pe lunca, boii nu-s,/Ma uit la punga, punga-i goala,/Ma uit la p..., nu se scoala .../Asta da criza locala.../ Mai ca uiti ca apa-i smoala...
GENERALUL:
(11 Mai 2010, 16:46)
"scuze".. ei cer doar "..scuze"..dar asa e cam mereu.. nu e un caz singular..sunt marturii ale altor slobozeni pe youtube cu apa din oras, am inregistrat si eu video la mine acasa.problema se pune in felul urmator.. ce se fac cei care consuma apa de la robinet pt mancare ( azil de batrani, spital,cresa, camine,cantine -scoala, batrani care nu isi permit sa cumpera apa plata) . subliniez ca aceasta chestie- care nu e singulara ca gest-e un act de terorism . va rog vedeti ce inseamna "terorism "in toate "dex"-urile din lume, nu apare cuvantul "bomba".. ci vine de la cuvantul "panica"-"spaima".. e un act de terorism !!! nu e sg data cand se intampla.. se va mai intampla( la nivelul acesta de concentratie de culoare-ca defapt microscopic e mereu)P.S. pretula la apa ramane acelasi :))
Alexandru:
(11 Mai 2010, 16:13)
Am crezut ca sunteti o publicatie serioasa si ca problemele majore le tratati cu responsabilitate prin intermediul jurnalistilor de investigatie. Constat ca nu aveti profesionisti in materie de jurnalism si ca, ce pe o intreaga comunitate doare pe dvs. va fascineaza. Va sugerez sa va testati profesional colaboratorii daca doriti sa aveti un numar tot mai mare de cititori si comentarii de calitate.
Tepes:
(11 Mai 2010, 13:26)
Am inceput sa fac si un dus... si... surpriza... http://www.youtube.com/watch?v=pnVRWsbT_lw