Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

BÎRFE

Ole, ole, oleeeee, Bădăroaica nu mai eeeee!

Pentru cine nu-i de prin Slobozia-Ialomița, numele de Bădărău nu semnifică mare lucru. Pentru noi toți ceilalți, cu firme sau fără, Constanța Bădărău înseamnă o tanti bătrînă născută cam în același timp cu Finanțele, mare șefă la blocat conturi, mare încasatoare de leafă din postura de director de Administrație, cea mai tare pilă pentru angajații de formă și la normă de prin instituție, etc. Deci, cam cea mai ciumeagă din DGFP, după Vîjdea, Nicu Stan și alți bugetozauri. Se cuvine așadar ca la acest moment de înaltă trăire sufletească, și ne referim aici la pensionarea puțin anticipată a doamnei în cauză, să ne bucurăm. Căci astfel Finanțele au mai scăpat de-un bugetozaur flămînd de stimulente iar ăștia mai mici sînt și ei fericiți că-și împart cașcavalul fără a mai fi deranjați de doamna respectivă. Așadar, ca un ultim omagiu, toți cei din instituție au pus mînă de la mînă (a se citi stimulent de la stimulent), și au contribuit la acordarea unei ultime bonificații forfetare. Iar de-acum pensionara Bădărău se va ferici cu impresionanta pensie, iar Mișu al lui Tăsel, proaspăt propagandist democrat-liberal, se va alege cu funcția vacantă. Că doar nu degeaba a stat la rînd la pupat inelu’ la partid (cei inteligenți pot calcula și decartarea, că tov. Mișu n-a avut localitate în campanie). La final, să consemnăm uralele prin care tanti Bădărău a părăsit instituția, dar și pe cele de întîmpinare a noului viitor șef Tăsel. Nea Gică ai avut, din nou, dreptate: clanța de la ușa partidului se freacă precum Lampa lui Aladin iar forța de frecare e doar o constantă în ecuația șpăgii.

19 Mai 2010, 03:50 (22765 vizualizări - 6 comentarii)

Comentariile cititorilor:


alice:
(19 Septembrie 2012, 18:27)
jajaja  cand mai avem noutaty? pina aici totul ca la carte ...bv
Silviu:
(17 Februarie 2012, 16:56)
Ce va framanta pe voi acolo la tara in Slobozia :)) Sunteti pe bune acum niste barfitori de prima clasa, vorbiti numai ironic mancand misto pe paine, pardon misto gol ca nu va apucati de ceva productiv ca sa castigati bani de paine ! Rusine voua - vorba aia " Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia" - No ofence !!!
Constantin:
(5 Iunie 2010, 13:31)
Dar Vajdea si Nicu Stan cand o urmeaza?????
GeoGhe:
(28 Mai 2010, 08:59)
Apropo, stie cineva din ce bani si-a construit Tasel vila? un credit de cateva sute de mil. HA HA HA HA! Si restul, de unde? Puneti-l voi, ca il iau altii cat de curand...............
horia:
(27 Mai 2010, 21:00)
Vai...deabia ne-am obisnuit cu mirosul de vodca de proasta calitate, care emana de la etajul 7, ca acum o sa puta in toata cladirea...dar ce poti sa-i ceri unui om Ca Cazaku...omul care da cu sutul in fund spagarilor, pe usa din fata,...si ii primeste cu plicul in mana, pe usa din spate...dar Misulica e pretin bun cu nea omu' care tine in mana destinele tuturor deconcentratilor. Nu degeaba se mai duceau la femei impreuna,, ca doar la barbati e mai mereu ocupat...
GeorGhe:
(27 Mai 2010, 14:37)
Citat da' bun: "Dna. Badarau de la Administratia Slobozia se scoate la pensie. Pana aici nimic deosebit. Insa revolutia sta sa inceapa daca nea’ Marinica ( fost tractorist) sau Mitica il numesc (prin concurs, binenteles) pe acea functie pe Tasel (fost MECANIC DE LOCOMOTIVA, pe bune). 1. Tasel in fiecare zi , dupa pranz este beat mort. 2. Tasel da cu pumnul in masa in fata contribuabililor pana acestia dau cu plicul. 3. Tasel o vrea pe functie buna si pe amanta lui (fosta VANZATOARE LA APROZAR) 4. Tasel va da X5.000 euro pentru acea functie. Binenteles din spaga rupta de la contribuabili. Asadar , la cat de greu o duc firmele , daca mai vine si Tasel in plicul gol ………………. VA INTOARCETI DE UNDE VA LASAT TOV. SAVU. Dar poate unora le place valsul. Acum, daca vrem sa nu emigreze toti oamenii normali din tara asta, rugam presa “cainele de paza al societatii” sa sfasie subiectul pana nu e prea tarziu. Multumim anticipat!"