Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Justiție «restaurativă» de 5 milioane de euro la Penitenciarul Slobozia

Justiție «restaurativă» de 5 milioane de euro la Penitenciarul Slobozia

La sfîrșitul săptămînii precedente, la Penitenciarul din Slobozia a demarat primul program de incluziune socială din România pentru persoanele aflate în detenție. Bazat pe un concept revoluționar în Europa, acela de justiție restaurativă, proiectul realizat la Slobozia include 6 penitenciare din România și își propune ca, după numai doi ani, să ofere deținuților din penitenciarele românești o alternativă socială după ispășirea pedepsei legale.

Primul program de gen din România
Proiectul al cărui debut a avut loc vineri, 7 mai, la orele10,00, la penitenciarul Slobozia are meritul de a fi primul de acest fel din România. Realizat exclusiv prin eforturile angajaților penitenciarului, proiectul își propune să impună la nivelul societății românești conceptul de justiție «restaurativă» care a revoluționat activitarea din sistemul penitenciar european. Conceptul reprezintă un nou curent în filozofia penală actuală, și își propune o schimbare de optică față de sistemul clasic de justiție. Din perspectiva justiției «restaurative», îndeplinirea actului de justiție nu trebuie să se limiteze la stabilirea vinovăției și impunerea unei pedepse, ci trebuie privită ca o restaurare emoțională, relațională și materială a triadei victimă-infractor-comunitate. Spre deosebire de sistemul penal clasic, justiția «restaurativă» este bazată pe principiul responsabilității și reprezintă o justiție pe orizontală, o justiție a respectului reciproc. La inaugurarea proiectului, directorul penitenciarul Slobozia, Dumitru Andrei a declarat: «Pînă acum, modalitatea de a aplicare a justiției a fost cea punitivă. Acum se încearcă o altă soluție. În 2005 s-a constatat că un deținut costă statul român 1000 de lei. Justiția „restaurativă“ oferă alternative noi, iar statele lumii cu o justiție relativ comună au rezolvat astfel această problemă. Ba mai mult, au inclus în acest program și deținuți cu infracțiuni grave».

Rezultate în doi ani
Programul, aplicat în 6 dintre penitenciarele din România, este bazat pe trei principii fundamentale: voluntariat, neutralitate și confidențialitate. Scopul programului este acela de a determina persoanele condamnate să înțeleagă gravitatea acțiunii comise și să reducă riscul ca aceștia să recidiveze. La Slobozia, vor fi implicați în derularea programului circa 50 de angajați, iar numărul de deținuti care se speră a fi recuperați este de 4 ori mai mare. Caracterul de noutate al acestui proiect este faptul că el beneficiază de o colaborare transnațională. Colaboratorii ofițerilor din Slobozia vin din Portugalia, stat unde sistemul penitenciar a fost reformat radical prin intermediul noului proiect. Gabi Rusu, coordonatorul local al proiectului, susține că acest parteneriat este unul benefic, care va schimba definitiv percepția publică asupra deținuților din România: «la nivelul societății și a structurilor acestora există probleme de organizare și de motivare greu de identificat. Un astfel de proiect de identifică și le repară, permițînd în cazul de față deținuților să se reintegreze social».
Printre rezultatele pe care le promit cei care vor implementa acest program în penitenciarul din Slobozia se numără și calificarea deținuților în meserii solicitate de piața locală a muncii, lucru imposibil pînă în prezent, dar și educarea abilităților antreprenoriale ale acestor oameni și susținere financiară pentru dezvoltarea unor afaceri.

17 Mai 2010, 11:23 (22926 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
«Nu mi-e frică decît de mine!»
Bani europeni pentru deținuți ialomițeni
TURISM DE PUȘCĂRIE

Comentariile cititorilor:


cristina:
(2 Iunie 2010, 03:29)
Intrebati va rog initiatorii acestui proiect de ,,Justitie restaurativa,,care este exact alternativa sociala pusa la dispozitia asistatilor dupa liberarea lor din penitenciar. Mult mai mult au de castigat cei din poza si anume lunar 50% la salariu de incadrare pentru niste aberatii rasuflate transpuse in proiecte de subordonatii destoinici dar bulversati ai sectorului Reciclare psiho-socio recreativa.
mihai:
(31 Mai 2010, 14:01)
Justitie restaurativa doar in acte, ca in rest totul este varza,vise taica vise, doar in Romanica pentru vise de acest gen incasezi 50% din salariu - in rest frectii la piciorul mesei din odaie. Sa-i intrebati peste un an pe organizatorii proiectului despre rezultatele obtinute si despre cati asistati au reusit sa se reintegreze social- raspunsul va fi cu siguranta O.PENITENCIARUL a devenit din pacate hotel de lux cu clienti aproape permanenti imuni la notiuni pompoase de ,,justitie restaurativa,, Cu stima
mircea:
(17 Mai 2010, 15:41)
nenica...sa-i ia pe magraoni si si sa-i puna sa faca autostrazi...canale....sa constientizeze ca daca faci belele o tragi...asa va spun eu...nici in cur nu-i doare,au acolo tot ce le trebuie,poate o duc mai bine decat amaratii care trag pe un salariu minim redus cu 25%...aaaaaa...sunt sigur ca o sa cenzurati comentariul,,asa-i...?